Data publikacji:

Kaszel u dziecka - objawy i leczenie

Autor: Mariusz Kłos - Lekarz

Kaszel u dziecka nie wróży nic dobrego – i o ile pojedynczy epizod najczęściej zapobiega przedostaniu się ciała obcego do dolnych dróg oddechowych, o tyle nawracający i trwający kilka dni jest objawem chorobowym, najczęstszym i najważniejszym w chorobach układu oddechowego – w tym przypadku wymaga pilnej wizyty u pediatry.

Jakie są objawy kaszlu u dzieci?


Kasłanie jest jednym z podstawowych mechanizmów obronnych układu oddechowego – pojawia się, jako następstwo drażnienia receptorów kaszlowych. Komórki te rozmieszczone są zarówno w górnych drogach oddechowych (w tym w jamach przynosowych), jak i w drogach dolnych (przede wszystkim w tchawicy i oskrzelach). Receptory kaszlowe znajdują się także w opłucnej, przewodzie słuchowym zewnętrznym, osierdziu i przeponie.

 

Gdy dziecko kaszle

Przyczyn kasłania może być wiele: dodatkowe objawy i wykonane badania odpowiedzą na pytanie, dlaczego u malucha pojawia się kaszel. Wśród sprawców wymienia się:
- ciała obce w drogach oddechowych,
- infekcje (zapalenie oskrzeli, zatok, krtani, tchawicy, płuc),
- astmę oskrzelową,
- mukowiscydozę,
- cofanie się treści żołądkowej,
- wrodzone wady układu oddechowego i przepony,
- rozstrzenie oskrzeli,
- czynniki psychologiczne.

 

Najczęstszą przyczyną kaszlu u dzieci są zakażenia układu oddechowego – w trakcie ostrych infekcji wirusowych dochodzi do uszkodzenia i złuszczenia nabłonka wyścielającego drogi oddechowe, co skutkuje odsłonięciem receptorów kaszlowych, które w takich przypadkach reagują nawet na niewielkie bodźce – drogą odruchową pojawia się kaszel. Objaw ustępuje po kilku tygodniach – dopiero po takim okresie czasu odbudowany zostaje nabłonek dróg oddechowych.

 

Rodzaje kaszlu - ostry, podostry i przewlekły

Jeżeli kasłanie utrzymuje się przez okres krótszy niż 3. tygodnie mówimy o kaszlu ostrym (najczęściej pojawia się w przebiegu infekcji dróg oddechowych lub alergii), natomiast przewlekłym nazywa się trwający powyżej 8. tygodni (za „przewlekanie się” kaszlu najczęściej odpowiada wydzielina spływająca po tylnej ścianie gardła). Kasłanie podostre trwa 3-8 tygodni – jego główną przyczyną jest przebyte zakażenie wirusowe (objaw utrzymuje się, ponieważ nabłonek dróg oddechowych potrzebuje kliku tygodni, aby w pełni się zregenerować, jego uszkodzenie objawia się właśnie kaszlem).

 

Leczenie kaszlącego malucha

W zależności od objawów należy włączyć odpowiednią terapię, np. leczenie przeciwbakteryjne, przeciwastmatyczne, operacyjne itd. Ważne jest również działanie objawowe – wyeliminowanie kaszlu. W tym celu stosuje się preparaty o działaniu przeciwkaszlowym i wykrztuśnym - najczęściej są to syropy.

 

W leczeniu kaszlu wilgotnego zwraca się uwagę na postępowanie ułatwiające usuwanie wydzieliny z dróg oddechowych i zwiększające efektywność kaszlu: należy nawilżać wdychane powietrze, stosuje się metody fizjoterapii (np. oklepywanie), można także odsysać wydzielinę z dróg oddechowych. Z leków podaje się preparaty rozrzedzające płyn oskrzelowy, czyli tzw. mukolityki, np. acetylocysteinę, ambroksol, czy bromheksynę.


