Data publikacji:

Jak odkryć talent swojego dziecka? [Felieton]

Autor: Tata Szymona

Każde dziecko ma swój własny, indywidualny talent. Każde jest w czymś lepsze od innych i ma z tego frajdę. Ale jak w ogóle odkryć talent dziecka? Jak zauważyć to, czym się interesuje, co lubi?

 

Odkrywamy talenty plastyczne dziecka

 

Po czym poznać talent?

„Zauważyłam, że państwa dziecko bardzo ładnie mówi wierszyki”. „Proszę popatrzeć na rysunek państwa dziecka. Maluje o wiele lepiej od innych dzieci”. „Państwa dziecko świetnie naśladuje innych, ma talent aktorski”. To tylko przykłady, tego, co możemy usłyszeć w szkole podstawowej, czy już nawet w przedszkolu. Często prawdziwy talent objawia się bardzo wcześnie. Gdy zauważymy, że dziecko więcej czasu spędza na malowaniu, na zabawie klockami, lub też lubi, gdy czytamy mu jedną jedyną książeczkę z zagadkami, możemy przypuszczać, do czego będzie miało talent.

 

W takich sytuacjach warto wykorzystać zainteresowanie dziecka i zapisać je na zajęcia plastyczne, muzyczne, teatralne, które często są dostępne nawet dla przedszkolaków. Gdy dziecko trafia do szkoły podstawowej, jest jeszcze łatwiej: w szkołach są dla uczniów zajęcia plastyczne, muzyczne, literackie oraz kółka zainteresowań i tak naprawdę dziecko ma bardzo wiele możliwości, by odkryć przed nami – a tak naprawdę przed samym sobą – swój talent. Dzięki temu może zacząć go rozwijać, a my, rodzice, mamy „z górki”, bo będziemy wiedzieć, jak pomóc mu w wykorzystaniu jego talentu.

 

Gdy nic go nie interesuje ...

W trudniejszej sytuacji są rodzice, których dziecko – na pozór – nie zdradza żadnego konkretnego talentu. Lubi malować, ale nie robi tego jakoś szczególnie wyraźnie lepiej od innych, lubi słuchać książeczek, ale w zasadzie nie ma żadnej ulubionej, czy wreszcie – zwykle w przedszkolnych przedstawieniach woli mniej ważną rolę, która nie wymaga nauczenia się nawet kilku słów wierszyka. Ale przecież i wtedy rodzice mogą pomóc swojemu dziecku pokazać i odkryć w nim pasję, na przykład przez zabranie go na próbne zajęcia plastyczne, muzyczne, czy chociażby sportowe.

 

 

Zresztą, często przecież jest tak, że talent nie pojawia się u dzieci od razu w wieku przedszkolnym – trudno wymagać, by przedszkolak, czy nawet uczeń pierwszych klas szkoły podstawowej na przykład uwielbiał pływać, grać w tenisa czy jeździć na deskorolce, prawda? Wtedy tak naprawdę najgorszą chyba rzeczą, jaką można zrobić, jest narzucenie naszemu dziecku talentu, jaki nam wydaje się najbardziej odpowiedni. Niestety, czasem trzeba po prostu poczekać, albo... zdać się na przypadek, tak, jak było to w naszej i Szymona sytuacji. Szczerze mówiąc, nie pamiętam już, w jakim wieku był Szymon, gdy dokonaliśmy odkrycia. Dwa latka? Dwa i pół? W każdym razie, właśnie – u nas to był przypadek.

 

Jak odkryliśmy talent Szymona?

Mój telefon zadzwonił. Byliśmy w domu, ja byłem w kuchni, a może w pokoju, w każdym razie na tyle daleko, by nie usłyszeć od razu „Rodziny Adamsów” lecącej z głośnika komórki. Usłyszałem tylko głośne „tata, twój telefon dzwoni!”. Poszedłem więc za głosem Szymona, stanąłem w progu i... wręcz zamarłem z zaskoczenia i rozbawienia. Szymon stał przed półką, na której leżała komórka i podrygiwał w rytm muzyki. Tańczył po prostu. Ale tańczył z takim poczuciem rytmu, że od razu zaświeciła się mi w głowie mała żarówka. I od tamtego dnia bardziej zaczęliśmy zwracać uwagę na taniec Szymona. Teraz już wiemy, że nasz synek bardzo łatwo zapamiętuje układ choreograficzny, ma dobre poczucie rytmu i po prostu lubi tańczyć. I myślę, że właśnie w tą stronę go będziemy kierować, by jego talent – właśnie związany z tańcem – rozwijać.

