Data publikacji:

Gdy dziecko nie słyszy

Autor: Patrycja Wnorowska

Co piąte dziecko w wieku szkolnym ma kłopoty ze słuchem. Ponad połowa rodziców dzieci, u których wykryto zaburzenia słuchu, nie miało świadomości istnienia tego problemu. Zdiagnozowanie częściowej lub całkowitej utraty słuchu u dziecka to nie koniec świata. Istnieją grupy wsparcia, których członkowie dzielą się doświadczeniami, jak radzić sobie w tej sytuacji.

 

gdy-dziecko-nie-slyszy-550

 

Diagnoza i co dalej?

Diagnoza, że dziecko nie słyszy lub niedosłyszy, zawsze jest dla rodziców wstrząsem – nawet, jeśli spodziewają się takiego rozpoznania. Konsekwencją takiego doświadczenia najczęściej jest stres, z którym trudno sobie poradzić. Pomocą mogą być grupy wsparcia i stowarzyszenia, jakie tworzą rodzice dzieci niedosłyszących i niesłyszących. Mając doświadczenie, mogą dzielić się nim z tymi, którzy potrzebują porad i wsparcia. Dzięki temu każdy może zarazem dawać i otrzymywać, wspierać, przeżywać różne emocje oraz być zrozumianym przez ludzi borykających się z tym samym problemem. Są to ogromne zalety, które pomagają rodzicom radzić sobie w sytuacji, w jakiej się znaleźli.

 

Członkowie grup wsparcia dbają o miłą atmosferę, wzajemne zaufanie i przyjaźń. Na początku ustalają reguły, mające stale obowiązywać podczas spotkań. Dbają również o to, by nikt nikogo nie krytykował, nie oceniał i nie pouczał. Dzięki temu rodzice zdobywają wiarę we własne siły, poczucie mocy i kompetencji w wychowaniu własnego dziecka.

 

Moje dziecko ma aparat

Jeżeli u Twojego dziecka stwierdzono ubytek słuchu i konieczność używania aparatów słuchowych – nie reaguj paniką. Pamiętaj, że dziecko będzie podzielało Twój stosunek do aparatu słuchowego. Dlatego od samego początku powinno wiedzieć, że aparaty słuchowe to nic złego – mają jedynie pomóc i nie należy kojarzyć ich z czymś negatywnym.

Aparaty słuchowe dostosowane są do niewielkich uszu małych dzieci, dlatego w ich przypadku zaleca się stosowanie zausznych aparatów słuchowych. Starsze, po konsultacji ze specjalistą, mogą wybrać noszenie aparatu wewnątrz kanałowego lub wewnątrzusznego. Rodzaj aparatu zależy przede wszystkim od ubytku słuchu. Integralną częścią każdego aparatu słuchowego jest wykonywana indywidualnie wkładka uszna, która przenosi wzmocnione aparatem dźwięki do ucha. Dzieci z implantami wewnątrz ślimakowymi mogą również korzystać z wkładek usznych, dzięki którym stabilizują procesor noszony za uchem.

 

Jak utrzymać aparat słuchowy w czystości?

Nie bój się dotykać aparatu Twojego dziecka. Aparat słuchowy i wkładki należy czyścić codziennie miękką, suchą ściereczką. Zanim weźmiesz do ręki aparat upewnij się, że masz czyste i suche ręce. Aparatu nie należy czyścić wodą, płynami czyszczącymi, rozpuszczalnikami ani alkoholem, ponieważ mogą spowodować jego uszkodzenia. Trzeba pamiętać o czyszczeniu wkładki – woskowina uszna zatyka jej przewody i często staje się przyczyną niewłaściwego odbioru dźwiękowego przez dziecko.

 

patyczki

Jak dbać o ucho mające kontakt z aparatem słuchowym?

Dziecko noszące aparat słuchowy może mieć tendencję do nadprodukcji woskowiny usznej. Ponadto wielogodzinne korzystanie z aparatu słuchowego zaburza proces naturalnego oczyszczania przewodu słuchowego z woskowiny, co powoduje tworzenie się korków woskowinowych blokujących przepływ dźwięków.

Ucho w sposób ciągły jest również podrażniane przez aparat.
Naskórek może ulegać złuszczeniu, dodatkowo wywołując swędzenie i objawy uczulenia. W takim przypadku zaleca się stosowanie naturalnych preparatów rozpuszczających i usuwających woskowinę, nawilżających kanał ucha oraz zapobiegających infekcjom. Jest to szczególnie ważne w przypadku małych dziec i, których kanały uszne są wąskie, przez co niewielka ilość woskowiny może wywołać ich zatkanie, a w konsekwencji infekcję.

