Data publikacji:

Dziecko na diecie - jak mu pomóc?

Autor: Magdalena Setnikowska

Alergie pokarmowe, celiakia, choroby przewlekłe… Czasem w życiu dziecka konieczne jest wprowadzenie ograniczeń w codziennej diecie. Co zrobić, aby maluch lepiej radził sobie z nową sytuacją? Jak wspierać go w obliczu dietowego wyzwania? 

 

Jak pomóc dziecku, które musi być na diecie?

 

Konsekwencja to klucz do sukcesu

Od momentu ustalenia ze specjalistą dziennego rozkładu posiłków oraz zakresu ograniczeń żywieniowych warto dokładnie informować dziecko, jak będzie wyglądał jego jadłospis oraz jakie produkty są dozwolone, a jakie zakazane. Nie warto z tym czekać, by nie powodować poczucia niepewności u maluszka oraz nie przekazywać mu sprzecznych komunikatów. Umożliwi to spokojniejsze przejście do nowej rutyny. 

 

Kłamstwo nie popłaca

Moment wprowadzania nowej diety oraz czas bezpośrednio po nim to trudny okres, w którym dziecko może wymagać dodatkowego wsparcia. Dlatego też tak ważna jest komunikacja, odpowiadanie na stawiane przez dziecko pytania oraz rozwiewanie ich wątpliwości. Bardzo złym pomysłem jest okłamywanie malucha czy mamienie go nieprawdziwymi wizjami (np. mówienie o krótkości diety, gdy wiemy, że dziecko będzie na niej przez wiele lat). Rodzic powinien uważnie śledzić reakcje dziecka i odpowiednio na nie reagować, nawet gdy maluch wyraża postawę buntu czy po prostu się złości. 

 

 

Jaki on biedny!

Czasem zdarza się, że rodzice czy dziadkowie z różnych przyczyn nie wiedzą, jak reagować na wieść o konieczności wprowadzenia diety u dziecka. W efekcie stają się nadopiekuńczy lub też roztaczają wokół czarne wizje choroby dziecka. Innym błędem, który może się pojawić w domu, jest określanie potraw jedzonych przez maluszka na diecie jako “gorsze” czy “mniej smaczne”. Te wszystkie czynniki mogą prowadzić do buntu malucha przeciwko ograniczeniom i znacznie utrudnić uczenie się nowych nawyków żywieniowych. Wobec tego warto właśnie unikać faworyzowania dziecka oraz podkreślania jego złego stanu zdrowia. Dużo bardziej pomocne może być wspieranie go przez bliskich i unikanie negatywnych komentarzy na temat spożywanych posiłków. 

 

Dobre postawy zaowocują w przyszłości

Uczenie zasad zdrowego żywienia od najmłodszych lat, znajdowanie wspólnie z dzieckiem dozwolonych zastępników czy wspólne gotowanie - warto te wszystkie czynności przedstawiać dziecku jako inwestycję w jego zdrową przyszłość. W ten sposób maluch szybciej opanuje zasady, a jednocześnie będzie bardziej przekonany co do konieczności ich przestrzegania.

 

Zdjęcia: Pixabay.com


Autor

Magdalena Setnikowska

Absolwentka studiów polonistycznych, wielbicielka dobrej literatury oraz wartościowych filmów.  W wolnym czasie gra w tenisa oraz odkrywa nieznane, urokliwe zakątki Polski. Marzy o długiej wyprawie na Chorwację oraz zwiedzaniu Nowej Zelandii.

W dzieciach fascynuje ją ciekawość świata oraz radość z jego odkrywania, co bardzo chciałaby w sobie zachować na długie lata. Stąd też bierze się jej zainteresowanie teorią wychowawczą Janusza Korczaka.

Komentarze
28-09-2018
Ocena:
MagdaW – zgadzam się z tym, co piszesz. Niestety takie mamy czasy, że trzeba bardzo pilnować tego, co dzieci jedzą. Chwila nieuwagi, albo wizyta u dziadków i już dziecko wraca z torebką cukierków. I jest problem i faktycznie z takich zachowań i z takiego jedzenia biorą się potem zatwardzenia u dziecka
27-09-2018
Ocena:
Coraz częściej właśnie jest problem z tym, że dzieci czegoś nie mogą jeść. U nas w przedszkolu właśnie co drugie dziecko ma indywidualną dietę. Ja mam 4 latka, właśnie przeszedł na „dietę”, odstawiłam słodycze, hot-dogi które syn uwielbia mocno ograniczyłam. Do tego zero kolorowych napojów, bo kupiłam sokowirówkę. Wcześniej mały miał bardzo duże kłopoty z zaparciami (niwelowałam czopkami eva qu bambini). Mam nadzieję, że to da efekt, na razie jest bardzo obiecująco
autyzm wczesnodziecięcy

Autyzm wczesnodziecięcy – co to jest?

