Data modyfikacji:

Badanie inteligencji u dzieci

Autor: Klaudia Kierzkowska

Dla każdego rodzica, jego dziecko jest najukochańsze, najpiękniejsze, najmądrzejsze i najinteligentniejsze. Nie ma się co dziwić, tak było, jest i będzie. Ale czym właściwe jest inteligencja, co kryje się pod tym pojęciem? Czy można ją zbadać już u dzieci, czy dopiero u osób dorosłych?

 

inteligencja, badanie inteligencji u dziecka, dziecko

 

Czym jest inteligencja?

Inteligencja to zdolność rozumienia relacji istniejących pomiędzy elementami sytuacji i dostosowania się do nich tak, aby osiągnąć swój cel. To bardzo ogólna zdolność umysłowa, która obejmuje m.in. umiejętność rozumowania, planowania, rozwiązywania problemów, myślenia abstrakcyjnego, rozumienia złożonych kwestii, szybkiego uczenia się oraz uczenia się na podstawie osobistego doświadczenia.

Definicji inteligencji jest naprawdę bardzo dużo, jednak w wielkim skrócie można powiedzieć, że jest to umiejętność zdobywania wiedzy i jej wykorzystywania.

 

Czy u niemowląt możemy mówić o inteligencji?

Niemowlę w początkowym okresie swojego życia przesypia większość czasu, czy już wtedy możemy mówić o jego inteligencji? W pierwszym okresie życia, możemy posługiwać się pojęciem rozwoju psychoruchowego.
 
Rozwój psychoruchowy obejmuje 4 podstawowe strefy:
  • lokomocję i kontrolę postawy,
  • koordynację wzrokowo – ruchową,
  • mowę,
  • kontakty społeczne.

 

Badanie inteligencji u niemowląt

Najpopularniejszym testem dla najmłodszych dzieci jest Skala Rozwoju Psychoruchowego we wczesnym dzieciństwie (wg Brunet – Lezine). Pozwala ona na zbadanie dzieci od trzeciego miesiąca życia, z kolei iloraz rozwojowy można określić u niemowląt powyżej czwartego miesiąca.

 


Jak wygląda badanie Rozwoju psychoruchowego?

W badaniu biorą udział zarówno rodzice jak i dziecko, ponieważ oprócz zadań przygotowanych dla maluszka, lekarz będzie także zadawał pytania opiekunom. Oczywiście dziecko w obecności bliskich mu osób czuje się bezpieczniej i zachowuje się bardziej naturalnie. W trakcie badania, lekarz stwierdza, czy dziecko potrafi wykonać „czynności”, które przypisane są dla jego wieku. Oczywiście dziecko, które skończyło np. 8 miesięcy nie musi idealnie wykonać wszystkich czynności przypisanych dla jego wieku. Często zdarza się, że coś za bardzo mu nie wychodzi, ale za to potrafi zrobić coś co charakteryzuje maluszka 9-miesięcznego.

Poniżej opisane są najważniejsze etapy w rozwoju dziecka:

I miesiąc
Niemowlę podnosi główkę gdy leży na brzuchu, reaguje na dźwięk oraz patrzy na twarze osób. 

II miesiąc
Dziecko wodzi wzrokiem za przedmiotami, które przesuwa się nad jego oczkami. Zaczyna też wkładać rączki do buzi i wydawać dźwięki.

III miesiąc
W III miesiącu niemowlę, które  leży na brzuszku powinno unosić główkę do 90 stopni.  Na widok bliskich osób maluszek zaczyna się delikatnie uśmiechać a także reaguje na bodźce dźwiękowe.

IV miesiąc
Dziecko zaczyna przewracać się z brzuszka na plecy, zaczyna gaworzyć a także śmiać się. Niemowlę powinno też zacząć już sięgać rączkami do kolan, a także wyciągać rączki do zabawek zawieszonych nad łóżeczkiem.

V miesiąc
W piątym miesiącu życia, bobas zaczyna opierać się na wyprostowanych rączkach, pierwszy raz udaje mu się chwycić przedmioty, oraz obraca się z brzuszka na boczek. Dziecko zaczyna także gaworzyć i wypowiada sylaby np. „da”

VI miesiąc
Niemowlę wkłada swoje stópki do buzi, oraz potrafi obrócić się z plecków na brzuszek. W tym miesiącu dziecko zaczyna interesować się swoim ciałem, rączkami, nóżkami i odróżnia je od zabawek.

