Data publikacji:

Jak zaangażować dzieci w świąteczne przygotowania

Autor: Patrycja Wrotek

W świątecznym pędzie nie raz zapominamy o naszych najmłodszych.  Przedświąteczne przygotowania i stres z nimi związany całkowicie nas absorbują, a dzieci zamiast pomagać, non stop przeszkadzają. Też to znacie? Proponujemy odwrócić sytuację i zachęcić ich do własnoręcznego wykonania dekoracji bożonarodzeniowych.

 

dzieci przygotowują świąteczne ozdoby

 

Dzieci w święta

Dzieci są bardzo ważnymi uczestnikami świąt Bożego Narodzenia i też chcą mieć swój wkład w przygotowania. Dla nich święta nadal mają coś z magii, wszystko w nich jest cudowne, nowe i niezwykle ciekawe. W praktyce słyszą tylko: „później”, „zaraz”, „potem”, „poczekaj” itp. a my latamy jak kot z pęcherzem i, i tak z niczym nie zdążamy.

 

HEEEEEJ TU JESTEŚMY!

Zatrzymajmy się na chwilę i pomyślmy co tak naprawdę jest w świętach najważniejsze, jak my wspominamy nasze dzieciństwo i przygotowania do świąt. To czego dzieci od nas potrzebują, to wcale nie super potrawy, pięknie przystrojonego stołu czy tony prezentów. One potrzebują przede wszystkim nas i naszego czasu, więc warto tak zaplanować przygotowania świąteczne aby właśnie dla nich go nie zabrakło.  Jeśli tak jak my myślicie, że coś w tym jest, czytajcie dalej ;)
 

Co możemy zrobić wspólnie?

Dzieci mogą nam pomóc w świątecznych przygotowaniach i zająć się przygotowaniem ozdób choinkowych czy dekoracji świątecznych. Co więcej będą z takiej możliwości zachwycone i jeszcze długo będą pamiętały właśnie te święta. Oczywiście musimy pamiętać o dwóch, no dobra trzech ważnych rzeczach:

  • zadania dostosowujemy do wieku i umiejętności naszego dziecka,
  • przymykamy oko jeśli coś nie jest idealnie (to uwaga dla perfekcyjnych pań domu),
  • uzbrajamy się w cierpliwość.

 

Jakie ozdoby świąteczne mogą zrobić nasze dzieci?

 

1.    Przygotowanie świątecznej choinki
Choinka to najważniejsza część świąt. Piękna zielona i kusząca bombkami i ozdobami. No właśnie, ozdoby świąteczne warto wykonać samemu. Część z nich jest tak prosta do przygotowania, że z powodzeniem zrobią je nasze dzieci. Inne z niewielką pomocą z naszej strony. Jeśli chcecie zobaczyć jak je wykonać kliknijcie w obrazek.

 

Możesz zrobić jeden ze znanych z dzieciństwa łańcuchów choinkowych

 

prosty łańcuch choinkowy
łańcuch na choinkę
łatwy łańcuch na choinkę

Lub papierową bombkę na choinkę

 

Bombka na choinkę mikołaj z papieru
bombka z papieru na choinkę
Bombki choinkowe dla dzieci

Proste papierowe bombki, krepinowe łańcuchy, czy szyszki malowane przez dzieci farbkami pięknie przystroją drzewko. Wystarczy, że do szyszek dokleimy lub dobieramy wstążeczkę. Pamiętajcie też żeby ubieranie choinki było zadaniem dzieci.


2. Świąteczne wypieki i pomoc w kuchni
Jeśli wasze dzieci lubią z Wami gotować sami wiecie, które potrawy możecie przyrządzić wspólnie. My proponujemy wspólne przygotowywanie pysznych pierników lub ciasteczek świątecznych. Pozwólcie dzieciom wsypywać do miski wszystkie składniki po kolei (jajka też – najwyżej się pójdą umyć ;) ), później obowiązkowo wałkowanie i wycinanie ciasteczek. Dla bardziej wprawionych proponujemy także dekorowanie: kolorowe posypki, lukier, małe dropsy. Co tylko Wam w duszy gra.

 

Przepis na pierniczki świąteczne i świąteczne cynamonki

 

Ozdoba świąteczna płatek śniegu
ozdoby na choinkę z masy solnej

  • własnoręcznie pomalowana lub oklejona butelka będzie pięknym wazonem,
  • szopka betlejemska,
  • figurka lub ramka z masy solnej,
  • namalowany kredkami lub farbami obrazek włożony w ramkę,
  • laurka lub kartka świąteczna z życzeniami.


Warto jeszcze na kilka tygodni przed świętami rozpisać sobie i zaplanować kalendarz prac. I oczywiście zakupić wszelkie niezbędne akcesoria.

