Babcia to największe wsparcie dla rodziców w wychowaniu ich pociech. Chętnie zaopiekuje się wnuczkiem lub wnuczką, rozpieszcza, tuli i gotuje smakołyki. Babcia jest taka kochana, że musi mieć swoje święto, aby uhonorować jej zasługi.
fot. Pixabay.com
W Polsce Dzień Babci pojawił się dzięki tygodnikowi „Kobieta i Życie”, który w 1964 roku wpadł na pomysł, aby babcie miały swoje święto. Rok później idee Dnia Babci przypieczętowali poznaniacy. Dawna sława kina i teatru Pani Mieczysława Ćwiklińska w 1965 roku występowała w teatrze w Poznaniu. Była już kobietą starszą, miała 85 lat a jednak nadal często występowała na scenie. Redakcja „Expressu Poznańskiego” wręczyła sławnej aktorce tort oraz kwiaty ustanawiając ten dzień, Dniem Babci. Tradycja ta została dalej rozpowszechniona przez „Express Wieczorny”, który 21 stycznia 1966 roku ogłosił oficjalnie Dniem Babci, który pozostał w kalendarzu do dziś.
Kiedyś Bułgaria obchodziła Dzień Babci, czyli Babin den 8 stycznia według kalendarza juliańskiego. Jednak według kalendarza gregoriańskiego święto Babci przypada 21 stycznia i podobnie jak w Polsce, tak i w niektórych miejscowościach w Bułgarii jest świętowane 20 lub 21 stycznia. Ciekawostką jest, że nie tylko babcie tego dnia świętują, ale także mamy oraz dzieci. Dzień Babci w Stanach Zjednoczonych powstał dzięki mieszkance Wirginii Zachodniej Marian McQuade, która chciała zwrócić uwagę na sytuację i los osób starszych. Na początku święto było wprowadzone jedynie w tym stanie, ale w 1978 roku zostało ono powszechnie uznane przez prezydenta. Babcia i Dziadek mają wspólne święto - Święto Dziadków - które nie ma stałej daty w kalendarzu. Przypada na pierwszą niedzielę po święcie pracy, 9 lub 10 września. Francuzi od niedawna świętują ten szczególny dzień. Ich Fete des Grand-meres przypada na pierwszą niedzielę marca. We Włoszech Dzień Babci jest obchodzony 2 października - w kościelne święto aniołów stróżów. Natomiast Wielka Brytania Dzień Babci - Grandmother Achievement Day - świętuje 11 lutego. Co ciekawe Dnia Babci nie obchodzi się w Japonii, bo jest tam Dzień Szacunku dla Wieku (jap. Keiro no Hi). Święto to obchodzone jest rokrocznie 15 września, od 1966 roku.
Babcie tego dnia są obdarowywane przez wnuki drobnymi upominkami: jak słodkości czy ręcznie wykonane ozdoby lub kwiatami. Również przedszkola oraz szkoły upamiętniają dzień Babci przygotowując z dziećmi przedstawienia dla babć oraz wręczeniem laurek najczęściej ręcznie malowanego portretu. Ten dzień jest tak ważny, ponieważ babcia coraz bardziej przypomina instytucję, która wspiera rodziców w wychowaniu wnuków. Pomaga w ramach swoich możliwości oraz zdrowia w domowych obowiązkach, odbiera z przedszkola czy szkoły, zawsze coś ugotuje, poczyta bajkę lub utuli do snu. Babcie są czułe, opiekuńcze, znają dużo ciekawych historii, które z chęcią opowiadają wnukom. Niezależnie kiedy i w jaki sposób to bez wątpienia warto obchodzić zarówno Święto Babci jak i Dziadka. Muszą czuć się przez nas kochane i doceniane, bo to dla nich bardzo ważne.
Absolwentka dziennikarstwa, zaczęła pisać opowiadania będąc jeszcze w szkole podstawowej. Wielbicielka motoryzacji, skoków ze spadochronem i siatkówki. Czas wolny poświęca na gotowanie, czytanie książek i rajdową jazdę. Nadmierny stres leczy pływając i piekąc ciasta. Dąży do pogłębiania swojej wiedzy, zdobywania nowych doświadczeń i umiejętności. Nie wyobraża sobie życia bez pewnego wysokiego siatkarza. Nie lubi nudy i bezczynności. W wakacje musi odwiedzić polskie morze.