Data publikacji:

Gdy dziecko nie słyszy

Autor: Patrycja Wnorowska

Co piąte dziecko w wieku szkolnym ma kłopoty ze słuchem. Ponad połowa rodziców dzieci, u których wykryto zaburzenia słuchu, nie miało świadomości istnienia tego problemu. Zdiagnozowanie częściowej lub całkowitej utraty słuchu u dziecka to nie koniec świata. Istnieją grupy wsparcia, których członkowie dzielą się doświadczeniami, jak radzić sobie w tej sytuacji.

 

gdy-dziecko-nie-slyszy-550

 

Diagnoza i co dalej?

Diagnoza, że dziecko nie słyszy lub niedosłyszy, zawsze jest dla rodziców wstrząsem – nawet, jeśli spodziewają się takiego rozpoznania. Konsekwencją takiego doświadczenia najczęściej jest stres, z którym trudno sobie poradzić. Pomocą mogą być grupy wsparcia i stowarzyszenia, jakie tworzą rodzice dzieci niedosłyszących i niesłyszących. Mając doświadczenie, mogą dzielić się nim z tymi, którzy potrzebują porad i wsparcia. Dzięki temu każdy może zarazem dawać i otrzymywać, wspierać, przeżywać różne emocje oraz być zrozumianym przez ludzi borykających się z tym samym problemem. Są to ogromne zalety, które pomagają rodzicom radzić sobie w sytuacji, w jakiej się znaleźli.

 

Członkowie grup wsparcia dbają o miłą atmosferę, wzajemne zaufanie i przyjaźń. Na początku ustalają reguły, mające stale obowiązywać podczas spotkań. Dbają również o to, by nikt nikogo nie krytykował, nie oceniał i nie pouczał. Dzięki temu rodzice zdobywają wiarę we własne siły, poczucie mocy i kompetencji w wychowaniu własnego dziecka.

 

Moje dziecko ma aparat

Jeżeli u Twojego dziecka stwierdzono ubytek słuchu i konieczność używania aparatów słuchowych – nie reaguj paniką. Pamiętaj, że dziecko będzie podzielało Twój stosunek do aparatu słuchowego. Dlatego od samego początku powinno wiedzieć, że aparaty słuchowe to nic złego – mają jedynie pomóc i nie należy kojarzyć ich z czymś negatywnym.

Aparaty słuchowe dostosowane są do niewielkich uszu małych dzieci, dlatego w ich przypadku zaleca się stosowanie zausznych aparatów słuchowych. Starsze, po konsultacji ze specjalistą, mogą wybrać noszenie aparatu wewnątrz kanałowego lub wewnątrzusznego. Rodzaj aparatu zależy przede wszystkim od ubytku słuchu. Integralną częścią każdego aparatu słuchowego jest wykonywana indywidualnie wkładka uszna, która przenosi wzmocnione aparatem dźwięki do ucha. Dzieci z implantami wewnątrz ślimakowymi mogą również korzystać z wkładek usznych, dzięki którym stabilizują procesor noszony za uchem.

 

Jak utrzymać aparat słuchowy w czystości?

Nie bój się dotykać aparatu Twojego dziecka. Aparat słuchowy i wkładki należy czyścić codziennie miękką, suchą ściereczką. Zanim weźmiesz do ręki aparat upewnij się, że masz czyste i suche ręce. Aparatu nie należy czyścić wodą, płynami czyszczącymi, rozpuszczalnikami ani alkoholem, ponieważ mogą spowodować jego uszkodzenia. Trzeba pamiętać o czyszczeniu wkładki – woskowina uszna zatyka jej przewody i często staje się przyczyną niewłaściwego odbioru dźwiękowego przez dziecko.

 

patyczki

Jak dbać o ucho mające kontakt z aparatem słuchowym?

Dziecko noszące aparat słuchowy może mieć tendencję do nadprodukcji woskowiny usznej. Ponadto wielogodzinne korzystanie z aparatu słuchowego zaburza proces naturalnego oczyszczania przewodu słuchowego z woskowiny, co powoduje tworzenie się korków woskowinowych blokujących przepływ dźwięków.

Ucho w sposób ciągły jest również podrażniane przez aparat.
Naskórek może ulegać złuszczeniu, dodatkowo wywołując swędzenie i objawy uczulenia. W takim przypadku zaleca się stosowanie naturalnych preparatów rozpuszczających i usuwających woskowinę, nawilżających kanał ucha oraz zapobiegających infekcjom. Jest to szczególnie ważne w przypadku małych dziec i, których kanały uszne są wąskie, przez co niewielka ilość woskowiny może wywołać ich zatkanie, a w konsekwencji infekcję.

