Data modyfikacji:

Tata na odległość - jak zbudować relację?

Autor: Magdalena Setnikowska

Dziecko w swoim rozwoju potrzebuje kontaktu zarówno z tatą, jak i mamą. Jednak zdarzają się w życiu rodzinnym sytuacje (rozwód, emigracja, praca z częstymi delegacjami, czy kontrakt w miejscu innym niż mieszkamy), które sprawiają, że codzienny kontakt staje się utrudniony. Jak w takich sytuacjach pielęgnować więź dziecko-tata? Na szczęście istnieją sposoby na to, by mimo niesprzyjających okoliczności zachować dobre relacje z dzieckiem.

 

 

Tato, chcę wiedzieć!

Po pierwsze pamiętajmy, że dziecko ma prawo wiedzieć. Niezależnie od wieku, będzie potrzebowało się oswoić z nową sytuacją. Najgorszym rozwiązaniem jest nagłe zniknięcie bez słowa. Dlatego tak ważne jest wyjaśnienie w gronie rodzinnym dzieciom przyczyn rozstania oraz zaplanowanie dalszej wspólnej przyszłości. Bardzo ważne jest uszanowanie emocji dziecka, danie mu czasu na oswojenie się ze zmianą oraz odpowiednie reagowanie na pojawiające się okresy buntu czy chwile załamań. Bo nie oszukujmy się, takie na pewno się pojawią. W swoim grafiku warto zaplanować czas tylko z dzieckiem, w trakcie którego będzie mogło ono zadać nurtujące go pytania lub po prostu cieszyć się bliskością taty.

 

Na odległość z tatą też może być fajnie

Mamy to szczęście, że świat robi się coraz mniejszy. Współczesne osiągnięcia techniki sprawiają, że tata może w każdym momencie skontaktować się z dzieckiem. Warto to wykorzystać i ustalić konkretną godzinę rozmowy, np. na Skypie, tak by nie kolidowała ona z innymi obowiązkami oraz dawała czas na wspólne pobycie razem. Świetnym rozwiązaniem dla małego dziecka jest czytanie mu bajki. Dzięki temu maluch będzie czuł, że tata mimo iż jest daleko, to myśli o nim i jest blisko.



Rozpieszczanie? Nie tędy droga!

Łatwo wpaść w tę pułapkę. Jeśli masz wyrzuty sumienia, że ucieka ci czas, który mógłbyś spędzić z dzieckiem, jest Ci przykro, że nie możesz obserwować wszystkich faz jego rozwoju, zapewne staniesz będziesz chciał mu i sobie ten czas wynagrodzić. Najgorszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest rekompensowanie braku częstej obecności kupowaniem drogich prezentów i zabawek. Dziecku, niezależnie od wieku, najbardziej zależy na twojej obecności, a nie na kolejnym samochodziku czy najnowszym modelu telefonu.

 

Drobne gesty znaczą wiele

W natłoku obowiązków czasem najtrudniejsza staje się… codzienność. Jej niezbywaną częścią jest pamiętanie o sobie i okazywanie sobie uczuć. Twoje dziecko potrzebuje czuć, że jest kochane i że jesteś przy nim w ważnych momentach. Dobrym pomysłem będzie zaplanowanie wspólnej, równoległej aktywności danego dnia (np. umówienie się, że o konkretnej porze wychodzicie "razem" na spacer czy będziecie czytać książkę), przesłanie dziecku zdjęcia, które może je zainteresować czy pamiętanie o ważnych sytuacjach takich jak trudna klasówka czy wizyta u lekarza. W miarę możliwości starajcie się być obecni fizycznie w sytuacjach ważnych, urodziny, występ w szkole czy przedszkolu itd. Jeśli nie jest to możliwe, konieczny będzie kontakt telefoniczny. Okazanie wsparcia i zainteresowania będzie pomagało w budowaniu więzi oraz dobrych relacji.

 

Zdjęcie: Pixabay.com


Autor

Magdalena Setnikowska

Absolwentka studiów polonistycznych, wielbicielka dobrej literatury oraz wartościowych filmów.  W wolnym czasie gra w tenisa oraz odkrywa nieznane, urokliwe zakątki Polski. Marzy o długiej wyprawie na Chorwację oraz zwiedzaniu Nowej Zelandii.

W dzieciach fascynuje ją ciekawość świata oraz radość z jego odkrywania, co bardzo chciałaby w sobie zachować na długie lata. Stąd też bierze się jej zainteresowanie teorią wychowawczą Janusza Korczaka.

bunt 3-latka

Wszystko, co musisz wiedzieć o buncie 3-latka. Jak reagować?

