Data publikacji:

Gdy dziadkowie krytykują nasze metody wychowawcze

Autor: Katarzyna Chmielewska-Walas

Niemal każdy rodzic się z tym spotyka – dziadkowie, ciocie, bardziej doświadczeni znajomi, wszyscy lubią dawać dobre rady i krytykować nasz sposób wychowywania dzieci. Jak sobie z tym radzić, jak reagować? Podpowiadamy.

dziadkowie krytykują wychowanie

Młodzi rodzice w dzisiejszych czasach mają do dyspozycji ogromną ilość źródeł wiedzy, najnowsze badania naukowe, technologię, a także wsparcie specjalistów. Swoje usługi proponują nie tylko lekarze pediatrzy, ale także promotorzy karmienia piersią, dietetycy dziecięcy, trenerzy snu, a nawet coache rodzicielscy. Być może dlatego „dobre rady” dziadków, cioć i innych reprezentantów starszego pokolenia nie zawsze są mile widziane. Jak reagować, gdy dziadkowie krytykują nasz sposób wychowywania dzieci? Co robić, gdy krytyka metod wychowawczych prowadzi do konfliktów i godzi w nasze poczucie własnej wartości jako rodziców? Przeczytaj nasze rady.

 

Jak reagować, gdy dziadkowie krytykują nasz sposób wychowywania

 

Wyczekiwane wnuki to w rodzinie nie tylko powód do radości, ale nierzadko źródło konfliktów i nieporozumień. Starsze pokolenie, pragnie przekazać własne doświadczenia i mieć realny wpływ na sposób wychowywania dzieci. Jednak rodzice malucha mogą odbierać to jako brak wiary w ich kompetencje.

 

Co najczęściej krytykują dziadkowie:

 

  • zbyt częste noszenie dziecka na rękach
  • zbyt późne rozszerzanie diety
  • zbyt lekkie ubieranie
  • niepodawanie soczków w pierwszym roku życia
  • niepodawanie smoczka
  • unikanie cukru i soli w diecie malucha
  • spanie z dzieckiem
  • noszenie w chuście
  • późna nauka korzystania z nocnika

 

Co robić, kiedy dziadkowie, babcie czy ciocie krytykują nasze metody wychowawcze? Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę z dwóch rzeczy: krytykujący mają z pewnością dobre intencje oraz pragną dobra dziecka. Jednak od czasów, gdy sami wychowywali małe dzieci wiele się zmieniło. Nowe badania, trendy i wytyczne spowodowały, że pewnych kwestii podchodzi się inaczej. Dietę rozszerza się później, dłużej karmi się piersią – takie są oficjalne zalecenia. Dzieci dziś mają większe przyzwolenie na bliskość rodzica, wszelkie treningi i wczesna nauka samodzielności jest odradzana. Stąd noszenie, stosowanie nosidełek, chust, a także wspólne spanie. Znacznie przesunął się moment odpieluchowania dzieci. Zawdzięczamy to pieluszkom jednorazowym oraz badaniom nad gotowością dziecka do kontroli czynności fizjologicznych. Okazuje się, że świadoma kontrola nad zwieraczami pojawia się dopiero około 2 roku życia. Dziś nie kładzie już takiego nacisku na trening czystości i można dać dziecku na to więcej czasu. Kiedyś owszem dzieci szybciej się uczyły korzystania z nocnika, ale często musiały spędzać na nim długie godziny, nierzadko motywowano je system kar i nagród.

 

Co mówić, gdy ktoś krytykuje nasze metody wychowawcze?

 

Wysłuchaj i … zapomnij

Pamiętaj, że krytyka metody nie jest krytyką Ciebie jako rodzica. Choć to trudne – nie bierz wszystkiego do siebie. Ostatecznie to Twoje dziecko i Twoje decyzje, a czyjeś dobre rady mogą zostać wysłuchane, ale nie muszą zostać wcielone w życie. To, że ktoś kiedyś postępował z dziećmi inaczej nie znaczy, że Ty postępujesz źle. Pierwsza metoda, to po prostu puszczanie mimo uszu: można podziękować, uśmiechnąć się i pozostać przy swoim zdaniu.

 

Wytłumacz swoje racje

Jeśli dojdziesz do wniosku, że sprawa jest warta dyskusji, możesz spróbować wyjaśnić swoje racje, przytoczyć opinie specjalistów, opowiedzieć o tym, dlaczego robisz tak, a nie inaczej. Pamiętaj jednak, że nie masz obowiązku tłumaczyć się komukolwiek ze swoich decyzji. To rozwiązanie dla osób, które lubią rozmawiać i są otwarte na dialog.

