Spacer z dwójką

Data:

Masz niesfornego malucha w domu, a właśnie urodziło Ci się drugie dziecko? Wiesz, że dzieciaki powinny spędzać jak najwięcej czasu na dworze bo to im dobrze służy, ale boisz się, że spacer będzie totalną klapą i stresem dla Was wszystkich. A może zastanawiasz się jak sobie poradzisz z dwójką na spacerze?

 

Bliźniaki w podwójnym wózku

 

Wyjście z dwójką maluszków na spacer to na pewno nie lada wyzwanie. Nie dość, że musisz namówić starsze dziecko do wyjścia, ubrać je, spakować niezbędne zabawki i małą przekąskę to jeszcze masz drugie, które już zaczyna płakać zanim jeszcze zdążycie założyć buciki.

Sam proces ubierania się i wychodzenia do parku zniechęca do pomysłu, a co dopiero przejście na drugą stronę ruchliwej ulicy lub gonitwy za starszym po parku. Może skorzystasz z jednej z naszych rad, a codzienne spacery z dwoma pociechami staną się dla Ciebie rzeczywistością.

 

Niania, babcia a może sąsiadka

Oczywiście sytuacja idealna to możliwość zabrania na spacer osoby trzeciej. Nie dość, że pomoże przy maluchach, to jeszcze będzie idealnym partnerem do rozmowy. Do tego celu świetnie nadadzą się dziadek lub babcia, którzy przy każdej nadarzającej się okazji, chętnie odwiedzają swoje wnuki. Pomocna będzie niania. Zajmie się starszą pociechą na placu zabaw, a Ty tymczasem pospacerujesz z maluszkiem. 

Jeśli jednak nie masz możliwości zabrania ze sobą babci, dziadka ani opiekunki pomyśl, kto jeszcze mógłby Wam towarzyszyć na spacerze. Może masz koleżankę, która przedpołudniami jest w domu albo sąsiadkę, która chętnie wybierze się z psem na spacer. 

Jeśli nie uda Ci się wychodzić z osobą trzecią za każdym razem, postaraj się zorganizować towarzystwo chociaż na pierwsze spacery. W ten sposób nabierzesz pewności siebie, zobaczysz jak maluchy zachowują się na dworze i przekonasz, że wspólne wyjście jest możliwe.

 

Szelki lub smycz na rączkę

Nie każde dziecko lubi chodzić za rączkę, a jeszcze mniej słucha co się do nich mówi. Pozwolenie dziecku by szło przy wózku wzdłuż ruchliwej ulicy może być ryzykowne. Nawet jeśli Twój maluszek nie ucieka zawsze może się czegoś przestraszyć, a w tedy o nieszczęście nietrudno.

Dlatego lepiej mieć z nim stały kontakt. Jeśli twoja starsza pociecha chętnie chodzi nóżkami dobrym pomysłem mogą być po prostu szelki lub smycz zakładana na rączkę.

Ten prosty wynalazek ułatwi dojście do parku i przechodzenie przez ulicę, dziecko będzie miało względną swobodę ruchów przy jednoczesnym zachowaniu bezpiecznej odległości od rodzica na wypadek sytuacji kryzysowych.

 

Przykładowe ceny:
Szelki Sunshine Kids 39 zł - www.babyexpress.pl

 

Wózek dla rodzeństwa

W sprzedaży pojawiły się jakiś czas temu wózki tandemy zrobione na wzór wózków dla bliźniaków, tyle że przeznaczone dla maluchów z niewielką różnicą wieku.
Jedna część takiego wózka to zazwyczaj gondola dla noworodka lub spacerówka z możliwością położenia oparcia w poziomie, druga - spacerówka dla starszaka. Zazwyczaj dzieci w wózku siedzą w rzędzie jedno za drugim lub, co się rzadziej zdarza, naprzeciwko - twarzą do siebie. Przy wyborze wózka sprawdź czy do zestawu dołączona jest gondola, jeśli jest tylko rozkładająca się do poziomu spacerówka, zapytaj czy wózek może być stosowany dla noworodków. Część producentów poleca rozkładaną spacerówkę dopiero dla dzieci, które ukończyły 6 miesięcy.wozek_rodzenstwo

Wózki dla rodzeństwa są zrobione z bardzo lekkich stopów, aby pchanie dwóch maluchów nie sprawiało większych problemów. Oczywiście zakup nowego wózka wiąże się z dodatkowym wydatkiem (tym bardziej, że masz już wózek po pierwszym dziecku), ale inwestycja ta na pewno ułatwi Ci życie.

Ceny wózków tandemów zaczynają się już od 800 zł. Minusem wózków dla dwojga mogą być ich gabaryty. Przed zakupem warto sprawdzić czy wybrany model zmieści się nam chociażby do windy. Plusem będzie duuuży kosz na zakupy.


