Data publikacji:

Wyprawka szkolna w czasie koronawirusa – czego nie może zabraknąć?

Autor: Serwis Dzidziusiowo

Ten rok szkolny będzie inny od pozostałych. Niepokój oraz niepewność jutra towarzyszą nam już od kilku miesięcy. Powrót dziecka do szkoły w takich okolicznościach może być zaś powodem dużego stresu dla rodziców. Jak przygotować wyprawkę szkolną w czasie pandemii koronawirua i czego nie może w niej zabraknąć?

 

wyprawka szkolna

Najpierw maseczka

Obowiązek noszenia maseczek lub przyłbic w miejscach zamkniętych obowiązuje nie tylko dorosłych, ale również dzieci od 4 roku życia. Zakrywanie ust oraz nosa jest konieczne w sklepach czy w komunikacji publicznej. Również w szkole może zajść konieczność założenia maseczki, jeśli zachowanie odpowiedniego dystansu nie będzie możliwe - tak wynika z nowych wytycznych Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Obok podręczników oraz zeszytów maseczka jest niezbędnym elementem szkolnej wyprawki. Warto porozmawiać także z dzieckiem na temat zasad bezpieczeństwa oraz higieny. Ważne, aby wiedziało ono, że wymiana między kolegami jest niewłaściwym zachowaniem. Aby zachęcić dziecko do noszenia ochrony na usta i nos, możemy kupić kolorowe maseczki z dziecięcymi nadrukami, których obecnie nie brakuje w sklepach. Do tego warto dokupić osobny pojemniczek lub piórnik do ich bezpiecznego przechowywania.

Środki do dezynfekcji dłoni

W nowej wyprawce szkolnej nie powinno także zabraknąć środków do dezynfekcji. Płyny oraz żele pozwolą zachować higienę rąk naszych pociech w ciągu dnia. Pamiętajmy jednak, że sam ich zakup oraz spakowanie do plecaka nie wystarczy, aby dziecko korzystało z nich regularnie. Warto wytłumaczyć, dlaczego dezynfekcja dłoni jest tak ważna oraz kiedy należy z niej korzystać.

Długotrwałe stosowanie płynów oraz żeli dezynfekujących może przesuszyć skórę. Dlatego zadbajmy o to, aby dziecko regularnie smarowało dłonie balsamem lub kremem. Rada ta może przydać się również nam, jeśli często dezynfekujemy ręce.

Przybory szkolne oraz picie

Długopisy, kredki, flamastry – wyprawka szkolna to cała lista przyborów, jakie dzieci potrzebują na co dzień. W czasach pandemii koronawirusa warto jednak zwrócić uwagę na to, aby uczniowie zawsze posiadały swoje zestawy. Pożyczanie lub wymienianie się przyborami nie jest wskazane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Warto zatem upewnić, że nasze dzieci posiadają wszystkie niezbędne rzeczy w swojej wyprawce.

Taka sama zasada dotyczy jedzenia oraz picia. Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki przestrzega przez „dawaniem gryza” czy picia z tej samej butelki. Niektórzy rodzice, aby zapobiec takim sytuacjom, wyposażają dziecko w jednorazowe kubeczki, a jedzenie pakują do folii lub w papier.

Najważniejsza jest rozmowa

Wszystkie powyższe reguły nie będą miały przełożenia na rzeczywistość, jeśli nie będziemy rozmawiać z dzieckiem na temat obecnej sytuacji. Nie możemy w końcu oczekiwać, że kilkuletni uczeń zrozumie nowe zasady, jeśli nie będzie wiedziało, co mają one na rzeczy.

Istotne jest również dawanie przykładu. Nie od dziś wiadomo, że dzieci powtarzają zachowanie dorosłych. Jeśli sami nie stosujemy się do narzuconych zasad, nasze pociechy pójdą naszymi śladami. Dlatego warto zacząć od siebie i uczyć dziecko właściwego zachowania na swoim przykładzie.

Fot.: pexels.com


Autor

napady agresji u małego dziecka

Ataki histerii i napady agresji u małego dziecka. Co robić?

2021-10-08
Dla wielu rodziców histeria u dziecka to prawdziwy koszmar – malec krzyczy wniebogłosy, zdaje się być głuchy na jakiekolwiek uspokajające słowa, a do tego nierzadko uderza osoby będące w pobliżu albo rzuca przedmiotami. Co w takich sytuacjach należy zrobić? I czy agresja u dzieci to powód do niepokoju?
chodzenie

Kiedy dziecko zaczyna chodzić? Jakie są etapy nauki chodzenia?

2021-09-25
Pierwsze samodzielne kroki dziecka to niezwykle ważny, rodzinny moment. Należy jednak pamiętać, że musi go poprzedzić kilka istotnych etapów – stanie z podporą, raczkowanie, a potem chodzenie ze wsparciem. Sprawdź, kiedy dziecko zaczyna chodzić i czy można ten proces… przyspieszyć.
mata piankowa dla niemowlak

Jaka mata piankowa dla niemowlaka?

2021-06-23
Mata piankowa dla niemowlaka raczej nie stanowi obowiązkowego punktu na wyprawkowej liście zakupów. A szkoda, ponieważ jest to gadżet, który powinien być w każdym domu, w którym mieszka niemowlę. Sprawdź, jak liczne są korzyści z użytkowania takiej maty i na co zwrócić uwagę przy zakupie.
inteligencja, badanie inteligencji u dziecka, dziecko

Badanie inteligencji u dzieci

2021-03-02
Większość z nas chciałaby znać swój iloraz inteligencji oraz swojego dziecka. Dowiedz się jak zbadać iloraz inteligencji u dziecka i co zrobić, aby jak najlepiej rozwinąć umysł dziecka.
Dlaczego 3 latek nie mówi - przyczyny opóźnionego rozwoju mowy!

Dlaczego 3 latek nie mówi - przyczyny opóźnionego rozwoju mowy!

2021-02-11
Trzylatek nie mówi? Co zrobić, na co zwrócić uwagę i jakie są najczęstsze przyczyny opóźnionego rozwoju mowy?
Zwierzęta domowe, zwierzątka dla dzieci, zwierzę dla dziecka

Zwierzątka dla dzieci - przegląd najciekawszych zwierząt domowych i nasz wybór

2021-02-02
Dziecko męczy Was o zwierzątko? Sprawdź jakie zwierzęta domowe najlepiej sprawdzą się dla was i co przemawia za posiadaniem psa, czy kota.
przygotowanie dziecka do dorosłości

5 umiejętności, które przygotują dziecko do dorosłości

2020-08-31
Jakie uniwersalne umiejętności pomogą dziecku wejść w dorosłe życie? Liczy się nie tylko podstawowa edukacja, ale także nauka o tym, jak gospodarować pieniędzmi...