Zespół Retta - przebieg choroby

Data:

Zespół Retta to podstępne schorzenie. To neurologiczne zaburzenie rozwoju jest uwarunkowane genetycznie i dotyka wyłącznie dziewczynek. Początkowo nie daje żadnych objawów. Dziecko rozwija się prawidłowo i nic nie wskazuje na występowanie choroby. Dopiero około 6. miesiąca życia dziecka pojawiają się pierwsze niepokojące symptomy.

 

 

Zespół Retta - etapy choroby

  • Pierwszy etap - Od 6 do 18. miesiąca życia w organizmie dziecka zachodzą delikatne zmiany, które nie zawsze są zauważone. Maluch pomału przestaje interesować się zabawkami, wycisza się i nie nawiązuje z innymi kontaktu wzrokowego. W tym okresie mogą wystąpić także zaburzenia motoryki i zahamowanie przyrostu główki.
  • Drugi etap - Od 1. do 4. roku życia zauważalne są problemy z ruchem rąk i mową. Część dziewczynek zapada na autyzm, jest wyraźnie rozdrażniona, łatwo popada w irytację oraz cierpi na zaburzenie snu i równowagi. Obwód główki wyraźnie i zauważalnie zmniejsza się już od 3. miesiąca do 4. roku życia.
  • Trzeci etap - To czas pozornej stagnacji choroby. Dotyczy dziewczynek w wieku od 2. do 10. lat. W tym okresie dziecko jest znacznie mniej drażliwe i płacze rzadziej niż dotychczas. Jeśli wcześniej pojawił się autyzm, to właśnie teraz jego objawy łagodnieją. Poprawia się zdolność koncentracji i wyraźnie widać, że dziecko zaczyna interesować się otoczeniem.
  • Czwarty etap - Po 10. roku życia część dziewczynek przestaje chodzić. Pojawia się sztywność i zwiększenie napięcia mięśni. Poprawie ulega natomiast kontakt wzrokowy. 

 

Leczenie zespołu Retta

Terapia zespołu Retta polega na skomplikowanej i długotrwałej rehabilitacji. Dzięki niej dziewczynki mogą w jakiś sposób kontaktować się ze światem i funkcjonować fizycznie. Pewne objawy leczy się odpowiednio dobranym lekami.

 

Zdjęcie: Pixabay.com CC0

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
11-5-2018
Ocena:
Okropne, współczuję wszystkim, którzy muszą zmagać sie z tego typu chorobami... :(