Data publikacji:

Dzień Babci – skąd się wywodzi i kiedy jest obchodzony na świecie?

Autor: Magdalena Szewczyk

Babcia to największe wsparcie dla rodziców w wychowaniu ich pociech. Chętnie zaopiekuje się wnuczkiem lub wnuczką, rozpieszcza, tuli i gotuje smakołyki. Babcia jest taka kochana, że musi mieć swoje święto, aby uhonorować jej zasługi.

dzień babci pomysły

fot. Pixabay.com

Skąd się wywodzi Dzień Babci?

W Polsce Dzień Babci pojawił się dzięki tygodnikowi „Kobieta i Życie”, który w 1964 roku wpadł na pomysł, aby babcie miały swoje święto. Rok później idee Dnia Babci przypieczętowali poznaniacy. Dawna sława kina i teatru Pani Mieczysława Ćwiklińska w 1965 roku występowała w teatrze w Poznaniu. Była już kobietą starszą, miała 85 lat a jednak nadal często występowała na scenie. Redakcja „Expressu Poznańskiego” wręczyła sławnej aktorce tort oraz kwiaty ustanawiając ten dzień, Dniem Babci. Tradycja ta została dalej rozpowszechniona przez „Express Wieczorny”, który 21 stycznia 1966 roku ogłosił oficjalnie Dniem Babci, który pozostał w kalendarzu do dziś. 

 

Dzień Babci na świecie 

Kiedyś Bułgaria obchodziła Dzień Babci, czyli Babin den 8 stycznia według kalendarza juliańskiego. Jednak według kalendarza gregoriańskiego święto Babci przypada 21 stycznia i podobnie jak w Polsce, tak i w niektórych miejscowościach w Bułgarii jest świętowane 20 lub 21 stycznia. Ciekawostką jest, że nie tylko babcie tego dnia świętują, ale także mamy oraz dzieci. Dzień Babci w Stanach Zjednoczonych powstał dzięki mieszkance Wirginii Zachodniej Marian McQuade, która chciała zwrócić uwagę na sytuację i los osób starszych. Na początku święto było wprowadzone jedynie w tym stanie, ale w 1978 roku zostało ono powszechnie uznane przez prezydenta. Babcia i Dziadek mają wspólne święto - Święto Dziadków - które nie ma stałej daty w kalendarzu. Przypada na pierwszą niedzielę po święcie pracy, 9 lub 10 września. Francuzi od niedawna świętują ten szczególny dzień. Ich Fete des Grand-meres przypada na pierwszą niedzielę marca. We Włoszech Dzień Babci jest obchodzony 2 października - w kościelne święto aniołów stróżów. Natomiast Wielka Brytania Dzień Babci - Grandmother Achievement Day - świętuje 11 lutego. Co ciekawe Dnia Babci nie obchodzi się w Japonii, bo jest tam Dzień Szacunku dla Wieku (jap. Keiro no Hi). Święto to obchodzone jest rokrocznie 15 września, od 1966 roku.

Instytucja babcia

Babcie tego dnia są obdarowywane przez wnuki drobnymi upominkami: jak słodkości czy ręcznie wykonane ozdoby lub kwiatami. Również przedszkola oraz szkoły upamiętniają dzień Babci przygotowując z dziećmi przedstawienia dla babć oraz wręczeniem laurek najczęściej ręcznie malowanego portretu. Ten dzień jest tak ważny, ponieważ babcia coraz bardziej przypomina instytucję, która wspiera rodziców w wychowaniu wnuków. Pomaga w ramach swoich możliwości oraz zdrowia w domowych obowiązkach, odbiera z przedszkola czy szkoły, zawsze coś ugotuje, poczyta bajkę lub utuli do snu. Babcie są czułe, opiekuńcze, znają dużo ciekawych historii, które z chęcią opowiadają wnukom. Niezależnie kiedy i w jaki sposób to bez wątpienia warto obchodzić zarówno Święto Babci jak i Dziadka. Muszą czuć się przez nas kochane i doceniane, bo to dla nich bardzo ważne.


Autor

Magdalena Szewczyk

Absolwentka dziennikarstwa, zaczęła pisać opowiadania będąc jeszcze w szkole podstawowej. Wielbicielka motoryzacji, skoków ze spadochronem i siatkówki. Czas wolny poświęca na gotowanie, czytanie książek i rajdową jazdę. Nadmierny stres leczy pływając i piekąc ciasta. Dąży do pogłębiania swojej wiedzy, zdobywania nowych doświadczeń i umiejętności. Nie wyobraża sobie życia bez pewnego wysokiego siatkarza. Nie lubi nudy i bezczynności. W wakacje musi odwiedzić polskie morze.

