Skąd się biorą dzieci? - jak rozmawiać z małymi dziećmi o seksie

Data:

Dzieci lubią zadawać niezręczne pytania w najmniej spodziewanych momentach. „Mamo, a skąd ja się wziąłem?” – tłumaczenie przedszkolakowi tego typu kwestii, podczas rodzinnego obiadu, może być dość kłopotliwe. Kiedy więc zacząć rozmawiać z dzieckiem o seksualności i jak powinna przebiegać taka rozmowa?

jak rozmawiać z małymi dziećmi o seksie

 

Zainteresowanie seksualnością, które pojawia się już u przedszkolaków, jest naturalnym zjawiskiem. Choć rozmowa z dziećmi na temat seksu nie należy do najłatwiejszych, to nie powinno się jej odkładać w nieskończoność. Jedno jest pewne – należy się do niej odpowiednio przygotować.  

 

Czy rozmowa o seksie coś zmieni?

Ważne, aby pierwsze informacje, które dziecko dostanie były nie tylko merytoryczne i dostosowane do wieku, ale także przekazane rzez najbliższych. Warto uprzedzić innych i dać dziecku podstawową wiedzę. Należy zdać sobie sprawę, że to właśnie rodzice mają największy wpływ na decyzje nastolatków dotyczące związków i seksu. Ci, którzy mogli szczerze i otwarcie porozmawiać z rodzicami na krępujące tematy, podejmują rozsądniejsze wybory w przyszłości. W przypadku gdy zdecydują się uprawiać seks, używają prezerwatyw, które chronią przed zajściem w ciążę i zapobiegają chorobom przenoszonym drogą płciową.

 

Kiedy pierwsza rozmowa z dzieckiem o seksie?

Nigdy nie jest za wcześnie na przeprowadzenie z dzieckiem pierwszej rozmowy, której głównymi tematami będą zagadnienia związane z seksualnością i płciowością. Pamiętaj, jeśli nie udzielisz dziecku odpowiedzi na zadane pytanie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że już więcej go nie zada. Poczuje się zignorowane, a odpowiedzi zacznie szukać u innych źródeł – mniej wiarygodnych. Kiedy zatem jest najwłaściwszy moment? Tego rodzaju rozmowy przeprowadzajmy już od najmłodszych lat. Maluchowi wystarczy wytłumaczyć różnice w budowie pomiędzy chłopcem i dziewczynką. Jednak przedszkolak zacznie zadawać już o wiele bardziej szczegółowe pytania. Gdzie przeprowadzić taką rozmowę? Odpowiedzi na pytania dotyczące miłości i uczuć można udzielić przy rodzinnym obiedzie. Jednak te bardziej intymne zagadnienia warto omówić w zaciszu domowym. Nie w pośpiechu, pomiędzy prasowaniem a gotowaniem, a na spokojnie.

Poznawanie własnego ciała - dziecko dotyka miejsc intymnych

Rodzice bardzo często niepokoją się, gdy dziecko zaczyna interesować się swoimi miejscami intymnymi. Zupełnie niepotrzebnie, to naturalny etap rozwoju typowy dla przedszkolaków. Taką sytuację warto wykorzystać do wytłumaczenia dziecku różnic w budowie pomiędzy dziewczynkami a chłopcami. Niezwykle pomocne okażą się książeczki dedykowane dzieciom w wieku przedszkolnym.

Rozmowa o seksie z dzieckiem

To, że przedszkolaki zaczynają interesować się tematami dotyczącymi płciowości i seksu jest zupełnie naturalne – ciekawość świata. Z kolei maluchy zastanawiają się ”skąd się wzięły” zazwyczaj w momencie, gdy spodziewają się rodzeństwa.

  • Małym dzieciom tłumaczymy krótko, zwięźle i na temat. Aby powstał dzidziuś potrzebna jest kobieta i mężczyzna, komórka jajowa i plemnik. Kiedy mama z tatą mocno się przytulają, w brzuszku może pojawić się maluszek – to w zupełności zaspokoi ciekawość dziecka.
  • Przedszkolaki mogą zacząć wypytywać o więcej szczegółów – nie warto okłamywać i wymyślać niestworzonych historii.  
  • Pozwólmy dzieciom zadawać pytania, będą one dla rodziców pewnego rodzaju wskazówką i podpowiedzią jak przeprowadzić rozmowę.
  • Ważne aby mówić prostym i zrozumiałym językiem, dostosowanym do wieku dziecka.
  • Seksu nie traktujmy jako tematu tabu, świadomość własnej seksualności może uchronić dziecko przed nieprzyjemnymi sytuacjami np. molestowaniem seksualnym.
  • Rozmowa rodzica tej samej płci co dziecko może ułatwić sprawę – choć nie jest to koniecznością.

 

A jeśli dziecko nie pyta o seks?

Dzieci, które nie mają rodzeństwa i nie chodzą do przedszkola, mogą nie zadawać pytań dotyczących seksualności. I wówczas pojawia się problem. Poruszać z dzieckiem tę kwestię, czy udawać, że temat nie istnieje? W tym przypadku warto sięgnąć po książeczki wyjaśniające różnice między płciami. Lektura może okazać się wystarczająca, a czasami wręcz przeciwnie – rozbudzi w dziecku ciekawość.

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.