Data modyfikacji:

Tata na odległość - jak zbudować relację?

Autor: Magdalena Setnikowska

Dziecko w swoim rozwoju potrzebuje kontaktu zarówno z tatą, jak i mamą. Jednak zdarzają się w życiu rodzinnym sytuacje (rozwód, emigracja, praca z częstymi delegacjami, czy kontrakt w miejscu innym niż mieszkamy), które sprawiają, że codzienny kontakt staje się utrudniony. Jak w takich sytuacjach pielęgnować więź dziecko-tata? Na szczęście istnieją sposoby na to, by mimo niesprzyjających okoliczności zachować dobre relacje z dzieckiem.

 

 

Tato, chcę wiedzieć!

Po pierwsze pamiętajmy, że dziecko ma prawo wiedzieć. Niezależnie od wieku, będzie potrzebowało się oswoić z nową sytuacją. Najgorszym rozwiązaniem jest nagłe zniknięcie bez słowa. Dlatego tak ważne jest wyjaśnienie w gronie rodzinnym dzieciom przyczyn rozstania oraz zaplanowanie dalszej wspólnej przyszłości. Bardzo ważne jest uszanowanie emocji dziecka, danie mu czasu na oswojenie się ze zmianą oraz odpowiednie reagowanie na pojawiające się okresy buntu czy chwile załamań. Bo nie oszukujmy się, takie na pewno się pojawią. W swoim grafiku warto zaplanować czas tylko z dzieckiem, w trakcie którego będzie mogło ono zadać nurtujące go pytania lub po prostu cieszyć się bliskością taty.

 

Na odległość z tatą też może być fajnie

Mamy to szczęście, że świat robi się coraz mniejszy. Współczesne osiągnięcia techniki sprawiają, że tata może w każdym momencie skontaktować się z dzieckiem. Warto to wykorzystać i ustalić konkretną godzinę rozmowy, np. na Skypie, tak by nie kolidowała ona z innymi obowiązkami oraz dawała czas na wspólne pobycie razem. Świetnym rozwiązaniem dla małego dziecka jest czytanie mu bajki. Dzięki temu maluch będzie czuł, że tata mimo iż jest daleko, to myśli o nim i jest blisko.Rozpieszczanie? Nie tędy droga!

Łatwo wpaść w tę pułapkę. Jeśli masz wyrzuty sumienia, że ucieka ci czas, który mógłbyś spędzić z dzieckiem, jest Ci przykro, że nie możesz obserwować wszystkich faz jego rozwoju, zapewne staniesz będziesz chciał mu i sobie ten czas wynagrodzić. Najgorszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest rekompensowanie braku częstej obecności kupowaniem drogich prezentów i zabawek. Dziecku, niezależnie od wieku, najbardziej zależy na twojej obecności, a nie na kolejnym samochodziku czy najnowszym modelu telefonu.

 

Drobne gesty znaczą wiele

W natłoku obowiązków czasem najtrudniejsza staje się… codzienność. Jej niezbywaną częścią jest pamiętanie o sobie i okazywanie sobie uczuć. Twoje dziecko potrzebuje czuć, że jest kochane i że jesteś przy nim w ważnych momentach. Dobrym pomysłem będzie zaplanowanie wspólnej, równoległej aktywności danego dnia (np. umówienie się, że o konkretnej porze wychodzicie "razem" na spacer czy będziecie czytać książkę), przesłanie dziecku zdjęcia, które może je zainteresować czy pamiętanie o ważnych sytuacjach takich jak trudna klasówka czy wizyta u lekarza. W miarę możliwości starajcie się być obecni fizycznie w sytuacjach ważnych, urodziny, występ w szkole czy przedszkolu itd. Jeśli nie jest to możliwe, konieczny będzie kontakt telefoniczny. Okazanie wsparcia i zainteresowania będzie pomagało w budowaniu więzi oraz dobrych relacji.

