Data publikacji:

Klaps - jeszcze karcenie, czy już przemoc?

Autor: Katarzyna Moryc

Nie wszyscy wiedzą, że od 1 sierpnia 2010 roku stosowanie kar cielesnych wobec dzieci jest w Polsce zabronione. Tylko co z tego, skoro ponad połowa Polaków nadal uznaje klapsa za formę niewinnego skarcenia. Spora liczba osób uważa, że dziecku od czasu do czasu, po prostu się on "należy". Jak jest naprawdę? Czy klaps faktycznie jest taki niegroźny, czy jednak dobry nie jest i każdy niezależnie od intensywności to już przemoc wobec dziecka? 

 

klaps, kara cielesna, kara dla dziecka

 

Jeszcze jakiś czas temu, klapsy były bardzo popularną formą karania dzieci za rozmaite przewinienia. Nasi rodzice, czy dziadkowie, nie widzieli w tym nic strasznego i uważali za coś prawie naturalnego. W końcu sami również byli wychowywani na klapsach. Dziś często spotyka się rodziców, którzy mają się za bardziej świadomych, lepiej wyedukowanych, ale jednak - uważających klapsy za, tak zwane, zło konieczne, coś nieuniknionego w kryzysowych sytuacjach.

 

Klaps - co to?

Klaps to po prostu uderzenie dłonią, najczęściej w pośladki. Czasem to lekkie "puknięcie" ręką, innym razem kilka zamaszystych ciosów przeradzających się w prawdziwe lanie. Ale to przecież wcale nie bicie, to tylko klaps!

Nic bardziej mylnego! Klaps, czy to dany przez ubranie, czy na gołą skórę, jest karą cielesną, tak samo jak każde bicie. A to oznacza, że jest aktem przemocy. Spytacie dlaczego danie dziecku klapsa, gdy na przykład jest bardzo niegrzeczne, czy wpadło w histerię, jest takie złe? A choćby dlatego, że narusza nietykalność cielesną młodego człowieka, a co więcej, zaburza jego poczucie bezpieczeństwa.
 

Bicie to bicie, niezależnie od tego, jak je nazwiemy

Spór na temat kar cielesnych ciągnie się od pokoleń. Są jego zdecydowani zwolennicy, jak i na szczęście, zagorzali przeciwnicy. Ci pierwsi mają skłonność do bagatelizowania klapsów, do dzielenia kar cielesnych na mniej i bardziej drastyczne. Ci drudzy nie uznają podziałów i wyznają zasadę, że prawdziwy autorytet nie jest oparty na strachu, a więc bić dzieci nie trzeba.

Sprawa dawania klapsów jest tematem ogólnopolskiej kampanii "Kocham. Nie daję klapsów.", która ma za zadanie uświadomić ludziom, że  "żadna forma przemocy wobec dziecka – nawet (nie)winny klaps – nie może być bagatelizowana".
 

10 powodów dlaczego nie wolno bić dzieci?!

  1. Bicie może wywołać fizyczne urazy ciała.
  2. Bicie niszczy ufność, zaburza poczucie własnej wartości.
  3. Bijąc, przekazujemy dziecku postawę akceptacji dla przemocy - bite dzieci częściej same będą stosowały przemoc cielesną.
  4. Bicie wpaja dzieciom zasadę, że silniejszy ma zawsze rację.
  5. Jeśli bicie jest karą za złe zachowanie, opiekun traci szansę na nauczenie dziecka prawidłowego postępowania w danej sytuacji.
  6. Bite dziecko najczęściej zachowuje się dobrze jedynie w obecności bijącego opiekuna - strach to nie jest skuteczna metoda nauki.
  7. Bite dzieci, gdy dorastają, wspominają dzieciństwo z gniewem i urazą.
  8. Bijąc okazujemy bezsilność, złość i frustrację.
  9. Często dzieci "obrywają" za zachowania, które wynikają z ich naturalnej potrzeby poznawania świata, a nie dlatego, że faktycznie zrobiły coś "złego".
  10. Aby nauczyć dziecko konkretnych postaw, czy zachowań, najlepiej zrobić to mądrze, poprzez rozmowę, prezentację własnych zachowań, dając dobry przykład i okazując troskę, nie agresję.
     

 

Czy jest alternatywa dla klapsa?

Rodzice "rozbrykanych" i "niegrzecznych" dzieci spytają pewnie, co w takim razie mają robić, gdy ich dziecko naprawdę się rozszaleje, albo zrobi coś bardzo niewłaściwego. Trzeba pamiętać, że zawsze jest jakaś alternatywa, a klaps NIGDY nie jest konieczny.

Warto skupić się na tym, by nauczyć dzieci od samego początku wyrażać własne uczucia. I to my, dorośli, musimy im pokazać jak to robić. Musimy nauczyć się jak opowiadać o swoich emocjach, o tym co i kiedy czujemy. Rozmawiać, tłumaczyć i jeszcze raz rozmawiać. A poza tym, dużo przytulać i budować z nimi więź. Pokażmy im jak być dobrymi ludźmi, jak unikać okazywania agresji, która bywa oznaką lenistwa, egoizmu, czy słabości. 

 

Można też pójść o krok dalej i ustalić domowe zasady. Można je nawet spisać (młodsze dzieci mogą same przygotować wersję rysunkową) i podpisać, po "oficjalnym" odczytaniu. Ważne, by zasady nie były wyłącznie dla dziecka, ale dla wszystkich domowników. I, oczywiście, by były egzekwowane tak samo konsekwentnie dla wszystkich!

