Jak zaangażować dzieci w świąteczne przygotowania

Data:

W świątecznym pędzie nie raz zapominamy o naszych najmłodszych.  Przedświąteczne przygotowania i stres z nimi związany całkowicie nas absorbują, a dzieci zamiast pomagać, non stop przeszkadzają. Też to znacie? Proponujemy odwrócić sytuację i zachęcić ich do własnoręcznego wykonania dekoracji bożonarodzeniowych.

 

dzieci przygotowują świąteczne ozdoby

 

Dzieci w święta

Dzieci są bardzo ważnymi uczestnikami świąt Bożego Narodzenia i też chcą mieć swój wkład w przygotowania. Dla nich święta nadal mają coś z magii, wszystko w nich jest cudowne, nowe i niezwykle ciekawe. W praktyce słyszą tylko: „później”, „zaraz”, „potem”, „poczekaj” itp. a my latamy jak kot z pęcherzem i, i tak z niczym nie zdążamy.

 

HEEEEEJ TU JESTEŚMY!

Zatrzymajmy się na chwilę i pomyślmy co tak naprawdę jest w świętach najważniejsze, jak my wspominamy nasze dzieciństwo i przygotowania do świąt. To czego dzieci od nas potrzebują, to wcale nie super potrawy, pięknie przystrojonego stołu czy tony prezentów. One potrzebują przede wszystkim nas i naszego czasu, więc warto tak zaplanować przygotowania świąteczne aby właśnie dla nich go nie zabrakło.  Jeśli tak jak my myślicie, że coś w tym jest, czytajcie dalej ;)
 

Co możemy zrobić wspólnie?

Dzieci mogą nam pomóc w świątecznych przygotowaniach i zająć się przygotowaniem ozdób choinkowych czy dekoracji świątecznych. Co więcej będą z takiej możliwości zachwycone i jeszcze długo będą pamiętały właśnie te święta. Oczywiście musimy pamiętać o dwóch, no dobra trzech ważnych rzeczach:

  • zadania dostosowujemy do wieku i umiejętności naszego dziecka,
  • przymykamy oko jeśli coś nie jest idealnie (to uwaga dla perfekcyjnych pań domu),
  • uzbrajamy się w cierpliwość.

 

Jakie ozdoby świąteczne mogą zrobić nasze dzieci?

 

1.    Przygotowanie świątecznej choinki
Choinka to najważniejsza część świąt. Piękna zielona i kusząca bombkami i ozdobami. No właśnie, ozdoby świąteczne warto wykonać samemu. Część z nich jest tak prosta do przygotowania, że z powodzeniem zrobią je nasze dzieci. Inne z niewielką pomocą z naszej strony. Jeśli chcecie zobaczyć jak je wykonać kliknijcie w obrazek.

 

Możesz zrobić jeden ze znanych z dzieciństwa łańcuchów choinkowych

 

prosty łańcuch choinkowyłańcuch na choinkęłatwy łańcuch na choinkę
jak zrobić łańcuch?jak zrobić łańcuch?jak zrobić łańcuch?

 

Lub papierową bombkę na choinkę

 

Bombka na choinkę mikołaj z papierubombka z papieru na choinkęBombki choinkowe dla dzieci
mikołaj - sprawdź jak zrobićpawie oko - sprawdź jak zrobićbombki różne - sprawdź jak zrobić

 

Proste papierowe bombki, krepinowe łańcuchy, czy szyszki malowane przez dzieci farbkami pięknie przystroją drzewko. Wystarczy, że do szyszek dokleimy lub dobieramy wstążeczkę. Pamiętajcie też żeby ubieranie choinki było zadaniem dzieci.


2. Świąteczne wypieki i pomoc w kuchni
Jeśli wasze dzieci lubią z Wami gotować sami wiecie, które potrawy możecie przyrządzić wspólnie. My proponujemy wspólne przygotowywanie pysznych pierników lub ciasteczek świątecznych. Pozwólcie dzieciom wsypywać do miski wszystkie składniki po kolei (jajka też – najwyżej się pójdą umyć ;) ), później obowiązkowo wałkowanie i wycinanie ciasteczek. Dla bardziej wprawionych proponujemy także dekorowanie: kolorowe posypki, lukier, małe dropsy. Co tylko Wam w duszy gra.

 

Przepis na pierniczki świąteczne i świąteczne cynamonki
Jak zrobić i ozdobić świąteczne pierniczki


3.    Dekorowanie domu
Przedszkolaki zazwyczaj wykonują sporo ozdób świątecznych. Możecie podpatrzeć co robią w przedszkolu i przygotować w domu podobne ozdoby.

 

Ozdoba świąteczna płatek śniegu
jak wykonać płatek śniegu


4.    Przygotowywanie prezentów
Dzieci zazwyczaj nie mają własnych zaskórniaków lub dysponują niewielkim kieszonkowym, więc mogą podarować bliskim własnoręcznie wykonany prezent, który na pewno ucieszy Rodziców czy Dziadków. Oczywiście mama z tatą mogą trochę pomóc.

ozdoby na choinkę z masy solnej
jak wykonać anioły z masy solnej

Jeszcze inne pomysł:

  • własnoręcznie pomalowana lub oklejona butelka będzie pięknym wazonem,
  • szopka betlejemska,
  • figurka lub ramka z masy solnej,
  • namalowany kredkami lub farbami obrazek włożony w ramkę,
  • laurka lub kartka świąteczna z życzeniami.


Warto jeszcze na kilka tygodni przed świętami rozpisać sobie i zaplanować kalendarz prac. I oczywiście zakupić wszelkie niezbędne akcesoria.

Pozdrawiamy i życzymy kreatywnych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia

 

Zdjęcie: pexels.com

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
16-11-2016
Ocena:
Super pomysły na zaangażowanie dzieci.
Polecam także wykonać wspólnie kartki z dziećmi i uzupełnić je pięknymi, oryginalnymi życzeniami, płynącymi prosto z serca - znajdziesz takie na blogu be-master.pl w artykule: Słowo od Święta.