Data publikacji:

Kaszel u dziecka - objawy i leczenie

Autor: Mariusz Kłos - Lekarz

Kaszel u dziecka nie wróży nic dobrego – i o ile pojedynczy epizod najczęściej zapobiega przedostaniu się ciała obcego do dolnych dróg oddechowych, o tyle nawracający i trwający kilka dni jest objawem chorobowym, najczęstszym i najważniejszym w chorobach układu oddechowego – w tym przypadku wymaga pilnej wizyty u pediatry.

Jakie są objawy kaszlu u dzieci?


Kasłanie jest jednym z podstawowych mechanizmów obronnych układu oddechowego – pojawia się, jako następstwo drażnienia receptorów kaszlowych. Komórki te rozmieszczone są zarówno w górnych drogach oddechowych (w tym w jamach przynosowych), jak i w drogach dolnych (przede wszystkim w tchawicy i oskrzelach). Receptory kaszlowe znajdują się także w opłucnej, przewodzie słuchowym zewnętrznym, osierdziu i przeponie.

 

Gdy dziecko kaszle

Przyczyn kasłania może być wiele: dodatkowe objawy i wykonane badania odpowiedzą na pytanie, dlaczego u malucha pojawia się kaszel. Wśród sprawców wymienia się:
- ciała obce w drogach oddechowych,
- infekcje (zapalenie oskrzeli, zatok, krtani, tchawicy, płuc),
- astmę oskrzelową,
- mukowiscydozę,
- cofanie się treści żołądkowej,
- wrodzone wady układu oddechowego i przepony,
- rozstrzenie oskrzeli,
- czynniki psychologiczne.

 

Najczęstszą przyczyną kaszlu u dzieci są zakażenia układu oddechowego – w trakcie ostrych infekcji wirusowych dochodzi do uszkodzenia i złuszczenia nabłonka wyścielającego drogi oddechowe, co skutkuje odsłonięciem receptorów kaszlowych, które w takich przypadkach reagują nawet na niewielkie bodźce – drogą odruchową pojawia się kaszel. Objaw ustępuje po kilku tygodniach – dopiero po takim okresie czasu odbudowany zostaje nabłonek dróg oddechowych.

 

Rodzaje kaszlu - ostry, podostry i przewlekły

Jeżeli kasłanie utrzymuje się przez okres krótszy niż 3. tygodnie mówimy o kaszlu ostrym (najczęściej pojawia się w przebiegu infekcji dróg oddechowych lub alergii), natomiast przewlekłym nazywa się trwający powyżej 8. tygodni (za „przewlekanie się” kaszlu najczęściej odpowiada wydzielina spływająca po tylnej ścianie gardła). Kasłanie podostre trwa 3-8 tygodni – jego główną przyczyną jest przebyte zakażenie wirusowe (objaw utrzymuje się, ponieważ nabłonek dróg oddechowych potrzebuje kliku tygodni, aby w pełni się zregenerować, jego uszkodzenie objawia się właśnie kaszlem).

 

Leczenie kaszlącego malucha

W zależności od objawów należy włączyć odpowiednią terapię, np. leczenie przeciwbakteryjne, przeciwastmatyczne, operacyjne itd. Ważne jest również działanie objawowe – wyeliminowanie kaszlu. W tym celu stosuje się preparaty o działaniu przeciwkaszlowym i wykrztuśnym - najczęściej są to syropy.

 

W leczeniu kaszlu wilgotnego zwraca się uwagę na postępowanie ułatwiające usuwanie wydzieliny z dróg oddechowych i zwiększające efektywność kaszlu: należy nawilżać wdychane powietrze, stosuje się metody fizjoterapii (np. oklepywanie), można także odsysać wydzielinę z dróg oddechowych. Z leków podaje się preparaty rozrzedzające płyn oskrzelowy, czyli tzw. mukolityki, np. acetylocysteinę, ambroksol, czy bromheksynę.


