Data modyfikacji:

5 cech dobrej niani

Autor: Magdalena Szewczyk

Wybór odpowiedniej niani to ważne zadanie każdego rodzica. Warto przygotować się do procesu rekrutacji i już zawczasu zastanowić się, jakie cechy powinna posiadać idealna opiekunka dla naszego dziecka.

 

Niania, dziecko, opiekunka do dziecka

 

Przede wszystkim odpowiedzialność

Odpowiedzialność to jedna z podstawowych cech, których szukamy u opiekunki dla dziecka. Osoba, której powierzymy opiekę nad dzieckiem, często na wiele godzin, powinna być odpowiedzialna, dojrzała, a także zdolna do przewidywania konsekwencji własnego postępowania. Odpowiedzialna niania w Poznaniu powinna być osobą, która dobrze zna możliwości małych urwisów i potrafi odpowiedzialnie zorganizować im czas, nie pozwalając na niebezpieczne zabawy, nie pozostawiając malucha bez opieki, dbając o jego bezpieczeństwo przez cały czas sprawowania nad nim opieki. Zawsze warto poprosić nową nianię o przedstawienie referencji z poprzednich miejsc pracy, które potwierdzą jej odpowiedzialne podejście do opieki nad dzieckiem.

 

Zaangażowanie w pracę

Dzieci, które często pozostają pod opieką niani, która nie jest zaangażowana w swoją pracę, często narzekają na nudę, a także nie rozwijają się w takim samym tempie jak ich rówieśnicy. Wprawdzie najważniejszymi zadaniami opiekunki jest zapewnienie maluchowi bezpieczeństwa, ale warto wybrać osobę, która w swojej pracy idzie o krok dalej i angażuje się w organizowanie zabaw edukacyjnych, gier poszerzających zasób słownictwa oraz aktywnie spędza czas z podopiecznym. Niania, która w trakcie opieki nad dzieckiem spędza większość czasu na zajmowaniu się swoimi prywatnymi sprawami, np. rozmowami z przyjaciółmi, pozwalając maluchom oglądać telewizję, z pewnością nie ma dobrego wpływu na ich rozwój. O wiele lepiej sprawdzi się niania, która angażuje się w swoją pracę, poświęcając dzieciom więcej uwagi.

 

 

Niezastąpiona kreatywność 

Kreatywność to klucz do serc maluchów, które uwielbiają niestandardowe zabawy z wykorzystaniem wyobraźni. Jeżeli dziecko regularnie spędza czas z opiekunką, od jej kreatywności w dużej mierze zależy rozwój wyobraźni malucha oraz to, czy w przyszłości jego ulubioną rozrywką stanie się oglądanie telewizji, czy też rozwinie ono w sobie prawdziwe pasje. W jaki sposób zweryfikować, czy opiekunka jest osobą kreatywną? Podczas rozmowy można spytać ją o pomysły na kreatywne zabawy z dzieckiem lub poprosić aby opisała, jakie gry można zorganizować podczas spaceru do parku. Osoba o niestandardowym podejściu do pracy z pewnością nie przestraszy się takich pytań, ponieważ posiada wiele pomysłów na wspólne spędzanie czasu z podopiecznym.

 


Umiejętność podejmowania działań profilaktycznych

Niania to osoba, która powinna posiadać umiejętność przewidywania konsekwencji działań swoich oraz swoich podopiecznych. W myśl zasady, że o wiele łatwiej jest zapobiegać niż leczyć, opiekunka powinna przewidywać skutki niebezpiecznych zabaw maluchów, usuwać z ich pola widzenia ostre przedmioty, a także dbać o odpowiedni ubiór, dostosowany do warunków pogodowych. Idealna niania to osoba, z którą dziecko jest zawsze bezpieczne, a rodzice mogą powierzyć jej opiekę nad swoim skarbem bez obaw o jego bezpieczeństwo. Warto zwrócić uwagę, czy opiekunka posiada ukończony kurs pierwszej pomocy i w razie potrzeby będzie potrafiła pomóc dziecku, np. jeśli złamie ono nogę, zakrztusi się kęsem jedzenia lub oparzy podczas posiłku. Na portalu www.niania.pl, na którym swoje profile posiadają doświadczone opiekunki z różnych miast, można znaleźć także informację o tym, czy potrafią one udzielić pierwszej pomocy w sytuacji kryzysowej. Taka umiejętność jest niezmiernie ważna, ponieważ może okazać się, że uratuje życie lub zdrowie naszego dziecka.