W terapii kaszlu suchego zastosowanie znalazły preparaty o działaniu ośrodkowym (np. dekstrometorfan). Ich zadaniem jest wpływ na ośrodkowy układ nerwowy poprzez hamowanie ośrodka kaszlu znajdującego się w mózgu.

 

Przeczytaj również: Jak odróżnić suchy kaszel od mokrego? >>

 

Dziecko zostaje w domu?

Decyzja o posłaniu dziecka do przedszkola musi być przemyślana. Jeżeli maluch ma infekcję to powinien zostać w domu. W przypadku zdiagnozowania u dzieciaka chorób niezakaźnych (np. astmy oskrzelowej, mukowiscydozy) nie należy nierozsądnie przetrzymywać dziecka w domu – nieposyłanie do przedszkola powinno mieć miejsce w przypadku okresów zaostrzeń tych chorób.

 

Zdjęcie: Fotolia by Dmitry Naumov all rights reserved


Autor

Komentarze
29-08-2018
Ocena:
Moje dziecko jest alergikiem, najczęściej wystarcza podanie leku antyhistaminowego, allertec, by wszystkie objawy ustąpiły. Infekcje łapie wyjątkowo rzadko. Myślę, że to dzięki odpowiedniemu wzmocnieniu organizmu. Kaszel jest sezonowy i zawsze związany z pyleniem.
27-12-2017
Ocena:
Powiem wam, że ja również uważam, że najlepsze są syropy działające przeciwzapalnie. Trzeba zdusić przyczynę choroby a nie tylko leczyć efekt końcowy.
26-10-2017
Ocena:
Syrop Jagody własnie ratuje przed zapaleniem oskrzeli. Mam paskudy kaszel, który własnie raczył zmienić się w mokry i odrywający się. Nie wiem jakim cudem tyle tego spłynęło i męczy.
27-06-2017
Ocena:
Mojemu nie chciało przejść, dopiero po benodilu poszło i kaszel odpuścił. Mały przespał spokojnie noc i nie kasłał tak jak wcześniej.
09-05-2017
Ocena:
Swojemu synkowi podawałam dwa syropy ale nie było poprawy, pediatra wprowadził fosidal, żeby nie doszło do rozwoju choroby i ewentualnego zapalenia oskrzeli. U nas naprawdę pomogło i w dniu dzisiejszym, po kontroli lekarskiej mogę śmiało powiedzieć, że synek jest zdrowy.
29-03-2017
Ocena:
Właśnie wczoraj pediatra przepisał córce benodil i muszę powiedzieć, że już po pierwszej inhalacji jej się poprawiło. A miała taki kaszel, że byłam pewna, że się skończy antybiotykiem. Ale wygląda na to, że benodil sobie poradzi z tą infekcją
08-03-2017
Ocena:
Ja dostałam wspomniany syrop razem z inhalacjami z Benodilu. Lekarz powiedział,że jeśli nie pomoże włączamy antybiotyk ale na całe szczęście inhalacje i leczenie było bardzo skuteczne. Nie zeszło na oskrzela.
23-11-2016
Ocena:
Fakt, jeśli masz alergika w domu to masz podwójną skalę rażenia. W okresie pylenia walczysz z katarem i kaszlem lekami od alergologa. Zimą, kiedy nie martwią mnie pyłki, kaszel przychodzi z przedszkola i lepiej go jak najszybciej leczyć. Fosidal jest naprawdę skuteczny, nie martwisz się, że znowu zejdzie na oskrzela.
31-10-2016
Ocena:
Szyszka ma rację, grunt to działanie na samym początku infekcji. Nie ma co dopuszczać do rozwinięcia się stanu zapalnego i przeziębienia w pełni. Antybiotyki to nic dobrego.
30-09-2016
Ocena:
Jak dla mnie lepiej podawać coś przeciwzapalnego. Moje dziecko ma tendencje do zapalenia oskrzeli i wolę podać syrop Szantal. Nie ma co ryzykować, że będzie kolejny antybiotyk. Cztery w tym roku starczą.
03-09-2016
Ocena:
Taka diagnoze mozesz uslyszec, kiedy objawy u twojego dziecka, w postaci kaszlu i wzmozonego wydzielania sluzu, utrzymuja sie przez co najmniej 3 miesiace.
