Data publikacji:

Skąd się biorą dzieci? - jak rozmawiać z małymi dziećmi o seksie

Autor: Klaudia Kierzkowska

Dzieci lubią zadawać niezręczne pytania w najmniej spodziewanych momentach. „Mamo, a skąd ja się wziąłem?” – tłumaczenie przedszkolakowi tego typu kwestii, podczas rodzinnego obiadu, może być dość kłopotliwe. Kiedy więc zacząć rozmawiać z dzieckiem o seksualności i jak powinna przebiegać taka rozmowa?

jak rozmawiać z małymi dziećmi o seksie

 

Zainteresowanie seksualnością, które pojawia się już u przedszkolaków, jest naturalnym zjawiskiem. Choć rozmowa z dziećmi na temat seksu nie należy do najłatwiejszych, to nie powinno się jej odkładać w nieskończoność. Jedno jest pewne – należy się do niej odpowiednio przygotować.  

 

Czy rozmowa o seksie coś zmieni?

Ważne, aby pierwsze informacje, które dziecko dostanie były nie tylko merytoryczne i dostosowane do wieku, ale także przekazane rzez najbliższych. Warto uprzedzić innych i dać dziecku podstawową wiedzę. Należy zdać sobie sprawę, że to właśnie rodzice mają największy wpływ na decyzje nastolatków dotyczące związków i seksu. Ci, którzy mogli szczerze i otwarcie porozmawiać z rodzicami na krępujące tematy, podejmują rozsądniejsze wybory w przyszłości. W przypadku gdy zdecydują się uprawiać seks, używają prezerwatyw, które chronią przed zajściem w ciążę i zapobiegają chorobom przenoszonym drogą płciową.

 

Kiedy pierwsza rozmowa z dzieckiem o seksie?

Nigdy nie jest za wcześnie na przeprowadzenie z dzieckiem pierwszej rozmowy, której głównymi tematami będą zagadnienia związane z seksualnością i płciowością. Pamiętaj, jeśli nie udzielisz dziecku odpowiedzi na zadane pytanie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że już więcej go nie zada. Poczuje się zignorowane, a odpowiedzi zacznie szukać u innych źródeł – mniej wiarygodnych. Kiedy zatem jest najwłaściwszy moment? Tego rodzaju rozmowy przeprowadzajmy już od najmłodszych lat. Maluchowi wystarczy wytłumaczyć różnice w budowie pomiędzy chłopcem i dziewczynką. Jednak przedszkolak zacznie zadawać już o wiele bardziej szczegółowe pytania. Gdzie przeprowadzić taką rozmowę? Odpowiedzi na pytania dotyczące miłości i uczuć można udzielić przy rodzinnym obiedzie. Jednak te bardziej intymne zagadnienia warto omówić w zaciszu domowym. Nie w pośpiechu, pomiędzy prasowaniem a gotowaniem, a na spokojnie.

Poznawanie własnego ciała - dziecko dotyka miejsc intymnych

Rodzice bardzo często niepokoją się, gdy dziecko zaczyna interesować się swoimi miejscami intymnymi. Zupełnie niepotrzebnie, to naturalny etap rozwoju typowy dla przedszkolaków. Taką sytuację warto wykorzystać do wytłumaczenia dziecku różnic w budowie pomiędzy dziewczynkami a chłopcami. Niezwykle pomocne okażą się książeczki dedykowane dzieciom w wieku przedszkolnym.

Rozmowa o seksie z dzieckiem

To, że przedszkolaki zaczynają interesować się tematami dotyczącymi płciowości i seksu jest zupełnie naturalne – ciekawość świata. Z kolei maluchy zastanawiają się ”skąd się wzięły” zazwyczaj w momencie, gdy spodziewają się rodzeństwa.

