Upławy u dziewczynek

Data:

Infekcje intymne zdarzają się nie tylko dojrzałym kobietom. Organizm dziewczynek, które jeszcze nie miesiączkują nie zawsze potrafi obronić się przed bakteriami i szkodliwymi czynnikami z zewnątrz. Do problemów ginekologicznych przyczynia się nieodpowiednia higiena, ale również brak owłosienia łonowego i poduszeczek tłuszczowych warg sromowych, które chronią przed zakażeniami.

 

upławy u dziewczynek, dziewczynka, dziecko

 

Objawy infekcji intymnych

Objawami infekcji w okolicach intymnych są zaczerwienia, świąd, wysypka i upławy, czyli nieprawidłowa wydzielina z pochwy. Zwykle ma ona nieprzyjemny zapach i barwę żółtą, zielonkawą, a czasem nawet krwistą. Zdarzają się upławy o grudkowatej (serowatej) konsystencji. Nabłonek pochwy niemowląt i małych dzieci jest delikatny oraz podatny na urazy, a także zakażenia. W dodatku w pochwach dziewczynek nie ma jeszcze bakterii, które stanowią naturalną barierę ochronną, takich jak pałeczki mlekowe, czy paciorkowce. Zmienia się to dopiero około piątego roku życia.

Sytuacji nie ułatwia również bliskość odbytu, brak owłosienia łonowego, tłuszczowej podściółki warg sromowych, jak również nienależyta higiena lub stosowanie drażniących środków myjących. Do infekcji przyczynić mogą się także inne problemy zdrowotne, czyli owsiki, antybiotykoterapia, egzemy, czy ciało obce w pochwie.

 

Higiena to podstawa

Delikatna skóra dziewczynki łatwo ulega podrażnieniom, dlatego tak ważna jest dbałość o codzienną higienę i prawidłowy dobór bielizny. Najlepiej unikać zbyt obcisłych majteczek, czy piżam z syntetycznych materiałów. Warto przyjrzeć się kosmetykom do kąpieli na łazienkowej półce. Kolorowe, pachnące mydła i płyny często nadmiernie wysuszają i są powodem podrażnień. U osób z wrażliwą skórą podobne efekty wywołać może barwiony i perfumowany papier toaletowy.

W przypadku dziewczynek ważny jest również kierunek mycia i podcierania okolic intymnych – zawsze róbmy to od przodu do tyłu (w kierunku odbytu). Umytą pupę należy osuszyć ręcznikiem i natłuścić oliwką, a gdy skóra jest już podrażniona, pomoże maść z cynkiem. Unikajmy jednak jej stosowania w okolicach cewki moczowej. Rodzinne nawyki higieniczne również mają wpływ na zdrowie intymne małych dziewczynek. Dbajmy, aby w łazience zawsze były czyste ręczniki oraz gąbki lub myjki osobne dla każdego członka rodziny. Pamiętajmy o myciu wanny i sedesu, zwracajmy uwagę, czy dzieci dokładnie myją ręce po skorzystaniu z toalety.

Kluczową sprawą jest wyrabianie pozytywnych nawyków u maluchów i rozmowa na temat tego, jak ważna jest higiena osobista i w jaki sposób o nią dbać. 

 

Uwaga! Ciało obce

Maluchy ciekawe z natury chętnie poznają własne ciało. Często zdarza się, że w wyniku zabawy w pochwie małej dziewczynki znajdzie się klocek, koralik, czy inny niewielki przedmiot. W tej sytuacji możemy zaobserwować krwawienie z dróg intymnych, czy upławy o nieprzyjemnym zapachu. Ciałem obcym w pochwie są również resztki papieru toaletowego. 

 

Owsiki

Anatomiczna bliskość odbytu i pochwy w przypadku małych dziewczynek rodzi szereg problemów związanych nie tylko z utrzymaniem higieny. Szacuje się, że co piąta mała kobieta zarażona owsicą ma również problem z zapaleniem sromu lub pochwy.  Samice owsików, które składają jaja w okolicy odbytu, często wędrują również w kierunku dróg intymnych, przenosząc ze sobą bakterie, które przyczyniają się do infekcji. Sytuację zaognia uporczywy świąd, ponieważ dzieci drapiąc się, powodują zakażenia wtórne. 

 

 

Antybiotyki

Terapia z wykorzystaniem antybiotyków zaburza florę bakteryjną organizmu. W przypadku kobiet i dziewczynek dotyczy to nie tylko przewodu pokarmowego, ale również pochwy i ujścia cewki moczowej. To z kolei rodzi niebezpieczeństwo pojawienia się infekcji grzybiczych. Pomocne w tej sytuacji są probiotyki i dieta wzbogacona o produkty mleczne, zawierająca kultury bakterii (jogurty, kefiry, zsiadłe mleko). W tym okresie warto również unikać słodyczy i diety bogatej w węglowodany, które stanowią pożywkę dla rozwoju drożdżaków.

 

Dojrzewanie

Niewielkie ilości, bezwonnych czasem żółtawych upławów można zaobserwować u dziewczynek, u których rozpoczyna się proces dojrzewania. Taka wydzielina nie oznacza infekcji i nie powinna niepokoić rodziców, choć warto obserwować, czy kolor i intensywność upławów nie ulega zmianie. Przy okazji należy uspokoić córkę, że zaobserwowane przez was objawy, są całkowicie naturalne, a od teraz jej ciało zacznie się intensywnie zmieniać i dojrzewać. 

 

Kiedy iść do lekarza?

Przedłużająca się infekcja, krwawienie z pochwy, zmiany koloru, konsystencji czy zapachu upławów powinna być bezwzględnym wskazaniem do wizyty u lekarza. Warto najpierw skonsultować się z pediatrą, który w razie potrzeby zaleci wizytę u ginekologa dziecięcego. W diagnozie przydatne będzie badanie ogólne i posiew moczu lub wymaz z pochwy, a w przypadku podejrzeń, że w narządach płciowych utkwiło ciało obce - także badanie RTG lub USG. Po zdiagnozowaniu małej pacjentki, lekarz wskaże odpowiednie leczenie, nasiadówki i poprawę higieny.

 

Zdjęcie: Fotolia.pl

Komentarze
Dodaj komentarz
13-4-2020
Ocena:
Co można DAĆ DO MAJTEK
8-4-2020
Ocena:
A co jak kolor przez pierwsze miesiące u 13 letniej dziewczynki był żółty/beżowy a po chwili zmienił się na ciemny czarny?
10-3-2020
Ocena:
Czy .ona dość lignina do majtek dziewczynce
8-2-2018
Ocena:
Odpowiednia higiena i nie powinno być problemów. A jeżeli już coś się pojawi to obowiązkowa wizyta u specjalisty. Lepiej dmuchać na zimne