W terapii kaszlu suchego zastosowanie znalazły preparaty o działaniu ośrodkowym (np. dekstrometorfan). Ich zadaniem jest wpływ na ośrodkowy układ nerwowy poprzez hamowanie ośrodka kaszlu znajdującego się w mózgu.

 

Przeczytaj również: Jak odróżnić suchy kaszel od mokrego? >>

 

Dziecko zostaje w domu?

Decyzja o posłaniu dziecka do przedszkola musi być przemyślana. Jeżeli maluch ma infekcję to powinien zostać w domu. W przypadku zdiagnozowania u dzieciaka chorób niezakaźnych (np. astmy oskrzelowej, mukowiscydozy) nie należy nierozsądnie przetrzymywać dziecka w domu – nieposyłanie do przedszkola powinno mieć miejsce w przypadku okresów zaostrzeń tych chorób.

 

Zdjęcie: Fotolia by Dmitry Naumov all rights reserved


Autor

Komentarze
29-08-2018
Ocena:
Moje dziecko jest alergikiem, najczęściej wystarcza podanie leku antyhistaminowego, allertec, by wszystkie objawy ustąpiły. Infekcje łapie wyjątkowo rzadko. Myślę, że to dzięki odpowiedniemu wzmocnieniu organizmu. Kaszel jest sezonowy i zawsze związany z pyleniem.
27-12-2017
Ocena:
Powiem wam, że ja również uważam, że najlepsze są syropy działające przeciwzapalnie. Trzeba zdusić przyczynę choroby a nie tylko leczyć efekt końcowy.
26-10-2017
Ocena:
Syrop Jagody własnie ratuje przed zapaleniem oskrzeli. Mam paskudy kaszel, który własnie raczył zmienić się w mokry i odrywający się. Nie wiem jakim cudem tyle tego spłynęło i męczy.
27-06-2017
Ocena:
Mojemu nie chciało przejść, dopiero po benodilu poszło i kaszel odpuścił. Mały przespał spokojnie noc i nie kasłał tak jak wcześniej.
09-05-2017
Ocena:
Swojemu synkowi podawałam dwa syropy ale nie było poprawy, pediatra wprowadził fosidal, żeby nie doszło do rozwoju choroby i ewentualnego zapalenia oskrzeli. U nas naprawdę pomogło i w dniu dzisiejszym, po kontroli lekarskiej mogę śmiało powiedzieć, że synek jest zdrowy.
29-03-2017
Ocena:
Właśnie wczoraj pediatra przepisał córce benodil i muszę powiedzieć, że już po pierwszej inhalacji jej się poprawiło. A miała taki kaszel, że byłam pewna, że się skończy antybiotykiem. Ale wygląda na to, że benodil sobie poradzi z tą infekcją
08-03-2017
Ocena:
Ja dostałam wspomniany syrop razem z inhalacjami z Benodilu. Lekarz powiedział,że jeśli nie pomoże włączamy antybiotyk ale na całe szczęście inhalacje i leczenie było bardzo skuteczne. Nie zeszło na oskrzela.
23-11-2016
Ocena:
Fakt, jeśli masz alergika w domu to masz podwójną skalę rażenia. W okresie pylenia walczysz z katarem i kaszlem lekami od alergologa. Zimą, kiedy nie martwią mnie pyłki, kaszel przychodzi z przedszkola i lepiej go jak najszybciej leczyć. Fosidal jest naprawdę skuteczny, nie martwisz się, że znowu zejdzie na oskrzela.
31-10-2016
Ocena:
Szyszka ma rację, grunt to działanie na samym początku infekcji. Nie ma co dopuszczać do rozwinięcia się stanu zapalnego i przeziębienia w pełni. Antybiotyki to nic dobrego.
30-09-2016
Ocena:
Jak dla mnie lepiej podawać coś przeciwzapalnego. Moje dziecko ma tendencje do zapalenia oskrzeli i wolę podać syrop Szantal. Nie ma co ryzykować, że będzie kolejny antybiotyk. Cztery w tym roku starczą.
03-09-2016
Ocena:
Taka diagnoze mozesz uslyszec, kiedy objawy u twojego dziecka, w postaci kaszlu i wzmozonego wydzielania sluzu, utrzymuja sie przez co najmniej 3 miesiace.