 

Tekst: przy współpracy z Olivocap

 

Źródło: Fotolia all rights reserved

Olivocap all rights reserved


Autor

Patrycja Wnorowska

Filmoznawczyni, copywriterka, mama dwójki alergików, blogerka i wielki łasuch. Autorka książki „100 Smakołyków dla Alergików”. Prowadzi blog Smakołyki Alergika, na którym umieszcza przepisy na proste i pyszne potrawy bez alergenów i chemii. Jej blog zdobył tytuł Blog Roku 2012 w kategorii Zdrowie i Kulinaria.

Komentarze
14-05-2018
Ocena:
Dzisiaj już medycyna jest na takim poziomie, że w wielu przypadkach tego typu problemy mogą być rozwiązane przez zabieg lub operację. Trzeba tylko trafić na dobrego specjalistę.
katar u rocznego dziecka

Co na katar u rocznego dziecka?

2021-09-24
Według niektórych statystyk małe dzieci „łapią” katar nawet dwa razy w miesiącu – zwłaszcza gdy uczęszczają do placówek opiekuńczych. Dolegliwość ta, choć niegroźna, jest źródłem dużego dyskomfortu maluszka – dlatego warto ją zwalczać. Sprawdź, co na katar u rocznego dziecka najlepiej się sprawdza, jakie są przyczyny tej dolegliwości i kiedy należy już udać się z maluchem do lekarza.
cukrzyca u dzieci

Cukrzyca u dzieci. Jakie objawy?

2021-09-19
Coraz więcej osób choruje na cukrzycę. Dotyczy to nie tylko dorosłych, ale także dzieci. Najmłodszych pacjentów może dotknąć w każdym wieku, choć szczyt zachorowań przypada na okres, gdy mają od 6 do 15 lat. Cukrzyca typu pierwszego - to właśnie ona dotyka dzieci i młodzież - atakuje znienacka, najczęściej zimą. Może pojawić się w rodzinie, w której nikt do tej pory nie miał żadnych problemów tego typu. Jak zatem rozpoznać cukrzycę u dzieci? Jej symptomy są bardzo charakterystyczne, ale i łatwe do przeoczenia. Warto zapamiętać możliwe objawy cukrzycy u dziecka, dzięki czemu w razie ich wystąpienia będzie można szybko zasięgnąć pomocy medycznej.
szczoteczka soniczna dla dzieci 0-3 ranking

Jaka szczoteczka soniczna dla dzieci 0-3 – ranking

2021-08-31
„Żeby zdrowe zęby mieć, trzeba tylko chcieć” – śpiewały kiedyś Fasolki. Tak naprawdę dobra wola to trochę za mało, przyda się jeszcze skuteczna pasta i dobra szczoteczka soniczna. Jeśli nie wiesz, jak wybrać tę ostatnią, koniecznie zerknij na nasz ranking szczoteczek sonicznych dla dzieci.
wysypka u dziecka

Wysypka u dzieci. Rodzaje, od czego, co robić?

2021-08-08
Wysypka u dziecka może przyjmować różną postać, mieć różne przyczyny i różną lokalizację. Sprawdź, kiedy prawdopodobnie jest niegroźna, a kiedy warto skonsultować zmiany z pediatrą. Wyjaśniamy również, jakie są domowe sposoby na zwalczanie wysypki.
emolienty dla niemowlat ranking

Emolienty dla niemowląt – ranking. Najlepsze emolienty dla niemowląt

2021-07-24
Jeśli skóra niemowlaka prezentuje objawy podrażnienia albo sprawia wrażenie przesuszonej, warto sięgnąć po specjalistyczne dermokosmetyki do pielęgnacji, czyli emolienty. Przeczytaj, czym dokładnie są, kiedy się je stosuje i czym różnią się od siebie poszczególne emolienty dla niemowląt. Ranking najlepszych produktów znajdziesz natomiast na końcu tekstu.
jak wyczyscic ucho z woskowiny domowe sposoby

Jak wyczyścić ucho z woskowiny? Domowe sposoby na zatkane ucho

2021-07-22
Zatkane woskowiną ucho uniemożliwia prawidłowe słyszenie i jest powodem licznych dolegliwości. Sprawdź, jak objawia się taki problem, jak pozbyć się woskowiny z ucha i które domowe sposoby można zastosować u dzieci.
plastry na katar

Plastry na katar dla niemowlaka. Jak działają? Czy są skuteczne?

2021-07-06
Katar u dziecka oznacza często spore problemy z zasypianiem. Maluchy bowiem nie potrafią jeszcze samodzielnie wydmuchać noska i choć jest to bardzo powszechna dolegliwość, bywa naprawdę męcząca. Na szczęście można pomóc swojej pociesze w szybki i prosty sposób, sięgając po specjalne plastry aromatyczne, o właściwościach udrażniających nos. Łatwo dostępne, a także co istotne nieinwazyjne plastry z olejkami eterycznymi, przyniosą ulgę i złagodzą dokuczliwe objawy kataru w nocy. Inwestując niewiele w profesjonalny, innowacyjny środek, zapomnisz o nerwach i bezsilności.