Leki często są niesmaczne, mają nieciekawą konsystencję lub brzydki zapach. To wszystko plus złe samopoczucie podczas choroby powoduje, że dzieci niechętnie przyjmują medykamenty. Choć nie jest to łatwe trzeba jakoś sobie radzić.
W pierwszej kolejności należy pamiętać, że leki powinno się podawać tylko po konsultacji z lekarzem. Przed podaniem należy sprawdzić dokładnie datę ważności leku oraz czy był on przechowywany w odpowiednich warunkach. Powinno się również przeczytać zalecenia związane z podawaniem leku, ponieważ bywają takie, które zażywa się o konkretnej porze dnia np. „po” jedzeniu, albo nie powinno się ich łączyć z wybranymi pokarmami. Leki powinny pozostać w tekturowych opakowaniach a wraz z opakowaniem należy przechowywać ulotkę.
Chore dziecko to zawsze wyzwanie dla rodzica. Nie dość, że przelewa się przez ręce, non-stop marudzi, a my rodzice niewiele możemy zrobić żeby mu pomóc, to jeszcze nie chce przyjmować lekarstw. Na szczęście jest kilka sposobów żeby ułatwić tą nielubianą czynność.
Syropy najlepiej podawać za pomocą strzykawek lub dołączonych miarek. Pozwalają one na dokładne odmierzenie ilość podawanego leku. Strzykawki znacznie ułatwiają również umieszczenie płynu w ustach dziecka. Najlepiej wstrzykiwać go głęboko do buzi niewielkimi porcjami, aby maluch zdążył połknąć.
Antybiotyki często produkowane są w postaci proszku, z którego w domu robi się zawiesinę. Niektóre z nich po rozpuszczeniu wymagają przechowywania w lodówce. Z tego powodu w pierwszej kolejności należy dokładnie przeczytać ulotkę z uwzględnieniem sposobu przygotowania leku oraz jego przechowywania. Przed każdorazowym podaniem zawiesiny należy wstrząsnąć buteleczką a następnie postępować jak w przypadku syropów.
Jeżeli okaże się, że malcowi trzeba podać lek w postaci tabletki najlepiej najpierw ją pognieść na łyżeczce. Następnie dodać do niej odrobinę gotowanej wody lub soku, aby się rozpuściła. Tak przygotowaną zawiesinę dajemy dziecku do połknięcia. Na koniec dobrze jest podać jakiś napój do popicia.
To jedna z najbardziej nielubianych przez dzieci postaci leków, choć często prostsza w użyciu niż np. gorzka tabletka czy niesmaczny syrop. Jeśli zaistnieje potrzeba podania czopka wtedy należy położyć dziecko na brzuchu i jedną ręką unieść nieco jego pupę. Następnie drugą ręką wprowadzić lekko zwilżony czopek. Potem należy delikatnie ścisnąć pośladki, by się nie wysunął.
Zdjęcie: fotolia all rights reserved
Ukończyłam Akademię Medyczną w Poznaniu. Dzięki temu, że jestem mamą dwójki niesfornych przedszkolaków, moja wiedza teoretyczna wyniesiona z uczelni została skorygowana i uzupełniona o praktykę.
Od 2012 roku prowadzę własną firmę Corpicorn, dzięki czemu wiem, że bycie mamą nie przeszkadza w spełnianiu zawodowych zamierzeń.
Prywatnie uwielbiam dobre książki, a w ramach odpoczynku haftuję.