Czyszczenie uszu dzieci jest ważnym zadaniem dla rodziców. Nieprawidłowości w ich pielęgnacji mogą mieć poważne konsekwencje nie tylko dla zdrowia, ale również dla rozwoju dziecka. Zbyt duże nagromadzenie się woskowiny może spowodować zatkanie ucha, przez co malec będzie gorzej słyszał.
Uszy dziecka są niezwykle delikatne dlatego do ich czyszczenia należy używać bawełnianych płatków kosmetycznych i ciepłej wody. Płatek nawija się na palec wskazujący i moczy w ciepłej wodzie. Ostrożnie usuwa się zalegający na małżowinie wosk. Pamiętaj by dokładnie umyć miejsca za uszami. Na koniec pielęgnacji osusz uszka miękkim ręcznikiem.
Jeśli dziecko ma dużo woskowiny, może być ona trudna do usunięcia. Najpierw spróbuj ją rozmiękczyć lub rozpuścić, aplikując do uszka dwie, trzy krople preparatu rozmiękczającego wydzielinę. Decyzję o zakupie preparatu skonsultuj z lekarzem. Używając preparatu stosuj się ściśle do zaleceń załączonych w ulotce.
Gdy musisz zaaplikować krople do uszu połóż malucha na boku, jedną ręką przytrzymaj mu główkę, a drugą wpuść krople. Chwilę przytrzymaj dziecko nieruchomo i delikatnie pomasuj miejsce nad uchem, żeby lekarstwo wpłynęło do środka.
Wybierając produkt do pielęgnacji uszu warto zwrócić uwagę na jego skład. Lekarze zalecają aby nie było w nim wody, gdyż pod jej wpływem woskowina pęcznieje i stanowi doskonałe środowisko dla rozwoju infekcji.
Zarówno u dzieci, jak również u dorosłych, nie wskazane jest czyszczenie uszu za pomocą patyczków kosmetycznych. Spełniają one swoją funkcję jedynie w zakresie ucha zewnętrznego, czyli eliminują woskowinę z miejsca widocznego, ale tak naprawdę jest ona przemieszczana dalej w kierunku błony bębenkowej. Dodatkowo patyczki drażnią skóry i pobudzają ją do zwiększonego wydzielania woskowiny.
Ten sposób czyszczenia niestety zwiększa ryzyko uszkodzenia skóry, a nawet przebicia błony bębenkowej, co w konsekwencji może prowadzić do utraty słuchu. Zdarza się, że pęknięta błona nie daje żadnych objawów. Niewielkie uszkodzenia mogą zrosnąć się same, ale przy większych może pojawić się wyciek ropny z ucha, zawroty głowy, szumienie w uszach, podwyższona temperatura, nagły atak ostrego bólu.
Najgorszym błędem popełnianym przez troskliwych rodziców jest czyszczenie patyczkami uszu u dzieci, które właśnie wyszły z kąpieli lub skończyły wizytę na basenie. Woskowina miesza się wtedy z wodą, co bardzo sprzyja rozwojowi bakterii tak groźnych, jak Pałeczka Ropy Błękitnej i Gronkowiec Złocisty. Zamiast pałeczek przed wejściem do basenu zastosujmy wspomniany już Olivocap. Zabezpieczymy uszy przed zaleganiem wody i jednocześnie zapobiegniemy infekcjom.
Zdjęcie: Fotolia by © Yury Stepanov