30-08-2016
Ocena:
I u nas jak u poprzedników ten ziołowy Dicotuss sprawdza się najlepiej. Podaje dziecku za każdym razem bez różnicy czy to suchy czy mokry kaszel i szybko pomaga
18-05-2016
Ocena:
No, dzięki temu fosidalowi przeciwzapalnemu, to mój synek się wykaraskał z zapalenia oskrzeli. Długo go ten kaszel męczył i dopiero właśnie fosidal pomógł mu całkowicie do zdrowia wrócić
12-05-2016
Ocena:
Myśmy byli z dzieckiem na kontroli lekarskiej i pani doktor kazała podawać fosidal, żeby działać przeciwzapalnie i nie dopuścić do zapalenia oskrzeli.
31-03-2016
Ocena:
Na moją córke najlepiej sprawdza się Dicotuss Baby. Ma bardzo fajny skład ( prawoślaz, miód) i działa na każdy rodzaj kaszlu. Pewnie właśnie ze względu na skład można podawać go już od 1 r.ż.
23-10-2015
Ocena:
Jestem uprzedzona do inhalacji,nie znam się na rodzajach kaszlu i kupuję taki syrop, który działa na oba, teraz mam dicotuss i jest dobry, lepiej niech dziecko wyksztusi wydzielinę , jak będzie zalegała to może wymiotować.
30-05-2015
Ocena:
Do Afiddo - jest od drugiego roku życia, możesz spokojnie kupić w aptece. Dodatkowo, jeśli masz inhalator zastosuj inhalacje z soli fizjologicznej. Warto pamiętać o podawaniu dużej ilości płynów do picia i częstym oklepywaniu pleców dziecka.
25-05-2015
Ocena:
Dziewczyny, od jakiego wieku można podać dziecku ten fosidal? Synek często ostatnio łapie infekcje i mokry kaszel męczy go chyba najbardziej :(
28-01-2015
Ocena:
Na mokry kaszel u nas bardzo się sprawdził przeciwzapalny fosidal. Plusem też jest to, że ma fajny smak i dziecko się nie burzyło za bardzo, jak mu podawałam.
23-01-2015
Ocena:
u nas nie chodziło tylko o samo działanie przeciwzapalne, fosidal ma również działanie wykrztuśne, pomaga pozbyć się tej całej zaległej wydzieliny. Warto pamiętać o podawaniu dużej ilości ciepłych płynów do picia dzieciom żeby lepiej się odrywało i o częstym opukiwaniu pleców, dodatkowo można nasmarować plecy np. amolem
09-01-2015
Ocena:
Ja przeciwzapalnie stosuję Nurofen, tylko daję połowę dawki rano i wieczorem, tak przez trzy dni z rzędu. Fajnie działa. A Nurofen zawsze mam w domowej apteczce ;)
09-01-2015
Ocena:
nie nie jest, można go kupić w aptece bez recepty. Jest dla dzieciaczków od drugiego roku życia. Ma działanie przeciwzapalne i akurat u mnie sie sprawdził. Ja mam małego przedszkolaka, który przynosi różne wynalazki z przedszkola.
06-01-2015
Ocena:
a ten lek jest na receptę, czy mogę go kupić bez recepty? Bo kiedyś był na pewno a teraz to już nie wiem
06-01-2015
Ocena:
u nas przez cały rok na odporność sok z malin, jak się córa przeziębiła to dostała od lekarza fosidal (kiedyś na receptę, teraz już nie) i jest już ok. oby trochę ten mróz zarazki wymroził i po przerwie świątecznej dzieci były zdrowe i się nie zarażały:)
30-12-2014
Ocena:
u nas najpierw był such kaszel, dość męczący w nocy podawaliśmy pini a za dwa dni zaczął się mokry kaszel i trzeba było robić inhalacje z soli fizjologicznej, podaliśmy przeciwzapalny Fosidal i smarowaliśmy małą maścią majerankową oraz opukiwaliśmy plecki.
mierzenie temperatury

Gorączka u niemowlaka. Kiedy roczne dziecko ma podwyższoną temperaturę? Co robić?