 

Zdjęcie: Pixabay.com


Autor

Magdalena Setnikowska

Absolwentka studiów polonistycznych, wielbicielka dobrej literatury oraz wartościowych filmów.  W wolnym czasie gra w tenisa oraz odkrywa nieznane, urokliwe zakątki Polski. Marzy o długiej wyprawie na Chorwację oraz zwiedzaniu Nowej Zelandii.

W dzieciach fascynuje ją ciekawość świata oraz radość z jego odkrywania, co bardzo chciałaby w sobie zachować na długie lata. Stąd też bierze się jej zainteresowanie teorią wychowawczą Janusza Korczaka.

Jaki kask do nauki chodzenia?

Jaki kask do nauki chodzenia?

2022-04-18
Okres, w którym dziecko uczy się chodzić, obfituje w upadki. Aby uchronić malca przed ich groźnymi skutkami, wielu rodziców decyduje się na zakup specjalnego kasku dziecięcego. Czy jednak kask do nauki chodzenia to rzeczywiście dobry pomysł? I jak wybrać ten najlepszy?
jak nauczyć dziecko literek

Jak nauczyć dziecko literek?

2022-04-16
Kiedy jest odpowiedni wiek, by nauczyć dziecko alfabetu? Czy od razu uczyć też cyferek? A może jednak najpierw cyfry, a potem litery? W artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie: „jak nauczyć dziecko literek?”. Będą podpowiedzi pomocy dydaktycznych, sprytne sposoby na poznawanie alfabetu i zabawki, które wspierają proces poznawania literek przez dziecko.
logopeda

Kiedy z dzieckiem udać się̨ do logopedy?

2022-03-16
Pytanie, czy i kiedy z dzieckiem udać się̨ do logopedy, jest zagwozdką niejednego rodzica i opiekuna dziecka. Zazwyczaj do gabinetu specjalisty zmartwiona mama i tata udają się dopiero, gdy jakiś objaw zaczyna ich niepokoić w zachowaniu dziecka. Sprawdzamy, co powinno być iskrą zapalną w rezerwacji wizyty u specjalisty. Nie ma jednak żadnych przeciwskazań, aby do logopedy udać się z dzieckiem profilaktycznie.
jaki nocnik dla dziecka

Jaki nocnik dla dziecka wybrać?

2022-03-15
Zdaniem specjalistów większość dzieci jest gotowa do podjęcia nauki korzystania z nocnika między 18. a 24. miesiącem życia. Jeśli więc twoja pociecha ma już co najmniej półtora roku, możecie zacząć „lekcje”. Najpierw jednak przeczytaj, jaki nocnik dla dziecka warto kupić.
co umie 3 miesieczne dziecko

Co umie 3-miesięczne dziecko?

2022-03-07
Trzeci miesiąc życia to czas wyjątkowo dynamicznego rozwoju. Dziecko staje się bardziej świadome i zdecydowanie bardziej kontaktowe, a do tego może nawet zacząć przesypiać całe noce. Sprawdź, co dokładnie umie 3-miesięczne dziecko i kiedy jego rozwój powinien niepokoić.
jaki nocnik dla chlopca

Jaki nocnik dla chłopca wybrać?

2022-02-26
Zaczynasz planować odpieluchowanie swojego synka, ale nie wiesz, od czego zacząć? Dobry pierwszy krok to zakup nocnika. Podpowiadamy, jakie nocniki dla chłopca warto wziąć pod uwagę i jakimi zasadami należy kierować się w procesie odpieluchowywania.
rowerek

Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze? Szybko

2022-02-15
Czy to w ogóle możliwe, żeby dziecko szybko pojęło, jak się jeździ na rowerze bez kółek bocznych? Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze w 15 minut? Kiedy rozpocząć próby? Dziś podpowiadamy, jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze. Szybko, skutecznie i bez zdartych kolan (no… może… nie za bardzo zdartych).