30-08-2016
Ocena:
I u nas jak u poprzedników ten ziołowy Dicotuss sprawdza się najlepiej. Podaje dziecku za każdym razem bez różnicy czy to suchy czy mokry kaszel i szybko pomaga
18-05-2016
Ocena:
No, dzięki temu fosidalowi przeciwzapalnemu, to mój synek się wykaraskał z zapalenia oskrzeli. Długo go ten kaszel męczył i dopiero właśnie fosidal pomógł mu całkowicie do zdrowia wrócić
12-05-2016
Ocena:
Myśmy byli z dzieckiem na kontroli lekarskiej i pani doktor kazała podawać fosidal, żeby działać przeciwzapalnie i nie dopuścić do zapalenia oskrzeli.
31-03-2016
Ocena:
Na moją córke najlepiej sprawdza się Dicotuss Baby. Ma bardzo fajny skład ( prawoślaz, miód) i działa na każdy rodzaj kaszlu. Pewnie właśnie ze względu na skład można podawać go już od 1 r.ż.
23-10-2015
Ocena:
Jestem uprzedzona do inhalacji,nie znam się na rodzajach kaszlu i kupuję taki syrop, który działa na oba, teraz mam dicotuss i jest dobry, lepiej niech dziecko wyksztusi wydzielinę , jak będzie zalegała to może wymiotować.
30-05-2015
Ocena:
Do Afiddo - jest od drugiego roku życia, możesz spokojnie kupić w aptece. Dodatkowo, jeśli masz inhalator zastosuj inhalacje z soli fizjologicznej. Warto pamiętać o podawaniu dużej ilości płynów do picia i częstym oklepywaniu pleców dziecka.
25-05-2015
Ocena:
Dziewczyny, od jakiego wieku można podać dziecku ten fosidal? Synek często ostatnio łapie infekcje i mokry kaszel męczy go chyba najbardziej :(
28-01-2015
Ocena:
Na mokry kaszel u nas bardzo się sprawdził przeciwzapalny fosidal. Plusem też jest to, że ma fajny smak i dziecko się nie burzyło za bardzo, jak mu podawałam.
23-01-2015
Ocena:
u nas nie chodziło tylko o samo działanie przeciwzapalne, fosidal ma również działanie wykrztuśne, pomaga pozbyć się tej całej zaległej wydzieliny. Warto pamiętać o podawaniu dużej ilości ciepłych płynów do picia dzieciom żeby lepiej się odrywało i o częstym opukiwaniu pleców, dodatkowo można nasmarować plecy np. amolem
09-01-2015
Ocena:
Ja przeciwzapalnie stosuję Nurofen, tylko daję połowę dawki rano i wieczorem, tak przez trzy dni z rzędu. Fajnie działa. A Nurofen zawsze mam w domowej apteczce ;)
09-01-2015
Ocena:
nie nie jest, można go kupić w aptece bez recepty. Jest dla dzieciaczków od drugiego roku życia. Ma działanie przeciwzapalne i akurat u mnie sie sprawdził. Ja mam małego przedszkolaka, który przynosi różne wynalazki z przedszkola.
06-01-2015
Ocena:
a ten lek jest na receptę, czy mogę go kupić bez recepty? Bo kiedyś był na pewno a teraz to już nie wiem
06-01-2015
Ocena:
u nas przez cały rok na odporność sok z malin, jak się córa przeziębiła to dostała od lekarza fosidal (kiedyś na receptę, teraz już nie) i jest już ok. oby trochę ten mróz zarazki wymroził i po przerwie świątecznej dzieci były zdrowe i się nie zarażały:)
30-12-2014
Ocena:
u nas najpierw był such kaszel, dość męczący w nocy podawaliśmy pini a za dwa dni zaczął się mokry kaszel i trzeba było robić inhalacje z soli fizjologicznej, podaliśmy przeciwzapalny Fosidal i smarowaliśmy małą maścią majerankową oraz opukiwaliśmy plecki.
choroba lokomocyjna u dzieci

Choroba lokomocyjna u dzieci – jak pomóc maluchowi przetrwać podróż?

