Data publikacji:

Jak odróżnić suchy kaszel od mokrego?

Autor: Mariusz Kłos - Lekarz

Dostępność preparatów powszechnie stosowanych w chorobach układu oddechowego, którym towarzyszy kaszel, nie w każdym przypadku ułatwia leczenie tych schorzeń. Należy uważać by nie popełnić błędu i nie podać kaszlącemu dziecku niepotrzebnego, czy nawet szkodliwego lekarstwa. Dlatego warto nabyć umiejętność odróżniania kaszlu „suchego” od „mokrego”.

 

Jak odróżnić suchy kaszel od mokrego?

 

Kaszel to czynność fizjologiczna polegająca na gwałtownym wypchnięciu powietrza z dróg oddechowych przy współudziale wielu mięśni. Kasłanie możemy podzielić na tzw. „suche” i „wilgotne” – podział ten opiera się o kryterium obecności w drogach oddechowych wydzieliny, bądź jej braku.

 

Kiedy suchy kaszel?

W „pozaoskrzelowych” chorobach układu oddechowego nie dochodzi do produkcji wydzieliny, stąd mówimy o suchym kaszlu. Pojawia się on np. przy zapaleniu opłucnej, przy złamaniach żeber, w zapaleniu krtani, czy w przypadku drażnienia ośrodka oddechowego znajdującego się w mózgu. Poza tym nieproduktywne kasłanie występuje w chorobach śródmiąższowych płuc. Również w niektórych schorzeniach typowo „oskrzelowych” mamy do czynienia z suchym kaszlem: mowa tu np. o astmie, czy ostrym okresie wirusowego zapalenia oskrzeli.

Kiedy mokry kaszel?

Kaszel wilgotny występuje w chorobach przebiegających z zaleganiem wydzieliny w dolnych drogach oddechowych. W przypadku tego typu kasłania dochodzi do odkrztuszania płynnej wydzieliny, której charakter może wskazywać na przyczynę. Zielona lub żółta (ropna) najczęściej świadczy o zapaleniu zatok przynosowych, oskrzeli lub płuc. Przy dużej ilości takiego płynu podejrzewa się rozstrzenie oskrzeli, czy pęknięcie ropnia płuca (w tym drugim przypadku duże objętości pojawiają się nagle). Nieprzyjemny zapach śliny może świadczyć o infekcji bakteriami beztlenowymi. Jeżeli maluch choruje na przewlekłe zapalenie oskrzeli to wydzielina ma charakter śluzowy, gęsty, jest lepka i pojawia się najczęściej rano. Odkrztuszanie „grudek” i „czopów” ma miejsce w mukowiscydozie, natomiast domieszka pokarmu świadczyć może o obecności wrodzonej wady układu oddechowego – przetoki tchawiczo-przełykowej. Kaszlem wilgotnym, produktywnym, nazywa się również stan, w którym wydzielina zawiera krew (jest to tzw. krwioplucie).

Kasłania nie ocenia się na podstawie postawionej diagnozy – lekarz nazywa kaszel wilgotnym lub suchym dopiero, kiedy „usłyszy” kaszlącego malucha. Odróżnienie mokrego kasłania od nieproduktywnego ma znaczenie w doborze odpowiedniej terapii objawowej – inne postępowanie podejmuje się w leczeniu wilgotnego, a inne w terapii suchego kaszlu.

 

Przeczytaj również:

