Data publikacji:

Wyprawka szkolna w czasie koronawirusa – czego nie może zabraknąć?

Autor: Serwis Dzidziusiowo

Ten rok szkolny będzie inny od pozostałych. Niepokój oraz niepewność jutra towarzyszą nam już od kilku miesięcy. Powrót dziecka do szkoły w takich okolicznościach może być zaś powodem dużego stresu dla rodziców. Jak przygotować wyprawkę szkolną w czasie pandemii koronawirua i czego nie może w niej zabraknąć?

 

wyprawka szkolna

Najpierw maseczka

Obowiązek noszenia maseczek lub przyłbic w miejscach zamkniętych obowiązuje nie tylko dorosłych, ale również dzieci od 4 roku życia. Zakrywanie ust oraz nosa jest konieczne w sklepach czy w komunikacji publicznej. Również w szkole może zajść konieczność założenia maseczki, jeśli zachowanie odpowiedniego dystansu nie będzie możliwe - tak wynika z nowych wytycznych Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Obok podręczników oraz zeszytów maseczka jest niezbędnym elementem szkolnej wyprawki. Warto porozmawiać także z dzieckiem na temat zasad bezpieczeństwa oraz higieny. Ważne, aby wiedziało ono, że wymiana między kolegami jest niewłaściwym zachowaniem. Aby zachęcić dziecko do noszenia ochrony na usta i nos, możemy kupić kolorowe maseczki z dziecięcymi nadrukami, których obecnie nie brakuje w sklepach. Do tego warto dokupić osobny pojemniczek lub piórnik do ich bezpiecznego przechowywania.

Środki do dezynfekcji dłoni

W nowej wyprawce szkolnej nie powinno także zabraknąć środków do dezynfekcji. Płyny oraz żele pozwolą zachować higienę rąk naszych pociech w ciągu dnia. Pamiętajmy jednak, że sam ich zakup oraz spakowanie do plecaka nie wystarczy, aby dziecko korzystało z nich regularnie. Warto wytłumaczyć, dlaczego dezynfekcja dłoni jest tak ważna oraz kiedy należy z niej korzystać.

Długotrwałe stosowanie płynów oraz żeli dezynfekujących może przesuszyć skórę. Dlatego zadbajmy o to, aby dziecko regularnie smarowało dłonie balsamem lub kremem. Rada ta może przydać się również nam, jeśli często dezynfekujemy ręce.

Przybory szkolne oraz picie

Długopisy, kredki, flamastry – wyprawka szkolna to cała lista przyborów, jakie dzieci potrzebują na co dzień. W czasach pandemii koronawirusa warto jednak zwrócić uwagę na to, aby uczniowie zawsze posiadały swoje zestawy. Pożyczanie lub wymienianie się przyborami nie jest wskazane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Warto zatem upewnić, że nasze dzieci posiadają wszystkie niezbędne rzeczy w swojej wyprawce.

Taka sama zasada dotyczy jedzenia oraz picia. Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki przestrzega przez „dawaniem gryza” czy picia z tej samej butelki. Niektórzy rodzice, aby zapobiec takim sytuacjom, wyposażają dziecko w jednorazowe kubeczki, a jedzenie pakują do folii lub w papier.

Najważniejsza jest rozmowa

Wszystkie powyższe reguły nie będą miały przełożenia na rzeczywistość, jeśli nie będziemy rozmawiać z dzieckiem na temat obecnej sytuacji. Nie możemy w końcu oczekiwać, że kilkuletni uczeń zrozumie nowe zasady, jeśli nie będzie wiedziało, co mają one na rzeczy.

Istotne jest również dawanie przykładu. Nie od dziś wiadomo, że dzieci powtarzają zachowanie dorosłych. Jeśli sami nie stosujemy się do narzuconych zasad, nasze pociechy pójdą naszymi śladami. Dlatego warto zacząć od siebie i uczyć dziecko właściwego zachowania na swoim przykładzie.

Fot.: pexels.com


Autor

bunt 3-latka

Wszystko, co musisz wiedzieć o buncie 3-latka. Jak reagować?

2023-12-22
Bycie rodzicem trzylatka to niezwykła podróż pełna radości i odkryć. Jednak właśnie w tym wieku dzieci potrafią dać upust swoim emocjom w formie buntu. Jak sobie z tym radzić? W tym poradniku dowiesz się, jak pokierować małym buntownikiem i przekształcić wybuchy gniewu w naukę i pogłębienie wzajemnej relacji.
Toddler boy in dangerous situation at home. Child safety concept.