VII miesiąc
Dziecko zaczyn
a pełzać do przodu bądź też do tyłu, może też podkurczyć nóżki pod brzuszek, tak jakby chciało zacząć raczkować. Niemowlę trzyma ładnie przedmiot w dwóch raczkach i potrafi go obracać, bawić się nim.

VIII miesiąc
Maluszek potrafi siedzieć bez oparcia a także powoli zaczyna sam siadać. Niestety dziecko nie chce już leżeć na pleckach i ciągle pełza po pokoju.

IX miesiąc
W dziewiątym miesiącu dzieci zaczynają raczkować a samodzielne siadanie nie stanowi dla nich problemu. 

X miesiąc
Dziesięciomiesięczne niemowlę  bardzo sprawnie raczkuje, staje przy meblach a także zaczyna przy nich chodzić.  Naśladuje też mimikę osób mu najbliższych.

XI miesiąc
Dziecko powinno już stać samodzielnie, a kiedy złapiemy je za rączki powinno dzielnie iść do przodu.  W tym okresie niemowlę rozumie już znaczenie słów „tak” i „nie” oraz potrafi turlać piłkę do przodu.

XII miesiąc
W dwunastym miesiącu dziecko zaczyna samodzielnie chodzić i potrafi wsadzić mniejszy przedmiot do większego.

 

 


Testy dla dzieci starszych - powyżej 3 roku życia

W przypadku dzieci starszych, mogą zostać przeprowadzone testy na inteligencje. Możemy do nich zaliczyć m.in.:
  • Skala Inteligencji Termana – Merrill –  Badanie to składa się z kilku zadań, które angażują wnioskowanie oraz rozumowanie. Jest ono przeznaczone dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz dla dzieci i dorosłych upośledzonych umysłowo.
  • Międzynarodowa Wykonaniowa Skala Leitera (MWSL) – jest to niewerbalny test inteligencji, który przeznaczony jest do badań indywidualnych. Ogromną zaletą MWSL jest to, że badanie może być przeprowadzone u osób, z którymi kontakt słowny jest utrudniony. W jego skład wchodzi 10 testów, pierwsze 5 tworzą baterię Poznawczą, natomiast kolejne 5 to bateria Uwaga i Pamięć. Badanie przeznaczone jest dla dzieci od 3 do 15 roku życia.
  • Skala Dojrzałości Umysłowej Columbia – badanie to w małym stopniu angażuje sferę motoryczną oraz werbalną. Dziecko ma za zadanie jedynie wskazać prawidłową odpowiedź. Test przeznaczony jest dla dzieci w wieku od 3 do 5 lat oraz od 9 do 11 lat.
 


Testy dla dzieci powyżej 6 roku życia

Inteligencja dzieci powyżej 6 roku życia  może być badana m.in.:
  • Skalą Inteligencji Wechslera dla Dzieci (WISC-R) – określa ona rozwój dziecka w zakresie dwóch sfer: werbalnej oraz niewerbalnej. Pozwala wykryć zarówno uzdolnienia jak i deficyty w rozwoju. W badaniu otrzymujemy iloraz inteligencji IQ .
  • Diagnozą Możliwości Intelektualnych - obejmuje ona zadania oparte na materiale obrazkowym, geometrycznym, liczbowym jak i również werbalnym.

 

Jak obliczyć iloraz inteligencji?

 

Zdjęcie: Pixabay.com


Autor

Klaudia Kierzkowska

Z wykształcenia chemik, z zawodu dziennikarka, a prywatnie żona i mama. Uwielbia teatr, kawę i włoską kuchnię. Pasjonatka podróży, która uwielbia poznawać świat.

Komentarze
29-07-2019
Ocena:
Ejj, to wy tak poważnie, że mam 336.842105263 IQ?Jak tak to nwm co!Chyba, że co do tego liczenia IQ to nie 6<32/9,5=336.842105263 (tu użyłem kalkulatora do policzenia by była precyzja)
17-03-2017
Ocena:
nie wiedziałam, że nawet takie maluchy można już badać testami IQ. Ciekawe
30-09-2015
Ocena:
Poza testami IQ warto pomyśleć też o testach sprawdzających rozwój malucha w różnych dziecinach. Takie testy pozwolą nam sprawdzić w czym dziecko jest lepsze, a co sprawia mu problem i odpowiednio ukierunkować rozwój dziecka, polecam zajrzeć na evokids :)
bunt 3-latka

Wszystko, co musisz wiedzieć o buncie 3-latka. Jak reagować?

