Data publikacji:

Jak odkryć talent swojego dziecka? [Felieton]

Autor: Tata Szymona

Każde dziecko ma swój własny, indywidualny talent. Każde jest w czymś lepsze od innych i ma z tego frajdę. Ale jak w ogóle odkryć talent dziecka? Jak zauważyć to, czym się interesuje, co lubi?

 

Odkrywamy talenty plastyczne dziecka

 

Po czym poznać talent?

„Zauważyłam, że państwa dziecko bardzo ładnie mówi wierszyki”. „Proszę popatrzeć na rysunek państwa dziecka. Maluje o wiele lepiej od innych dzieci”. „Państwa dziecko świetnie naśladuje innych, ma talent aktorski”. To tylko przykłady, tego, co możemy usłyszeć w szkole podstawowej, czy już nawet w przedszkolu. Często prawdziwy talent objawia się bardzo wcześnie. Gdy zauważymy, że dziecko więcej czasu spędza na malowaniu, na zabawie klockami, lub też lubi, gdy czytamy mu jedną jedyną książeczkę z zagadkami, możemy przypuszczać, do czego będzie miało talent.

 

W takich sytuacjach warto wykorzystać zainteresowanie dziecka i zapisać je na zajęcia plastyczne, muzyczne, teatralne, które często są dostępne nawet dla przedszkolaków. Gdy dziecko trafia do szkoły podstawowej, jest jeszcze łatwiej: w szkołach są dla uczniów zajęcia plastyczne, muzyczne, literackie oraz kółka zainteresowań i tak naprawdę dziecko ma bardzo wiele możliwości, by odkryć przed nami – a tak naprawdę przed samym sobą – swój talent. Dzięki temu może zacząć go rozwijać, a my, rodzice, mamy „z górki”, bo będziemy wiedzieć, jak pomóc mu w wykorzystaniu jego talentu.

 

Gdy nic go nie interesuje ...

W trudniejszej sytuacji są rodzice, których dziecko – na pozór – nie zdradza żadnego konkretnego talentu. Lubi malować, ale nie robi tego jakoś szczególnie wyraźnie lepiej od innych, lubi słuchać książeczek, ale w zasadzie nie ma żadnej ulubionej, czy wreszcie – zwykle w przedszkolnych przedstawieniach woli mniej ważną rolę, która nie wymaga nauczenia się nawet kilku słów wierszyka. Ale przecież i wtedy rodzice mogą pomóc swojemu dziecku pokazać i odkryć w nim pasję, na przykład przez zabranie go na próbne zajęcia plastyczne, muzyczne, czy chociażby sportowe.

 

 

Zresztą, często przecież jest tak, że talent nie pojawia się u dzieci od razu w wieku przedszkolnym – trudno wymagać, by przedszkolak, czy nawet uczeń pierwszych klas szkoły podstawowej na przykład uwielbiał pływać, grać w tenisa czy jeździć na deskorolce, prawda? Wtedy tak naprawdę najgorszą chyba rzeczą, jaką można zrobić, jest narzucenie naszemu dziecku talentu, jaki nam wydaje się najbardziej odpowiedni. Niestety, czasem trzeba po prostu poczekać, albo... zdać się na przypadek, tak, jak było to w naszej i Szymona sytuacji. Szczerze mówiąc, nie pamiętam już, w jakim wieku był Szymon, gdy dokonaliśmy odkrycia. Dwa latka? Dwa i pół? W każdym razie, właśnie – u nas to był przypadek.

 

Jak odkryliśmy talent Szymona?

Mój telefon zadzwonił. Byliśmy w domu, ja byłem w kuchni, a może w pokoju, w każdym razie na tyle daleko, by nie usłyszeć od razu „Rodziny Adamsów” lecącej z głośnika komórki. Usłyszałem tylko głośne „tata, twój telefon dzwoni!”. Poszedłem więc za głosem Szymona, stanąłem w progu i... wręcz zamarłem z zaskoczenia i rozbawienia. Szymon stał przed półką, na której leżała komórka i podrygiwał w rytm muzyki. Tańczył po prostu. Ale tańczył z takim poczuciem rytmu, że od razu zaświeciła się mi w głowie mała żarówka. I od tamtego dnia bardziej zaczęliśmy zwracać uwagę na taniec Szymona. Teraz już wiemy, że nasz synek bardzo łatwo zapamiętuje układ choreograficzny, ma dobre poczucie rytmu i po prostu lubi tańczyć. I myślę, że właśnie w tą stronę go będziemy kierować, by jego talent – właśnie związany z tańcem – rozwijać.

 

I teraz gdy o tym myślę, cieszę się, że nie szukaliśmy u Szymona talentu na siłę. Nie warto tego robić. Naprawdę – każde dziecko ma talent. Każde już jest lub będzie w czymś dobre, najlepsze. Tylko że czasem trzeba trochę poczekać. Ale czy na prawdziwy talent nie warto czekać?

