Czyszczenie uszu dzieci

Data:

Czyszczenie uszu dzieci jest ważnym zadaniem dla rodziców. Nieprawidłowości w ich pielęgnacji mogą mieć poważne konsekwencje nie tylko dla zdrowia, ale również dla rozwoju dziecka. Zbyt duże nagromadzenie się woskowiny może spowodować zatkanie ucha, przez co malec będzie gorzej słyszał.

 

zapalenie ucha - uszy dziecka

 

Czyszczenie uszu dzieci

Uszy dziecka są niezwykle delikatne dlatego do ich czyszczenia należy używać bawełnianych płatków kosmetycznych i ciepłej wody. Płatek nawija się na palec wskazujący i moczy w ciepłej wodzie. Ostrożnie usuwa się zalegający na małżowinie wosk. Pamiętaj by dokładnie umyć miejsca za uszami. Na koniec pielęgnacji osusz uszka miękkim ręcznikiem.

 

Krople do uszu

Jeśli dziecko ma dużo woskowiny, może być ona trudna do usunięcia. Najpierw spróbuj ją rozmiękczyć lub rozpuścić, aplikując do uszka dwie, trzy krople preparatu rozmiękczającego wydzielinę. Decyzję o zakupie preparatu skonsultuj z lekarzem. Używając preparatu stosuj się ściśle do zaleceń załączonych w ulotce.

Gdy musisz zaaplikować krople do uszu połóż malucha na boku, jedną ręką przytrzymaj mu główkę, a drugą wpuść krople. Chwilę przytrzymaj dziecko nieruchomo i delikatnie pomasuj miejsce nad uchem, żeby lekarstwo wpłynęło do środka.

 

Lepsze Spray'e ?

czyszczenie-uszu-dzieci-olivocapW aptekach i niektórych drogeriach są już dostępne wygodniejsze w stosowaniu niż krople do uszu - spray'e, przeznaczone do rozpuszczania i usuwania nadmiernej ilości woskowiny usznej, np. Olivocap. Forma spray’u w nich zastosowana znacznie ułatwia aplikację. W odróżnieniu od kropelek można ich używać w każdej pozycji, a aplikacja jest szybka, bezpieczna i nie wymaga wcześniejszych przygotowań takich jak kładzenie malucha na boku, czekania aż krople równomiernie rozprowadzą się po powierzchni kanału słuchowego, itd.

 

Wybierając produkt do pielęgnacji uszu warto zwrócić uwagę na jego skład. Lekarze zalecają aby nie było w nim wody, gdyż pod jej wpływem woskowina pęcznieje i stanowi doskonałe środowisko dla rozwoju infekcji.

 

Patyczkom kosmetycznym mówimy zdecydowane nie !

Zarówno u dzieci, jak również u dorosłych, nie wskazane jest czyszczenie uszu za pomocą patyczków kosmetycznych. Spełniają one swoją funkcję jedynie w zakresie ucha zewnętrznego, czyli eliminują woskowinę z miejsca widocznego, ale tak naprawdę jest ona przemieszczana dalej w kierunku błony bębenkowej. Dodatkowo patyczki drażnią skóry i pobudzają ją do zwiększonego wydzielania woskowiny.

czyszczenie-uszu-dzieci-olivocap

 

Ten sposób czyszczenia niestety zwiększa ryzyko uszkodzenia skóry, a nawet przebicia błony bębenkowej, co w konsekwencji może prowadzić do utraty słuchu. Zdarza się, że pęknięta błona nie daje żadnych objawów. Niewielkie uszkodzenia mogą zrosnąć się same, ale przy większych może pojawić się wyciek ropny z ucha, zawroty głowy, szumienie w uszach, podwyższona temperatura, nagły atak ostrego bólu.

