Data publikacji:

Jak było w przedszkolu - zadaj to pytanie inaczej

Autor: Klaudia Kierzkowska

"Jak było w przedszkolu?" prawie każdy rodzic po powrocie dziecka z przedszkola zadaje to pytanie. I niemal żaden z rodziców nie uzyskuje odpowiedzi innej niż "dobrze". Chcesz dowiedzieć się jak naprawdę było w przedszkolu? Przygotowaliśmy 10 pytań, które ułatwią poznanie całą prawdę.

jak było w przeszkolu

 

Pytania, które zadać dziecku, aby dowiedzieć się jak było w przedszkolu

Dzieci, które rozpoczęły trzeci rok życia, zazwyczaj rozpoczynają także przygodę z przedszkolem. To nie tylko wielka rewolucja w ich życiu, ale także w życiu rodziców. Decyzja o zapisaniu malucha do przedszkola jest niezwykle trudna. Świadomość, że dziecko zetknie się z nową rzeczywistością i przez kilka godzin pozostanie pod opieką obcych mu osób, budzi w rodzicach lęk i niepokój. Zamiast zamartwiać się i domyślać, warto z przedszkolakiem po prostu rozmawiać. Dziś podpowiadamy, jakie pytania zadawać, aby naprawdę dowiedzieć się, jak było w przedszkolu. 

 

 1. Co najprzyjemniejszego spotkało Cię dzisiaj w przedszkolu?

Dzięki temu dowiesz się, który moment z dzisiejszego pobytu w przedszkolu sprawił maluchowi najwięcej przyjemności. Takie pytanie często otwiera drogę do szerszej opowieści.

 

 1. Z kim się dzisiaj bawiłeś?

Odpowiedź na to jakże proste pytanie dostarczy Ci wielu cennych informacji. Dowiesz się czy Twój przedszkolak ciągle bawi się z tymi samymi dziećmi, czy nawiązuje nowe znajomości, przyjaźnie. Obawiasz się, że maluch czuje się w grupie samotnie? Pytanie to potwierdzi albo rozwieje Twoje wątpliwości. Jeśli przeczuwasz jakiś problem z adaptacją dziecka w grupie,poczeka aż sygnał powtórzy się, a następnie porozmawiaj z nauczycielką wychowania przedszkolnego. 

 1. Czy nauczyłeś się dziś czegoś nowego?

Dowiesz się, czy dzieci w przedszkolu robią jakieś nowe rzeczy, czy rozwijają swoje umiejętności, zainteresowania. Masz szansę zwrócić uwagę na to, co konkretnie najbardziej fascynuje dziecko i być może rozwijać jego zainteresowania również w czasie wolnym. 

 

 1. Co dzisiaj namalowałeś? Używałeś kredek czy farb?

Jeśli zapytasz, jakie zajęcia były dzisiaj w przedszkolu, możesz nie uzyskać żadnej konkretnej odpowiedzi. Zapytaj więc o to, czym maluch malował, jakiego koloru kredek używał, czy pokazał swoje prace pani.

 

 1. Kto zjadł najwięcej śniadania, a kto najwięcej obiadu?

To najprostsza droga, aby dowiedzieć się czy Twoje dziecko miało apetyt, czy może dzisiaj nic nie zjadło. Podpytaj, co było na obiad, co mu najbardziej smakowało. Możesz także zapytać czy smaczniejsza była zupa czy może drugie danie?

 

 1. Czy ktoś dzisiaj w przedszkolu był zły, smutny, czy ktoś płakał?

Dzięki temu dowiesz się, czy nikt nie skrzywdził Twojego dziecka. Czasami odpowiedź na to jedno, proste pytanie dostarcza rodzicom wielu cennych informacji.

 

 1. O czym rozmawiałeś dzisiaj z panią w przedszkolu?

Zadaj powyższe pytanie jeśli chcesz dowiedzieć się, czy pani poświeciła chociaż kilka minut tylko i wyłącznie Twojemu dziecku, czy może nie bawiła się i nie rozmawiała z przedszkolakami indywidualnie. 

 

 1. Co Ci się dzisiaj śniło w przedszkolu?

Zapewne domyślasz się, że maluch nie spał, ale odpowiedź na to pytanie potwierdzi Twoje przypuszczenia.

 

 1. Nauczyłeś się dzisiaj jakiejś nowej piosenki?

Dzięki temu dowiesz się, czy dzieci uczyły się czegoś nowego. A może dzisiaj wszyscy razem recytowali wyuczony wcześniej wierszyk.