 

Ciekaw jestem jakie talenty mają wasze dzieci, co lubią robić i jak je wspieracie w rozwijaniu ich pasji.

 

Zdjęcie: Fotolia


Autor

Tata Szymona

Prywatnie mąż, a od 2009 r. również ojciec. Urodził się w sierpniu 1982-ego. Żyje i pracuje dzieląc różne pasje. Z wykształcenia i zawodu pedagog i grafik, z zamiłowania pisarz-amator.

Wolne chwile spędza pisząc prozę na nieodłącznej komórce. Gdy nie pisze, czyta polską fantastykę, słucha muzyki albo spędza czas z synkiem na placu zabaw. Prowadzi również bloga: www.tataszymona.blogujacy.pl

Komentarze
18-08-2017
Ocena:
Ważna sprawa, fajnie że udało Wam się znaleźć pasję synka
rozmowy o mikołaju

Trudne rozmowy o Mikołaju – jak odpowiadać na pytania dziecka?

2024-12-02
Dla wielu dzieci Mikołaj to symbol świątecznej magii, ale w pewnym momencie maluchy zaczynają zadawać trudne pytania. Czy Mikołaj istnieje? Skąd bierze prezenty? Jak poradzić sobie z dziecięcymi wątpliwościami i odpowiedzieć na te pytania w sposób mądry i pełen ciepła? Podpowiadamy, jak rozmawiać, by magia Świąt trwała jak najdłużej.
sprzątanie zabawek

Jak rozwiązać odwieczny problem sprzątania zabawek? Praktyczne porady dla rodziców

2024-11-25
Sprzątanie zabawek to wyzwanie, z którym mierzy się każdy rodzic. Kiedy podłoga tonie w klockach, autkach i lalkach, zastanawiamy się, jak nauczyć dziecko porządku. W tym artykule podpowiemy, jak wprowadzić malucha w świat samodzielnego sprzątania oraz jak sprawić, aby codzienne porządki stały się dla niego nawykiem.
przygotują dziecko do dorosłości

5 umiejętności, które pomogą Twojemu dziecku odnaleźć się w dorosłym świecie

2024-09-25
Każdy rodzic chce, aby jego dziecko dobrze poradziło sobie w dorosłym życiu. Ale jak tego dokonać? Warto skupić się na rozwijaniu umiejętności, które będą nieocenione w przyszłości. Od samodzielności, przez zarządzanie emocjami, aż po krytyczne myślenie – oto pięć kluczowych umiejętności, które pomogą Twojemu dziecku stanąć na własnych nogach w dorosłym świecie.
Jak oduczyć dziecko smoczka

Jak oduczyć dziecko smoczka?

2024-07-25
Odstawienie smoczka to jeden z tych momentów w życiu dziecka, który wywołuje u rodziców spory niepokój. Jak oduczyć dziecko smoczka możliwe delikatnie? Jak reagować, gdy maluszek domaga się zwrotu swojego „uspokajacza”? I kiedy najlepiej odstawić smoczek? Na te i inne pytana odpowiadamy w poniższym artykule.
bunt 3-latka

Wszystko, co musisz wiedzieć o buncie 3-latka. Jak reagować?

2023-12-22
Bycie rodzicem trzylatka to niezwykła podróż pełna radości i odkryć. Jednak właśnie w tym wieku dzieci potrafią dać upust swoim emocjom w formie buntu. Jak sobie z tym radzić? W tym poradniku dowiesz się, jak pokierować małym buntownikiem i przekształcić wybuchy gniewu w naukę i pogłębienie wzajemnej relacji.
Toddler boy in dangerous situation at home. Child safety concept.

Bezpieczeństwo w każdym kącie: odkryj najlepsze rozwiązania do zabezpieczenia szafek przed dziećmi!

2023-10-26
Bezpieczeństwo najmłodszych jest priorytetem każdego rodzica. Dzieci są ciekawe świata i często nieświadomie narażają się na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Jednym z obszarów w domu, które wymagają szczególnej uwagi, są kuchenne szafki i szuflady. Jak więc zadbać o zabezpieczenie szafek przed dziećmi? Poznaj najlepsze rozwiązania, które pozwolą uniknąć przykrych wypadków i zapewnią spokój zarówno dzieciom, jak i rodzicom.
gadżety dla matki

10 niezawodnych gadżetów ułatwiających matce życie

2023-08-22
Choć rola mamy nazywana jest tą najpiękniejszą i najważniejszą w życiu, opiekowanie się małym dzieckiem jest też dużym wyzwaniem. Warto zatem sięgać po „sprytne” gadżety dla mamy – takie jak monitor oddechu, elektryczna niania z kamerą czy kosz na brudne pieluszki. Sprawdź, co jeszcze może ci się przydać w pierwszym roku życia twojego maluszka.