Data publikacji:

Wyprawka szkolna w czasie koronawirusa – czego nie może zabraknąć?

Autor: Serwis Dzidziusiowo

Ten rok szkolny będzie inny od pozostałych. Niepokój oraz niepewność jutra towarzyszą nam już od kilku miesięcy. Powrót dziecka do szkoły w takich okolicznościach może być zaś powodem dużego stresu dla rodziców. Jak przygotować wyprawkę szkolną w czasie pandemii koronawirua i czego nie może w niej zabraknąć?

 

wyprawka szkolna

Najpierw maseczka

Obowiązek noszenia maseczek lub przyłbic w miejscach zamkniętych obowiązuje nie tylko dorosłych, ale również dzieci od 4 roku życia. Zakrywanie ust oraz nosa jest konieczne w sklepach czy w komunikacji publicznej. Również w szkole może zajść konieczność założenia maseczki, jeśli zachowanie odpowiedniego dystansu nie będzie możliwe - tak wynika z nowych wytycznych Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Obok podręczników oraz zeszytów maseczka jest niezbędnym elementem szkolnej wyprawki. Warto porozmawiać także z dzieckiem na temat zasad bezpieczeństwa oraz higieny. Ważne, aby wiedziało ono, że wymiana między kolegami jest niewłaściwym zachowaniem. Aby zachęcić dziecko do noszenia ochrony na usta i nos, możemy kupić kolorowe maseczki z dziecięcymi nadrukami, których obecnie nie brakuje w sklepach. Do tego warto dokupić osobny pojemniczek lub piórnik do ich bezpiecznego przechowywania.

Środki do dezynfekcji dłoni

W nowej wyprawce szkolnej nie powinno także zabraknąć środków do dezynfekcji. Płyny oraz żele pozwolą zachować higienę rąk naszych pociech w ciągu dnia. Pamiętajmy jednak, że sam ich zakup oraz spakowanie do plecaka nie wystarczy, aby dziecko korzystało z nich regularnie. Warto wytłumaczyć, dlaczego dezynfekcja dłoni jest tak ważna oraz kiedy należy z niej korzystać.

Długotrwałe stosowanie płynów oraz żeli dezynfekujących może przesuszyć skórę. Dlatego zadbajmy o to, aby dziecko regularnie smarowało dłonie balsamem lub kremem. Rada ta może przydać się również nam, jeśli często dezynfekujemy ręce.

Przybory szkolne oraz picie

Długopisy, kredki, flamastry – wyprawka szkolna to cała lista przyborów, jakie dzieci potrzebują na co dzień. W czasach pandemii koronawirusa warto jednak zwrócić uwagę na to, aby uczniowie zawsze posiadały swoje zestawy. Pożyczanie lub wymienianie się przyborami nie jest wskazane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Warto zatem upewnić, że nasze dzieci posiadają wszystkie niezbędne rzeczy w swojej wyprawce.

Taka sama zasada dotyczy jedzenia oraz picia. Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki przestrzega przez „dawaniem gryza” czy picia z tej samej butelki. Niektórzy rodzice, aby zapobiec takim sytuacjom, wyposażają dziecko w jednorazowe kubeczki, a jedzenie pakują do folii lub w papier.

Najważniejsza jest rozmowa

Wszystkie powyższe reguły nie będą miały przełożenia na rzeczywistość, jeśli nie będziemy rozmawiać z dzieckiem na temat obecnej sytuacji. Nie możemy w końcu oczekiwać, że kilkuletni uczeń zrozumie nowe zasady, jeśli nie będzie wiedziało, co mają one na rzeczy.

Istotne jest również dawanie przykładu. Nie od dziś wiadomo, że dzieci powtarzają zachowanie dorosłych. Jeśli sami nie stosujemy się do narzuconych zasad, nasze pociechy pójdą naszymi śladami. Dlatego warto zacząć od siebie i uczyć dziecko właściwego zachowania na swoim przykładzie.

Fot.: pexels.com


Autor

Jaki kask do nauki chodzenia?

Jaki kask do nauki chodzenia?

2022-04-18
Okres, w którym dziecko uczy się chodzić, obfituje w upadki. Aby uchronić malca przed ich groźnymi skutkami, wielu rodziców decyduje się na zakup specjalnego kasku dziecięcego. Czy jednak kask do nauki chodzenia to rzeczywiście dobry pomysł? I jak wybrać ten najlepszy?
jak nauczyć dziecko literek

Jak nauczyć dziecko literek?

2022-04-16
Kiedy jest odpowiedni wiek, by nauczyć dziecko alfabetu? Czy od razu uczyć też cyferek? A może jednak najpierw cyfry, a potem litery? W artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie: „jak nauczyć dziecko literek?”. Będą podpowiedzi pomocy dydaktycznych, sprytne sposoby na poznawanie alfabetu i zabawki, które wspierają proces poznawania literek przez dziecko.
logopeda

Kiedy z dzieckiem udać się̨ do logopedy?

2022-03-16
Pytanie, czy i kiedy z dzieckiem udać się̨ do logopedy, jest zagwozdką niejednego rodzica i opiekuna dziecka. Zazwyczaj do gabinetu specjalisty zmartwiona mama i tata udają się dopiero, gdy jakiś objaw zaczyna ich niepokoić w zachowaniu dziecka. Sprawdzamy, co powinno być iskrą zapalną w rezerwacji wizyty u specjalisty. Nie ma jednak żadnych przeciwskazań, aby do logopedy udać się z dzieckiem profilaktycznie.
jaki nocnik dla dziecka

Jaki nocnik dla dziecka wybrać?

2022-03-15
Zdaniem specjalistów większość dzieci jest gotowa do podjęcia nauki korzystania z nocnika między 18. a 24. miesiącem życia. Jeśli więc twoja pociecha ma już co najmniej półtora roku, możecie zacząć „lekcje”. Najpierw jednak przeczytaj, jaki nocnik dla dziecka warto kupić.
co umie 3 miesieczne dziecko

Co umie 3-miesięczne dziecko?

2022-03-07
Trzeci miesiąc życia to czas wyjątkowo dynamicznego rozwoju. Dziecko staje się bardziej świadome i zdecydowanie bardziej kontaktowe, a do tego może nawet zacząć przesypiać całe noce. Sprawdź, co dokładnie umie 3-miesięczne dziecko i kiedy jego rozwój powinien niepokoić.
jaki nocnik dla chlopca

Jaki nocnik dla chłopca wybrać?

2022-02-26
Zaczynasz planować odpieluchowanie swojego synka, ale nie wiesz, od czego zacząć? Dobry pierwszy krok to zakup nocnika. Podpowiadamy, jakie nocniki dla chłopca warto wziąć pod uwagę i jakimi zasadami należy kierować się w procesie odpieluchowywania.
rowerek

Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze? Szybko

2022-02-15
Czy to w ogóle możliwe, żeby dziecko szybko pojęło, jak się jeździ na rowerze bez kółek bocznych? Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze w 15 minut? Kiedy rozpocząć próby? Dziś podpowiadamy, jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze. Szybko, skutecznie i bez zdartych kolan (no… może… nie za bardzo zdartych).