Data modyfikacji:

Upławy u dziewczynek

Autor: Agnieszka Stefaniak-Zubko

Infekcje intymne zdarzają się nie tylko dojrzałym kobietom. Organizm dziewczynek, które jeszcze nie miesiączkują nie zawsze potrafi obronić się przed bakteriami i szkodliwymi czynnikami z zewnątrz. Do problemów ginekologicznych przyczynia się nieodpowiednia higiena, ale również brak owłosienia łonowego i poduszeczek tłuszczowych warg sromowych, które chronią przed zakażeniami.

 

upławy u dziewczynek, dziewczynka, dziecko

 

Objawy infekcji intymnych

Objawami infekcji w okolicach intymnych są zaczerwienia, świąd, wysypka i upławy, czyli nieprawidłowa wydzielina z pochwy. Zwykle ma ona nieprzyjemny zapach i barwę żółtą, zielonkawą, a czasem nawet krwistą. Zdarzają się upławy o grudkowatej (serowatej) konsystencji. Nabłonek pochwy niemowląt i małych dzieci jest delikatny oraz podatny na urazy, a także zakażenia. W dodatku w pochwach dziewczynek nie ma jeszcze bakterii, które stanowią naturalną barierę ochronną, takich jak pałeczki mlekowe, czy paciorkowce. Zmienia się to dopiero około piątego roku życia.

Sytuacji nie ułatwia również bliskość odbytu, brak owłosienia łonowego, tłuszczowej podściółki warg sromowych, jak również nienależyta higiena lub stosowanie drażniących środków myjących. Do infekcji przyczynić mogą się także inne problemy zdrowotne, czyli owsiki, antybiotykoterapia, egzemy, czy ciało obce w pochwie.

 

Higiena to podstawa

Delikatna skóra dziewczynki łatwo ulega podrażnieniom, dlatego tak ważna jest dbałość o codzienną higienę i prawidłowy dobór bielizny. Najlepiej unikać zbyt obcisłych majteczek, czy piżam z syntetycznych materiałów. Warto przyjrzeć się kosmetykom do kąpieli na łazienkowej półce. Kolorowe, pachnące mydła i płyny często nadmiernie wysuszają i są powodem podrażnień. U osób z wrażliwą skórą podobne efekty wywołać może barwiony i perfumowany papier toaletowy.

W przypadku dziewczynek ważny jest również kierunek mycia i podcierania okolic intymnych – zawsze róbmy to od przodu do tyłu (w kierunku odbytu). Umytą pupę należy osuszyć ręcznikiem i natłuścić oliwką, a gdy skóra jest już podrażniona, pomoże maść z cynkiem. Unikajmy jednak jej stosowania w okolicach cewki moczowej. Rodzinne nawyki higieniczne również mają wpływ na zdrowie intymne małych dziewczynek. Dbajmy, aby w łazience zawsze były czyste ręczniki oraz gąbki lub myjki osobne dla każdego członka rodziny. Pamiętajmy o myciu wanny i sedesu, zwracajmy uwagę, czy dzieci dokładnie myją ręce po skorzystaniu z toalety.

Kluczową sprawą jest wyrabianie pozytywnych nawyków u maluchów i rozmowa na temat tego, jak ważna jest higiena osobista i w jaki sposób o nią dbać. 

 


Uwaga! Ciało obce

Maluchy ciekawe z natury chętnie poznają własne ciało. Często zdarza się, że w wyniku zabawy w pochwie małej dziewczynki znajdzie się klocek, koralik, czy inny niewielki przedmiot. W tej sytuacji możemy zaobserwować krwawienie z dróg intymnych, czy upławy o nieprzyjemnym zapachu. Ciałem obcym w pochwie są również resztki papieru toaletowego. 

 


Owsiki

Anatomiczna bliskość odbytu i pochwy w przypadku małych dziewczynek rodzi szereg problemów związanych nie tylko z utrzymaniem higieny. Szacuje się, że co piąta mała kobieta zarażona owsicą ma również problem z zapaleniem sromu lub pochwy.  Samice owsików, które składają jaja w okolicy odbytu, często wędrują również w kierunku dróg intymnych, przenosząc ze sobą bakterie, które przyczyniają się do infekcji. Sytuację zaognia uporczywy świąd, ponieważ dzieci drapiąc się, powodują zakażenia wtórne. 

 


Antybiotyki

Terapia z wykorzystaniem antybiotyków zaburza florę bakteryjną organizmu. W przypadku kobiet i dziewczynek dotyczy to nie tylko przewodu pokarmowego, ale również pochwy i ujścia cewki moczowej. To z kolei rodzi niebezpieczeństwo pojawienia się infekcji grzybiczych. Pomocne w tej sytuacji są probiotyki i dieta wzbogacona o produkty mleczne, zawierająca kultury bakterii (jogurty, kefiry, zsiadłe mleko). W tym okresie warto również unikać słodyczy i diety bogatej w węglowodany, które stanowią pożywkę dla rozwoju drożdżaków.

 


Dojrzewanie

Niewielkie ilości, bezwonnych czasem żółtawych upławów można zaobserwować u dziewczynek, u których rozpoczyna się proces dojrzewania. Taka wydzielina nie oznacza infekcji i nie powinna niepokoić rodziców, choć warto obserwować, czy kolor i intensywność upławów nie ulega zmianie. Przy okazji należy uspokoić córkę, że zaobserwowane przez was objawy, są całkowicie naturalne, a od teraz jej ciało zacznie się intensywnie zmieniać i dojrzewać. 

 


Kiedy iść do lekarza?

