Data publikacji:

Co umie 3-miesięczne dziecko?

Trzeci miesiąc życia to czas wyjątkowo dynamicznego rozwoju. Dziecko staje się bardziej świadome i zdecydowanie bardziej kontaktowe, a do tego może nawet zacząć przesypiać całe noce. Sprawdź, co dokładnie umie 3-miesięczne dziecko i kiedy jego rozwój powinien niepokoić.
co umie 3 miesieczne dziecko

„Co umie 3-miesięczne dziecko”, czyli słówko wstępu o indywidualnym tempie rozwoju

Wielu rodziców szuka informacji na temat tego, co potrafi trzymiesięczne dziecko – ta wiedza pozwala im ocenić, czy ich własna pociecha rozwija się w prawidłowy sposób. Oczywiście należy mieć na uwadze, że nie ma dwóch takich samych dzieci, które rozwijają się w takim samym tempie. Może się zdarzyć, że jedno niemowlę posiądzie daną umiejętność w wieku trzech miesięcy, a drugie w wieku czterech – i wcale nie będzie wiązało się to z nieprawidłowościami. Podsumowując – oceniając, co dziecko umie w 3. miesiącu życia, nie należy przywiązywać ogromnego znaczenia każdej drobnej umiejętności. O wiele bardziej liczy się rozwój ogólny.

Co potrafi 3-miesięczne dziecko? Rozwój fizyczny

Jeśli zastanawiasz się, co umie 3-miesięczne dziecko w zakresie rozwoju fizycznego, to oto kilka typowych umiejętności:
  • Wodzenie główką i trzymanie główki w powietrzu przez dłuższą chwilę

    Mięśnie dziecka są już na tyle silne, że położone na brzuszku jest zdolne unosić główkę nawet przez kilkanaście sekund. Maluch wodzi też wzrokiem za rodzicami i ciekawymi przedmiotami.

  • Obroty

    Trzymiesięczne dziecko położone na brzuszku coraz częściej próbuje przewrócić się na plecy – i nierzadko odnosi sukces. Dlatego też nigdy nie można zostawiać takiego maluszka samego na przewijaku czy kanapie.

  • Próby pełzania

    Dziecko w tym wieku może podejmować już próby pełzania, odpychając się stópkami od podłoża. To wciąż nieporadne próby, ale stanowią one bardzo ważny etap rozwoju.

  • Wzrok, słuch, dotyk

    Dziecko w tym wieku potrafi już zlokalizować źródło dźwięku oraz skupić wzrok na interesującej go zabawce. Zaczyna też często wkładać palce do buźki i sięgać po przedmioty.

Co umie 3-miesięczne dziecko w zakresie rozwoju psychicznego?

Każdego dnia niemowlę rozwija się również pod kątem psychicznym. Zauważyć można to szczególnie w zakresie emocji. Trzymiesięczny maluszek często się uśmiecha, a nawet śmieje się w głos. W czasie śmiania się energicznie macha nóżkami i rączkami – można powiedzieć, że cieszy się „całym ciałem”.

Maluch w tym wieku coraz częściej głuży, a nawet zaczyna gaworzyć. Gdy tylko odkryje, że może tworzyć bąbelki ze śliny, od razu spróbuje dokonać tego ponownie.

Zdrowe trzymiesięczne niemowlę czuje się blisko związane z rodzicami i bardzo chce z nimi przebywać – precyzując, chce być noszone, a nie układane do łóżeczka. Kiedy jest mu źle, natychmiast wzywa rodziców głośnym płaczem.

Może się zdarzyć, że niemowlę, które wcześniej bez problemu zasypiało, nagle zaczyna mieć na tym polu trudności. Maluszek nie chce zasypiać sam, nie pomaga szumiś czy karuzelka – niezbędne jest bliskie towarzystwo rodzica.

W tym okresie wyjątkowo przydaje się rodzicom leżaczek oraz nosidło. Dzięki takim akcesoriom niemowlę może oglądać świat i być blisko rodzica, co przekłada się na jego radosny nastrój i spokój.

Rozwój 3-miesięcznego dziecka – kiedy warto skonsultować go z lekarzem?

Jeśli po przeczytaniu artykułu na temat tego, co potrafi 3-miesięczne niemowlę, ogarnął cię niepokój z uwagi na brak wymienionych umiejętności u twojego malca, to oczywiście możesz udać się do specjalisty. Lekarz pediatra oceni, czy rzeczywiście istnieją powody do niepokoju, a jeżeli tak – skieruje maluszka na specjalistyczne badania.
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.