Data publikacji:

Kłopoty z uszami

Autor: Agnieszka Pytlińska

Problemy z uszami, to prawdziwa zmora rodziców najmłodszych dzieci. Mało, któremu malcowi udaje się przebrnąć przez pierwsze lata życia bez choćby jednego epizodu związanego z uszkami. Jak więc sobie z nimi dawać radę?

 

Skąd się biorą ciągłe infekcje ucha u niemowlaków?

 

Skąd biorą się kłopoty z uszkami?

 

Trąbka słuchowa maluchów(czyli struktura łącząca ucho z nosem i gardłem) jest szeroka i stosunkowo krótka. Z tego powodu każda infekcja obejmująca gardło czy nos błyskawicznie może przenieść się na uszy. Również wymioty i ulewania zdarzające się dość często niemowlętom mogą być niebezpieczne dla uszu. Zdarza się bowiem, że zwracany pokarm poprzez trąbkę słuchową dostaje się do ucha środkowego, gdzie przyczynia się do powstawania stanu zapalnego.

 

Co powinno zaniepokoić rodziców?

U noworodków i niemowląt często objawy zapalenia ucha są mało charakterystyczne. Pojawia się rozdrażnienie, płacz, gorączka. Maluszek nie chce ssać lub przerywa w trakcie jedzenia, gdyż sprawia mu ono ból. Niekiedy również ciągnie się za uszko. U starszych dzieci objawy są bardziej specyficzne. Mamy wtedy do czynienia z bólem ucha, gorszym słyszeniem, szumami usznymi dziecko może mieć też zatkane uszy. Jeżeli mamy do czynienia z zapaleniem ropnym może pojawić się również wyciek dużej ilości żółtawej wydzieliny z ucha. Warto jednak pamiętać, że niekiedy zapalenie ucha nie daje żadnych objawów. Jedynym sygnałem, że coś jest nie tak może być pogorszenie się słuchu.

 

Kiedy do lekarza?

Zawsze, gdy u najmłodszych dzieci pojawiają się takie objawy jak gorączka, rozdrażnienie lub niechęć do jedzenia należy zgłosić się do pediatry. Również kiedy u starszego dziecka zauważymy wyżej wspomniane objawy warto się udać na konsultację. Trzeba pamiętać, że nie powinno się leczyć uszu na własną rękę, gdyż zamiast pomóc można poważnie zaszkodzić dziecku. Jako przykład można tu podać często stosowane rozgrzewające kompresy działają przeciwbólowo, ale tylko doraźnie. W zamian za to tworzą doskonałe środowisko do rozmnażania się drobnoustrojom chorobotwórczym. Toteż o leczeniu powinien zadecydować lekarz.

 

Jeśli problemy z uszami powtarzają się

Jeżeli problemy z uszami często nawracają lekarz pediatra powinien dać skierowanie do laryngologa lub otolaryngologa. Specjalista zbada dokładnie uszy dziecka, określi przyczynę nawrotów choroby i zastosuje odpowiednie leczenie. Warto o to zadbać, gdyż nieleczone stany chorobowe uszu mogą prowadzić do niedosłuchu, a w skrajnych przypadkach do głuchoty.

 

Zdjęcie: Pixabay.com CC0


Autor

Agnieszka Pytlińska

Ukończyłam  Akademię Medyczną w Poznaniu. Dzięki temu, że jestem mamą dwójki niesfornych przedszkolaków, moja wiedza teoretyczna wyniesiona z uczelni została skorygowana i uzupełniona o praktykę.

Od 2012 roku prowadzę własną firmę Corpicorn, dzięki czemu wiem, że bycie mamą nie przeszkadza w spełnianiu zawodowych zamierzeń.

Prywatnie uwielbiam dobre książki, a w ramach odpoczynku haftuję.

Komentarze
01-03-2020
Ocena:
Skusiłam się i postanowiłam go wypróbować ten do czyszczenia, wygląda na to, że moje dziecko dużo lepiej na niego reaguje niż na patyczki. Okazuje się, można się przekonac do nowości i zrezygnować ze starych metod. Do tego wcale nie trzeba czyścić uszu każdego dnia.
27-02-2020
Ocena:
Przyznam, że kłopoty z uszami mieliśmy dopiero, kiedy dziecko poszło do szkoły i nie chciało chodzić w czapce. Wcześniej nie miałam takich problemów, teraz musiałam kupić fonix, żeby nie było bólu w nocy i w ciągu dnia. później byliśmy u lekarza.
mierzenie temperatury

Gorączka u niemowlaka. Kiedy roczne dziecko ma podwyższoną temperaturę? Co robić?