2021-10-02
Podwyższona temperatura u noworodka czy niemowlaka zawsze jest dla rodziców powodem do niepokoju. Niekoniecznie słusznie, ponieważ czasem wcale nie musi ona świadczyć o toczących się stanach zapalnych czy innych nieprawidłowościach. Sprawdź, jaka jest prawidłowa temperatura u dzieci w różnym wieku i kiedy warto sięgnąć po preparat na zbicie gorączki.
chory chłopiec

Jaka dawka witaminy D dla rocznego dziecka?

2021-09-29
Witamina D, zwana również „słoneczną witaminą”, jest niezwykle ważna dla prawidłowego rozwoju dziecka. Jej niedobór może mieć swoje konsekwencje w postaci rozwinięcia się krzywicy, a także negatywnie wpłynąć na rozwój intelektualny. Sprawdź, jaka jest odpowiednia dawka witaminy D dla dzieci w różnym wieku.
omega 3

Kwasy omega-3 dla dzieci. W jakich produktach?

2021-09-27
W codziennej diecie dziecka – niezależnie od jego wieku, powinny znaleźć się kwasy omega-3. To składniki, które fantastycznie wspierają nie tylko układ odpornościowy, ale także pracę mózgu. Niestety, ludzki organizm nie jest w stanie wytworzyć ich samodzielnie. Gdzie zatem znaleźć kwasy omega -3 dla dzieci?
katar u rocznego dziecka

Co na katar u rocznego dziecka?

2021-09-24
Według niektórych statystyk małe dzieci „łapią” katar nawet dwa razy w miesiącu – zwłaszcza gdy uczęszczają do placówek opiekuńczych. Dolegliwość ta, choć niegroźna, jest źródłem dużego dyskomfortu maluszka – dlatego warto ją zwalczać. Sprawdź, co na katar u rocznego dziecka najlepiej się sprawdza, jakie są przyczyny tej dolegliwości i kiedy należy już udać się z maluchem do lekarza.
cukrzyca u dzieci

Cukrzyca u dzieci. Jakie objawy?

2021-09-19
Coraz więcej osób choruje na cukrzycę. Dotyczy to nie tylko dorosłych, ale także dzieci. Najmłodszych pacjentów może dotknąć w każdym wieku, choć szczyt zachorowań przypada na okres, gdy mają od 6 do 15 lat. Cukrzyca typu pierwszego - to właśnie ona dotyka dzieci i młodzież - atakuje znienacka, najczęściej zimą. Może pojawić się w rodzinie, w której nikt do tej pory nie miał żadnych problemów tego typu. Jak zatem rozpoznać cukrzycę u dzieci? Jej symptomy są bardzo charakterystyczne, ale i łatwe do przeoczenia. Warto zapamiętać możliwe objawy cukrzycy u dziecka, dzięki czemu w razie ich wystąpienia będzie można szybko zasięgnąć pomocy medycznej.
szczoteczka soniczna dla dzieci 0-3 ranking

Jaka szczoteczka soniczna dla dzieci 0-3 – ranking

2021-08-31
„Żeby zdrowe zęby mieć, trzeba tylko chcieć” – śpiewały kiedyś Fasolki. Tak naprawdę dobra wola to trochę za mało, przyda się jeszcze skuteczna pasta i dobra szczoteczka soniczna. Jeśli nie wiesz, jak wybrać tę ostatnią, koniecznie zerknij na nasz ranking szczoteczek sonicznych dla dzieci.
wysypka u dziecka

Wysypka u dzieci. Rodzaje, od czego, co robić?

2021-08-08
Wysypka u dziecka może przyjmować różną postać, mieć różne przyczyny i różną lokalizację. Sprawdź, kiedy prawdopodobnie jest niegroźna, a kiedy warto skonsultować zmiany z pediatrą. Wyjaśniamy również, jakie są domowe sposoby na zwalczanie wysypki.