Dzieci lubią zadawać niezręczne pytania w najmniej spodziewanych momentach. „Mamo, a skąd ja się wziąłem?” – tłumaczenie przedszkolakowi tego typu kwestii, podczas rodzinnego obiadu, może być dość kłopotliwe. Kiedy więc zacząć rozmawiać z dzieckiem o seksualności i jak powinna przebiegać taka rozmowa?
Zainteresowanie seksualnością, które pojawia się już u przedszkolaków, jest naturalnym zjawiskiem. Choć rozmowa z dziećmi na temat seksu nie należy do najłatwiejszych, to nie powinno się jej odkładać w nieskończoność. Jedno jest pewne – należy się do niej odpowiednio przygotować.
Ważne, aby pierwsze informacje, które dziecko dostanie były nie tylko merytoryczne i dostosowane do wieku, ale także przekazane rzez najbliższych. Warto uprzedzić innych i dać dziecku podstawową wiedzę. Należy zdać sobie sprawę, że to właśnie rodzice mają największy wpływ na decyzje nastolatków dotyczące związków i seksu. Ci, którzy mogli szczerze i otwarcie porozmawiać z rodzicami na krępujące tematy, podejmują rozsądniejsze wybory w przyszłości. W przypadku gdy zdecydują się uprawiać seks, używają prezerwatyw, które chronią przed zajściem w ciążę i zapobiegają chorobom przenoszonym drogą płciową.
Nigdy nie jest za wcześnie na przeprowadzenie z dzieckiem pierwszej rozmowy, której głównymi tematami będą zagadnienia związane z seksualnością i płciowością. Pamiętaj, jeśli nie udzielisz dziecku odpowiedzi na zadane pytanie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że już więcej go nie zada. Poczuje się zignorowane, a odpowiedzi zacznie szukać u innych źródeł – mniej wiarygodnych. Kiedy zatem jest najwłaściwszy moment? Tego rodzaju rozmowy przeprowadzajmy już od najmłodszych lat. Maluchowi wystarczy wytłumaczyć różnice w budowie pomiędzy chłopcem i dziewczynką. Jednak przedszkolak zacznie zadawać już o wiele bardziej szczegółowe pytania. Gdzie przeprowadzić taką rozmowę? Odpowiedzi na pytania dotyczące miłości i uczuć można udzielić przy rodzinnym obiedzie. Jednak te bardziej intymne zagadnienia warto omówić w zaciszu domowym. Nie w pośpiechu, pomiędzy prasowaniem a gotowaniem, a na spokojnie.
Rodzice bardzo często niepokoją się, gdy dziecko zaczyna interesować się swoimi miejscami intymnymi. Zupełnie niepotrzebnie, to naturalny etap rozwoju typowy dla przedszkolaków. Taką sytuację warto wykorzystać do wytłumaczenia dziecku różnic w budowie pomiędzy dziewczynkami a chłopcami. Niezwykle pomocne okażą się książeczki dedykowane dzieciom w wieku przedszkolnym.
To, że przedszkolaki zaczynają interesować się tematami dotyczącymi płciowości i seksu jest zupełnie naturalne – ciekawość świata. Z kolei maluchy zastanawiają się ”skąd się wzięły” zazwyczaj w momencie, gdy spodziewają się rodzeństwa.
Dzieci, które nie mają rodzeństwa i nie chodzą do przedszkola, mogą nie zadawać pytań dotyczących seksualności. I wówczas pojawia się problem. Poruszać z dzieckiem tę kwestię, czy udawać, że temat nie istnieje? W tym przypadku warto sięgnąć po książeczki wyjaśniające różnice między płciami. Lektura może okazać się wystarczająca, a czasami wręcz przeciwnie – rozbudzi w dziecku ciekawość.
Z wykształcenia chemik, z zawodu dziennikarka, a prywatnie żona i mama. Uwielbia teatr, kawę i włoską kuchnię. Pasjonatka podróży, która uwielbia poznawać świat.