 

Poczucie humoru

Poczucie humoru to kolejna cecha, którą dzieci uwielbiają u osób dorosłych. Zbyt poważna opiekunka, która bardziej przypomina guwernantkę z ubiegłego wieku niż pełna serdeczności nianię, która jest towarzyszką malucha, z pewnością nie zyska sympatii dziecka. Podczas rozmowy z potencjalną opiekunką warto zwrócić uwagę nie tylko na jej twarde kompetencje, jak wykształcenie pedagogiczne, oraz referencje poprzednich pracodawców, ale także na jej pozytywne usposobienie oraz poczucie humoru, które w pracy z dzieckiem często pomaga rozładowywać napięcie i łagodzić stres.
 

Decydując się na zatrudnienie niani zawsze dobrze jest sprawdzić zarówno jej kompetencje takie jak wykształcenie i doświadczenie w pracy z dziećmi, jak i cechy charakteru, od których bardzo często zależy jakość współpracy.

 

Artykuł sponsorowany

Jaki kask do nauki chodzenia?

Jaki kask do nauki chodzenia?

2022-04-18
Okres, w którym dziecko uczy się chodzić, obfituje w upadki. Aby uchronić malca przed ich groźnymi skutkami, wielu rodziców decyduje się na zakup specjalnego kasku dziecięcego. Czy jednak kask do nauki chodzenia to rzeczywiście dobry pomysł? I jak wybrać ten najlepszy?
jak nauczyć dziecko literek

Jak nauczyć dziecko literek?

2022-04-16
Kiedy jest odpowiedni wiek, by nauczyć dziecko alfabetu? Czy od razu uczyć też cyferek? A może jednak najpierw cyfry, a potem litery? W artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie: „jak nauczyć dziecko literek?”. Będą podpowiedzi pomocy dydaktycznych, sprytne sposoby na poznawanie alfabetu i zabawki, które wspierają proces poznawania literek przez dziecko.
logopeda

Kiedy z dzieckiem udać się̨ do logopedy?

2022-03-16
Pytanie, czy i kiedy z dzieckiem udać się̨ do logopedy, jest zagwozdką niejednego rodzica i opiekuna dziecka. Zazwyczaj do gabinetu specjalisty zmartwiona mama i tata udają się dopiero, gdy jakiś objaw zaczyna ich niepokoić w zachowaniu dziecka. Sprawdzamy, co powinno być iskrą zapalną w rezerwacji wizyty u specjalisty. Nie ma jednak żadnych przeciwskazań, aby do logopedy udać się z dzieckiem profilaktycznie.
jaki nocnik dla dziecka

Jaki nocnik dla dziecka wybrać?

2022-03-15
Zdaniem specjalistów większość dzieci jest gotowa do podjęcia nauki korzystania z nocnika między 18. a 24. miesiącem życia. Jeśli więc twoja pociecha ma już co najmniej półtora roku, możecie zacząć „lekcje”. Najpierw jednak przeczytaj, jaki nocnik dla dziecka warto kupić.
co umie 3 miesieczne dziecko

Co umie 3-miesięczne dziecko?

2022-03-07
Trzeci miesiąc życia to czas wyjątkowo dynamicznego rozwoju. Dziecko staje się bardziej świadome i zdecydowanie bardziej kontaktowe, a do tego może nawet zacząć przesypiać całe noce. Sprawdź, co dokładnie umie 3-miesięczne dziecko i kiedy jego rozwój powinien niepokoić.
jaki nocnik dla chlopca

Jaki nocnik dla chłopca wybrać?

2022-02-26
Zaczynasz planować odpieluchowanie swojego synka, ale nie wiesz, od czego zacząć? Dobry pierwszy krok to zakup nocnika. Podpowiadamy, jakie nocniki dla chłopca warto wziąć pod uwagę i jakimi zasadami należy kierować się w procesie odpieluchowywania.
rowerek

Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze? Szybko

2022-02-15
Czy to w ogóle możliwe, żeby dziecko szybko pojęło, jak się jeździ na rowerze bez kółek bocznych? Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze w 15 minut? Kiedy rozpocząć próby? Dziś podpowiadamy, jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze. Szybko, skutecznie i bez zdartych kolan (no… może… nie za bardzo zdartych).