Problemy z uszami, to prawdziwa zmora rodziców najmłodszych dzieci. Mało, któremu malcowi udaje się przebrnąć przez pierwsze lata życia bez choćby jednego epizodu związanego z uszkami. Jak więc sobie z nimi dawać radę?
Trąbka słuchowa maluchów(czyli struktura łącząca ucho z nosem i gardłem) jest szeroka i stosunkowo krótka. Z tego powodu każda infekcja obejmująca gardło czy nos błyskawicznie może przenieść się na uszy. Również wymioty i ulewania zdarzające się dość często niemowlętom mogą być niebezpieczne dla uszu. Zdarza się bowiem, że zwracany pokarm poprzez trąbkę słuchową dostaje się do ucha środkowego, gdzie przyczynia się do powstawania stanu zapalnego.
U noworodków i niemowląt często objawy zapalenia ucha są mało charakterystyczne. Pojawia się rozdrażnienie, płacz, gorączka. Maluszek nie chce ssać lub przerywa w trakcie jedzenia, gdyż sprawia mu ono ból. Niekiedy również ciągnie się za uszko. U starszych dzieci objawy są bardziej specyficzne. Mamy wtedy do czynienia z bólem ucha, gorszym słyszeniem, szumami usznymi dziecko może mieć też zatkane uszy. Jeżeli mamy do czynienia z zapaleniem ropnym może pojawić się również wyciek dużej ilości żółtawej wydzieliny z ucha. Warto jednak pamiętać, że niekiedy zapalenie ucha nie daje żadnych objawów. Jedynym sygnałem, że coś jest nie tak może być pogorszenie się słuchu.
Zawsze, gdy u najmłodszych dzieci pojawiają się takie objawy jak gorączka, rozdrażnienie lub niechęć do jedzenia należy zgłosić się do pediatry. Również kiedy u starszego dziecka zauważymy wyżej wspomniane objawy warto się udać na konsultację. Trzeba pamiętać, że nie powinno się leczyć uszu na własną rękę, gdyż zamiast pomóc można poważnie zaszkodzić dziecku. Jako przykład można tu podać często stosowane rozgrzewające kompresy działają przeciwbólowo, ale tylko doraźnie. W zamian za to tworzą doskonałe środowisko do rozmnażania się drobnoustrojom chorobotwórczym. Toteż o leczeniu powinien zadecydować lekarz.
Jeżeli problemy z uszami często nawracają lekarz pediatra powinien dać skierowanie do laryngologa lub otolaryngologa. Specjalista zbada dokładnie uszy dziecka, określi przyczynę nawrotów choroby i zastosuje odpowiednie leczenie. Warto o to zadbać, gdyż nieleczone stany chorobowe uszu mogą prowadzić do niedosłuchu, a w skrajnych przypadkach do głuchoty.
Zdjęcie: Pixabay.com CC0
Ukończyłam Akademię Medyczną w Poznaniu. Dzięki temu, że jestem mamą dwójki niesfornych przedszkolaków, moja wiedza teoretyczna wyniesiona z uczelni została skorygowana i uzupełniona o praktykę.
Od 2012 roku prowadzę własną firmę Corpicorn, dzięki czemu wiem, że bycie mamą nie przeszkadza w spełnianiu zawodowych zamierzeń.
Prywatnie uwielbiam dobre książki, a w ramach odpoczynku haftuję.