Data modyfikacji:

Zmiana czasu, jak wprowadzać modyfikacje do codziennych rytuałów

Autor: Katarzyna Chmielewska-Walas

Zmiana czasu z zimowego na letni często przysparza rodzicom małych dzieci i przedszkolaków spory problem.  Dzień się wydłuża, a wieczór zapada później. To odwieczny kłopot z przestawieniem się na inną godzinę zasypiania.

wieczorne rytuały zasypianie

Przy małych dzieciach i przedszkolakach problemy z wieczornym zasypianiem są normalne i pojawiają się cyklicznie. Powodów jest wiele. Czasem wystarczy drzemka w aucie w drodze z zakupów, by wieczór „spisać na straty”. Czasem przyczyną problemów z utrudnionym zasypianiem może być nadmiar bodźców za dnia albo wizyta u babci, która poczęstowała dziecko dużą ilością słodyczy.

Kolejną sytuacją, która rujnuje codzienną rutynę jest letnia zmiana czasu. W tym przypadku tradycyjny zegar rozmija się z tym biologicznym aż o godzinę, co powoduje, że wieczorny czas zasypiania może ulec zmianie. Choć zegar będzie wskazywać 20, to nasze dziecko będzie czuło, że tak naprawdę jest 19. Wieczorne zasypiania niebezpiecznie się wydłuża. Rodzice wiedzą, że trzeba będzie wstać wcześniej niż zwykle, więc  zależy im, żeby dziecko nie szalało do późna.

Sprawy nie ułatwia fakt, że dzień się wydłuża, coraz później robi się ciemno, a nasze organizmy czuja wiosenny przypływ energii. W przypadku dzieci może to owocować problemami z zasypianiem wieczornym. Dzieci szaleją, wymyślają zabawy lub marudzą, są pobudzone, rozkojarzone i trudno je wyciszyć.

Przedstawiamy kilka wskazówek dotyczących wieczornego usypiania. Warto się nimi kierować  za każdym razem, gdy pragniemy prowadzić zmiany w codziennych rytuałach.



Wszelkie zmiany wprowadzaj stopniowo

Nikt nie lubi nagłych i gwałtownych zmian. Szczególnie dzieci, dla których codzienne rytuały są ramami wyznaczającymi porządek codzienności. Jeśli zatem będziemy chcieli zmienić czas zasypiania od razu,  będzie to kosztować wiele frustracji, zarówno nas jak i dziecko. Dlatego na przestawienie się na nową godzinę usypiania dajmy sobie tydzień. Każdego dnia przesuwajmy się o 10 minut. W tym czasie zadbajmy o to, aby poranki były możliwie najłatwiejsze, więc przygotujmy ubranie wieczorem, może uda się również przygotować jedzenie do pracy już na wieczór. Dajmy sobie nawzajem więcej wyrozumiałości.

Skup się na wieczornym wyciszeniu

Oczywiście dzieci, tak, jak dorośli mają różne potrzeby i zwyczaje. Jednak zwykle wieczorne wyciszenie jest tym, co działa najskuteczniej w kwestii przygotowań do wieczornego usypiania. Zatem czytanie książek, spokojne rozmowy, układanie puzzli, to aktywności, na które powinniśmy stawiać przed spaniem. Jeśli jednak wiesz, że Twoja pociecha potrzebuje się zmęczyć , wybiegać lub zażyć świeżego powietrza – to podążaj za jego lub jej potrzebami.



Komunikuj jasno, co będzie się działo

Nikt nie lubi być zaskakiwany. Szczególnie małe dzieci. Dlatego o wszelkich planach i zmianach planów warto je poinformować i wszystko dokładnie zawczasu wytłumaczyć. Tym sposobem możemy uniknąć wielu wybuchów złości typowych dla dwu a potem dla czterolatków. Uprzedzanie o tym, co będzie się działo powoduje, że maluchy nie maja poczucia, że wszystko dzieje się poza nimi i nie maja na nic wpływu.

Postaraj się być elastycznym

Wiele rodzicielskich frustracji wiąże się z tym, że mają zbyt duże oczekiwania dotyczące tego, jak będą się zachowywać ich dzieci lub próbują na siłę forsować własne zdanie.  Odrobina elastyczności i otwartości na zmiany może bardzo pomóc w radzeniu sobie z codziennością z kilkulatkiem. Warto rozważyć różne scenariusze, i nie przywiązywać się zbytnio do własnych wizji, bo dzieci  potrafią zaskoczyć.


 


Autor

Katarzyna Chmielewska-Walas

z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu dziennikarka i redaktorka o niecodziennym hobby: doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Współautorka książki "Notatki z rodzicielstwa bliskości" (Wyd. Harmonia 2018). Mama Hani i Zosi, redaktorka portalu Dzidziusiowo.pl w latach 2018-2020.

bunt 3-latka

Wszystko, co musisz wiedzieć o buncie 3-latka. Jak reagować?

