Data publikacji:

Dlaczego tata czasami lepiej dogaduje się z dzieckiem?

Autor: Tata Szymona

Choć obydwoje rodzice chcą dla swojego dziecka, w gruncie rzeczy tego samego - żeby było szczęśliwe i niczego mu nie brakowało, to w praktyce relacja mamy i taty z dzieckiem jest diametralnie różna i nie ma w tym nic złego, wręcz przeciwnie. Czasem zdaje się, że tacie "bywa łatwiej". Są takie chwile, w których tatusiowie szybciej dojdą z dzieckiem do porozumienia, lepiej się dogadają, osiągną zamierzony cel. Też macie takie wrażenie? Ależ oczywiście, czasem tak się zdarza. Dlaczego? W czym inna jest relacja z ojcem?

 

Ojciec, dziecko, tata

 

Tata stawia na improwizację

Zwykle to kobiety „zaczytują się” w poradnikach, chodzą do szkół rodzenia, są świetnie przygotowane teoretycznie na wychowanie dziecka i podchodzą do tego bardzo poważnie. My – faceci – zwykle o wiele mniej poważnie traktujemy teorię i przechodząc do praktyki stawiamy bardziej na improwizację. I to jest ważne, by nie wykluczać siebie z powodu nieprzeczytanych lektur, ale pozwolić sobie w pełni na drobne wychowawcze błędy. Z resztą w tym miejscu zawsze możemy liczyć na nasze żony, jeśli zrobimy coś nie tak na pewno nas skorygują ;-) Dzięki temu jesteśmy też bardziej spontaniczni i nieprzewidywalni.

 

Zabawa z tatą jest świetną przygodą

Tatusiowie o wiele częściej pozwalają dziecku na różnego rodzaju eksperymentowanie, które dzieci wprost uwielbiają. Tata na placu zabaw pozwoli, by dziecko na przykład zjeżdżając ze zjeżdżalni raz czy dwa wylądowało na pupie i samo nauczyło się hamować, zamiast niepotrzebnie i w zbyt dużym stopniu zabezpieczać je przed upadkiem. Z tatusiami dzieci zdobywają o wiele więcej guzów i siniaków, ale każda taka „zdobycz” jest poprzedzona świetną zabawą. I dziecko postrzega te „rany” w jakimś stopniu jako „trofeum”, zdobyte w czasie dynamicznej i często mającej nieco ryzyka, za to bardzo atrakcyjnej zabawy z tatą. To często tatusiowie zabierają dzieci w weekendy w fajne miejsca: jeżdżą na basen, do kina, wesołego miasteczka, czy na duże lody. Dzięki temu relacje z tatą kojarzą się zawsze pozytywnie i z dobrą zabawą (oczywiście wyłączając patologie).

 

To mama karci, goni do nauki, sprzątania pokoju itd.

No właśnie, zazwyczaj to mamy są tymi złymi policjantami. To one nakazują, zakazują, karcą. To one zmuszają do jedzenia warzyw i nie pozwalają żeby dziecko zjadło zbyt dużo słodyczy. To one kontrolują poziom wysprzątania pokoju i one zazwyczaj krytykują, jeśli coś jest nie tak. Stawia to je w trochę gorszym świetle, niż tatusiów, szczególnie jeśli dodamy akapit wyżej.

 

Tata ma więcej luzu i nie patrzy na wychowanie zbyt serio

Kilka kropel soku spadło na koszulkę czy spodnie? Cóż, to nie jest powód do równie rozpaczliwego co gwałtownego poszukiwania chusteczek i natychmiastowej walki o „uratowanie” ubrania. Dla tatusiów to normalna rzecz, by nie patrzeć całkiem poważnie na kwestię wychowania. Nie wszystko musi udać się za pierwszym razem, nie zawsze musi wszystko być „super”, czasem po prostu coś musi się nie udać – i to jest dla tatusiów w pełni normalne. Dzieci dzięki temu uczą się również tego, że czasem po prostu się przegrywa – i to jest potrzebne.

 

 

Łzy i przytulanie po upadku? Zapomnij o tym, twardzielu!

Oj tam, chłopaki nie płaczą. Nawet, jak na placu zabaw nasza pociecha zaliczy upadek i nabije sobie siniaka, to żaden tata nie będzie przytulał, ani „lulał” na rękach, tylko po prostu obetrze łzy i ewentualnie pocieszająco klepnie w ramię, najlepiej pokazując przy tym własne blizny z dzieciństwa ;). Po prostu tatusiowie są zdecydowanie mniej emocjonalni, nie panikują, i potrafią o wiele szybciej „osuszyć łzy” – właśnie dzięki zasadzie, że „chłopaki nie płaczą”. I co najważniejsze – zwykle stosują tą samą metodę wobec dziewczynek ;). To kolejny plus w wychowaniu dla dzieci – dzięki niemu maluchy uczą się, że nie zawsze trzeba się „mazać”, tylko twardo stąpać po ziemi.

 

Eksperci mówią, że...

Oj tam, eksperci. Tatusiowie wiedzą "naj"lepiej ;). A przynajmniej tak się im wydaje – i nie zawsze kierują się „złotymi zasadami” rozmaitych ekspertów wypowiadających się o wychowaniu dzieci. Dzięki temu każde dziecko ma naprawdę indywidualne wychowanie, pełne nieprzetartych ścieżek, które wyznacza ojciec. No i najważniejsze – tatusiowie nie chcą być koniecznie „super-tatami”, nie czując takiej presji, mogą realizować swój własny plan wychowawczy – często oparty na wcześniej wspomnianej improwizacji.

