Data publikacji:

Kłopoty z uszami

Autor: Agnieszka Pytlińska

Problemy z uszami, to prawdziwa zmora rodziców najmłodszych dzieci. Mało, któremu malcowi udaje się przebrnąć przez pierwsze lata życia bez choćby jednego epizodu związanego z uszkami. Jak więc sobie z nimi dawać radę?

 

Skąd się biorą ciągłe infekcje ucha u niemowlaków?

 

Skąd biorą się kłopoty z uszkami?

 

Trąbka słuchowa maluchów(czyli struktura łącząca ucho z nosem i gardłem) jest szeroka i stosunkowo krótka. Z tego powodu każda infekcja obejmująca gardło czy nos błyskawicznie może przenieść się na uszy. Również wymioty i ulewania zdarzające się dość często niemowlętom mogą być niebezpieczne dla uszu. Zdarza się bowiem, że zwracany pokarm poprzez trąbkę słuchową dostaje się do ucha środkowego, gdzie przyczynia się do powstawania stanu zapalnego.

 

Co powinno zaniepokoić rodziców?

U noworodków i niemowląt często objawy zapalenia ucha są mało charakterystyczne. Pojawia się rozdrażnienie, płacz, gorączka. Maluszek nie chce ssać lub przerywa w trakcie jedzenia, gdyż sprawia mu ono ból. Niekiedy również ciągnie się za uszko. U starszych dzieci objawy są bardziej specyficzne. Mamy wtedy do czynienia z bólem ucha, gorszym słyszeniem, szumami usznymi dziecko może mieć też zatkane uszy. Jeżeli mamy do czynienia z zapaleniem ropnym może pojawić się również wyciek dużej ilości żółtawej wydzieliny z ucha. Warto jednak pamiętać, że niekiedy zapalenie ucha nie daje żadnych objawów. Jedynym sygnałem, że coś jest nie tak może być pogorszenie się słuchu.

 

Kiedy do lekarza?

Zawsze, gdy u najmłodszych dzieci pojawiają się takie objawy jak gorączka, rozdrażnienie lub niechęć do jedzenia należy zgłosić się do pediatry. Również kiedy u starszego dziecka zauważymy wyżej wspomniane objawy warto się udać na konsultację. Trzeba pamiętać, że nie powinno się leczyć uszu na własną rękę, gdyż zamiast pomóc można poważnie zaszkodzić dziecku. Jako przykład można tu podać często stosowane rozgrzewające kompresy działają przeciwbólowo, ale tylko doraźnie. W zamian za to tworzą doskonałe środowisko do rozmnażania się drobnoustrojom chorobotwórczym. Toteż o leczeniu powinien zadecydować lekarz.

 

Jeśli problemy z uszami powtarzają się

Jeżeli problemy z uszami często nawracają lekarz pediatra powinien dać skierowanie do laryngologa lub otolaryngologa. Specjalista zbada dokładnie uszy dziecka, określi przyczynę nawrotów choroby i zastosuje odpowiednie leczenie. Warto o to zadbać, gdyż nieleczone stany chorobowe uszu mogą prowadzić do niedosłuchu, a w skrajnych przypadkach do głuchoty.

 

Zdjęcie: Pixabay.com CC0


Autor

Agnieszka Pytlińska

Ukończyłam  Akademię Medyczną w Poznaniu. Dzięki temu, że jestem mamą dwójki niesfornych przedszkolaków, moja wiedza teoretyczna wyniesiona z uczelni została skorygowana i uzupełniona o praktykę.

Od 2012 roku prowadzę własną firmę Corpicorn, dzięki czemu wiem, że bycie mamą nie przeszkadza w spełnianiu zawodowych zamierzeń.

Prywatnie uwielbiam dobre książki, a w ramach odpoczynku haftuję.

Komentarze
01-03-2020
Ocena:
Skusiłam się i postanowiłam go wypróbować ten do czyszczenia, wygląda na to, że moje dziecko dużo lepiej na niego reaguje niż na patyczki. Okazuje się, można się przekonac do nowości i zrezygnować ze starych metod. Do tego wcale nie trzeba czyścić uszu każdego dnia.
27-02-2020
Ocena:
Przyznam, że kłopoty z uszami mieliśmy dopiero, kiedy dziecko poszło do szkoły i nie chciało chodzić w czapce. Wcześniej nie miałam takich problemów, teraz musiałam kupić fonix, żeby nie było bólu w nocy i w ciągu dnia. później byliśmy u lekarza.
autyzm wczesnodziecięcy

Autyzm wczesnodziecięcy – co to jest?

