Data publikacji:

Skąd się biorą dzieci? - jak rozmawiać z małymi dziećmi o seksie

Autor: Klaudia Kierzkowska

Dzieci lubią zadawać niezręczne pytania w najmniej spodziewanych momentach. „Mamo, a skąd ja się wziąłem?” – tłumaczenie przedszkolakowi tego typu kwestii, podczas rodzinnego obiadu, może być dość kłopotliwe. Kiedy więc zacząć rozmawiać z dzieckiem o seksualności i jak powinna przebiegać taka rozmowa?

jak rozmawiać z małymi dziećmi o seksie

 

Zainteresowanie seksualnością, które pojawia się już u przedszkolaków, jest naturalnym zjawiskiem. Choć rozmowa z dziećmi na temat seksu nie należy do najłatwiejszych, to nie powinno się jej odkładać w nieskończoność. Jedno jest pewne – należy się do niej odpowiednio przygotować.  

 

Czy rozmowa o seksie coś zmieni?

Ważne, aby pierwsze informacje, które dziecko dostanie były nie tylko merytoryczne i dostosowane do wieku, ale także przekazane rzez najbliższych. Warto uprzedzić innych i dać dziecku podstawową wiedzę. Należy zdać sobie sprawę, że to właśnie rodzice mają największy wpływ na decyzje nastolatków dotyczące związków i seksu. Ci, którzy mogli szczerze i otwarcie porozmawiać z rodzicami na krępujące tematy, podejmują rozsądniejsze wybory w przyszłości. W przypadku gdy zdecydują się uprawiać seks, używają prezerwatyw, które chronią przed zajściem w ciążę i zapobiegają chorobom przenoszonym drogą płciową.

 

Kiedy pierwsza rozmowa z dzieckiem o seksie?

Nigdy nie jest za wcześnie na przeprowadzenie z dzieckiem pierwszej rozmowy, której głównymi tematami będą zagadnienia związane z seksualnością i płciowością. Pamiętaj, jeśli nie udzielisz dziecku odpowiedzi na zadane pytanie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że już więcej go nie zada. Poczuje się zignorowane, a odpowiedzi zacznie szukać u innych źródeł – mniej wiarygodnych. Kiedy zatem jest najwłaściwszy moment? Tego rodzaju rozmowy przeprowadzajmy już od najmłodszych lat. Maluchowi wystarczy wytłumaczyć różnice w budowie pomiędzy chłopcem i dziewczynką. Jednak przedszkolak zacznie zadawać już o wiele bardziej szczegółowe pytania. Gdzie przeprowadzić taką rozmowę? Odpowiedzi na pytania dotyczące miłości i uczuć można udzielić przy rodzinnym obiedzie. Jednak te bardziej intymne zagadnienia warto omówić w zaciszu domowym. Nie w pośpiechu, pomiędzy prasowaniem a gotowaniem, a na spokojnie.

Poznawanie własnego ciała - dziecko dotyka miejsc intymnych

Rodzice bardzo często niepokoją się, gdy dziecko zaczyna interesować się swoimi miejscami intymnymi. Zupełnie niepotrzebnie, to naturalny etap rozwoju typowy dla przedszkolaków. Taką sytuację warto wykorzystać do wytłumaczenia dziecku różnic w budowie pomiędzy dziewczynkami a chłopcami. Niezwykle pomocne okażą się książeczki dedykowane dzieciom w wieku przedszkolnym.

Rozmowa o seksie z dzieckiem

To, że przedszkolaki zaczynają interesować się tematami dotyczącymi płciowości i seksu jest zupełnie naturalne – ciekawość świata. Z kolei maluchy zastanawiają się ”skąd się wzięły” zazwyczaj w momencie, gdy spodziewają się rodzeństwa.

  • Małym dzieciom tłumaczymy krótko, zwięźle i na temat. Aby powstał dzidziuś potrzebna jest kobieta i mężczyzna, komórka jajowa i plemnik. Kiedy mama z tatą mocno się przytulają, w brzuszku może pojawić się maluszek – to w zupełności zaspokoi ciekawość dziecka.
  • Przedszkolaki mogą zacząć wypytywać o więcej szczegółów – nie warto okłamywać i wymyślać niestworzonych historii.  
  • Pozwólmy dzieciom zadawać pytania, będą one dla rodziców pewnego rodzaju wskazówką i podpowiedzią jak przeprowadzić rozmowę.
  • Ważne aby mówić prostym i zrozumiałym językiem, dostosowanym do wieku dziecka.
  • Seksu nie traktujmy jako tematu tabu, świadomość własnej seksualności może uchronić dziecko przed nieprzyjemnymi sytuacjami np. molestowaniem seksualnym.
  • Rozmowa rodzica tej samej płci co dziecko może ułatwić sprawę – choć nie jest to koniecznością.

