Data publikacji:

Jak było w przedszkolu - zadaj to pytanie inaczej

Autor: Klaudia Kierzkowska

"Jak było w przedszkolu?" prawie każdy rodzic po powrocie dziecka z przedszkola zadaje to pytanie. I niemal żaden z rodziców nie uzyskuje odpowiedzi innej niż "dobrze". Chcesz dowiedzieć się jak naprawdę było w przedszkolu? Przygotowaliśmy 10 pytań, które ułatwią poznanie całą prawdę.

jak było w przeszkolu

 

Pytania, które zadać dziecku, aby dowiedzieć się jak było w przedszkolu

Dzieci, które rozpoczęły trzeci rok życia, zazwyczaj rozpoczynają także przygodę z przedszkolem. To nie tylko wielka rewolucja w ich życiu, ale także w życiu rodziców. Decyzja o zapisaniu malucha do przedszkola jest niezwykle trudna. Świadomość, że dziecko zetknie się z nową rzeczywistością i przez kilka godzin pozostanie pod opieką obcych mu osób, budzi w rodzicach lęk i niepokój. Zamiast zamartwiać się i domyślać, warto z przedszkolakiem po prostu rozmawiać. Dziś podpowiadamy, jakie pytania zadawać, aby naprawdę dowiedzieć się, jak było w przedszkolu. 

 

  1. Co najprzyjemniejszego spotkało Cię dzisiaj w przedszkolu?

Dzięki temu dowiesz się, który moment z dzisiejszego pobytu w przedszkolu sprawił maluchowi najwięcej przyjemności. Takie pytanie często otwiera drogę do szerszej opowieści.

 

  1. Z kim się dzisiaj bawiłeś?

Odpowiedź na to jakże proste pytanie dostarczy Ci wielu cennych informacji. Dowiesz się czy Twój przedszkolak ciągle bawi się z tymi samymi dziećmi, czy nawiązuje nowe znajomości, przyjaźnie. Obawiasz się, że maluch czuje się w grupie samotnie? Pytanie to potwierdzi albo rozwieje Twoje wątpliwości. Jeśli przeczuwasz jakiś problem z adaptacją dziecka w grupie,poczeka aż sygnał powtórzy się, a następnie porozmawiaj z nauczycielką wychowania przedszkolnego. 

  1. Czy nauczyłeś się dziś czegoś nowego?

Dowiesz się, czy dzieci w przedszkolu robią jakieś nowe rzeczy, czy rozwijają swoje umiejętności, zainteresowania. Masz szansę zwrócić uwagę na to, co konkretnie najbardziej fascynuje dziecko i być może rozwijać jego zainteresowania również w czasie wolnym. 

 

  1. Co dzisiaj namalowałeś? Używałeś kredek czy farb?

Jeśli zapytasz, jakie zajęcia były dzisiaj w przedszkolu, możesz nie uzyskać żadnej konkretnej odpowiedzi. Zapytaj więc o to, czym maluch malował, jakiego koloru kredek używał, czy pokazał swoje prace pani.

 

  1. Kto zjadł najwięcej śniadania, a kto najwięcej obiadu?

To najprostsza droga, aby dowiedzieć się czy Twoje dziecko miało apetyt, czy może dzisiaj nic nie zjadło. Podpytaj, co było na obiad, co mu najbardziej smakowało. Możesz także zapytać czy smaczniejsza była zupa czy może drugie danie?

 

  1. Czy ktoś dzisiaj w przedszkolu był zły, smutny, czy ktoś płakał?

Dzięki temu dowiesz się, czy nikt nie skrzywdził Twojego dziecka. Czasami odpowiedź na to jedno, proste pytanie dostarcza rodzicom wielu cennych informacji.

 

  1. O czym rozmawiałeś dzisiaj z panią w przedszkolu?

Zadaj powyższe pytanie jeśli chcesz dowiedzieć się, czy pani poświeciła chociaż kilka minut tylko i wyłącznie Twojemu dziecku, czy może nie bawiła się i nie rozmawiała z przedszkolakami indywidualnie. 

 

  1. Co Ci się dzisiaj śniło w przedszkolu?

Zapewne domyślasz się, że maluch nie spał, ale odpowiedź na to pytanie potwierdzi Twoje przypuszczenia.

 

  1. Nauczyłeś się dzisiaj jakiejś nowej piosenki?

Dzięki temu dowiesz się, czy dzieci uczyły się czegoś nowego. A może dzisiaj wszyscy razem recytowali wyuczony wcześniej wierszyk.

 

  1. Bawiłeś się dzisiaj w piaskownicy, a może huśtałeś na huśtawce?

To jakże proste pytanie wystarczy, aby dowiedzieć się czy przedszkolaki były dzisiaj na placu zabaw, czy cały dzień spędziły w przedszkolnej sali.

