Data publikacji:

Lęk separacyjny u dzieci – jak go zwalczyć, ile trwa

Autor: Katarzyna Chmielewska-Walas

Dziecko zaczyna płakać, gdy mama znika z zasięgu wzroku, wciąż chce być na rękach, zasypia tylko przytulone albo budzi się w nocy wiele razy? To może być lęk separacyjny. Sprawdź, kiedy się pojawia i czy można z nim walczyć.

kiedy pojawia się lęk separacyjny

 

Lęk separacyjny jest naturalnym etapem rozwoju dziecka i daje o sobie znać kilkukrotnie w ciągu pierwszych lat życia dziecka. Najbardziej rodzicom daje się we znaki lęk separacyjny, który pojawia się u niemowląt około 6-7 miesiąca życia. Zwykle na tym etapie dziecko zaczyna wstydzić się obcych, nie jest zadowolone, gdy rzadko widywana rodzina czy znajomi biorą je na ręce. Do tego, gdy mama znika z zasięgu wzroku dziecko się niepokoi, płacze, czasem trudno je uspokoić.

Jakie mogą być objawy lęku separacyjnego w pierwszym roku życia:

  • częste pobudki w nocy
  • domaganie się wspólnego spania
  • domaganie się noszenia na rękach
  • niepokój lub płacz, gdy mama lub inny „główny” opiekun znika z zasięgu wzroku

 

Psychologowie tłumaczą lęk separacyjny tym, że maluch nie jest w stanie pojąć na tym etapie rozwoju, że zniknięcie mamy jest czasowe. Dopiero po pewnym czasie dociera do niego, że nawet, jeśli mama zniknie, to na pewno wróci. Niewiele wiadomo na temat postrzegania i poczucia czasu u małych dzieci, ale w okolicach pierwszego roku życia lęk separacyjny zaczyna się wyciszać.

 

Czy można zwalczyć lęk separacyjny u dziecka?

Objawy niepokoju i płacz po zniknięciu mamy są naturalnym etapem rozwoju. Nie ma w tym nic nieprawidłowego. Z pewnością dziecko nie jest nadmiernie przywiązane czy uzależnione od mamy, choć niektórzy z pewnością będą tak mówić. Nie ma nic złego w silnej więzi między rodzicami a dzieckiem. Na uczenie niezależności jeszcze przyjdzie czas i z pewnością dziecko samo będzie dążyć do usamodzielnienie, kiedy będzie na to gotowe. Kluczowe dla oswajania lęku separacyjnego jest poczucie bezpieczeństwa i bliskości. Zadziała to o wiele skuteczniej niż celowe ćwiczenie rozstania. Pomocne może być jednak wspomaganie percepcji poprzez zabawy typu   „akuku”. Chowanie i poszukiwanie przedmiotów i tym podobne.

 

Sposoby na lęk separacyjny u dziecka:

  • zabawy w chowanie i szukanie przedmiotów
  • zabawa w „ciepło zimno”
  • zabawy w „akuku” – chowanie się pod apaszką, za książką, a także zakrywanie twarzy dłońmi

 

Kiedy lęk separacyjny powinien budzić niepokój

Jeśli maluch wpada w histerię trudną do ukojenia, a podczas nieobecności mamy ma oznaki stresu, jak bóle brzucha, bezsenność, kłopoty z oddychaniem może to świadczyć o tym, że lęk separacyjny jest bardzo silny. Warto rozważyć kontakt z psychologiem dziecięcym.

 

Lęki u starszych dzieci

U starszych dzieci również pojawiają się lęki przed rozstaniem z rodzicami, mogą objawiać się prośbami o to, by rodzic nie szedł do pracy, aby zostać w domu. Często zdarzają się nocne lęki związane z lękiem o nieobecność rodziców, koszmarami, że któreś z nich zniknęło. Częste obawy i pytania dotyczące śmierci – to także naturalny etap rozwoju. Kiedy lęk separacyjny może być źródłem niepokoju? Kiedy objawy somatyczne są dotkliwe (bóle brzucha, problemy ze snem.