 

Tekst: przy współpracy z Olivocap

 

Źródło: Fotolia all rights reserved

Olivocap all rights reserved


Autor

Patrycja Wnorowska

Filmoznawczyni, copywriterka, mama dwójki alergików, blogerka i wielki łasuch. Autorka książki „100 Smakołyków dla Alergików”. Prowadzi blog Smakołyki Alergika, na którym umieszcza przepisy na proste i pyszne potrawy bez alergenów i chemii. Jej blog zdobył tytuł Blog Roku 2012 w kategorii Zdrowie i Kulinaria.

Komentarze
14-05-2018
Ocena:
Dzisiaj już medycyna jest na takim poziomie, że w wielu przypadkach tego typu problemy mogą być rozwiązane przez zabieg lub operację. Trzeba tylko trafić na dobrego specjalistę.
katar u dziecka

Co na katar dla 2-latka?

2022-06-17
Katar jest jedną z najczęstszych przypadłości wieku dziecięcego. Nie jest specjalnie groźny, za to bardzo męczący – uniemożliwia maluszkowi spokojny sen i swobodne jedzenie oraz negatywnie wpływa na jego samopoczucie. Na szczęście wydzielinę z nosa można skuteczne zwalczać. Sprawdź, co na katar dla 2-latka sprawdza się najlepiej i kiedy należy już udać się z tym problemem do pediatry.
operacja

Jaka jest prawidłowa pielęgnacja po zabiegu stulejki u dzieci?

2022-06-10
Dość często zdarza się, że napletek małego chłopca nie daje się całkowicie zsunąć, co kwalifikuje malucha do zabiegu operacyjnego. Istnieją dwa rodzaje leczenia: jedno polega na operacji plastycznej napletka, drugi to obrzezanie. Niezależnie od tego, co zaleci lekarz i na co zdecydują się rodzice, po zabiegu chłopiec będzie potrzebował specjalnej pielęgnacji. Wyjaśniamy, na czym polega pielęgnacja po zabiegu stulejki u dziecka.
kleszcze

Kleszcz u dziecka? Co robić?

2022-03-12
Ugryzienie kleszcza u dziecka przyprawia cię o silne dreszcze? Nie pozwalasz swobodnie hasać dziecku na łące w obawie przed kleszczami? Wiedz, że nawet na trawniku miejskiego parku znajdziesz rzesze tych pajęczaków. Wcale nie musicie zagłębiać się w leśną głuszę. Zapamiętaj jedno: kleszcz u niemowlaka oraz u starszaka to nie koniec świata. Jeśli wbije się on w ciało – nie panikuj. Szybko i we właściwy sposób usuń kleszcza z ciała dziecka oraz obserwuj rumień. W tym artykule rozprawiamy się z tematem: kleszcz u dziecka? Co robić?
opryszczka u rocznego dziecka

Opryszczka u rocznego dziecka – leczenie, sposoby

2022-02-01
Opryszczka wargowa to choroba skóry wywołana wirusem HSV-1. O ile u dorosłych powoduje ona jedynie dyskomfort, o tyle dla dzieci może być już groźna. Sprawdź, jak objawia się opryszczka u rocznego dziecka i co robić w razie wystąpienia jej objawów.
gorączka u rocznego dziecka

Gorączka u rocznego dziecka. Co robić?

2022-01-30
Gorączka u dziecka zawsze martwi rodziców. Czy jednak rzeczywiście w każdym przypadku musi ona zwiastować infekcję? Sprawdź, z czego może wynikać gorączka u rocznego dziecka, kiedy należy ją zbijać i kiedy należy udać się z dzieckiem do lekarza.
szczoteczka dla rocznego dziecka

Jaka szczoteczka dla rocznego dziecka?

2022-01-10
Aby w buzi małego dziecka szybko nie rozwinęła się próchnica, niezwykle ważne jest przestrzeganie higieny – czyli po prostu mycie zębów. Będzie ono przebiegało bez większych trudności, jeśli tylko zastosujesz się do pewnych zasad i wybierzesz odpowiednią szczoteczkę. Wyjaśniamy, jaka szczoteczka dla rocznego dziecka będzie najlepsza i jak jej używać.
tran dla rocznego dziecka

Tran dla rocznego dziecka – wszystko, co powinniście wiedzieć

2022-01-08
Poprawa odporności, wsparcie rozwoju mózgu, a nawet regulacja poziomu hormonów – to tylko niektóre korzyści, które wynikają z zażywania tranu. Ten niezwykle popularny suplement diety można podawać również małym dzieciom – należy jednak wiedzieć, jak to robić i jaki produkt wybrać. Sprawdź, jaki tran dla rocznego dziecka kupić i ile go podawać.