 

 

Pamiętaj:

  • Rodzicu pamiętaj, nikt, a tym bardziej dziecko nie lubi być lekceważone. Przede wszystkim słuchaj! Pozwól dziecku mówić, opowiadać, gestykulować. Czasami możesz przerwać i podpytać. Dzięki temu maluch będzie pewien, że go słuchasz i interesujesz się jego przeżyciami, problemami. Jeśli zauważysz, że dziecko o czymś chętnie opowiada, zacznij drążyć temat – możesz dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o tym jak wygląda dzień w przedszkolu oczyma Twojego dziecka.
  • W początkowym okresie adaptacji dziecko może niechętnie odpowiadać na powyższe pytania. Dlatego jeśli nie chce rozmawiać o przedszkolu, unika tego tematu, daj mu czas. Najważniejsze jednak aby się nie poddawać i każdego dnia próbować od nowa. Niepewność i niepokój miną, a pobyt w przedszkolu stanie się miłą częścią dnia.


Autor

Klaudia Kierzkowska

Z wykształcenia chemik, z zawodu dziennikarka, a prywatnie żona i mama. Uwielbia teatr, kawę i włoską kuchnię. Pasjonatka podróży, która uwielbia poznawać świat.

Jak oduczyć dziecko smoczka

Jak oduczyć dziecko smoczka?

2024-07-25
Odstawienie smoczka to jeden z tych momentów w życiu dziecka, który wywołuje u rodziców spory niepokój. Jak oduczyć dziecko smoczka możliwe delikatnie? Jak reagować, gdy maluszek domaga się zwrotu swojego „uspokajacza”? I kiedy najlepiej odstawić smoczek? Na te i inne pytana odpowiadamy w poniższym artykule.
bunt 3-latka

Wszystko, co musisz wiedzieć o buncie 3-latka. Jak reagować?

2023-12-22
Bycie rodzicem trzylatka to niezwykła podróż pełna radości i odkryć. Jednak właśnie w tym wieku dzieci potrafią dać upust swoim emocjom w formie buntu. Jak sobie z tym radzić? W tym poradniku dowiesz się, jak pokierować małym buntownikiem i przekształcić wybuchy gniewu w naukę i pogłębienie wzajemnej relacji.
Toddler boy in dangerous situation at home. Child safety concept.

Bezpieczeństwo w każdym kącie: odkryj najlepsze rozwiązania do zabezpieczenia szafek przed dziećmi!

2023-10-26
Bezpieczeństwo najmłodszych jest priorytetem każdego rodzica. Dzieci są ciekawe świata i często nieświadomie narażają się na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Jednym z obszarów w domu, które wymagają szczególnej uwagi, są kuchenne szafki i szuflady. Jak więc zadbać o zabezpieczenie szafek przed dziećmi? Poznaj najlepsze rozwiązania, które pozwolą uniknąć przykrych wypadków i zapewnią spokój zarówno dzieciom, jak i rodzicom.
gadżety dla matki

10 niezawodnych gadżetów ułatwiających matce życie

2023-08-22
Choć rola mamy nazywana jest tą najpiękniejszą i najważniejszą w życiu, opiekowanie się małym dzieckiem jest też dużym wyzwaniem. Warto zatem sięgać po „sprytne” gadżety dla mamy – takie jak monitor oddechu, elektryczna niania z kamerą czy kosz na brudne pieluszki. Sprawdź, co jeszcze może ci się przydać w pierwszym roku życia twojego maluszka.
albik dla 2-latka

Albik dla 2-latka: czy warto?

2023-08-11
Albik to prawdziwa rewolucja na rynku produktów dla dzieci, która szybko podbiła serca nie tylko maluchów, ale także ich opiekunów. To magiczny długopis, który zastąpi cię w trakcie czytania. W jaki sposób? Po prostu zrobi to za ciebie, opowiadając dziecku o dzikich zwierzętach i środkach transportu czy zabierając je na wizytę do zoo. Dodatkowo sprawdzi się też do nauki przeróżnych tematów, które przydadzą się w szkole – od przyrody, aż po angielski. Czy Albik dla 2-latka to w ogóle dobry wybór? Rozwiewamy wątpliwości.
zabawki sensoryczne dla 4-latka

Najlepsze zabawki sensoryczne dla 4-latka. Polecane produkty

2023-08-05
Zabawki sensoryczne to wyjątkowa kategoria akcesoriów dla dzieci. Dostarczają maluchom bodźców, wspierają prawidłowy rozwój i, oczywiście, zapewniają mnóstwo zabawy. Na rynku znajdziesz setki propozycji dla pociech w różnym wieku. Chcesz kupić  zabawki sensoryczne dla 4-latka i nie wiesz, które z nich są najlepsze? Zobacz nasze propozycje i wybierz jedną z nich!
ścieżka sensoryczna

Co to jest ścieżka sensoryczna? Jak zrobić?

2023-07-17
Ścieżka sensoryczna to swoisty tor przeszkód, którego pokonywanie stymuluje zmysł dotyku, co z kolei przekłada się na lepszy rozwój dziecka. Zdaniem specjalistów chodzenie po ścieżce sensorycznej pozytywnie wpływa na integrację sensoryczną, sprawność motoryczną, zmysł równowagi, koordynację ruchową, a także percepcję wzrokową. Jednocześnie taka aktywność jest dla dziecka źródłem dużej radości. Wyjaśniamy, jak może wyglądać ścieżka sensoryczna w ogrodzie, a jak zaplanować taką domową.