Przykładowe ceny wózków dla rodzeństwa:
ABC Design Tandem 799 zł - www.babymaxx.pl
Kees Tandem Deluxe K-74 Elegant 999 zł - www.babyclub.pl
Phil&Teds Sport 1927 zł - www.swiatwozkow.pl
ABC Design Zoom 2149 zł - www.babyexpress.pl

 

Dostawka do wózka


dostawka_gotJeśli nie chcemy kupować nowego wózka bardzo praktycznym rozwiązaniem będzie zakup specjalnej dostawki. Dostawkę montuje się bezpośrednio do posiadanego już wózka, dzięki czemu powstanie nam pojazd umożliwiający jednoczesne przewożenie dwójki rodzeństwa.

Młodsze może jeździć w komfortowym wózku, a starsze siedzieć na rowerku lub stać na platformie. Większość dostawek pasuje do każdego typu wózka i można je szybko zamontować bez użycia specjalistycznych narzędzi. Niestety dostawka ma też ograniczenia. Mogą nią jeździć dzieci samodzielnie stojące lub stabilnie siedzące na siodełku.

Producenci polecają ją dla dzieci w wieku 2-5 lat (do 20 kg). Zatem jeśli różnica wieku między maluszkami wynosi rok to rozwiązanie zdecydowanie odpada przynajmniej na początek.

 

Przykładowe ceny dostawek:
Bibi Nurse 160 zł - www.2o2.pl
MAR-KAS Bumprider 209 zł www.patiimaks.pl
PRIMI SOGNI Buggy Board 199 -259 zł www.babyexpress.pl

 

Na spacer z chustą


Standardowo spacer z dwójką dzieci, gdzie jedno mniejsze leży w gondoli, wygląda tak, że któreś musi się obejść bez mamy przynajmniej na jakiś czas.

chusta_gotowaMożliwości są dwie. Pierwsza - bawimy się ze starszym dzieckiem na placu zabaw, a maluszek śpi spokojnie obok w bezpiecznym miejscu. Oczywiście wtedy musimy zostawić wózek gdzieś przy placu zabaw lub na jego terenie i mieć nadzieję, że żaden bawiący się szkrab lub owad nie zechce zajrzeć do wózka i obudzić maluszka.

Druga - zostawiamy starsze na placu zabaw, a same robimy ‘rundki’ z młodszym dookoła placu zabaw. Niestety żadne z tych rozwiązań nie jest idealne dla matki, która ma poczucie, że jednemu dziecku coś ‘zabiera’ gdy jest z drugim.
Na szczęście spacer nie musi tak wyglądać.

Dzięki noszeniu maleństwa w chuście możesz jednocześnie opiekować się młodszym dzieckiem i aktywnie bawić ze starszym. Noworodki w chuście zazwyczaj przesypiają cały pobyt na dworze wtulone w maminą pierś. Najedzony i przewinięty maluch spokojnie prześpi nawet 3 godziny. Maleństwo jest stale pod kontrolą, a mama może w tym czasie stawiać babki z piasku, huśtać bujawkę czy kopać piłkę ze starszą pociechą.

 


Jest to luksus jakiego nie ma żadna mama zabierająca noworodka na spacer w wózku.


Przykładowe ceny chust:
Lenny Lamb 169 zł - www.lennylamb.com
Bebelulu Rapalu 189 zł - www.mamuka.pl
Nati 189 zł - www.natibaby.pl

 

Zdjęcie: Fotolia by © Kristina Stasiuliene

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
11-12-2019
Ocena:
My mamy M/type i do tego dostawkę z Anexa i tak chodzimy na spacery .
9-12-2019
Ocena:
moja pięciolatka ladnie spaceruje przy anexie, lekko się prowadzi wózek, więc czasem jej pozwalam prowadzić brata :) oczywiscie ciągle pod moja kontrolą
26-11-2019
Ocena:
ja w dwupaku, ale na razie mamy anexa dla roczniaka :) jak urodze, będę myslala co dalej!
7-11-2019
Ocena:
moja starsza córka Ania spaceruje przy naszym m type z anexa, a czasem sama go chce prowadzić, bo tak lekko się prowadzi
25-10-2019
Ocena:
My wybraliśmy dostawkę do wózka i to naprawdę super rozwiązanie. Jest ich całkiem sporo na rynku, ale my kupiliśmy na stronie dostawka.com.pl i na nic innego jej nie zamienimy. Wreszcie starsze dziecko nigdzie nie ucieka i nie krzyczy 'na rączki!', bo siedzi na foteliku.
25-4-2019
Ocena:
Wszystko w porządku pod warunkiem, że jedno jest nawiedzonym, spiacym noworodkiem. A co w przypadku gdy jedno ma 2-3 latka a drugie nieco ponad roczek? Moja starsza córka chce by aktywnie uczestniczyć z nią podczas zabawy na placu a mlodszy syn ma niewiele ponad roczek i w wozku siedziec nie chce tylko eksplorowac. Wyjscie z osoba trzecia to pikus ale samej jest ciężko...
7-2-2018
Ocena:
Odpowiedni wózek i da radę. Później będzie gorzej, jak będą się kłócić i szarpać ;)