Data publikacji:

Wady słuchu

Autor: Joanna Górnisiewicz

Słuch – jeden ze zmysłów człowieka. Dzięki niemu człowiek może komunikować się z innymi ludźmi. Jego wada nie tylko sprawia, że człowiek nie słyszy dźwięków z otoczenia, ale też ma znacząco utrudniony rozwój mowy. Nic dziwnego zatem, że rodzice niepokoją się, jeśli dziecko wydaje się nie reagować na głośny hałas i skierowane do niego słowa. Na szczęście wczesne rozpoznanie wady słuchu umożliwia odpowiednią terapię, dzięki której dziecko może nauczyć się mówić.

 

wady-sluchu-550x350

 

Wrodzone uszkodzenie słuchu

3 na 1000 noworodków rodzi się z uszkodzeniem słuchu. Może to być tzw. niedosłuch głęboki (u 20%), umiarkowany (gdy dziecko słyszy niektóre dźwięki – można je wzmocnić poprzez specjalne aparaty słuchowe) lub lekki. Dzięki temu, że obecnie w Polsce robi się przesiewowe badanie słuchu wszystkim dzieciom, zaraz po urodzeniu udaje się określić, które dziecko ma problem lub jest nim zagrożone. Najczęściej nie wiadomo, co jest przyczyną tego zaburzenia, można się spotkać z opinią, że są to wady genetyczne. Za wadę słuchu może też winę ponosić: zakażenie wewnątrzmaciczne (np. wirusem cytomegalii), niewłaściwe leki zażywane w czasie ciąży przez matkę, żółtaczka. Problem ten w większym stopniu dotyczy wcześniaków, dzieci z niską masą urodzeniową czy urodzonych w zamartwicy.

 

Nabyte uszkodzenie słuchu

Bywa jednak i tak, że zdrowe dziecko, które dobrze słyszało we wczesnym dzieciństwie nagle zaczyna zdradzać niepokojące objawy:

  • nie reaguje na hałas,
  • nie odwraca głowy w kierunku głośnego, niespodziewanego dźwięku,
  • dziecko przestaje samo wydawać dźwięki,
  • wydaje się słyszeć tylko jeden rodzaj dźwięków,
  • nie zauważa, że ktoś wszedł do pokoju, jeśli nie widzi drzwi,
  • mówi dziwnym głosem, niewyraźnie,
  • nie reaguje na pytania, polecenia,
  • ma problemy z nabywaniem nowych umiejętności,
  • puszcza głośno telewizor lub radio.

Przyczyną takiego uszkodzenia może być poważna choroba dziecka: zapalenie opon mózgowych, przewlekłe i nawracające zapalenie uszu, powikłania po śwince, ale także urazy głowy. Jeżeli rodzica cokolwiek niepokoi, powinien zgłosić to pediatrze, który uważnie obejrzy dziecko, wykluczy zatkanie uszu (na przykład nadmiarem woskowiny), ich chorobę, spróbuje też przeprowadzić łatwy test – wywołać reakcję na dźwięki. Jeżeli obawy rodzica potwierdzą się, lekarz skieruje dziecko do specjalisty – audiologa. Trzeba pamiętać o tym, że wczesna reakcja w przypadku wady słuchu ma ogromne znaczenie i że intuicja rodzica w ich wykrywaniu jest nie do przecenienia.

 

Zdjęcie: Fotlia fot. by © Renata Osinska


Autor

Joanna Górnisiewicz

Z zawodu jest nauczycielką w małej wiejskiej szkole. Pasjonuje się metodami nauki przez zabawę i wszelkimi metodami wychowania oraz nauczania (głównie metodą Marii Montessori, edukacją domową i wczesną edukacją małego dziecka). Prywatnie mama trójki dzieci, dzięki którym nauczyła się, co to znaczy, że "każde dziecko jest inne". Uwielbia książki, kawę i góry. Prowadzi bloga o gadżetach dla mam i dzieci www.gadzetomama.pl

autyzm wczesnodziecięcy

Autyzm wczesnodziecięcy – co to jest?