Kaszel u dziecka - objawy i leczenie >>

Zapalenie oskrzeli u dzieci >>


Autor

Komentarze
21-11-2017
Ocena:
Dla mnie syrop musi działać przeciwzapalnie i pomagać w odkrztuszaniu. Moje dzieciaki nigdy nie mają suchego kaszlu i chorują na krtań. U nas zawsze jest ten mokry i ważne kiedy zaczyna się odrywać.
13-11-2017
Ocena:
Wydaje mi się, że syrop pomagający zwalczyć stan zapalny jest najlepszym rozwiązaniem. W przeciwnym wypadku kaszel ciągnienie w nieskończoność.
26-10-2017
Ocena:
Właśnie wychodzimy z infekcji. Zaczęłam od syropu z cebuli i inhalacji solą fizjologiczną, ale nie było poprawy, więc zaczęłam podawać synkowi przeciwzapalnie fosidal, żeby dolne drogi oddechowe były czyste. No i już jest znacznie lepiej
26-01-2017
Ocena:
Raczej jestem w stanie rozpoznać jaki to rodzaj kaszlu i najczęściej jednak moja córka ma mokry kaszel. Podaję jej wted przeciwzapalny fosidal, bo szybko łagodzi objawy i leczy przyczynę kaszlu, czyli stan zapalny
22-08-2016
Ocena:
My zaczynamy od syropu z cebuli, syrop Hani podajemy po trzech dniach, jeśli nie widać poprawy i trzeba działać przeciwzapalnie. Ja nigdy nie miałam problemów z rozróżnieniem kaszlu.
08-07-2016
Ocena:
Dla mnie sprawa jest prosta oba rodzaje kaszlu są naprawdę proste do rozróżnienia i wiem kiedy i co mam podać dzieciakom. Jak się ma trójkę to człowiek ma doświadczenie z przeziębieniem. U nas również najczęściej idzie fosidal bo jest najszybszy w działaniu i inhalacje z nebulizatora.
30-04-2016
Ocena:
Poszłam do lekarza bo byłam chora i miałam kaszel i lekarz zapytała jaki mam rodzaj kaszlu i ja nie umiem rozróżnić zawsze mam z tym problem
01-02-2016
Ocena:
Ja nigdy nie umiem zweryfikować czy to suchy czy mokry kaszel. Również z tego względu wybrałam Dicotuss Baby ponieważ zawszę mogę go podać bez konieczności wizyty u lekarza. Sprawdza się super i jest z naturalnych składników a to dla mnie podstawa.
25-01-2016
Ocena:
Ja przetestowałam syrop Tengi i jak dla mnie naprawdę szybko zadziałał. Obyło się bez antybiotyków, choroba się zatrzymała a kaszel ładnie się odrywał. Przy mokrym kaszlu warto pamiętać o oklepywaniu dzieci.
28-12-2015
Ocena:
Głównie walczę z mokrym kaszlem. Daję wtedy córce fosidal przeciwzapalny, bo nie tylko łagodzi kaszel, ale jest przeciwzapalny, więc hamuje chorobę.
23-11-2015
Ocena:
I u nas sprawdza się Dicotuss Baby. tez miałam problem aby odróżnić mokry od suchego u dziecka. On jest wygodny bo nie muszę zawsze chodzić do pediatry aby zdiagnozował rodzaj. U nas szybko widać po nim poprawę.
23-10-2015
Ocena:
Nigdy tego nie wiem, wsłuchuję się ale zawsze mam wątpliwości, raz lekarz przepisał mi dicotuss, pomógł i już nie kombinuje, działa na oba rodzaje i nie muszę już się głowić czy jest taki czy inny.
24-09-2015
Ocena:
Ja raczej polegam na diagnozie lekarza, bo samemu to trudno odróżnić. Najczęściej mój synek jednak mokry kaszel ma
11-08-2015
Ocena:
A jak dużym dzieciom można już podać lek? Mój synek ma 2, 4 latka, Przeziębił mi się w te upały i bardzo męczy go kaszel. Czy mogę mu podać ten fosidal?
30-05-2015
Ocena:
Moje dziecko przy infekcja jednak głównie mokry ma kaszel.
29-01-2015
Ocena:
Ja nie bardzo to odróżniam. Ostatnio jak córka była chora, to lekarz stwierdził mokry kaszel i przepisał jej przeciwzapalny fosidal. Syrop się okazał bardzo skuteczny, bo w szybkim czasie córka wróciła do zdrowia.
upławy u dziewczynek, dziewczynka, dziecko

Upławy u dziewczynek

2021-03-10
Upławy mogą pojawić się nie tylko u dorosłych kobiet, ale też u małych dziewczynek. Sprawdź jak objawiają się upławy u dziewczynek, czym mogą być spowodowane i kiedy udać się do lekarza.
suplementy dla dzieci

Jakie suplementy diety warto dawać dzieciom

2020-03-25
Czy zbilansowana dieta wystarczy, by zapewnić dzieciom zdrowie, odporność, siłę na naukę i zabawę? Czy warto wspomagać dzieci suplementami diety, czy może lepie...
bilanse szczepienia koronawirus

Koronawirus: bilanse zdrowych dzieci odroczone, szczepienia wykonywane planowo

2020-03-13
Zaplanowane w placówkach Podstawowej Opieki Medycznej bilanse dzieci zdrowych odroczone do 30 kwietnia. Szczepienia umówione w czasie pandemii wykonuje się plan...
koronawirus dzieci

Koronawirus u dzieci – czy stanowi zagrożenie?

2020-03-12
Jak uchronić dzieci przed koronawirusem? Czy jest na to sposób? Jakie są objawy zakażenia korona wirusem u dzieci? Na co zwrócić uwagę? Czy dzieci mogą rozsiewa...
dziecko chrapie

Dziecko chrapie, czy to normalne?

2019-11-27
Chrapanie to dość częsta dolegliwość obserwowana także u dzieci, która u większości rodziców budzi lęk i niepokój. Choć chrapanie nie jest chorobą, tylko przeja...
jak rozmawiać z dzieckiem o nadwadze

Dziecko z nadwagą - jak rozmawiać z dzieckiem o nadwadze

2019-11-12
Jak pomóc dziecku z nadwagą, jak z nim rozmawiać, aby zmotywować je do działania i nie doprowadzić do utraty poczucia własnej wartości?Podpowiadamy....
toksokaroza glisty psie

Glisty psie mogą spowodować toksokarozę u dzieci

2019-10-18
Szczenięta i młode psy będące nosicielami glisty psiej mogą przekazać je dzieciom, a te mogą zachorować na toksokarozę. Sprawdź, co to za choroba i jakie są jej...