2023-12-22
Bycie rodzicem trzylatka to niezwykła podróż pełna radości i odkryć. Jednak właśnie w tym wieku dzieci potrafią dać upust swoim emocjom w formie buntu. Jak sobie z tym radzić? W tym poradniku dowiesz się, jak pokierować małym buntownikiem i przekształcić wybuchy gniewu w naukę i pogłębienie wzajemnej relacji.
Toddler boy in dangerous situation at home. Child safety concept.

Bezpieczeństwo w każdym kącie: odkryj najlepsze rozwiązania do zabezpieczenia szafek przed dziećmi!

2023-10-26
Bezpieczeństwo najmłodszych jest priorytetem każdego rodzica. Dzieci są ciekawe świata i często nieświadomie narażają się na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Jednym z obszarów w domu, które wymagają szczególnej uwagi, są kuchenne szafki i szuflady. Jak więc zadbać o zabezpieczenie szafek przed dziećmi? Poznaj najlepsze rozwiązania, które pozwolą uniknąć przykrych wypadków i zapewnią spokój zarówno dzieciom, jak i rodzicom.
gadżety dla matki

10 niezawodnych gadżetów ułatwiających matce życie

2023-08-22
Choć rola mamy nazywana jest tą najpiękniejszą i najważniejszą w życiu, opiekowanie się małym dzieckiem jest też dużym wyzwaniem. Warto zatem sięgać po „sprytne” gadżety dla mamy – takie jak monitor oddechu, elektryczna niania z kamerą czy kosz na brudne pieluszki. Sprawdź, co jeszcze może ci się przydać w pierwszym roku życia twojego maluszka.
albik dla 2-latka

Albik dla 2-latka: czy warto?

2023-08-11
Albik to prawdziwa rewolucja na rynku produktów dla dzieci, która szybko podbiła serca nie tylko maluchów, ale także ich opiekunów. To magiczny długopis, który zastąpi cię w trakcie czytania. W jaki sposób? Po prostu zrobi to za ciebie, opowiadając dziecku o dzikich zwierzętach i środkach transportu czy zabierając je na wizytę do zoo. Dodatkowo sprawdzi się też do nauki przeróżnych tematów, które przydadzą się w szkole – od przyrody, aż po angielski. Czy Albik dla 2-latka to w ogóle dobry wybór? Rozwiewamy wątpliwości.
zabawki sensoryczne dla 4-latka

Najlepsze zabawki sensoryczne dla 4-latka. Polecane produkty

2023-08-05
Zabawki sensoryczne to wyjątkowa kategoria akcesoriów dla dzieci. Dostarczają maluchom bodźców, wspierają prawidłowy rozwój i, oczywiście, zapewniają mnóstwo zabawy. Na rynku znajdziesz setki propozycji dla pociech w różnym wieku. Chcesz kupić  zabawki sensoryczne dla 4-latka i nie wiesz, które z nich są najlepsze? Zobacz nasze propozycje i wybierz jedną z nich!
ścieżka sensoryczna

Co to jest ścieżka sensoryczna? Jak zrobić?

2023-07-17
Ścieżka sensoryczna to swoisty tor przeszkód, którego pokonywanie stymuluje zmysł dotyku, co z kolei przekłada się na lepszy rozwój dziecka. Zdaniem specjalistów chodzenie po ścieżce sensorycznej pozytywnie wpływa na integrację sensoryczną, sprawność motoryczną, zmysł równowagi, koordynację ruchową, a także percepcję wzrokową. Jednocześnie taka aktywność jest dla dziecka źródłem dużej radości. Wyjaśniamy, jak może wyglądać ścieżka sensoryczna w ogrodzie, a jak zaplanować taką domową.
kojec dla dziecka

Jaki kojec dla dziecka wybrać? Drewniany czy plastikowy? Poradnik

2023-07-07
Kiedy tylko dziecko zaczyna być mobilne, trzeba mieć je na oku przez cały czas jego aktywności – wystarczy chwila nieuwagi, by malec zrobił sobie krzywdę. Niestety takie czuwanie nad dzieckiem znacznie utrudnia wykonanie obowiązków domowych albo choćby napicie się filiżanki kawy. Z pomocą przychodzi kojec dla dziecka, czyli rodzaj ogrodzenia w postaci ścianek, czasem dodatkowo z materacem. Kojec tworzy dziecku bezpieczną przestrzeń i pozwala rodzicom na chwilę wytchnienia, dlatego zdecydowanie warto go mieć. Podpowiadamy, czym charakteryzują się konkretne modele, poniżej znajdziesz też przydatny ranking produktów.