Komentarze
03-01-2019
Ocena:
Mam cudowną babcię zawsze mogę na nią liczyć z okazji jej święta wyślę jej bukiet kwiatów jej ulubionych róż. A później przyjdę z serniczkiem na herbatkę i plotki.
bunt 3-latka

Wszystko, co musisz wiedzieć o buncie 3-latka. Jak reagować?

2023-12-22
Bycie rodzicem trzylatka to niezwykła podróż pełna radości i odkryć. Jednak właśnie w tym wieku dzieci potrafią dać upust swoim emocjom w formie buntu. Jak sobie z tym radzić? W tym poradniku dowiesz się, jak pokierować małym buntownikiem i przekształcić wybuchy gniewu w naukę i pogłębienie wzajemnej relacji.
Toddler boy in dangerous situation at home. Child safety concept.

Bezpieczeństwo w każdym kącie: odkryj najlepsze rozwiązania do zabezpieczenia szafek przed dziećmi!

2023-10-26
Bezpieczeństwo najmłodszych jest priorytetem każdego rodzica. Dzieci są ciekawe świata i często nieświadomie narażają się na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Jednym z obszarów w domu, które wymagają szczególnej uwagi, są kuchenne szafki i szuflady. Jak więc zadbać o zabezpieczenie szafek przed dziećmi? Poznaj najlepsze rozwiązania, które pozwolą uniknąć przykrych wypadków i zapewnią spokój zarówno dzieciom, jak i rodzicom.
gadżety dla matki

10 niezawodnych gadżetów ułatwiających matce życie

2023-08-22
Choć rola mamy nazywana jest tą najpiękniejszą i najważniejszą w życiu, opiekowanie się małym dzieckiem jest też dużym wyzwaniem. Warto zatem sięgać po „sprytne” gadżety dla mamy – takie jak monitor oddechu, elektryczna niania z kamerą czy kosz na brudne pieluszki. Sprawdź, co jeszcze może ci się przydać w pierwszym roku życia twojego maluszka.
albik dla 2-latka

Albik dla 2-latka: czy warto?

2023-08-11
Albik to prawdziwa rewolucja na rynku produktów dla dzieci, która szybko podbiła serca nie tylko maluchów, ale także ich opiekunów. To magiczny długopis, który zastąpi cię w trakcie czytania. W jaki sposób? Po prostu zrobi to za ciebie, opowiadając dziecku o dzikich zwierzętach i środkach transportu czy zabierając je na wizytę do zoo. Dodatkowo sprawdzi się też do nauki przeróżnych tematów, które przydadzą się w szkole – od przyrody, aż po angielski. Czy Albik dla 2-latka to w ogóle dobry wybór? Rozwiewamy wątpliwości.
zabawki sensoryczne dla 4-latka

Najlepsze zabawki sensoryczne dla 4-latka. Polecane produkty

2023-08-05
Zabawki sensoryczne to wyjątkowa kategoria akcesoriów dla dzieci. Dostarczają maluchom bodźców, wspierają prawidłowy rozwój i, oczywiście, zapewniają mnóstwo zabawy. Na rynku znajdziesz setki propozycji dla pociech w różnym wieku. Chcesz kupić  zabawki sensoryczne dla 4-latka i nie wiesz, które z nich są najlepsze? Zobacz nasze propozycje i wybierz jedną z nich!
ścieżka sensoryczna

Co to jest ścieżka sensoryczna? Jak zrobić?

2023-07-17
Ścieżka sensoryczna to swoisty tor przeszkód, którego pokonywanie stymuluje zmysł dotyku, co z kolei przekłada się na lepszy rozwój dziecka. Zdaniem specjalistów chodzenie po ścieżce sensorycznej pozytywnie wpływa na integrację sensoryczną, sprawność motoryczną, zmysł równowagi, koordynację ruchową, a także percepcję wzrokową. Jednocześnie taka aktywność jest dla dziecka źródłem dużej radości. Wyjaśniamy, jak może wyglądać ścieżka sensoryczna w ogrodzie, a jak zaplanować taką domową.
kojec dla dziecka

Jaki kojec dla dziecka wybrać? Drewniany czy plastikowy? Poradnik

2023-07-07
Kiedy tylko dziecko zaczyna być mobilne, trzeba mieć je na oku przez cały czas jego aktywności – wystarczy chwila nieuwagi, by malec zrobił sobie krzywdę. Niestety takie czuwanie nad dzieckiem znacznie utrudnia wykonanie obowiązków domowych albo choćby napicie się filiżanki kawy. Z pomocą przychodzi kojec dla dziecka, czyli rodzaj ogrodzenia w postaci ścianek, czasem dodatkowo z materacem. Kojec tworzy dziecku bezpieczną przestrzeń i pozwala rodzicom na chwilę wytchnienia, dlatego zdecydowanie warto go mieć. Podpowiadamy, czym charakteryzują się konkretne modele, poniżej znajdziesz też przydatny ranking produktów.