 

 

 

 

 


Autor

Katarzyna Chmielewska-Walas

z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu dziennikarka i redaktorka o niecodziennym hobby: doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Współautorka książki "Notatki z rodzicielstwa bliskości" (Wyd. Harmonia 2018). Mama Hani i Zosi, redaktorka portalu Dzidziusiowo.pl w latach 2018-2020.

przygotują dziecko do dorosłości

5 umiejętności, które pomogą Twojemu dziecku odnaleźć się w dorosłym świecie

2024-09-25
Każdy rodzic chce, aby jego dziecko dobrze poradziło sobie w dorosłym życiu. Ale jak tego dokonać? Warto skupić się na rozwijaniu umiejętności, które będą nieocenione w przyszłości. Od samodzielności, przez zarządzanie emocjami, aż po krytyczne myślenie – oto pięć kluczowych umiejętności, które pomogą Twojemu dziecku stanąć na własnych nogach w dorosłym świecie.
Jak oduczyć dziecko smoczka

Jak oduczyć dziecko smoczka?

2024-07-25
Odstawienie smoczka to jeden z tych momentów w życiu dziecka, który wywołuje u rodziców spory niepokój. Jak oduczyć dziecko smoczka możliwe delikatnie? Jak reagować, gdy maluszek domaga się zwrotu swojego „uspokajacza”? I kiedy najlepiej odstawić smoczek? Na te i inne pytana odpowiadamy w poniższym artykule.
bunt 3-latka

Wszystko, co musisz wiedzieć o buncie 3-latka. Jak reagować?

2023-12-22
Bycie rodzicem trzylatka to niezwykła podróż pełna radości i odkryć. Jednak właśnie w tym wieku dzieci potrafią dać upust swoim emocjom w formie buntu. Jak sobie z tym radzić? W tym poradniku dowiesz się, jak pokierować małym buntownikiem i przekształcić wybuchy gniewu w naukę i pogłębienie wzajemnej relacji.
Toddler boy in dangerous situation at home. Child safety concept.

Bezpieczeństwo w każdym kącie: odkryj najlepsze rozwiązania do zabezpieczenia szafek przed dziećmi!

2023-10-26
Bezpieczeństwo najmłodszych jest priorytetem każdego rodzica. Dzieci są ciekawe świata i często nieświadomie narażają się na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Jednym z obszarów w domu, które wymagają szczególnej uwagi, są kuchenne szafki i szuflady. Jak więc zadbać o zabezpieczenie szafek przed dziećmi? Poznaj najlepsze rozwiązania, które pozwolą uniknąć przykrych wypadków i zapewnią spokój zarówno dzieciom, jak i rodzicom.
gadżety dla matki

10 niezawodnych gadżetów ułatwiających matce życie

2023-08-22
Choć rola mamy nazywana jest tą najpiękniejszą i najważniejszą w życiu, opiekowanie się małym dzieckiem jest też dużym wyzwaniem. Warto zatem sięgać po „sprytne” gadżety dla mamy – takie jak monitor oddechu, elektryczna niania z kamerą czy kosz na brudne pieluszki. Sprawdź, co jeszcze może ci się przydać w pierwszym roku życia twojego maluszka.
albik dla 2-latka

Albik dla 2-latka: czy warto?

2023-08-11
Albik to prawdziwa rewolucja na rynku produktów dla dzieci, która szybko podbiła serca nie tylko maluchów, ale także ich opiekunów. To magiczny długopis, który zastąpi cię w trakcie czytania. W jaki sposób? Po prostu zrobi to za ciebie, opowiadając dziecku o dzikich zwierzętach i środkach transportu czy zabierając je na wizytę do zoo. Dodatkowo sprawdzi się też do nauki przeróżnych tematów, które przydadzą się w szkole – od przyrody, aż po angielski. Czy Albik dla 2-latka to w ogóle dobry wybór? Rozwiewamy wątpliwości.
zabawki sensoryczne dla 4-latka

Najlepsze zabawki sensoryczne dla 4-latka. Polecane produkty

2023-08-05
Zabawki sensoryczne to wyjątkowa kategoria akcesoriów dla dzieci. Dostarczają maluchom bodźców, wspierają prawidłowy rozwój i, oczywiście, zapewniają mnóstwo zabawy. Na rynku znajdziesz setki propozycji dla pociech w różnym wieku. Chcesz kupić  zabawki sensoryczne dla 4-latka i nie wiesz, które z nich są najlepsze? Zobacz nasze propozycje i wybierz jedną z nich!