 

A jeśli dziecko nie pyta o seks?

Dzieci, które nie mają rodzeństwa i nie chodzą do przedszkola, mogą nie zadawać pytań dotyczących seksualności. I wówczas pojawia się problem. Poruszać z dzieckiem tę kwestię, czy udawać, że temat nie istnieje? W tym przypadku warto sięgnąć po książeczki wyjaśniające różnice między płciami. Lektura może okazać się wystarczająca, a czasami wręcz przeciwnie – rozbudzi w dziecku ciekawość.


Autor

Klaudia Kierzkowska

Z wykształcenia chemik, z zawodu dziennikarka, a prywatnie żona i mama. Uwielbia teatr, kawę i włoską kuchnię. Pasjonatka podróży, która uwielbia poznawać świat.

Jaki kask do nauki chodzenia?

Jaki kask do nauki chodzenia?

2022-04-18
Okres, w którym dziecko uczy się chodzić, obfituje w upadki. Aby uchronić malca przed ich groźnymi skutkami, wielu rodziców decyduje się na zakup specjalnego kasku dziecięcego. Czy jednak kask do nauki chodzenia to rzeczywiście dobry pomysł? I jak wybrać ten najlepszy?
jak nauczyć dziecko literek

Jak nauczyć dziecko literek?

2022-04-16
Kiedy jest odpowiedni wiek, by nauczyć dziecko alfabetu? Czy od razu uczyć też cyferek? A może jednak najpierw cyfry, a potem litery? W artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie: „jak nauczyć dziecko literek?”. Będą podpowiedzi pomocy dydaktycznych, sprytne sposoby na poznawanie alfabetu i zabawki, które wspierają proces poznawania literek przez dziecko.
logopeda

Kiedy z dzieckiem udać się̨ do logopedy?

2022-03-16
Pytanie, czy i kiedy z dzieckiem udać się̨ do logopedy, jest zagwozdką niejednego rodzica i opiekuna dziecka. Zazwyczaj do gabinetu specjalisty zmartwiona mama i tata udają się dopiero, gdy jakiś objaw zaczyna ich niepokoić w zachowaniu dziecka. Sprawdzamy, co powinno być iskrą zapalną w rezerwacji wizyty u specjalisty. Nie ma jednak żadnych przeciwskazań, aby do logopedy udać się z dzieckiem profilaktycznie.
jaki nocnik dla dziecka

Jaki nocnik dla dziecka wybrać?

2022-03-15
Zdaniem specjalistów większość dzieci jest gotowa do podjęcia nauki korzystania z nocnika między 18. a 24. miesiącem życia. Jeśli więc twoja pociecha ma już co najmniej półtora roku, możecie zacząć „lekcje”. Najpierw jednak przeczytaj, jaki nocnik dla dziecka warto kupić.
co umie 3 miesieczne dziecko

Co umie 3-miesięczne dziecko?

2022-03-07
Trzeci miesiąc życia to czas wyjątkowo dynamicznego rozwoju. Dziecko staje się bardziej świadome i zdecydowanie bardziej kontaktowe, a do tego może nawet zacząć przesypiać całe noce. Sprawdź, co dokładnie umie 3-miesięczne dziecko i kiedy jego rozwój powinien niepokoić.
jaki nocnik dla chlopca

Jaki nocnik dla chłopca wybrać?

2022-02-26
Zaczynasz planować odpieluchowanie swojego synka, ale nie wiesz, od czego zacząć? Dobry pierwszy krok to zakup nocnika. Podpowiadamy, jakie nocniki dla chłopca warto wziąć pod uwagę i jakimi zasadami należy kierować się w procesie odpieluchowywania.
rowerek

Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze? Szybko

2022-02-15
Czy to w ogóle możliwe, żeby dziecko szybko pojęło, jak się jeździ na rowerze bez kółek bocznych? Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze w 15 minut? Kiedy rozpocząć próby? Dziś podpowiadamy, jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze. Szybko, skutecznie i bez zdartych kolan (no… może… nie za bardzo zdartych).