 

A jeśli nadal nie wiecie, jak sobie radzić bez klapsów, Fundacja Dajmy Dzieciom Siłę prowadzi kampanię "Dzieciństwo bez przemocy". Na stronie kampanii można znaleźć materiały mówiące o tym, jak wyznaczać dziecku granice, zachowując w stosunku do niego szacunek.

 

Pamiętajcie, dla dziecka nie ma znaczenia, czy dostało klapsa, czy "porządne", brutalne lanie - każda kara cielesna jest PRZEMOCĄ wobec dziecka. Może warto w takim razie zmienić myślenie i powiedzieć klapsom stop?  

 

Zdjęcie: pixabay.com


Autor

Katarzyna Moryc

Jestem pracującą mamą trzech synów i zarazem trzech wcześniaków - Marcela, Maćka i Mateusza, uwielbiam nowe wyzwania, zwłaszcza takie, które pozwalają mi się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Potrafię szare i nudne zamienić w coś świeżego, uwielbiam wszystko, co kreatywne. Staram się wychowywać dzieci w duchu bliskości, jestem fanką chust i pieluch wielorazowych. Prowadzę blog KreacjoWariacje.pl

Komentarze
11-01-2019
Ocena:
W dobie bezstresowego wychowanie to raczej niedpuszczalne
przygotują dziecko do dorosłości

5 umiejętności, które pomogą Twojemu dziecku odnaleźć się w dorosłym świecie

2024-09-25
Każdy rodzic chce, aby jego dziecko dobrze poradziło sobie w dorosłym życiu. Ale jak tego dokonać? Warto skupić się na rozwijaniu umiejętności, które będą nieocenione w przyszłości. Od samodzielności, przez zarządzanie emocjami, aż po krytyczne myślenie – oto pięć kluczowych umiejętności, które pomogą Twojemu dziecku stanąć na własnych nogach w dorosłym świecie.
Jak oduczyć dziecko smoczka

Jak oduczyć dziecko smoczka?

2024-07-25
Odstawienie smoczka to jeden z tych momentów w życiu dziecka, który wywołuje u rodziców spory niepokój. Jak oduczyć dziecko smoczka możliwe delikatnie? Jak reagować, gdy maluszek domaga się zwrotu swojego „uspokajacza”? I kiedy najlepiej odstawić smoczek? Na te i inne pytana odpowiadamy w poniższym artykule.
bunt 3-latka

Wszystko, co musisz wiedzieć o buncie 3-latka. Jak reagować?

2023-12-22
Bycie rodzicem trzylatka to niezwykła podróż pełna radości i odkryć. Jednak właśnie w tym wieku dzieci potrafią dać upust swoim emocjom w formie buntu. Jak sobie z tym radzić? W tym poradniku dowiesz się, jak pokierować małym buntownikiem i przekształcić wybuchy gniewu w naukę i pogłębienie wzajemnej relacji.
Toddler boy in dangerous situation at home. Child safety concept.

Bezpieczeństwo w każdym kącie: odkryj najlepsze rozwiązania do zabezpieczenia szafek przed dziećmi!

2023-10-26
Bezpieczeństwo najmłodszych jest priorytetem każdego rodzica. Dzieci są ciekawe świata i często nieświadomie narażają się na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Jednym z obszarów w domu, które wymagają szczególnej uwagi, są kuchenne szafki i szuflady. Jak więc zadbać o zabezpieczenie szafek przed dziećmi? Poznaj najlepsze rozwiązania, które pozwolą uniknąć przykrych wypadków i zapewnią spokój zarówno dzieciom, jak i rodzicom.
gadżety dla matki

10 niezawodnych gadżetów ułatwiających matce życie

2023-08-22
Choć rola mamy nazywana jest tą najpiękniejszą i najważniejszą w życiu, opiekowanie się małym dzieckiem jest też dużym wyzwaniem. Warto zatem sięgać po „sprytne” gadżety dla mamy – takie jak monitor oddechu, elektryczna niania z kamerą czy kosz na brudne pieluszki. Sprawdź, co jeszcze może ci się przydać w pierwszym roku życia twojego maluszka.
albik dla 2-latka

Albik dla 2-latka: czy warto?

2023-08-11
Albik to prawdziwa rewolucja na rynku produktów dla dzieci, która szybko podbiła serca nie tylko maluchów, ale także ich opiekunów. To magiczny długopis, który zastąpi cię w trakcie czytania. W jaki sposób? Po prostu zrobi to za ciebie, opowiadając dziecku o dzikich zwierzętach i środkach transportu czy zabierając je na wizytę do zoo. Dodatkowo sprawdzi się też do nauki przeróżnych tematów, które przydadzą się w szkole – od przyrody, aż po angielski. Czy Albik dla 2-latka to w ogóle dobry wybór? Rozwiewamy wątpliwości.
zabawki sensoryczne dla 4-latka

Najlepsze zabawki sensoryczne dla 4-latka. Polecane produkty

2023-08-05
Zabawki sensoryczne to wyjątkowa kategoria akcesoriów dla dzieci. Dostarczają maluchom bodźców, wspierają prawidłowy rozwój i, oczywiście, zapewniają mnóstwo zabawy. Na rynku znajdziesz setki propozycji dla pociech w różnym wieku. Chcesz kupić  zabawki sensoryczne dla 4-latka i nie wiesz, które z nich są najlepsze? Zobacz nasze propozycje i wybierz jedną z nich!