 

Zaznacz swoje granice

Stanowcze, ale grzeczne postawienie granic i zaznaczenie, że nie życzymy sobie „dobrych rad” będzie opcją asertywną. Trzeba jednak pamiętać o poszanowaniu dla dobrych intencji drugiej strony i o tym, aby nikomu nie zrobić przykrości. Można użyć następujących słów:

 

„Wiem, że macie chcecie jak najlepiej dla wnuka/wnuków, ale tę kwestię mamy już przemyślaną i podjęliśmy naszą wspólną rodzicielską decyzję, wolelibyśmy nie wracam do tego tematu i docenimy, jeśli uszanujecie nasze metody wychowawcze”.

 


Autor

Katarzyna Chmielewska-Walas

z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu dziennikarka i redaktorka o niecodziennym hobby: doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Współautorka książki "Notatki z rodzicielstwa bliskości" (Wyd. Harmonia 2018). Mama Hani i Zosi, redaktorka portalu Dzidziusiowo.pl w latach 2018-2020.

przygotują dziecko do dorosłości

5 umiejętności, które pomogą Twojemu dziecku odnaleźć się w dorosłym świecie

2024-09-25
Każdy rodzic chce, aby jego dziecko dobrze poradziło sobie w dorosłym życiu. Ale jak tego dokonać? Warto skupić się na rozwijaniu umiejętności, które będą nieocenione w przyszłości. Od samodzielności, przez zarządzanie emocjami, aż po krytyczne myślenie – oto pięć kluczowych umiejętności, które pomogą Twojemu dziecku stanąć na własnych nogach w dorosłym świecie.
Jak oduczyć dziecko smoczka

Jak oduczyć dziecko smoczka?

2024-07-25
Odstawienie smoczka to jeden z tych momentów w życiu dziecka, który wywołuje u rodziców spory niepokój. Jak oduczyć dziecko smoczka możliwe delikatnie? Jak reagować, gdy maluszek domaga się zwrotu swojego „uspokajacza”? I kiedy najlepiej odstawić smoczek? Na te i inne pytana odpowiadamy w poniższym artykule.
bunt 3-latka

Wszystko, co musisz wiedzieć o buncie 3-latka. Jak reagować?

2023-12-22
Bycie rodzicem trzylatka to niezwykła podróż pełna radości i odkryć. Jednak właśnie w tym wieku dzieci potrafią dać upust swoim emocjom w formie buntu. Jak sobie z tym radzić? W tym poradniku dowiesz się, jak pokierować małym buntownikiem i przekształcić wybuchy gniewu w naukę i pogłębienie wzajemnej relacji.
Toddler boy in dangerous situation at home. Child safety concept.

Bezpieczeństwo w każdym kącie: odkryj najlepsze rozwiązania do zabezpieczenia szafek przed dziećmi!

2023-10-26
Bezpieczeństwo najmłodszych jest priorytetem każdego rodzica. Dzieci są ciekawe świata i często nieświadomie narażają się na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Jednym z obszarów w domu, które wymagają szczególnej uwagi, są kuchenne szafki i szuflady. Jak więc zadbać o zabezpieczenie szafek przed dziećmi? Poznaj najlepsze rozwiązania, które pozwolą uniknąć przykrych wypadków i zapewnią spokój zarówno dzieciom, jak i rodzicom.
gadżety dla matki

10 niezawodnych gadżetów ułatwiających matce życie

2023-08-22
Choć rola mamy nazywana jest tą najpiękniejszą i najważniejszą w życiu, opiekowanie się małym dzieckiem jest też dużym wyzwaniem. Warto zatem sięgać po „sprytne” gadżety dla mamy – takie jak monitor oddechu, elektryczna niania z kamerą czy kosz na brudne pieluszki. Sprawdź, co jeszcze może ci się przydać w pierwszym roku życia twojego maluszka.
albik dla 2-latka

Albik dla 2-latka: czy warto?

2023-08-11
Albik to prawdziwa rewolucja na rynku produktów dla dzieci, która szybko podbiła serca nie tylko maluchów, ale także ich opiekunów. To magiczny długopis, który zastąpi cię w trakcie czytania. W jaki sposób? Po prostu zrobi to za ciebie, opowiadając dziecku o dzikich zwierzętach i środkach transportu czy zabierając je na wizytę do zoo. Dodatkowo sprawdzi się też do nauki przeróżnych tematów, które przydadzą się w szkole – od przyrody, aż po angielski. Czy Albik dla 2-latka to w ogóle dobry wybór? Rozwiewamy wątpliwości.
zabawki sensoryczne dla 4-latka

Najlepsze zabawki sensoryczne dla 4-latka. Polecane produkty

2023-08-05
Zabawki sensoryczne to wyjątkowa kategoria akcesoriów dla dzieci. Dostarczają maluchom bodźców, wspierają prawidłowy rozwój i, oczywiście, zapewniają mnóstwo zabawy. Na rynku znajdziesz setki propozycji dla pociech w różnym wieku. Chcesz kupić  zabawki sensoryczne dla 4-latka i nie wiesz, które z nich są najlepsze? Zobacz nasze propozycje i wybierz jedną z nich!