Wymioty u dzieci

Data:

Wymioty to gwałtowne wyrzucenie treści żołądka na zewnątrz, przez usta. Zdarzają się każdemu: przy zatruciu, najczęściej toksynami wytwarzanymi przez bakterie, zjedzeniu czegoś niestrawnego, chorobie lokomocyjnej, czy w wyniku reakcji na jakiś nieprzyjemny zapach. U dorosłych i starszych dzieci jednorazowy epizod nie jest niczym groźnym, jednak u dzieci, szczególnie tych najmłodszych, wymioty mogą być niebezpieczne.

 

wymioty-550x350

 

Dlaczego wymioty mogą być niebezpieczne?

Przede wszystkim wymioty powodują wydalenie z organizmu dużych ilości płynów, a wraz z nimi cennych soli mineralnych, co może być przyczyną odwodnienia. Najbardziej zagrożone nim są noworodki i niemowlęta. Gdy niemowlę wymiotuje po raz drugi i trzeci, a wymioty są obfite, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, szczególnie jeśli towarzyszą temu inne objawy takie jak: wysoka temperatura, czy biegunka.

U starszych dzieci pierwsze objawy odwodnienia to rozdrażnienie, wysuszenie warg, pokrycie się języka nalotem, zmniejszona ilość wydalanego moczu, który ma intensywniejszą barwę. Objawy takie jak osłabienie, senność, wiotkość, zapadnięte ciemiączko i oczy, zaostrzenie się rysów twarzy, wymagają natychmiastowej interwencji. Także wymioty chlustające, wymioty z krwią (również taką skrzepniętą przypominającą fusy po kawie), wymioty po urazie głowy czy podejrzeniu zatrucia jakąś substancją, wymagają szybkiej konsultacji z lekarzem. Pewnym zagrożeniem może być też sam mechanizm wymiotów – dziecko może zakrztusić się treścią pokarmową, co bywa przyczyną zachłystowego zapalenia płuc.

 

Przyczyny wymiotów u dzieci

Wymioty zwykle wiąże się z zatruciem pokarmowym, ale u małych dzieci przyczyn może być więcej. Ośrodek odpowiedzialny za taką reakcję organizmu reaguje też na bodźce ze strony gardła, mózgu, dróg moczowych, płuc czy serca, a zatem wszystkie stany zapalne w tych obszarach mogą się tak objawiać. Dlatego rozpoznanie może być utrudnione i powinien go dokonać lekarz. Rodzic może natomiast spróbować zaobserwować inne, dodatkowe symptomy, takie jak: bóle żołądka, gardła, czy ucha.

 

Postępowanie przy wymiotach

Najważniejsze jest nawadnianie, aby uniknąć odwodnienia, ale nie można podawać naraz dużej ilości płynów, bo zwykle prowokuje to kolejną falę wymiotów. Płyny lepiej podawać w małych porcjach, na przykład 2-3 łyżeczki co 10. minut. Picie może być kwaśne, to hamuje odruch, powinno też zawierać potas – doskonale sprawdzi się kisiel z bananem, marchwianka czy ugotowany i zmiksowany pomidor z ryżem.

 

Zdjęcie: Fotolia fot by © Georg Preissl

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
5-7-2020
Ocena:
Nawadniac, nawadniac i jeszcze raz nawadniać! małe dziecko odwadnia sie dużo szybciej niż dorosły. najlepiej wodą mineralna - jest duży wybór takich odpowiednich dla dzieci. ja lubię tą z Holle - jest w takich śmiesznych kartonikach jak soczki i dzieci ją może dlatego chętniej piją. W każdym razie wybór nalezy do każdej mamy.
11-1-2019
Ocena:
Przyczyn moze byc wiele. Konsultacja z sensownym lekarzem jest jedynym wyjsciem jezeli sytuacja robi sie na tyle niepokojaca i powtarzalna