2024-11-20
Choroba lokomocyjna, inaczej kinetoza, to problem, który dotyka wielu dzieci podczas podróży samochodem, autobusem czy statkiem. Nudności, zawroty głowy i ogólne złe samopoczucie potrafią skutecznie zepsuć rodzinny wyjazd. Jak sobie z tym radzić i co robić, by podróż z dzieckiem była jak najbardziej komfortowa? O tym opowiemy w poniższym artykule.
ochrona uv

Czy słońce naprawdę szkodzi dzieciom? Jak skutecznie chronić maluchy przed promieniowaniem UV?

2024-09-30
Słońce jest naturalnym źródłem witaminy D, ale jego promieniowanie może być niebezpieczne dla dzieci. Skóra maluchów jest delikatna i bardziej podatna na szkodliwe działanie słońca. Czy naprawdę słońce szkodzi dzieciom, czy może są sposoby na bezpieczne korzystanie z jego dobrodziejstw? Sprawdź, jak skutecznie chronić najmłodszych przed promieniowaniem UV i co warto wiedzieć o zdrowej opaleniźnie
zatrucie pokarmowe u dziecka

Co na zatrucie pokarmowe u dziecka? Poradnik

2024-03-25
Zatrucie pokarmowe to zespół objawów ze strony układu pokarmowego, które występują po kontakcie z wirusem bądź na skutek spożycia pokarmów zawierających szkodliwe bakterie lub toksyny. Zatrucie pokarmowe u dziecka jest dość częstą przypadłością, ponieważ młody układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni wykształcony. Sprawdź, jakie są objawy zatrucia pokarmowego, jak radzić sobie z nim przy pomocy domowych metod i kiedy należy szukać pomocy lekarskiej.
niska temperatura u dziecka

Co na niską temperaturę u dziecka?

2024-03-22
Infekcjom u dziecka zazwyczaj towarzyszy podwyższenie temperatury ciała, czyli stan podgorączkowy lub gorączka. Nie jest tak jednak zawsze – może się zdarzyć, że to, co będzie martwiło rodziców, to zbyt niska temperatura u dziecka. Z czego może wynikać takie ochłodzenie się organizmu i kiedy należy skonsultować tę przypadłość z lekarzem?
rumień u dziecka

Rumień u dzieci: jak wygląda i jak leczyć?

2024-03-19
Rumień zakaźny to choroba, która najczęściej występuje u dzieci w wieku przedszkolnym. Wywoływana jest przez parwowirus B19, a głównym jej objawem są wysypka oraz charakterystyczne, czerwone plamy na twarzy. Jak długo trwa rumień u dzieci i w jaki sposób się go leczy?
acerola dla dzieci

Jaka acerola dla dziecka będzie najlepsza? Zalecenia i stosowanie

2024-01-22
Nie jest tajemnicą, że dla wzmocnienia odporności warto podawać dzieciom witaminę C. Nie każdy jednak wie, że jednym z najlepszych jej źródeł jest acerola, czyli wiśnia z Barbados. Sprawdź, jaka acerola dla dzieci jest szczególnie polecana i co warto o niej wiedzieć.
krostki wokół ust u dziecka

Co na krostki wokół ust u dziecka? Skąd się biorą? Poradnik i polecane produkty

2024-01-10
Krostki wokół ust u dziecka mogą mieć wiele przyczyn. Najbanalniejsza to podrażnienie skóry przez nadmiernie wytwarzaną ślinę, do czego dochodzi w okresie ząbkowania. Rzadziej taki objaw jest oznaką alergii, atopowego zapalenia skóry albo infekcji grzybiczej. Sprawdź, czym smarować takie zmiany i kiedy warto skonsultować się lekarzem dermatologiem.