Data publikacji:

Wady słuchu

Autor: Joanna Górnisiewicz

Słuch – jeden ze zmysłów człowieka. Dzięki niemu człowiek może komunikować się z innymi ludźmi. Jego wada nie tylko sprawia, że człowiek nie słyszy dźwięków z otoczenia, ale też ma znacząco utrudniony rozwój mowy. Nic dziwnego zatem, że rodzice niepokoją się, jeśli dziecko wydaje się nie reagować na głośny hałas i skierowane do niego słowa. Na szczęście wczesne rozpoznanie wady słuchu umożliwia odpowiednią terapię, dzięki której dziecko może nauczyć się mówić.

 

wady-sluchu-550x350

 

Wrodzone uszkodzenie słuchu

3 na 1000 noworodków rodzi się z uszkodzeniem słuchu. Może to być tzw. niedosłuch głęboki (u 20%), umiarkowany (gdy dziecko słyszy niektóre dźwięki – można je wzmocnić poprzez specjalne aparaty słuchowe) lub lekki. Dzięki temu, że obecnie w Polsce robi się przesiewowe badanie słuchu wszystkim dzieciom, zaraz po urodzeniu udaje się określić, które dziecko ma problem lub jest nim zagrożone. Najczęściej nie wiadomo, co jest przyczyną tego zaburzenia, można się spotkać z opinią, że są to wady genetyczne. Za wadę słuchu może też winę ponosić: zakażenie wewnątrzmaciczne (np. wirusem cytomegalii), niewłaściwe leki zażywane w czasie ciąży przez matkę, żółtaczka. Problem ten w większym stopniu dotyczy wcześniaków, dzieci z niską masą urodzeniową czy urodzonych w zamartwicy.

 

Nabyte uszkodzenie słuchu

Bywa jednak i tak, że zdrowe dziecko, które dobrze słyszało we wczesnym dzieciństwie nagle zaczyna zdradzać niepokojące objawy:

  • nie reaguje na hałas,
  • nie odwraca głowy w kierunku głośnego, niespodziewanego dźwięku,
  • dziecko przestaje samo wydawać dźwięki,
  • wydaje się słyszeć tylko jeden rodzaj dźwięków,
  • nie zauważa, że ktoś wszedł do pokoju, jeśli nie widzi drzwi,
  • mówi dziwnym głosem, niewyraźnie,
  • nie reaguje na pytania, polecenia,
  • ma problemy z nabywaniem nowych umiejętności,
  • puszcza głośno telewizor lub radio.

Przyczyną takiego uszkodzenia może być poważna choroba dziecka: zapalenie opon mózgowych, przewlekłe i nawracające zapalenie uszu, powikłania po śwince, ale także urazy głowy. Jeżeli rodzica cokolwiek niepokoi, powinien zgłosić to pediatrze, który uważnie obejrzy dziecko, wykluczy zatkanie uszu (na przykład nadmiarem woskowiny), ich chorobę, spróbuje też przeprowadzić łatwy test – wywołać reakcję na dźwięki. Jeżeli obawy rodzica potwierdzą się, lekarz skieruje dziecko do specjalisty – audiologa. Trzeba pamiętać o tym, że wczesna reakcja w przypadku wady słuchu ma ogromne znaczenie i że intuicja rodzica w ich wykrywaniu jest nie do przecenienia.

 

Zdjęcie: Fotlia fot. by © Renata Osinska


Autor

Joanna Górnisiewicz

Z zawodu jest nauczycielką w małej wiejskiej szkole. Pasjonuje się metodami nauki przez zabawę i wszelkimi metodami wychowania oraz nauczania (głównie metodą Marii Montessori, edukacją domową i wczesną edukacją małego dziecka). Prywatnie mama trójki dzieci, dzięki którym nauczyła się, co to znaczy, że "każde dziecko jest inne". Uwielbia książki, kawę i góry. Prowadzi bloga o gadżetach dla mam i dzieci www.gadzetomama.pl

acerola dla dzieci

Jaka acerola dla dziecka będzie najlepsza? Zalecenia i stosowanie

2024-01-22
Nie jest tajemnicą, że dla wzmocnienia odporności warto podawać dzieciom witaminę C. Nie każdy jednak wie, że jednym z najlepszych jej źródeł jest acerola, czyli wiśnia z Barbados. Sprawdź, jaka acerola dla dzieci jest szczególnie polecana i co warto o niej wiedzieć.
krostki wokół ust u dziecka

Co na krostki wokół ust u dziecka? Skąd się biorą? Poradnik i polecane produkty

2024-01-10
Krostki wokół ust u dziecka mogą mieć wiele przyczyn. Najbanalniejsza to podrażnienie skóry przez nadmiernie wytwarzaną ślinę, do czego dochodzi w okresie ząbkowania. Rzadziej taki objaw jest oznaką alergii, atopowego zapalenia skóry albo infekcji grzybiczej. Sprawdź, czym smarować takie zmiany i kiedy warto skonsultować się lekarzem dermatologiem.
syrop na kaszel dla niemowląt

Jaki syrop na kaszel dla niemowląt jest najlepszy?

2023-11-30
Każdy rodzic niemowlaka wie, jak duże spustoszenie w codziennym rodzinnym życiu może siać zwykły kaszel. Chorujący bobas nie przesypia nocy, budząc innych domowników. Uporczywy kaszel może przekładać się na jego samopoczucie przez cały dzień. Jak złagodzić ten nieprzyjemny objaw? Najchętniej stosowanym sposobem jest syrop na kaszel dla dzieci. Dziś podpowiadamy, jak wybrać odpowiedni specyfik.
plamy na języku u dziecka

Plamy na języku dziecka: co oznaczają? 

2023-07-29
Wystąpienie plam na języku u dziecka to stosunkowo popularna dolegliwość. Zazwyczaj nie ma powodu do paniki, choć oczywiście nie należy bagatelizować problemu. W tym artykule dowiesz się, co oznaczają plamy na języku u dziecka, a także poznasz ewentualne przyczyny tej dolegliwości.  
Podwyższone płytki krwi u dziecka

Podwyższone płytki krwi u dziecka: czy należy się martwić? 

2023-07-26
Płytki krwi (trombocyty) to elementy morfotyczne krwi, które aktywnie uczestniczą w procesie krzepnięcia. Nadmiar płytek, zwany inaczej trombocytozą lub nadpłytkowością może nieść za sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Czy zatem w przypadku podwyższonych płytek krwi u dziecka należy się martwić? 
witaminy dla 3 latka

Jakie witaminy dla 3-latka wybrać? Polecane produkty

2023-07-18
Z pewnością doskonale wiesz, że dla zdrowego rozwoju twoje dziecko potrzebuje odpowiednich porcji witamin i minerałów. Co jednak, jeśli maluch lubi tylko niektóre owoce i warzywa, a do tego niespecjalnie przepada za mięsem? Jakie witaminy dla 3-latka warto wówczas wybrać i czy właściwie w ogóle należy je dziecku podawać?
wysypka po mmr

Wysypka po MMR: charakterystyka 

2023-07-13
MMR należy do grupy szczepionek atenuowanych, co oznacza, że w swoim składzie zawiera żywe wirusy o obniżonej chorobotwórczości. W związku z tym, wielu rodziców zastanawia się, jakie mogą być skutki uboczne po przyjęciu MMR? Jednym z nich może być tak zwany odczyn odrowy, objawiający się zmianami skórnymi. Poznaj charakterystykę wysypki po MMR.