2023-12-22
Bycie rodzicem trzylatka to niezwykła podróż pełna radości i odkryć. Jednak właśnie w tym wieku dzieci potrafią dać upust swoim emocjom w formie buntu. Jak sobie z tym radzić? W tym poradniku dowiesz się, jak pokierować małym buntownikiem i przekształcić wybuchy gniewu w naukę i pogłębienie wzajemnej relacji.
Toddler boy in dangerous situation at home. Child safety concept.

Bezpieczeństwo w każdym kącie: odkryj najlepsze rozwiązania do zabezpieczenia szafek przed dziećmi!

2023-10-26
Bezpieczeństwo najmłodszych jest priorytetem każdego rodzica. Dzieci są ciekawe świata i często nieświadomie narażają się na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Jednym z obszarów w domu, które wymagają szczególnej uwagi, są kuchenne szafki i szuflady. Jak więc zadbać o zabezpieczenie szafek przed dziećmi? Poznaj najlepsze rozwiązania, które pozwolą uniknąć przykrych wypadków i zapewnią spokój zarówno dzieciom, jak i rodzicom.
gadżety dla matki

10 niezawodnych gadżetów ułatwiających matce życie

2023-08-22
Choć rola mamy nazywana jest tą najpiękniejszą i najważniejszą w życiu, opiekowanie się małym dzieckiem jest też dużym wyzwaniem. Warto zatem sięgać po „sprytne” gadżety dla mamy – takie jak monitor oddechu, elektryczna niania z kamerą czy kosz na brudne pieluszki. Sprawdź, co jeszcze może ci się przydać w pierwszym roku życia twojego maluszka.
albik dla 2-latka

Albik dla 2-latka: czy warto?

2023-08-11
Albik to prawdziwa rewolucja na rynku produktów dla dzieci, która szybko podbiła serca nie tylko maluchów, ale także ich opiekunów. To magiczny długopis, który zastąpi cię w trakcie czytania. W jaki sposób? Po prostu zrobi to za ciebie, opowiadając dziecku o dzikich zwierzętach i środkach transportu czy zabierając je na wizytę do zoo. Dodatkowo sprawdzi się też do nauki przeróżnych tematów, które przydadzą się w szkole – od przyrody, aż po angielski. Czy Albik dla 2-latka to w ogóle dobry wybór? Rozwiewamy wątpliwości.
zabawki sensoryczne dla 4-latka

Najlepsze zabawki sensoryczne dla 4-latka. Polecane produkty

2023-08-05
Zabawki sensoryczne to wyjątkowa kategoria akcesoriów dla dzieci. Dostarczają maluchom bodźców, wspierają prawidłowy rozwój i, oczywiście, zapewniają mnóstwo zabawy. Na rynku znajdziesz setki propozycji dla pociech w różnym wieku. Chcesz kupić  zabawki sensoryczne dla 4-latka i nie wiesz, które z nich są najlepsze? Zobacz nasze propozycje i wybierz jedną z nich!
ścieżka sensoryczna

Co to jest ścieżka sensoryczna? Jak zrobić?

2023-07-17
Ścieżka sensoryczna to swoisty tor przeszkód, którego pokonywanie stymuluje zmysł dotyku, co z kolei przekłada się na lepszy rozwój dziecka. Zdaniem specjalistów chodzenie po ścieżce sensorycznej pozytywnie wpływa na integrację sensoryczną, sprawność motoryczną, zmysł równowagi, koordynację ruchową, a także percepcję wzrokową. Jednocześnie taka aktywność jest dla dziecka źródłem dużej radości. Wyjaśniamy, jak może wyglądać ścieżka sensoryczna w ogrodzie, a jak zaplanować taką domową.
kojec dla dziecka

Jaki kojec dla dziecka wybrać? Drewniany czy plastikowy? Poradnik

2023-07-07
Kiedy tylko dziecko zaczyna być mobilne, trzeba mieć je na oku przez cały czas jego aktywności – wystarczy chwila nieuwagi, by malec zrobił sobie krzywdę. Niestety takie czuwanie nad dzieckiem znacznie utrudnia wykonanie obowiązków domowych albo choćby napicie się filiżanki kawy. Z pomocą przychodzi kojec dla dziecka, czyli rodzaj ogrodzenia w postaci ścianek, czasem dodatkowo z materacem. Kojec tworzy dziecku bezpieczną przestrzeń i pozwala rodzicom na chwilę wytchnienia, dlatego zdecydowanie warto go mieć. Podpowiadamy, czym charakteryzują się konkretne modele, poniżej znajdziesz też przydatny ranking produktów.