Data modyfikacji:

Zespół Retta - przebieg choroby

Autor: Katarzyna Michniewska

Zespół Retta to podstępne schorzenie. To neurologiczne zaburzenie rozwoju jest uwarunkowane genetycznie i dotyka wyłącznie dziewczynek. Początkowo nie daje żadnych objawów. Dziecko rozwija się prawidłowo i nic nie wskazuje na występowanie choroby. Dopiero około 6. miesiąca życia dziecka pojawiają się pierwsze niepokojące symptomy.

 

 

Zespół Retta - etapy choroby

  • Pierwszy etap - Od 6 do 18. miesiąca życia w organizmie dziecka zachodzą delikatne zmiany, które nie zawsze są zauważone. Maluch pomału przestaje interesować się zabawkami, wycisza się i nie nawiązuje z innymi kontaktu wzrokowego. W tym okresie mogą wystąpić także zaburzenia motoryki i zahamowanie przyrostu główki.
  • Drugi etap - Od 1. do 4. roku życia zauważalne są problemy z ruchem rąk i mową. Część dziewczynek zapada na autyzm, jest wyraźnie rozdrażniona, łatwo popada w irytację oraz cierpi na zaburzenie snu i równowagi. Obwód główki wyraźnie i zauważalnie zmniejsza się już od 3. miesiąca do 4. roku życia.
  • Trzeci etap - To czas pozornej stagnacji choroby. Dotyczy dziewczynek w wieku od 2. do 10. lat. W tym okresie dziecko jest znacznie mniej drażliwe i płacze rzadziej niż dotychczas. Jeśli wcześniej pojawił się autyzm, to właśnie teraz jego objawy łagodnieją. Poprawia się zdolność koncentracji i wyraźnie widać, że dziecko zaczyna interesować się otoczeniem.
  • Czwarty etap - Po 10. roku życia część dziewczynek przestaje chodzić. Pojawia się sztywność i zwiększenie napięcia mięśni. Poprawie ulega natomiast kontakt wzrokowy. 

 

Leczenie zespołu Retta

Terapia zespołu Retta polega na skomplikowanej i długotrwałej rehabilitacji. Dzięki niej dziewczynki mogą w jakiś sposób kontaktować się ze światem i funkcjonować fizycznie. Pewne objawy leczy się odpowiednio dobranym lekami.

 

Zdjęcie: Pixabay.com CC0


Autor

Katarzyna Michniewska

Miłośniczka kotów, kuchni azjatyckiej i drinków z parasolką. Uzależniona od cappuccino. Prywatnie matka swojego syna, żona swojego męża, wielbicielka swoich przyjaciół.

Komentarze
11-05-2018
Ocena:
Okropne, współczuję wszystkim, którzy muszą zmagać sie z tego typu chorobami... :(
pasta do zębów dla niemowląt

Jaka pasta do zębów dla niemowląt będzie najlepsza?

23.04.2025
Wybór odpowiedniej pasty dla niemowląt bywa wyzwaniem – w końcu chodzi o pielęgnację pierwszych ząbków, budowanie zdrowych nawyków i troskę o bezpieczeństwo dziecka. Rodzice zastanawiają się, jaki preparat sprawdzi się najlepiej w przypadku higieny jamy ustnej maluszka. W poniższym artykule podpowiadamy więc, czym kierować się podczas poszukiwań pierwszej pasty do zębów dla niemowląt.
Czym są drgawki gorączkowe u dzieci

Czym są drgawki gorączkowe u dzieci? Jak pomóc dziecku w trakcie ataku?

20.03.2025
Drgawki gorączkowe u dzieci wyglądają na ogół bardzo dramatycznie, ale w większości przypadków są one łagodne i nie powinny powodować trwałych uszkodzeń mózgu. Ważne jest to,  aby rodzice zachowali wtedy spokój i wdrożyli odpowiednie postępowanie. Co zatem robić, kiedy wystąpią drgawki przy gorączce? Wyjaśniamy!
masc majerankowa pod nos

Maść majerankowa pod nos – dlaczego warto ją stosować?

07.03.2025
Maść majerankowa pod nos to naturalny środek, który zdobywa coraz większą popularność jako skuteczna pomoc w walce z dolegliwościami górnych dróg oddechowych. Wiele osób sięga po nią, gdy boryka się z katarem, przeziębieniem czy problemami z oddychaniem. Co sprawia, że maść majerankowa na katar jest tak ceniona? Jakie właściwości sprawiają, że warto ją stosować? Przekonaj się, dlaczego ten produkt warto mieć w swojej apteczce.
Percepcja wzrokowa u dzieci

Percepcja wzrokowa u dzieci. Jak ją rozwijać?

26.02.2025
Percepcja wzrokowa dziecka to ważny element jego rozwoju, który wpływa na wiele dziedzin życia, takich jak nauka czy zabawa. Zdrowo kształtujący się wzrok pozwala maluchom rozpoznawać kształty, kolory, odległości, a także zrozumieć otaczający świat. Zastanawiasz się, jak więc wspierać rozwój wzroku swojego maluszka od pierwszych chwil życia? Przygotowaliśmy kilka wskazówek, które mogą okazać się bardzo pomocne.
chrapanie u dziecka

Chrapanie u dziecka. Dlaczego dziecko chrapie?

15.01.2025
Twoje dziecko chrapie podczas snu i zastanawiasz się, czy to normalne? Chrapanie u dziecka może niepokoić rodziców, jednak sporadyczne przypadki są całkiem normalne. Wbrew pozorom, chrapanie to nie tylko problem dorosłych – zdarza się także u najmłodszych. Jeśli się zastanawiasz, dlaczego dziecko chrapie i co można z tym zrobić, przeczytaj nasz artykuł.
choroba lokomocyjna u dzieci

Choroba lokomocyjna u dzieci – jak pomóc maluchowi przetrwać podróż?

20.11.2024
Choroba lokomocyjna, inaczej kinetoza, to problem, który dotyka wielu dzieci podczas podróży samochodem, autobusem czy statkiem. Nudności, zawroty głowy i ogólne złe samopoczucie potrafią skutecznie zepsuć rodzinny wyjazd. Jak sobie z tym radzić i co robić, by podróż z dzieckiem była jak najbardziej komfortowa? O tym opowiemy w poniższym artykule.
ochrona uv

Czy słońce naprawdę szkodzi dzieciom? Jak skutecznie chronić maluchy przed promieniowaniem UV?

30.09.2024
Słońce jest naturalnym źródłem witaminy D, ale jego promieniowanie może być niebezpieczne dla dzieci. Skóra maluchów jest delikatna i bardziej podatna na szkodliwe działanie słońca. Czy naprawdę słońce szkodzi dzieciom, czy może są sposoby na bezpieczne korzystanie z jego dobrodziejstw? Sprawdź, jak skutecznie chronić najmłodszych przed promieniowaniem UV i co warto wiedzieć o zdrowej opaleniźnie