2021-10-02
Podwyższona temperatura u noworodka czy niemowlaka zawsze jest dla rodziców powodem do niepokoju. Niekoniecznie słusznie, ponieważ czasem wcale nie musi ona świadczyć o toczących się stanach zapalnych czy innych nieprawidłowościach. Sprawdź, jaka jest prawidłowa temperatura u dzieci w różnym wieku i kiedy warto sięgnąć po preparat na zbicie gorączki.
chory chłopiec

Jaka dawka witaminy D dla rocznego dziecka?

2021-09-29
Witamina D, zwana również „słoneczną witaminą”, jest niezwykle ważna dla prawidłowego rozwoju dziecka. Jej niedobór może mieć swoje konsekwencje w postaci rozwinięcia się krzywicy, a także negatywnie wpłynąć na rozwój intelektualny. Sprawdź, jaka jest odpowiednia dawka witaminy D dla dzieci w różnym wieku.
omega 3

Kwasy omega-3 dla dzieci. W jakich produktach?

2021-09-27
W codziennej diecie dziecka – niezależnie od jego wieku, powinny znaleźć się kwasy omega-3. To składniki, które fantastycznie wspierają nie tylko układ odpornościowy, ale także pracę mózgu. Niestety, ludzki organizm nie jest w stanie wytworzyć ich samodzielnie. Gdzie zatem znaleźć kwasy omega -3 dla dzieci?
katar u rocznego dziecka

Co na katar u rocznego dziecka?

2021-09-24
Według niektórych statystyk małe dzieci „łapią” katar nawet dwa razy w miesiącu – zwłaszcza gdy uczęszczają do placówek opiekuńczych. Dolegliwość ta, choć niegroźna, jest źródłem dużego dyskomfortu maluszka – dlatego warto ją zwalczać. Sprawdź, co na katar u rocznego dziecka najlepiej się sprawdza, jakie są przyczyny tej dolegliwości i kiedy należy już udać się z maluchem do lekarza.
cukrzyca u dzieci

Cukrzyca u dzieci. Jakie objawy?

2021-09-19
Coraz więcej osób choruje na cukrzycę. Dotyczy to nie tylko dorosłych, ale także dzieci. Najmłodszych pacjentów może dotknąć w każdym wieku, choć szczyt zachorowań przypada na okres, gdy mają od 6 do 15 lat. Cukrzyca typu pierwszego - to właśnie ona dotyka dzieci i młodzież - atakuje znienacka, najczęściej zimą. Może pojawić się w rodzinie, w której nikt do tej pory nie miał żadnych problemów tego typu. Jak zatem rozpoznać cukrzycę u dzieci? Jej symptomy są bardzo charakterystyczne, ale i łatwe do przeoczenia. Warto zapamiętać możliwe objawy cukrzycy u dziecka, dzięki czemu w razie ich wystąpienia będzie można szybko zasięgnąć pomocy medycznej.
szczoteczka soniczna dla dzieci 0-3 ranking

Jaka szczoteczka soniczna dla dzieci 0-3 – ranking

2021-08-31
„Żeby zdrowe zęby mieć, trzeba tylko chcieć” – śpiewały kiedyś Fasolki. Tak naprawdę dobra wola to trochę za mało, przyda się jeszcze skuteczna pasta i dobra szczoteczka soniczna. Jeśli nie wiesz, jak wybrać tę ostatnią, koniecznie zerknij na nasz ranking szczoteczek sonicznych dla dzieci.
wysypka u dziecka

Wysypka u dzieci. Rodzaje, od czego, co robić?

2021-08-08
Wysypka u dziecka może przyjmować różną postać, mieć różne przyczyny i różną lokalizację. Sprawdź, kiedy prawdopodobnie jest niegroźna, a kiedy warto skonsultować zmiany z pediatrą. Wyjaśniamy również, jakie są domowe sposoby na zwalczanie wysypki.