Mięśnie dziecka są już na tyle silne, że położone na brzuszku jest zdolne unosić główkę nawet przez kilkanaście sekund. Maluch wodzi też wzrokiem za rodzicami i ciekawymi przedmiotami.
Trzymiesięczne dziecko położone na brzuszku coraz częściej próbuje przewrócić się na plecy – i nierzadko odnosi sukces. Dlatego też nigdy nie można zostawiać takiego maluszka samego na przewijaku czy kanapie.
Dziecko w tym wieku może podejmować już próby pełzania, odpychając się stópkami od podłoża. To wciąż nieporadne próby, ale stanowią one bardzo ważny etap rozwoju.
Dziecko w tym wieku potrafi już zlokalizować źródło dźwięku oraz skupić wzrok na interesującej go zabawce. Zaczyna też często wkładać palce do buźki i sięgać po przedmioty.
Maluch w tym wieku coraz częściej głuży, a nawet zaczyna gaworzyć. Gdy tylko odkryje, że może tworzyć bąbelki ze śliny, od razu spróbuje dokonać tego ponownie.
Zdrowe trzymiesięczne niemowlę czuje się blisko związane z rodzicami i bardzo chce z nimi przebywać – precyzując, chce być noszone, a nie układane do łóżeczka. Kiedy jest mu źle, natychmiast wzywa rodziców głośnym płaczem.
Może się zdarzyć, że niemowlę, które wcześniej bez problemu zasypiało, nagle zaczyna mieć na tym polu trudności. Maluszek nie chce zasypiać sam, nie pomaga szumiś czy karuzelka – niezbędne jest bliskie towarzystwo rodzica.
W tym okresie wyjątkowo przydaje się rodzicom leżaczek oraz nosidło. Dzięki takim akcesoriom niemowlę może oglądać świat i być blisko rodzica, co przekłada się na jego radosny nastrój i spokój.