 

I teraz gdy o tym myślę, cieszę się, że nie szukaliśmy u Szymona talentu na siłę. Nie warto tego robić. Naprawdę – każde dziecko ma talent. Każde już jest lub będzie w czymś dobre, najlepsze. Tylko że czasem trzeba trochę poczekać. Ale czy na prawdziwy talent nie warto czekać?

 

Ciekaw jestem jakie talenty mają wasze dzieci, co lubią robić i jak je wspieracie w rozwijaniu ich pasji.

 

Zdjęcie: Fotolia


Autor

Tata Szymona

Prywatnie mąż, a od 2009 r. również ojciec. Urodził się w sierpniu 1982-ego. Żyje i pracuje dzieląc różne pasje. Z wykształcenia i zawodu pedagog i grafik, z zamiłowania pisarz-amator.

Wolne chwile spędza pisząc prozę na nieodłącznej komórce. Gdy nie pisze, czyta polską fantastykę, słucha muzyki albo spędza czas z synkiem na placu zabaw. Prowadzi również bloga: www.tataszymona.blogujacy.pl

Komentarze
18-08-2017
Ocena:
Ważna sprawa, fajnie że udało Wam się znaleźć pasję synka
chodzenie

Kiedy dziecko zaczyna chodzić? Jakie są etapy nauki chodzenia?

2021-09-25
Pierwsze samodzielne kroki dziecka to niezwykle ważny, rodzinny moment. Należy jednak pamiętać, że musi go poprzedzić kilka istotnych etapów – stanie z podporą, raczkowanie, a potem chodzenie ze wsparciem. Sprawdź, kiedy dziecko zaczyna chodzić i czy można ten proces… przyspieszyć.
mata piankowa dla niemowlak

Jaka mata piankowa dla niemowlaka?

2021-06-23
Mata piankowa dla niemowlaka raczej nie stanowi obowiązkowego punktu na wyprawkowej liście zakupów. A szkoda, ponieważ jest to gadżet, który powinien być w każdym domu, w którym mieszka niemowlę. Sprawdź, jak liczne są korzyści z użytkowania takiej maty i na co zwrócić uwagę przy zakupie.
inteligencja, badanie inteligencji u dziecka, dziecko

Badanie inteligencji u dzieci

2021-03-02
Większość z nas chciałaby znać swój iloraz inteligencji oraz swojego dziecka. Dowiedz się jak zbadać iloraz inteligencji u dziecka i co zrobić, aby jak najlepiej rozwinąć umysł dziecka.
Dlaczego 3 latek nie mówi - przyczyny opóźnionego rozwoju mowy!

Dlaczego 3 latek nie mówi - przyczyny opóźnionego rozwoju mowy!

2021-02-11
Trzylatek nie mówi? Co zrobić, na co zwrócić uwagę i jakie są najczęstsze przyczyny opóźnionego rozwoju mowy?
Zwierzęta domowe, zwierzątka dla dzieci, zwierzę dla dziecka

Zwierzątka dla dzieci - przegląd najciekawszych zwierząt domowych i nasz wybór

2021-02-02
Dziecko męczy Was o zwierzątko? Sprawdź jakie zwierzęta domowe najlepiej sprawdzą się dla was i co przemawia za posiadaniem psa, czy kota.
wyprawka szkolna

Wyprawka szkolna w czasie koronawirusa – czego nie może zabraknąć?

2020-09-01
Ten rok szkolny będzie inny od pozostałych. Niepokój oraz niepewność jutra towarzyszą nam już od kilku miesięcy. Powrót dziecka do szkoły w takich okolicznościa...
przygotowanie dziecka do dorosłości

5 umiejętności, które przygotują dziecko do dorosłości

2020-08-31
Jakie uniwersalne umiejętności pomogą dziecku wejść w dorosłe życie? Liczy się nie tylko podstawowa edukacja, ale także nauka o tym, jak gospodarować pieniędzmi...