  • Małym dzieciom tłumaczymy krótko, zwięźle i na temat. Aby powstał dzidziuś potrzebna jest kobieta i mężczyzna, komórka jajowa i plemnik. Kiedy mama z tatą mocno się przytulają, w brzuszku może pojawić się maluszek – to w zupełności zaspokoi ciekawość dziecka.
  • Przedszkolaki mogą zacząć wypytywać o więcej szczegółów – nie warto okłamywać i wymyślać niestworzonych historii.  
  • Pozwólmy dzieciom zadawać pytania, będą one dla rodziców pewnego rodzaju wskazówką i podpowiedzią jak przeprowadzić rozmowę.
  • Ważne aby mówić prostym i zrozumiałym językiem, dostosowanym do wieku dziecka.
  • Seksu nie traktujmy jako tematu tabu, świadomość własnej seksualności może uchronić dziecko przed nieprzyjemnymi sytuacjami np. molestowaniem seksualnym.
  • Rozmowa rodzica tej samej płci co dziecko może ułatwić sprawę – choć nie jest to koniecznością.

 

A jeśli dziecko nie pyta o seks?

Dzieci, które nie mają rodzeństwa i nie chodzą do przedszkola, mogą nie zadawać pytań dotyczących seksualności. I wówczas pojawia się problem. Poruszać z dzieckiem tę kwestię, czy udawać, że temat nie istnieje? W tym przypadku warto sięgnąć po książeczki wyjaśniające różnice między płciami. Lektura może okazać się wystarczająca, a czasami wręcz przeciwnie – rozbudzi w dziecku ciekawość.


Autor

Klaudia Kierzkowska

Z wykształcenia chemik, z zawodu dziennikarka, a prywatnie żona i mama. Uwielbia teatr, kawę i włoską kuchnię. Pasjonatka podróży, która uwielbia poznawać świat.

chodzenie

Kiedy dziecko zaczyna chodzić? Jakie są etapy nauki chodzenia?

2021-09-25
Pierwsze samodzielne kroki dziecka to niezwykle ważny, rodzinny moment. Należy jednak pamiętać, że musi go poprzedzić kilka istotnych etapów – stanie z podporą, raczkowanie, a potem chodzenie ze wsparciem. Sprawdź, kiedy dziecko zaczyna chodzić i czy można ten proces… przyspieszyć.
mata piankowa dla niemowlak

Jaka mata piankowa dla niemowlaka?

2021-06-23
Mata piankowa dla niemowlaka raczej nie stanowi obowiązkowego punktu na wyprawkowej liście zakupów. A szkoda, ponieważ jest to gadżet, który powinien być w każdym domu, w którym mieszka niemowlę. Sprawdź, jak liczne są korzyści z użytkowania takiej maty i na co zwrócić uwagę przy zakupie.
inteligencja, badanie inteligencji u dziecka, dziecko

Badanie inteligencji u dzieci

2021-03-02
Większość z nas chciałaby znać swój iloraz inteligencji oraz swojego dziecka. Dowiedz się jak zbadać iloraz inteligencji u dziecka i co zrobić, aby jak najlepiej rozwinąć umysł dziecka.
Dlaczego 3 latek nie mówi - przyczyny opóźnionego rozwoju mowy!

Dlaczego 3 latek nie mówi - przyczyny opóźnionego rozwoju mowy!

2021-02-11
Trzylatek nie mówi? Co zrobić, na co zwrócić uwagę i jakie są najczęstsze przyczyny opóźnionego rozwoju mowy?
Zwierzęta domowe, zwierzątka dla dzieci, zwierzę dla dziecka

Zwierzątka dla dzieci - przegląd najciekawszych zwierząt domowych i nasz wybór

2021-02-02
Dziecko męczy Was o zwierzątko? Sprawdź jakie zwierzęta domowe najlepiej sprawdzą się dla was i co przemawia za posiadaniem psa, czy kota.
wyprawka szkolna

Wyprawka szkolna w czasie koronawirusa – czego nie może zabraknąć?

2020-09-01
Ten rok szkolny będzie inny od pozostałych. Niepokój oraz niepewność jutra towarzyszą nam już od kilku miesięcy. Powrót dziecka do szkoły w takich okolicznościa...
przygotowanie dziecka do dorosłości

5 umiejętności, które przygotują dziecko do dorosłości

2020-08-31
Jakie uniwersalne umiejętności pomogą dziecku wejść w dorosłe życie? Liczy się nie tylko podstawowa edukacja, ale także nauka o tym, jak gospodarować pieniędzmi...