2023-01-23
Autyzm wczesnodziecięcy jest zaburzeniem rozwojowym. Jego pierwsze symptomy są zauważalne do około 30 miesiąca życia. Niestety, w dalszym ciągu choroba jest diagnozowana dość późno, dopiero w przedszkolu, a nawet w wieku szkolnym. Tymczasem, im wcześniej podjęta terapia, tym lepiej. Jak rozpoznać autyzm wczesnodziecięcy i co szczególnie powinno zaniepokoić rodziców? Jak rozpoznać autyzm u niemowlaka?
Powiększone węzły chłonne u dziecka

Co zrobić, gdy zauważymy powiększone węzły chłonne u dziecka?

2023-01-19
Co zrobić, gdy zauważymy powiększone węzły chłonne u dziecka? Węzły chłonne to niewielkie struktury rozsiane po całym organizmie, które mają związek z układem limfatycznym. Niektóre z nich znajdują się tuż pod skórą i są świetnie wyczuwalne w badaniu palpacyjnym, inne natomiast ulokowane są nieco głębiej i aby zbadać ich stan, niezbędne jest wykonanie zleconych przez lekarza badań. Powiększone węzły chłonne u dziecka, jak i u osoby dorosłej świadczą o toczącej się infekcji lub stanie zapalnym w obrębie organizmu. Zdarza się jednak, że jest to następstwo celowo wywołanych procesów. Jest tak przykładowo w sytuacji, gdy występują powiększone węzły chłonne u niemowlaka po szczepieniu. W każdym przypadku warto być czujnym i wiedzieć, co oznaczają powiększone węzły i co należy zrobić w takiej sytuacji.
Physical therapist performing an evaluation of the lower extremities in a newborn baby

Rozwój dziecka urodzonego z hipotrofią

2022-10-07
Hipotrofia oznacza niską masę urodzeniową dziecka. Związana jest często z przedwczesnym przyjściem na świat, czyli z wcześniactwem. Zwykle hipotrofikami są również dzieci pochodzące z ciąż mnogich. Czy dzieci urodzone z hipotrofią mają szansę na normalny rozwój?
Co oznacza, gdy niemowlę prostuje i napina nóżki?

Co oznacza, gdy niemowlę prostuje i napina nóżki?

2022-08-07
Dziecko się pręży. Co oznacza, gdy niemowlę prostuje i napina nóżki? Jeśli tułów niemowlęcia nie będzie stabilny, dziecko będzie musiało „szukać” innych form kontroli, np. napinając swój „obwód”. Prężenie się niemowlaka podczas snu spędza sen z oczu niejednej młodej mamie. Odpowiadamy na pytania, które poruszają ważne zagadnienie, jakim jest prężenie się noworodka.
katar u dziecka

Co na katar dla 2-latka?

2022-06-17
Katar jest jedną z najczęstszych przypadłości wieku dziecięcego. Nie jest specjalnie groźny, za to bardzo męczący – uniemożliwia maluszkowi spokojny sen i swobodne jedzenie oraz negatywnie wpływa na jego samopoczucie. Na szczęście wydzielinę z nosa można skuteczne zwalczać. Sprawdź, co na katar dla 2-latka sprawdza się najlepiej i kiedy należy już udać się z tym problemem do pediatry.
operacja

Jaka jest prawidłowa pielęgnacja po zabiegu stulejki u dzieci?

2022-06-10
Dość często zdarza się, że napletek małego chłopca nie daje się całkowicie zsunąć, co kwalifikuje malucha do zabiegu operacyjnego. Istnieją dwa rodzaje leczenia: jedno polega na operacji plastycznej napletka, drugi to obrzezanie. Niezależnie od tego, co zaleci lekarz i na co zdecydują się rodzice, po zabiegu chłopiec będzie potrzebował specjalnej pielęgnacji. Wyjaśniamy, na czym polega pielęgnacja po zabiegu stulejki u dziecka.
kleszcze

Kleszcz u dziecka? Co robić?

2022-03-12
Ugryzienie kleszcza u dziecka przyprawia cię o silne dreszcze? Nie pozwalasz swobodnie hasać dziecku na łące w obawie przed kleszczami? Wiedz, że nawet na trawniku miejskiego parku znajdziesz rzesze tych pajęczaków. Wcale nie musicie zagłębiać się w leśną głuszę. Zapamiętaj jedno: kleszcz u niemowlaka oraz u starszaka to nie koniec świata. Jeśli wbije się on w ciało – nie panikuj. Szybko i we właściwy sposób usuń kleszcza z ciała dziecka oraz obserwuj rumień. W tym artykule rozprawiamy się z tematem: kleszcz u dziecka? Co robić?