Bezpieczeństwo w każdym kącie: odkryj najlepsze rozwiązania do zabezpieczenia szafek przed dziećmi!

2023-10-26
Bezpieczeństwo najmłodszych jest priorytetem każdego rodzica. Dzieci są ciekawe świata i często nieświadomie narażają się na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Jednym z obszarów w domu, które wymagają szczególnej uwagi, są kuchenne szafki i szuflady. Jak więc zadbać o zabezpieczenie szafek przed dziećmi? Poznaj najlepsze rozwiązania, które pozwolą uniknąć przykrych wypadków i zapewnią spokój zarówno dzieciom, jak i rodzicom.
gadżety dla matki

10 niezawodnych gadżetów ułatwiających matce życie

2023-08-22
Choć rola mamy nazywana jest tą najpiękniejszą i najważniejszą w życiu, opiekowanie się małym dzieckiem jest też dużym wyzwaniem. Warto zatem sięgać po „sprytne” gadżety dla mamy – takie jak monitor oddechu, elektryczna niania z kamerą czy kosz na brudne pieluszki. Sprawdź, co jeszcze może ci się przydać w pierwszym roku życia twojego maluszka.
albik dla 2-latka

Albik dla 2-latka: czy warto?

2023-08-11
Albik to prawdziwa rewolucja na rynku produktów dla dzieci, która szybko podbiła serca nie tylko maluchów, ale także ich opiekunów. To magiczny długopis, który zastąpi cię w trakcie czytania. W jaki sposób? Po prostu zrobi to za ciebie, opowiadając dziecku o dzikich zwierzętach i środkach transportu czy zabierając je na wizytę do zoo. Dodatkowo sprawdzi się też do nauki przeróżnych tematów, które przydadzą się w szkole – od przyrody, aż po angielski. Czy Albik dla 2-latka to w ogóle dobry wybór? Rozwiewamy wątpliwości.
zabawki sensoryczne dla 4-latka

Najlepsze zabawki sensoryczne dla 4-latka. Polecane produkty

2023-08-05
Zabawki sensoryczne to wyjątkowa kategoria akcesoriów dla dzieci. Dostarczają maluchom bodźców, wspierają prawidłowy rozwój i, oczywiście, zapewniają mnóstwo zabawy. Na rynku znajdziesz setki propozycji dla pociech w różnym wieku. Chcesz kupić  zabawki sensoryczne dla 4-latka i nie wiesz, które z nich są najlepsze? Zobacz nasze propozycje i wybierz jedną z nich!
ścieżka sensoryczna

Co to jest ścieżka sensoryczna? Jak zrobić?

2023-07-17
Ścieżka sensoryczna to swoisty tor przeszkód, którego pokonywanie stymuluje zmysł dotyku, co z kolei przekłada się na lepszy rozwój dziecka. Zdaniem specjalistów chodzenie po ścieżce sensorycznej pozytywnie wpływa na integrację sensoryczną, sprawność motoryczną, zmysł równowagi, koordynację ruchową, a także percepcję wzrokową. Jednocześnie taka aktywność jest dla dziecka źródłem dużej radości. Wyjaśniamy, jak może wyglądać ścieżka sensoryczna w ogrodzie, a jak zaplanować taką domową.
kojec dla dziecka

Jaki kojec dla dziecka wybrać? Drewniany czy plastikowy? Poradnik

2023-07-07
Kiedy tylko dziecko zaczyna być mobilne, trzeba mieć je na oku przez cały czas jego aktywności – wystarczy chwila nieuwagi, by malec zrobił sobie krzywdę. Niestety takie czuwanie nad dzieckiem znacznie utrudnia wykonanie obowiązków domowych albo choćby napicie się filiżanki kawy. Z pomocą przychodzi kojec dla dziecka, czyli rodzaj ogrodzenia w postaci ścianek, czasem dodatkowo z materacem. Kojec tworzy dziecku bezpieczną przestrzeń i pozwala rodzicom na chwilę wytchnienia, dlatego zdecydowanie warto go mieć. Podpowiadamy, czym charakteryzują się konkretne modele, poniżej znajdziesz też przydatny ranking produktów.