Data publikacji:

Jak podawać dzieciom leki?

Autor: Agnieszka Pytlińska

Leki często są niesmaczne, mają nieciekawą konsystencję lub brzydki zapach. To wszystko plus złe samopoczucie podczas choroby powoduje, że dzieci niechętnie przyjmują medykamenty. Choć nie jest to łatwe trzeba jakoś sobie radzić.

 

leki-syrop-podawanie-leku-dziecku-550

 

Leki podajemy po konsultacji z lekarzem

W pierwszej kolejności należy pamiętać, że leki powinno się podawać tylko po konsultacji z lekarzem. Przed podaniem należy sprawdzić dokładnie datę ważności leku oraz czy był on przechowywany w odpowiednich warunkach. Powinno się również przeczytać zalecenia związane z podawaniem leku, ponieważ bywają takie, które zażywa się o konkretnej porze dnia np. „po” jedzeniu, albo nie powinno się ich łączyć z wybranymi pokarmami. Leki powinny pozostać w tekturowych opakowaniach a wraz z opakowaniem należy przechowywać ulotkę.

Chore dziecko to zawsze wyzwanie dla rodzica. Nie dość, że przelewa się przez ręce, non-stop marudzi, a my rodzice niewiele możemy zrobić żeby mu pomóc, to jeszcze nie chce przyjmować lekarstw. Na szczęście jest kilka sposobów żeby ułatwić tą nielubianą czynność.

Jak podawać?

  • Syropy

Syropy najlepiej podawać za pomocą strzykawek lub dołączonych miarek. Pozwalają one na dokładne odmierzenie ilość podawanego leku. Strzykawki znacznie ułatwiają również umieszczenie płynu w ustach dziecka. Najlepiej wstrzykiwać go głęboko do buzi niewielkimi porcjami, aby maluch zdążył połknąć.

 

  • Zawiesiny

Antybiotyki często produkowane są w postaci proszku, z którego w domu robi się zawiesinę. Niektóre z nich po rozpuszczeniu wymagają przechowywania w lodówce. Z tego powodu w pierwszej kolejności należy dokładnie przeczytać ulotkę z uwzględnieniem sposobu przygotowania leku oraz jego przechowywania. Przed każdorazowym podaniem zawiesiny należy wstrząsnąć buteleczką a następnie postępować jak w przypadku syropów.

 

  • Tabletki

Jeżeli okaże się, że malcowi trzeba podać lek w postaci tabletki najlepiej najpierw ją pognieść na łyżeczce. Następnie dodać do niej odrobinę gotowanej wody lub soku, aby się rozpuściła. Tak przygotowaną zawiesinę dajemy dziecku do połknięcia. Na koniec dobrze jest podać jakiś napój do popicia.

 

  • Czopki

To jedna z najbardziej nielubianych przez dzieci postaci leków, choć często prostsza w użyciu niż np. gorzka tabletka czy niesmaczny syrop. Jeśli zaistnieje potrzeba podania czopka wtedy należy położyć dziecko na brzuchu i jedną ręką unieść nieco jego pupę. Następnie drugą ręką wprowadzić lekko zwilżony czopek. Potem należy delikatnie ścisnąć pośladki, by się nie wysunął.

 

Zdjęcie: fotolia all rights reserved


Autor

Agnieszka Pytlińska

Ukończyłam  Akademię Medyczną w Poznaniu. Dzięki temu, że jestem mamą dwójki niesfornych przedszkolaków, moja wiedza teoretyczna wyniesiona z uczelni została skorygowana i uzupełniona o praktykę.

Od 2012 roku prowadzę własną firmę Corpicorn, dzięki czemu wiem, że bycie mamą nie przeszkadza w spełnianiu zawodowych zamierzeń.

Prywatnie uwielbiam dobre książki, a w ramach odpoczynku haftuję.