 

Najgorszym błędem popełnianym przez troskliwych rodziców jest czyszczenie patyczkami uszu u dzieci, które właśnie wyszły z kąpieli lub skończyły wizytę na basenie. Woskowina miesza się wtedy z wodą, co bardzo sprzyja rozwojowi bakterii tak groźnych, jak Pałeczka Ropy Błękitnej i Gronkowiec Złocisty. Zamiast pałeczek przed wejściem do basenu zastosujmy wspomniany już Olivocap. Zabezpieczymy uszy przed zaleganiem wody i jednocześnie zapobiegniemy infekcjom.

 

 

Zdjęcie: Fotolia by © Yury Stepanov

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
31-7-2020
Ocena:
te olejki ze sprayu fonix są bardzo fajne. szybko usuwają nadmiar niepotrzebnej woskowiny. dzięki nim najszybciej i najprościej można zadbać o czystość uszu.
23-6-2020
Ocena:
U mnie były dopiero pierwsze próby, podczas wieczornej kąpieli. Zobaczymy, może dzieci się przekonają. Tym bardziej, że nigdy nie lubiły patyczków do uszu. Sama woda to nie wszystko, woskowinę trzeba usuwac w inny sposób. Myślę, że takieolejki są rozsądniejszym wyborem.
11-3-2020
Ocena:
Długo się przekonywałam do takiej metody czyszczenia uszu. Teraz wiem, że niepotrzebnie miałam obawy. Prosta metoda i jednak dużo bezpieczniejsza niż tradycyjne patyczki do uszu. Do tego lepiej tolerowana przez moje dzieci.
30-6-2019
Ocena:
fajny sposób z tym sprayem. też muszę go kupić do domu i zacząć stosować.
27-6-2019
Ocena:
katja, ja synkowi psikam nim do ucha praktycznie przy każdej kąpieli. Nie zaszkodzi, bo to przecież same naturalne olejki.
31-5-2019
Ocena:
a jak często używacie tego fonixa? Przy każdej kąpieli czy rzadziej? Właśnie wczoraj go kupiłam w aptece, ale jeszcze nie używałam. Wasze dzieci bez problemu dają sobie nim psikać?
31-3-2019
Ocena:
ja też się przerzuciłam z patyczków na tej spray fonix. Uważam, że to znacznie skuteczniejszy sposób czyszczenia uszu, bo rzeczywiście dobrze rozpuszcza woskowinę. Patyczkami tak się uszu nie wyczyścić
25-3-2019
Ocena:
muszę chyba kupić ten spray fonix, bo niedawno dostałam ochrzan od laryngologa, że patyczkami czyszczę uszy. Ja nawet nie miałam pojęcia, że patyczki są niebezpieczne. Zobaczymy, jak się u nas spray będzie sprawdzał
22-3-2019
Ocena:
Marysiu, mój przedszkolaczek też się do niego przekonał. Pierwszy raz troszeczkę się bał i nie wiedział o co mi chodzi, za to teraz nawet nie zwraca uwagi kiedy psikam go do ucha.
23-1-2019
Ocena:
ja już od jakiegoś czasu w całej rodzinie stosuję spray zielony Fonix do czyszczenia uszu. Stasiowi (4 latka) też tak czyszczę uszy, zawsze podczas kąpieli, wtedy najmniej czuje jak coś mu wypłynie z ucha.
15-1-2019
Ocena:
Tak jak kanna wybrałam go ze względu na szeroką końcówkę. To dobra i bezpieczna metoda czyszczenia uszu. Dzieciaki nie lubią kiedy cokolwiek wkłada im się do uszu, a przecież uszy czyścić trzeba. U mnie patyczki były tylko w sytuacjach wyjątkowych. Starałam się myć samą wodą, ale to również nie było łatwe. Za dużo pisku i krzyku.
3-12-2018
Ocena:
Polecam Vaxol prosty skład a skutecznie czyści uszy z nadmiaru woskowiny.
11-10-2018