2023-01-23
Autyzm wczesnodziecięcy jest zaburzeniem rozwojowym. Jego pierwsze symptomy są zauważalne do około 30 miesiąca życia. Niestety, w dalszym ciągu choroba jest diagnozowana dość późno, dopiero w przedszkolu, a nawet w wieku szkolnym. Tymczasem, im wcześniej podjęta terapia, tym lepiej. Jak rozpoznać autyzm wczesnodziecięcy i co szczególnie powinno zaniepokoić rodziców? Jak rozpoznać autyzm u niemowlaka?
Powiększone węzły chłonne u dziecka

Co zrobić, gdy zauważymy powiększone węzły chłonne u dziecka?

2023-01-19
Co zrobić, gdy zauważymy powiększone węzły chłonne u dziecka? Węzły chłonne to niewielkie struktury rozsiane po całym organizmie, które mają związek z układem limfatycznym. Niektóre z nich znajdują się tuż pod skórą i są świetnie wyczuwalne w badaniu palpacyjnym, inne natomiast ulokowane są nieco głębiej i aby zbadać ich stan, niezbędne jest wykonanie zleconych przez lekarza badań. Powiększone węzły chłonne u dziecka, jak i u osoby dorosłej świadczą o toczącej się infekcji lub stanie zapalnym w obrębie organizmu. Zdarza się jednak, że jest to następstwo celowo wywołanych procesów. Jest tak przykładowo w sytuacji, gdy występują powiększone węzły chłonne u niemowlaka po szczepieniu. W każdym przypadku warto być czujnym i wiedzieć, co oznaczają powiększone węzły i co należy zrobić w takiej sytuacji.
Physical therapist performing an evaluation of the lower extremities in a newborn baby

Rozwój dziecka urodzonego z hipotrofią

2022-10-07
Hipotrofia oznacza niską masę urodzeniową dziecka. Związana jest często z przedwczesnym przyjściem na świat, czyli z wcześniactwem. Zwykle hipotrofikami są również dzieci pochodzące z ciąż mnogich. Czy dzieci urodzone z hipotrofią mają szansę na normalny rozwój?
Co oznacza, gdy niemowlę prostuje i napina nóżki?

Co oznacza, gdy niemowlę prostuje i napina nóżki?

2022-08-07
Dziecko się pręży. Co oznacza, gdy niemowlę prostuje i napina nóżki? Jeśli tułów niemowlęcia nie będzie stabilny, dziecko będzie musiało „szukać” innych form kontroli, np. napinając swój „obwód”. Prężenie się niemowlaka podczas snu spędza sen z oczu niejednej młodej mamie. Odpowiadamy na pytania, które poruszają ważne zagadnienie, jakim jest prężenie się noworodka.
katar u dziecka

Co na katar dla 2-latka?

2022-06-17
Katar jest jedną z najczęstszych przypadłości wieku dziecięcego. Nie jest specjalnie groźny, za to bardzo męczący – uniemożliwia maluszkowi spokojny sen i swobodne jedzenie oraz negatywnie wpływa na jego samopoczucie. Na szczęście wydzielinę z nosa można skuteczne zwalczać. Sprawdź, co na katar dla 2-latka sprawdza się najlepiej i kiedy należy już udać się z tym problemem do pediatry.
operacja

Jaka jest prawidłowa pielęgnacja po zabiegu stulejki u dzieci?

2022-06-10
Dość często zdarza się, że napletek małego chłopca nie daje się całkowicie zsunąć, co kwalifikuje malucha do zabiegu operacyjnego. Istnieją dwa rodzaje leczenia: jedno polega na operacji plastycznej napletka, drugi to obrzezanie. Niezależnie od tego, co zaleci lekarz i na co zdecydują się rodzice, po zabiegu chłopiec będzie potrzebował specjalnej pielęgnacji. Wyjaśniamy, na czym polega pielęgnacja po zabiegu stulejki u dziecka.
kleszcze

Kleszcz u dziecka? Co robić?

2022-03-12
Ugryzienie kleszcza u dziecka przyprawia cię o silne dreszcze? Nie pozwalasz swobodnie hasać dziecku na łące w obawie przed kleszczami? Wiedz, że nawet na trawniku miejskiego parku znajdziesz rzesze tych pajęczaków. Wcale nie musicie zagłębiać się w leśną głuszę. Zapamiętaj jedno: kleszcz u niemowlaka oraz u starszaka to nie koniec świata. Jeśli wbije się on w ciało – nie panikuj. Szybko i we właściwy sposób usuń kleszcza z ciała dziecka oraz obserwuj rumień. W tym artykule rozprawiamy się z tematem: kleszcz u dziecka? Co robić?