2023-12-22
Bycie rodzicem trzylatka to niezwykła podróż pełna radości i odkryć. Jednak właśnie w tym wieku dzieci potrafią dać upust swoim emocjom w formie buntu. Jak sobie z tym radzić? W tym poradniku dowiesz się, jak pokierować małym buntownikiem i przekształcić wybuchy gniewu w naukę i pogłębienie wzajemnej relacji.
Toddler boy in dangerous situation at home. Child safety concept.

Bezpieczeństwo w każdym kącie: odkryj najlepsze rozwiązania do zabezpieczenia szafek przed dziećmi!

2023-10-26
Bezpieczeństwo najmłodszych jest priorytetem każdego rodzica. Dzieci są ciekawe świata i często nieświadomie narażają się na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Jednym z obszarów w domu, które wymagają szczególnej uwagi, są kuchenne szafki i szuflady. Jak więc zadbać o zabezpieczenie szafek przed dziećmi? Poznaj najlepsze rozwiązania, które pozwolą uniknąć przykrych wypadków i zapewnią spokój zarówno dzieciom, jak i rodzicom.
gadżety dla matki

10 niezawodnych gadżetów ułatwiających matce życie

2023-08-22
Choć rola mamy nazywana jest tą najpiękniejszą i najważniejszą w życiu, opiekowanie się małym dzieckiem jest też dużym wyzwaniem. Warto zatem sięgać po „sprytne” gadżety dla mamy – takie jak monitor oddechu, elektryczna niania z kamerą czy kosz na brudne pieluszki. Sprawdź, co jeszcze może ci się przydać w pierwszym roku życia twojego maluszka.
albik dla 2-latka

Albik dla 2-latka: czy warto?

2023-08-11
Albik to prawdziwa rewolucja na rynku produktów dla dzieci, która szybko podbiła serca nie tylko maluchów, ale także ich opiekunów. To magiczny długopis, który zastąpi cię w trakcie czytania. W jaki sposób? Po prostu zrobi to za ciebie, opowiadając dziecku o dzikich zwierzętach i środkach transportu czy zabierając je na wizytę do zoo. Dodatkowo sprawdzi się też do nauki przeróżnych tematów, które przydadzą się w szkole – od przyrody, aż po angielski. Czy Albik dla 2-latka to w ogóle dobry wybór? Rozwiewamy wątpliwości.
zabawki sensoryczne dla 4-latka

Najlepsze zabawki sensoryczne dla 4-latka. Polecane produkty

2023-08-05
Zabawki sensoryczne to wyjątkowa kategoria akcesoriów dla dzieci. Dostarczają maluchom bodźców, wspierają prawidłowy rozwój i, oczywiście, zapewniają mnóstwo zabawy. Na rynku znajdziesz setki propozycji dla pociech w różnym wieku. Chcesz kupić  zabawki sensoryczne dla 4-latka i nie wiesz, które z nich są najlepsze? Zobacz nasze propozycje i wybierz jedną z nich!
ścieżka sensoryczna

Co to jest ścieżka sensoryczna? Jak zrobić?

2023-07-17
Ścieżka sensoryczna to swoisty tor przeszkód, którego pokonywanie stymuluje zmysł dotyku, co z kolei przekłada się na lepszy rozwój dziecka. Zdaniem specjalistów chodzenie po ścieżce sensorycznej pozytywnie wpływa na integrację sensoryczną, sprawność motoryczną, zmysł równowagi, koordynację ruchową, a także percepcję wzrokową. Jednocześnie taka aktywność jest dla dziecka źródłem dużej radości. Wyjaśniamy, jak może wyglądać ścieżka sensoryczna w ogrodzie, a jak zaplanować taką domową.
kojec dla dziecka

Jaki kojec dla dziecka wybrać? Drewniany czy plastikowy? Poradnik

2023-07-07
Kiedy tylko dziecko zaczyna być mobilne, trzeba mieć je na oku przez cały czas jego aktywności – wystarczy chwila nieuwagi, by malec zrobił sobie krzywdę. Niestety takie czuwanie nad dzieckiem znacznie utrudnia wykonanie obowiązków domowych albo choćby napicie się filiżanki kawy. Z pomocą przychodzi kojec dla dziecka, czyli rodzaj ogrodzenia w postaci ścianek, czasem dodatkowo z materacem. Kojec tworzy dziecku bezpieczną przestrzeń i pozwala rodzicom na chwilę wytchnienia, dlatego zdecydowanie warto go mieć. Podpowiadamy, czym charakteryzują się konkretne modele, poniżej znajdziesz też przydatny ranking produktów.