Pozdrawiamy i życzymy kreatywnych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia

 

Zdjęcie: pexels.com


Autor

Patrycja Wrotek

Prywatnie mama trzech przesłodkich dziewczynek Hani, Oli i Wiktorii, które zajmują jej wszystkie wolne i te mniej wolne chwile. Zwolenniczka noszenia w chuście, wychowywania dzieci w bliskości z rodzicami i kochania ich takimi, jakimi są. Nieustannie poszukuje dobrych odpowiedzi i "sposobu na dziecko".

Komentarze
16-11-2016
Ocena:
Super pomysły na zaangażowanie dzieci.Polecam także wykonać wspólnie kartki z dziećmi i uzupełnić je pięknymi, oryginalnymi życzeniami, płynącymi prosto z serca - znajdziesz takie na blogu be-master.pl w artykule: Słowo od Święta.
pokój dla chłopca 4-letniego

Pokój dla chłopca 4 lata: ciekawe aranżacje

2023-06-02
Aranżacja pokoju dla dziecka nie jest łatwą czynnością. Projekt pokoju dla 4 letniego chłopca musi spełniać potrzeby i oczekiwania dziecka, a przy tym być praktyczny i bezpieczny. Jak zatem zaaranżować pokój dla 4 letniego chłopca? Jakie elementy powinny się znaleźć w pokoju? Radzimy na co zwrócić uwagę podczas projektowania i dekorowania pokoju dla chłopca.
2-letnie dziecko budzi się z płaczem

Dlaczego 2-letnie dziecko budzi się w nocy z płaczem? Jak sobie z tym poradzić?

2023-05-30
Świeżo upieczeni rodzice liczą się z tym, że przez pewien czas nie będą przesypiać całych nocy. Mało kto jednak przewiduje, że stan ten będzie trwał dłużej niż kilka miesięcy. Tymczasem jak dowodzą badania, znaczna część dzieci przebudza się w nocy nawet już po ukończeniu drugiego roku życia. Dlaczego 2-letnie dziecko budzi się w nocy z płaczem i co można z tym zrobić?
rozwój motoryczny dziecka

Jak wspierać rozwój motoryczny dziecka?

2023-03-21
Rozwój motoryczny dziecka to inaczej rozwój ruchowy, czyli zwiększanie się sprawności ciała i doskonalenie koordynacji ruchów. Rozwój ten możemy obserwować w zakresie motoryki dużej (np. raczkowanie, chodzenie), jak i małej (np. chwytanie przedmiotów czy układanie dłoni w sposób umożliwiający rysowanie). Najintensywniejszy rozwój motoryczny przebiega w pierwszych trzech latach życia dziecka, ale i później warto go wspierać.
Jaki kask do nauki chodzenia?

Jaki kask do nauki chodzenia?

2022-04-18
Okres, w którym dziecko uczy się chodzić, obfituje w upadki. Aby uchronić malca przed ich groźnymi skutkami, wielu rodziców decyduje się na zakup specjalnego kasku dziecięcego. Czy jednak kask do nauki chodzenia to rzeczywiście dobry pomysł? I jak wybrać ten najlepszy?
jak nauczyć dziecko literek

Jak nauczyć dziecko literek?

2022-04-16
Kiedy jest odpowiedni wiek, by nauczyć dziecko alfabetu? Czy od razu uczyć też cyferek? A może jednak najpierw cyfry, a potem litery? W artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie: „jak nauczyć dziecko literek?”. Będą podpowiedzi pomocy dydaktycznych, sprytne sposoby na poznawanie alfabetu i zabawki, które wspierają proces poznawania literek przez dziecko.
logopeda

Kiedy z dzieckiem udać się̨ do logopedy?

2022-03-16
Pytanie, czy i kiedy z dzieckiem udać się̨ do logopedy, jest zagwozdką niejednego rodzica i opiekuna dziecka. Zazwyczaj do gabinetu specjalisty zmartwiona mama i tata udają się dopiero, gdy jakiś objaw zaczyna ich niepokoić w zachowaniu dziecka. Sprawdzamy, co powinno być iskrą zapalną w rezerwacji wizyty u specjalisty. Nie ma jednak żadnych przeciwskazań, aby do logopedy udać się z dzieckiem profilaktycznie.
jaki nocnik dla dziecka

Jaki nocnik dla dziecka wybrać?

2022-03-15
Zdaniem specjalistów większość dzieci jest gotowa do podjęcia nauki korzystania z nocnika między 18. a 24. miesiącem życia. Jeśli więc twoja pociecha ma już co najmniej półtora roku, możecie zacząć „lekcje”. Najpierw jednak przeczytaj, jaki nocnik dla dziecka warto kupić.