Przedłużająca się infekcja, krwawienie z pochwy, zmiany koloru, konsystencji czy zapachu upławów powinna być bezwzględnym wskazaniem do wizyty u lekarza. Warto najpierw skonsultować się z pediatrą, który w razie potrzeby zaleci wizytę u ginekologa dziecięcego. W diagnozie przydatne będzie badanie ogólne i posiew moczu lub wymaz z pochwy, a w przypadku podejrzeń, że w narządach płciowych utkwiło ciało obce - także badanie RTG lub USG. Po zdiagnozowaniu małej pacjentki, lekarz wskaże odpowiednie leczenie, nasiadówki i poprawę higieny.

 

Zdjęcie: Fotolia.pl


Autor

Agnieszka Stefaniak-Zubko

Miłośniczka internetu i public relations. Zawodowo współtwórczyni lokalnej marki Zagłębiarki – dobry design rodem z Zagłębia Dąbrowskiego, dziennikarka, copywriterka i konsultantka  w zakresie social media. Prywatnie żona, mama dwójki dzieci i dwóch kotów. Wierzy, że rodzina dodaje skrzydeł do realizowania pasji, a liczba rosnących obowiązków, rozciąga 24-godzinny dzień do nieskończoności

Komentarze
13-04-2020
Ocena:
Co można DAĆ DO MAJTEK
08-04-2020
Ocena:
A co jak kolor przez pierwsze miesiące u 13 letniej dziewczynki był żółty/beżowy a po chwili zmienił się na ciemny czarny?
10-03-2020
Ocena:
Czy .ona dość lignina do majtek dziewczynce
08-02-2018
Ocena:
Odpowiednia higiena i nie powinno być problemów. A jeżeli już coś się pojawi to obowiązkowa wizyta u specjalisty. Lepiej dmuchać na zimne
katar u dziecka

Co na katar dla 2-latka?

2022-06-17
Katar jest jedną z najczęstszych przypadłości wieku dziecięcego. Nie jest specjalnie groźny, za to bardzo męczący – uniemożliwia maluszkowi spokojny sen i swobodne jedzenie oraz negatywnie wpływa na jego samopoczucie. Na szczęście wydzielinę z nosa można skuteczne zwalczać. Sprawdź, co na katar dla 2-latka sprawdza się najlepiej i kiedy należy już udać się z tym problemem do pediatry.
operacja

Jaka jest prawidłowa pielęgnacja po zabiegu stulejki u dzieci?

2022-06-10
Dość często zdarza się, że napletek małego chłopca nie daje się całkowicie zsunąć, co kwalifikuje malucha do zabiegu operacyjnego. Istnieją dwa rodzaje leczenia: jedno polega na operacji plastycznej napletka, drugi to obrzezanie. Niezależnie od tego, co zaleci lekarz i na co zdecydują się rodzice, po zabiegu chłopiec będzie potrzebował specjalnej pielęgnacji. Wyjaśniamy, na czym polega pielęgnacja po zabiegu stulejki u dziecka.
kleszcze

Kleszcz u dziecka? Co robić?

2022-03-12
Ugryzienie kleszcza u dziecka przyprawia cię o silne dreszcze? Nie pozwalasz swobodnie hasać dziecku na łące w obawie przed kleszczami? Wiedz, że nawet na trawniku miejskiego parku znajdziesz rzesze tych pajęczaków. Wcale nie musicie zagłębiać się w leśną głuszę. Zapamiętaj jedno: kleszcz u niemowlaka oraz u starszaka to nie koniec świata. Jeśli wbije się on w ciało – nie panikuj. Szybko i we właściwy sposób usuń kleszcza z ciała dziecka oraz obserwuj rumień. W tym artykule rozprawiamy się z tematem: kleszcz u dziecka? Co robić?
opryszczka u rocznego dziecka

Opryszczka u rocznego dziecka – leczenie, sposoby

2022-02-01
Opryszczka wargowa to choroba skóry wywołana wirusem HSV-1. O ile u dorosłych powoduje ona jedynie dyskomfort, o tyle dla dzieci może być już groźna. Sprawdź, jak objawia się opryszczka u rocznego dziecka i co robić w razie wystąpienia jej objawów.
gorączka u rocznego dziecka

Gorączka u rocznego dziecka. Co robić?

2022-01-30
Gorączka u dziecka zawsze martwi rodziców. Czy jednak rzeczywiście w każdym przypadku musi ona zwiastować infekcję? Sprawdź, z czego może wynikać gorączka u rocznego dziecka, kiedy należy ją zbijać i kiedy należy udać się z dzieckiem do lekarza.
szczoteczka dla rocznego dziecka

Jaka szczoteczka dla rocznego dziecka?

2022-01-10
Aby w buzi małego dziecka szybko nie rozwinęła się próchnica, niezwykle ważne jest przestrzeganie higieny – czyli po prostu mycie zębów. Będzie ono przebiegało bez większych trudności, jeśli tylko zastosujesz się do pewnych zasad i wybierzesz odpowiednią szczoteczkę. Wyjaśniamy, jaka szczoteczka dla rocznego dziecka będzie najlepsza i jak jej używać.
tran dla rocznego dziecka

Tran dla rocznego dziecka – wszystko, co powinniście wiedzieć

2022-01-08
Poprawa odporności, wsparcie rozwoju mózgu, a nawet regulacja poziomu hormonów – to tylko niektóre korzyści, które wynikają z zażywania tranu. Ten niezwykle popularny suplement diety można podawać również małym dzieciom – należy jednak wiedzieć, jak to robić i jaki produkt wybrać. Sprawdź, jaki tran dla rocznego dziecka kupić i ile go podawać.