 

Pobawimy się razem?

Facet to duże dziecko – podobno. Tym łatwiej jest mu pobawić się ze swoim dzieckiem – a nie tylko nim zaopiekować. Bez trudu każdy z tatusiów położy się na podłodze, by pościgać się „resorakami” z synkiem czy też zbuduje domek z klocków dla lalki swojej córeczki. Zabawa z tatusiem staje się w większym stopniu zabawą, w czasie której tata popuści wodze fantazji i będzie umiał świetnie bawić się na równi ze swoją pociechą.

 

Jak to więc jest z tym wychowaniem przez mamę i tatę? Z kim dziecko lepiej się dogaduje? Chyba bardziej prawidłowe określenie będzie tutaj nie „lepiej”, ale inaczej. I to jest tak naprawdę najważniejsze i jak najbardziej prawidłowe w wychowaniu dziecka. Dzięki temu dziecko czasem może „powygłupiać” się z tatą, a czasem pobawić się zupełnie „na poważnie” z mamą. I chyba taka różnorodność jest najważniejsza, prawda? Poza tym A jeśli faktycznie zauważycie, że ktoś dogaduje się ciut lepiej, wykorzystajcie to przy "rzeczach trudnych".

 

Zdjęcie: Pixabay CC0


Autor

Tata Szymona

Prywatnie mąż, a od 2009 r. również ojciec. Urodził się w sierpniu 1982-ego. Żyje i pracuje dzieląc różne pasje. Z wykształcenia i zawodu pedagog i grafik, z zamiłowania pisarz-amator.

Wolne chwile spędza pisząc prozę na nieodłącznej komórce. Gdy nie pisze, czyta polską fantastykę, słucha muzyki albo spędza czas z synkiem na placu zabaw. Prowadzi również bloga: www.tataszymona.blogujacy.pl

Komentarze
01-09-2015
Ocena:
Jak to mówią tato wie wszystko ale mama wie lepiej. Sam jako ojciec trójki wiem, że wychowanie-dogadywanie zależy od płci dziecka i od jego wieku, bo relacje rodzic-dziecko ulegają zmianie w zależności jak dziecko dorasta
31-07-2015
Ocena:
Oj to prawda mój mąż ma bardzo fajne pomysły na różne gry i o wiele więcej energii ode mnie, może dlatego, że ja bardziej zajmuję się domem, a on nie zmęczony aż tak bardzo może trochę więcej :)
chodzenie

Kiedy dziecko zaczyna chodzić? Jakie są etapy nauki chodzenia?

2021-09-25
Pierwsze samodzielne kroki dziecka to niezwykle ważny, rodzinny moment. Należy jednak pamiętać, że musi go poprzedzić kilka istotnych etapów – stanie z podporą, raczkowanie, a potem chodzenie ze wsparciem. Sprawdź, kiedy dziecko zaczyna chodzić i czy można ten proces… przyspieszyć.
mata piankowa dla niemowlak

Jaka mata piankowa dla niemowlaka?

2021-06-23
Mata piankowa dla niemowlaka raczej nie stanowi obowiązkowego punktu na wyprawkowej liście zakupów. A szkoda, ponieważ jest to gadżet, który powinien być w każdym domu, w którym mieszka niemowlę. Sprawdź, jak liczne są korzyści z użytkowania takiej maty i na co zwrócić uwagę przy zakupie.
inteligencja, badanie inteligencji u dziecka, dziecko

Badanie inteligencji u dzieci

2021-03-02
Większość z nas chciałaby znać swój iloraz inteligencji oraz swojego dziecka. Dowiedz się jak zbadać iloraz inteligencji u dziecka i co zrobić, aby jak najlepiej rozwinąć umysł dziecka.
Dlaczego 3 latek nie mówi - przyczyny opóźnionego rozwoju mowy!

Dlaczego 3 latek nie mówi - przyczyny opóźnionego rozwoju mowy!

2021-02-11
Trzylatek nie mówi? Co zrobić, na co zwrócić uwagę i jakie są najczęstsze przyczyny opóźnionego rozwoju mowy?
Zwierzęta domowe, zwierzątka dla dzieci, zwierzę dla dziecka

Zwierzątka dla dzieci - przegląd najciekawszych zwierząt domowych i nasz wybór

2021-02-02
Dziecko męczy Was o zwierzątko? Sprawdź jakie zwierzęta domowe najlepiej sprawdzą się dla was i co przemawia za posiadaniem psa, czy kota.
wyprawka szkolna

Wyprawka szkolna w czasie koronawirusa – czego nie może zabraknąć?

2020-09-01
Ten rok szkolny będzie inny od pozostałych. Niepokój oraz niepewność jutra towarzyszą nam już od kilku miesięcy. Powrót dziecka do szkoły w takich okolicznościa...
przygotowanie dziecka do dorosłości

5 umiejętności, które przygotują dziecko do dorosłości

2020-08-31
Jakie uniwersalne umiejętności pomogą dziecku wejść w dorosłe życie? Liczy się nie tylko podstawowa edukacja, ale także nauka o tym, jak gospodarować pieniędzmi...