Komentarze
09-01-2019
Ocena:
Czasami trzeba uciec sie do podstepu ;)
24-10-2015
Ocena:
Niektóre syropy maja tak paskudny smak, że nawet zaaplikowany dziecko wypluje, dlatego wybieram te o dobrym smaku. Mojemu syrop dicotuss smakuje, oczywiście jak to bywa w przypadku chorób dziecko kaprysi ale weźmie.
syrop na kaszel dla niemowląt

Jaki syrop na kaszel dla niemowląt jest najlepszy?

2023-11-30
Każdy rodzic niemowlaka wie, jak duże spustoszenie w codziennym rodzinnym życiu może siać zwykły kaszel. Chorujący bobas nie przesypia nocy, budząc innych domowników. Uporczywy kaszel może przekładać się na jego samopoczucie przez cały dzień. Jak złagodzić ten nieprzyjemny objaw? Najchętniej stosowanym sposobem jest syrop na kaszel dla dzieci. Dziś podpowiadamy, jak wybrać odpowiedni specyfik.
plamy na języku u dziecka

Plamy na języku dziecka: co oznaczają? 

2023-07-29
Wystąpienie plam na języku u dziecka to stosunkowo popularna dolegliwość. Zazwyczaj nie ma powodu do paniki, choć oczywiście nie należy bagatelizować problemu. W tym artykule dowiesz się, co oznaczają plamy na języku u dziecka, a także poznasz ewentualne przyczyny tej dolegliwości.  
Podwyższone płytki krwi u dziecka

Podwyższone płytki krwi u dziecka: czy należy się martwić? 

2023-07-26
Płytki krwi (trombocyty) to elementy morfotyczne krwi, które aktywnie uczestniczą w procesie krzepnięcia. Nadmiar płytek, zwany inaczej trombocytozą lub nadpłytkowością może nieść za sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Czy zatem w przypadku podwyższonych płytek krwi u dziecka należy się martwić? 
witaminy dla 3 latka

Jakie witaminy dla 3-latka wybrać? Polecane produkty

2023-07-18
Z pewnością doskonale wiesz, że dla zdrowego rozwoju twoje dziecko potrzebuje odpowiednich porcji witamin i minerałów. Co jednak, jeśli maluch lubi tylko niektóre owoce i warzywa, a do tego niespecjalnie przepada za mięsem? Jakie witaminy dla 3-latka warto wówczas wybrać i czy właściwie w ogóle należy je dziecku podawać?
wysypka po mmr

Wysypka po MMR: charakterystyka 

2023-07-13
MMR należy do grupy szczepionek atenuowanych, co oznacza, że w swoim składzie zawiera żywe wirusy o obniżonej chorobotwórczości. W związku z tym, wielu rodziców zastanawia się, jakie mogą być skutki uboczne po przyjęciu MMR? Jednym z nich może być tak zwany odczyn odrowy, objawiający się zmianami skórnymi. Poznaj charakterystykę wysypki po MMR. 
azotyny w moczu dziecka

Co oznaczają azotyny w moczu dziecka?

2023-03-22
Gdy badanie wskazuje na azotyny w moczu u dziecka, najczęściej świadczy to o infekcji o charakterze bakteryjnym – w większości przypadków wywołanych przez bakterie E. Coli. Infekcji bardzo często towarzyszą charakterystyczne objawy, takie jak gorączka, ból w czasie oddawania moczu czy brak apetytu. Czy i jakie leczenie należy w takim przypadku zastosować?
objawy przegrzania organizmu

Objawy przegrzania dziecka. Ile trwa przegrzanie organizmu?

2023-03-20
Przegrzanie dziecka przez rodziców zdarza się dość często. Zazwyczaj jest to przegrzanie wynikające ze zbyt grubego ubrania maluszka, które skutkuje pogorszeniem się nastroju niemowlęcia i pojawieniem się na jego skórze potówek. Skutki przegrzania dziecka na słońcu, w wysokich temperaturach, mogą być już znacznie poważniejsze – to między innymi zagrażający życiu udar cieplny. Sprawdź, jak rozpoznać objawy takiego przegrzania i co robić, gdy się pojawią.