Ocena:
Od czasu kiedy moje dziecko wylądowało u laryngologa z czopem u uszku, również zaczęłam używać spray. Okazało się, że ma skłonność do nadmiernego wydzielania woskowiny. To nie jest problem tylko małych dzieci. Stosujemy Vaxol bo jest całkowicie naturalny. Zawiera tylko oliwę z oliwek. Mój maluch jest alergikiem więc bezpieczniejsze są dla nas preparaty z jak najmniejsza ilością składników. W razie czego, przynajmniej wiem co uczula. Vaxol też ma szeroką końcówkę. Z reszta w ogóle nie trzeba niczego wkładać bo wystarczy spiknąć.
24-6-2018
Ocena:
Też czyszczę uszy synkowi fonixem. Naprawdę świetnie się sprawdza, uszka są wreszcie czysciutkie
27-2-2018
Ocena:
Mojemu synkowi czyszczę uszy sprayem fonix. Nie tylko szybko rozpuszcza woskowinę, ale dzięki szerokiej końcówce aplikatora jest bezpieczny w użyciu
24-2-2018
Ocena:
Powiem wam, że miałam obawy co do używania olejków w sprayu dla dzieci. Wczoraj pierwszy raz spróbowaliśmy psiknąć, mała nawet nie marudziła. Wszystko poszło sprawnie, była zajęta kąpielą i nic jej nie przeszkadzało.
30-1-2018
Ocena:
U nas też fonix się sprawdza bardzo dobrze i ta końcówka mi odpowiada, bo w innych sprayach to raczej wąska jest i można niechcący za głęboko wlożyć
13-1-2018
Ocena:
My również zaczęliśmy używać sprayu do czyszczenia uszu. Dostałam niezły wykład od laryngologa i patyczki poszły do kosza na śmieci. W chwili obecnej mam Fonix, z szeroką końcówka, która jest naprawdę bezpieczna w przypadku moich rozbrykanych dzieci.
31-5-2017
Ocena:
Ja używam do czyszczenia uszu dzieciom voskolixu, sprawdza nam się
16-2-2017
Ocena:
Super artykuł. Mam nadzieję, że nikt z Was nie robi tego patyczkami ...
Zarówna starszemu jak i młodszemy synowi czyścimy za pomocą sprayu BabyCap, zamawialismy go online na ich stronie. I sprawdza się bardzo dobrze. W opakowaniu powinnyście dostac tez specjalną myjkę na palec.
13-1-2017
Ocena:
Oby tylko nie czyścić patyczkami, bo to jest najgorsze ze wszystkich wyjść. Ja akurat stawiam na voskolix i podobnie jak jest napisane- po prostu skraplam nim wacik, na paluszek i do uszka. Działa :)
27-12-2016
Ocena:
Również jestem za Vaxolem, sprawdzony i bezpieczny o naturalnym składzie. Bardzo dobrze oczyszcza i zapobiega gromadzeniu się woskowiny. Dla mnie najlepszy
23-11-2016
Ocena:
Ja stawiam na spraye. Kilka dni temu kupiłam voskolix także póki co jestem na etapie testów, ale wszystko wskazuje na to, że powinno być ok
13-11-2016
Ocena:
Od jakiegoś czasu cierpiałam na zatkane ucho, które co jakiś czas powracało. Teraz wiem, że to wina patyczków dlatego zakupiłam olejek Vaxol i jestem szczęśliwa ponieważ problem z zatkanymi uszami definitywnie się skończył. Teraz tylko Vaxol i nic więcej.
20-9-2016
Ocena:
Moim dzieciom i sobie oczyszczam sprayem vaxol, jest bezpieczny. Olejek rozpuszcza woskowinę i wydala na zewnątrz i po co pchać patyczki, które ubijają woskowinę albo podrażniają ucho. Dla mnie bezpieczny i najlepszy sposób.
17-7-2016
Ocena:
boli mnie ucho ma zapchane uczy jestem gosia co ja mam zrobisz