Data publikacji:

Tata i chore dziecko

Autor: Marek Pisarczyk

Pamiętam jak dziś powrót żony ze szpitala z nową, najmłodszą mieszkanką naszego domu – nowo narodzoną córeczką. Tak się jednak złożyło, że zaraz następnego dnia na anginę zachorował nasz starszy syn. Aby ratować kilkudniowe maleństwo przed infekcją zabrałem chore dziecko i wyjechałem z nim do rodziców.

 

chore-smutne-dziecko-choroba-550-350

Trudny pacjent - trudne początki

Przez wysoką gorączkę synek nie miał ochoty na nic i był marudny 24. godziny na dobę. Nakłonienie go do przyjęcia antybiotyków przypominało wielką batalię dyplomatyczną. Pewnie to znacie z autopsji. U nas pomogło podawanie leków strzykawką załączoną do syropów przeciwgorączkowych, więc polecam. Szczególnie noc, gdy gorączka się wzmagała, była najtrudniejszym dla nas obojga czasem w ciągu doby.

 

Chore dziecko i tata na "pół gwizdka"?

Cały tydzień był czasem walki – synka z chorobą i moją z egoizmem. Pierwszego dnia łudziłem się, że opiekując się chorym dzieckiem zdołam jednocześnie nadrobić zaległości z pracy, pozałatwiać różne sprawy i samemu trochę odpocząć. Szybko jednak zostałem wyprowadzony z błędu – Adaś potrzebował mnie całego non-stop. Dopóki to do mnie nie dotarło, męczyłem się próbując „rozerwać” na dwie strony.

W momencie gdy uświadomiłem sobie, że obok bycia z Adasiem nic innego nie zrobię, przestałem się szarpać z czasem i spędziłem niezapomniany – choć trudny i wymagający – czas z synkiem. Wymagał on wiele poświęceń z mojej strony, ale zaowocował naszym wzajemnym zbliżeniem.



Zdjęcie: Fotolia by © Renata Osinska


Autor

Marek Pisarczyk

Szczęśliwy mąż i ojciec dwójki dzieci. Z wykształcenia i zamiłowania humanista zainteresowany wszystkim, co służy dobru człowieka. Pasjonat historii i dobrej literatury, meloman.

Komentarze
10-11-2015
Ocena:
No niestety przy zdrowym dziecku jest pracy, a co dopiero przy chorym. Ale dobrze, ze czasem mężczyzna zobaczy ile czasu trzeba poświęcać dziecku. Mój mąż zachęca dziecko do brania lekarstw udając, że też je bierze, z dicotussem idzie mu gładko bo jest smaczny, ale niektóre są takie w smaku, że musi się natrudzic :)
azotyny w moczu dziecka

Co oznaczają azotyny w moczu dziecka?

2023-03-22
Gdy badanie wskazuje na azotyny w moczu u dziecka, najczęściej świadczy to o infekcji o charakterze bakteryjnym – w większości przypadków wywołanych przez bakterie E. Coli. Infekcji bardzo często towarzyszą charakterystyczne objawy, takie jak gorączka, ból w czasie oddawania moczu czy brak apetytu. Czy i jakie leczenie należy w takim przypadku zastosować?
objawy przegrzania organizmu

Objawy przegrzania dziecka. Ile trwa przegrzanie organizmu?

2023-03-20
Przegrzanie dziecka przez rodziców zdarza się dość często. Zazwyczaj jest to przegrzanie wynikające ze zbyt grubego ubrania maluszka, które skutkuje pogorszeniem się nastroju niemowlęcia i pojawieniem się na jego skórze potówek. Skutki przegrzania dziecka na słońcu, w wysokich temperaturach, mogą być już znacznie poważniejsze – to między innymi zagrażający życiu udar cieplny. Sprawdź, jak rozpoznać objawy takiego przegrzania i co robić, gdy się pojawią.
ugryzienia roztoczy

Ugryzienia roztoczy: jak wyglądają? Jak pozbyć się roztoczy?

2023-03-15
Roztocza to mikroskopijne organizmy, które żyją w naszych mieszkaniach, a w szczególności w naszych łóżkach, pościelach, materacach i kocach. Choć ugryzienia roztoczy nie są możliwe (organizmy te żywią się przede wszystkim martwym naskórkiem), to warto wiedzieć, że mogą one powodować wiele nieprzyjemnych przypadłości – takich jak objawy alergii, atopowego zapalenia skóry czy trudności ze swobodnym oddychaniem. Sprawdź, jak się pozbyć roztoczy.
jakie powinno być crp u dziecka

Jakie powinno być CRP u dziecka? Jaki poziom jest niepokojący?

2023-03-06
Badanie CRP określa poziom stężenia białka C-reaktywnego, który rośnie w przypadku pojawienia się w organizmie stanu zapalnego. W zależności od nasilenia infekcji, CRP u dziecka może być lekko albo znacznie podwyższone. Sprawdź, jakie są wskazania do zbadania CRP, jaki wynik uznaje się za prawidłowy i o czym może świadczyć zwiększanie się CRP mimo braku objawów infekcji.
tiki nerwowe u dzieci

Tiki nerwowe u dzieci: jak je leczyć?

2023-03-05
Tiki nerwowe u dzieci występują dość często – szacuje się, że cierpi na nie nawet u 20% kilkulatków. Mogą mieć charakter ruchowy (wykonywanie nagłych, powtarzalnych, niekontrolowanych ruchów) albo wokalny (wydawanie charakterystycznych dźwięków). Przyczyny występowania tików u dzieci nie są do końca znane, wiadomo jednak, że czynnikiem ryzyka jest między innymi ADHD oraz silny stres. Sprawdź, jak wycisza się tiki u dzieci i kiedy warto skontaktować się w tej kwestii z lekarzem.
bielactwo u dzieci

Bielactwo u dzieci: jakie mogą być przyczyny?

2023-03-02
Istnieją dwa typy bielactwa u dzieci – wrodzone i nabyte. Wystąpienie choroby wrodzonej jest oczywiste od razu po przyjściu noworodka na świat i nie ma wątpliwości co do jej przyczyn. Inaczej jest w przypadku pojawienia się objawów zwiastujących bielactwo u starszych dzieci. Powody pojawienia się problemu wciąż nie są w pełni wyjaśnione, wiadomo jednak jaki jest mechanizm działania choroby i jak wygląda jej rozwój. Dowiedz się więcej na temat tych charakterystycznych zmian na skórze.
ropiejące oczy u dziecka

Ropiejące oczy u dziecka: jakie są przyczyny? Jak leczyć?

2023-02-27
Ropiejące oczy u dziecka mogą być jednym z objawów infekcji bakteryjnej lub wirusowej, skutkiem urazu lub symptomem alergii. Co powinieneś zrobić, kiedy zauważysz wydzielinę? Udaj się do pediatry, który fachowym okiem oceni prawdopodobną przyczynę tego problemu. Dzięki temu będzie mógł skierować małego pacjenta do specjalisty lub przepisze odpowiednie krople. Ze względu na naturalną wrażliwość narządu wzroku zaropiałych oczu u dziecka nie powinno się ignorować.