Tata na odległość - jak zbudować relację?

Data:

Dziecko w swoim rozwoju potrzebuje kontaktu zarówno z tatą, jak i mamą. Jednak zdarzają się w życiu rodzinnym sytuacje (rozwód, emigracja, praca z częstymi delegacjami, czy kontrakt w miejscu innym niż mieszkamy), które sprawiają, że codzienny kontakt staje się utrudniony. Jak w takich sytuacjach pielęgnować więź dziecko-tata? Na szczęście istnieją sposoby na to, by mimo niesprzyjających okoliczności zachować dobre relacje z dzieckiem.

 

 

Tato, chcę wiedzieć!

Po pierwsze pamiętajmy, że dziecko ma prawo wiedzieć. Niezależnie od wieku, będzie potrzebowało się oswoić z nową sytuacją. Najgorszym rozwiązaniem jest nagłe zniknięcie bez słowa. Dlatego tak ważne jest wyjaśnienie w gronie rodzinnym dzieciom przyczyn rozstania oraz zaplanowanie dalszej wspólnej przyszłości. Bardzo ważne jest uszanowanie emocji dziecka, danie mu czasu na oswojenie się ze zmianą oraz odpowiednie reagowanie na pojawiające się okresy buntu czy chwile załamań. Bo nie oszukujmy się, takie na pewno się pojawią. W swoim grafiku warto zaplanować czas tylko z dzieckiem, w trakcie którego będzie mogło ono zadać nurtujące go pytania lub po prostu cieszyć się bliskością taty.

 

Na odległość z tatą też może być fajnie

Mamy to szczęście, że świat robi się coraz mniejszy. Współczesne osiągnięcia techniki sprawiają, że tata może w każdym momencie skontaktować się z dzieckiem. Warto to wykorzystać i ustalić konkretną godzinę rozmowy, np. na Skypie, tak by nie kolidowała ona z innymi obowiązkami oraz dawała czas na wspólne pobycie razem. Świetnym rozwiązaniem dla małego dziecka jest czytanie mu bajki. Dzięki temu maluch będzie czuł, że tata mimo iż jest daleko, to myśli o nim i jest blisko.

Rozpieszczanie? Nie tędy droga!

Łatwo wpaść w tę pułapkę. Jeśli masz wyrzuty sumienia, że ucieka ci czas, który mógłbyś spędzić z dzieckiem, jest Ci przykro, że nie możesz obserwować wszystkich faz jego rozwoju, zapewne staniesz będziesz chciał mu i sobie ten czas wynagrodzić. Najgorszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest rekompensowanie braku częstej obecności kupowaniem drogich prezentów i zabawek. Dziecku, niezależnie od wieku, najbardziej zależy na twojej obecności, a nie na kolejnym samochodziku czy najnowszym modelu telefonu.

 

Drobne gesty znaczą wiele

W natłoku obowiązków czasem najtrudniejsza staje się… codzienność. Jej niezbywaną częścią jest pamiętanie o sobie i okazywanie sobie uczuć. Twoje dziecko potrzebuje czuć, że jest kochane i że jesteś przy nim w ważnych momentach. Dobrym pomysłem będzie zaplanowanie wspólnej, równoległej aktywności danego dnia (np. umówienie się, że o konkretnej porze wychodzicie "razem" na spacer czy będziecie czytać książkę), przesłanie dziecku zdjęcia, które może je zainteresować czy pamiętanie o ważnych sytuacjach takich jak trudna klasówka czy wizyta u lekarza. W miarę możliwości starajcie się być obecni fizycznie w sytuacjach ważnych, urodziny, występ w szkole czy przedszkolu itd. Jeśli nie jest to możliwe, konieczny będzie kontakt telefoniczny. Okazanie wsparcia i zainteresowania będzie pomagało w budowaniu więzi oraz dobrych relacji.

 

Zdjęcie: Pixabay.com

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.