 

 1. Bawiłeś się dzisiaj w piaskownicy, a może huśtałeś na huśtawce?

To jakże proste pytanie wystarczy, aby dowiedzieć się czy przedszkolaki były dzisiaj na placu zabaw, czy cały dzień spędziły w przedszkolnej sali.

 

 

Pamiętaj:

 • Rodzicu pamiętaj, nikt, a tym bardziej dziecko nie lubi być lekceważone. Przede wszystkim słuchaj! Pozwól dziecku mówić, opowiadać, gestykulować. Czasami możesz przerwać i podpytać. Dzięki temu maluch będzie pewien, że go słuchasz i interesujesz się jego przeżyciami, problemami. Jeśli zauważysz, że dziecko o czymś chętnie opowiada, zacznij drążyć temat – możesz dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o tym jak wygląda dzień w przedszkolu oczyma Twojego dziecka.
 • W początkowym okresie adaptacji dziecko może niechętnie odpowiadać na powyższe pytania. Dlatego jeśli nie chce rozmawiać o przedszkolu, unika tego tematu, daj mu czas. Najważniejsze jednak aby się nie poddawać i każdego dnia próbować od nowa. Niepewność i niepokój miną, a pobyt w przedszkolu stanie się miłą częścią dnia.


Autor

Klaudia Kierzkowska

Z wykształcenia chemik, z zawodu dziennikarka, a prywatnie żona i mama. Uwielbia teatr, kawę i włoską kuchnię. Pasjonatka podróży, która uwielbia poznawać świat.

Jaki kask do nauki chodzenia?

Jaki kask do nauki chodzenia?

2022-04-18
Okres, w którym dziecko uczy się chodzić, obfituje w upadki. Aby uchronić malca przed ich groźnymi skutkami, wielu rodziców decyduje się na zakup specjalnego kasku dziecięcego. Czy jednak kask do nauki chodzenia to rzeczywiście dobry pomysł? I jak wybrać ten najlepszy?
jak nauczyć dziecko literek

Jak nauczyć dziecko literek?

2022-04-16
Kiedy jest odpowiedni wiek, by nauczyć dziecko alfabetu? Czy od razu uczyć też cyferek? A może jednak najpierw cyfry, a potem litery? W artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie: „jak nauczyć dziecko literek?”. Będą podpowiedzi pomocy dydaktycznych, sprytne sposoby na poznawanie alfabetu i zabawki, które wspierają proces poznawania literek przez dziecko.
logopeda

Kiedy z dzieckiem udać się̨ do logopedy?

2022-03-16
Pytanie, czy i kiedy z dzieckiem udać się̨ do logopedy, jest zagwozdką niejednego rodzica i opiekuna dziecka. Zazwyczaj do gabinetu specjalisty zmartwiona mama i tata udają się dopiero, gdy jakiś objaw zaczyna ich niepokoić w zachowaniu dziecka. Sprawdzamy, co powinno być iskrą zapalną w rezerwacji wizyty u specjalisty. Nie ma jednak żadnych przeciwskazań, aby do logopedy udać się z dzieckiem profilaktycznie.
jaki nocnik dla dziecka

Jaki nocnik dla dziecka wybrać?

2022-03-15
Zdaniem specjalistów większość dzieci jest gotowa do podjęcia nauki korzystania z nocnika między 18. a 24. miesiącem życia. Jeśli więc twoja pociecha ma już co najmniej półtora roku, możecie zacząć „lekcje”. Najpierw jednak przeczytaj, jaki nocnik dla dziecka warto kupić.
co umie 3 miesieczne dziecko

Co umie 3-miesięczne dziecko?

2022-03-07
Trzeci miesiąc życia to czas wyjątkowo dynamicznego rozwoju. Dziecko staje się bardziej świadome i zdecydowanie bardziej kontaktowe, a do tego może nawet zacząć przesypiać całe noce. Sprawdź, co dokładnie umie 3-miesięczne dziecko i kiedy jego rozwój powinien niepokoić.
jaki nocnik dla chlopca

Jaki nocnik dla chłopca wybrać?

2022-02-26
Zaczynasz planować odpieluchowanie swojego synka, ale nie wiesz, od czego zacząć? Dobry pierwszy krok to zakup nocnika. Podpowiadamy, jakie nocniki dla chłopca warto wziąć pod uwagę i jakimi zasadami należy kierować się w procesie odpieluchowywania.
rowerek

Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze? Szybko

2022-02-15
Czy to w ogóle możliwe, żeby dziecko szybko pojęło, jak się jeździ na rowerze bez kółek bocznych? Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze w 15 minut? Kiedy rozpocząć próby? Dziś podpowiadamy, jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze. Szybko, skutecznie i bez zdartych kolan (no… może… nie za bardzo zdartych).