2023-01-23
Autyzm wczesnodziecięcy jest zaburzeniem rozwojowym. Jego pierwsze symptomy są zauważalne do około 30 miesiąca życia. Niestety, w dalszym ciągu choroba jest diagnozowana dość późno, dopiero w przedszkolu, a nawet w wieku szkolnym. Tymczasem, im wcześniej podjęta terapia, tym lepiej. Jak rozpoznać autyzm wczesnodziecięcy i co szczególnie powinno zaniepokoić rodziców? Jak rozpoznać autyzm u niemowlaka?
Powiększone węzły chłonne u dziecka

Co zrobić, gdy zauważymy powiększone węzły chłonne u dziecka?

2023-01-19
Co zrobić, gdy zauważymy powiększone węzły chłonne u dziecka? Węzły chłonne to niewielkie struktury rozsiane po całym organizmie, które mają związek z układem limfatycznym. Niektóre z nich znajdują się tuż pod skórą i są świetnie wyczuwalne w badaniu palpacyjnym, inne natomiast ulokowane są nieco głębiej i aby zbadać ich stan, niezbędne jest wykonanie zleconych przez lekarza badań. Powiększone węzły chłonne u dziecka, jak i u osoby dorosłej świadczą o toczącej się infekcji lub stanie zapalnym w obrębie organizmu. Zdarza się jednak, że jest to następstwo celowo wywołanych procesów. Jest tak przykładowo w sytuacji, gdy występują powiększone węzły chłonne u niemowlaka po szczepieniu. W każdym przypadku warto być czujnym i wiedzieć, co oznaczają powiększone węzły i co należy zrobić w takiej sytuacji.
Physical therapist performing an evaluation of the lower extremities in a newborn baby

Rozwój dziecka urodzonego z hipotrofią

2022-10-07
Hipotrofia oznacza niską masę urodzeniową dziecka. Związana jest często z przedwczesnym przyjściem na świat, czyli z wcześniactwem. Zwykle hipotrofikami są również dzieci pochodzące z ciąż mnogich. Czy dzieci urodzone z hipotrofią mają szansę na normalny rozwój?
Co oznacza, gdy niemowlę prostuje i napina nóżki?

Co oznacza, gdy niemowlę prostuje i napina nóżki?

2022-08-07
Dziecko się pręży. Co oznacza, gdy niemowlę prostuje i napina nóżki? Jeśli tułów niemowlęcia nie będzie stabilny, dziecko będzie musiało „szukać” innych form kontroli, np. napinając swój „obwód”. Prężenie się niemowlaka podczas snu spędza sen z oczu niejednej młodej mamie. Odpowiadamy na pytania, które poruszają ważne zagadnienie, jakim jest prężenie się noworodka.
katar u dziecka

Co na katar dla 2-latka?

2022-06-17
Katar jest jedną z najczęstszych przypadłości wieku dziecięcego. Nie jest specjalnie groźny, za to bardzo męczący – uniemożliwia maluszkowi spokojny sen i swobodne jedzenie oraz negatywnie wpływa na jego samopoczucie. Na szczęście wydzielinę z nosa można skuteczne zwalczać. Sprawdź, co na katar dla 2-latka sprawdza się najlepiej i kiedy należy już udać się z tym problemem do pediatry.
operacja

Jaka jest prawidłowa pielęgnacja po zabiegu stulejki u dzieci?

2022-06-10
Dość często zdarza się, że napletek małego chłopca nie daje się całkowicie zsunąć, co kwalifikuje malucha do zabiegu operacyjnego. Istnieją dwa rodzaje leczenia: jedno polega na operacji plastycznej napletka, drugi to obrzezanie. Niezależnie od tego, co zaleci lekarz i na co zdecydują się rodzice, po zabiegu chłopiec będzie potrzebował specjalnej pielęgnacji. Wyjaśniamy, na czym polega pielęgnacja po zabiegu stulejki u dziecka.
kleszcze

Kleszcz u dziecka? Co robić?

2022-03-12
Ugryzienie kleszcza u dziecka przyprawia cię o silne dreszcze? Nie pozwalasz swobodnie hasać dziecku na łące w obawie przed kleszczami? Wiedz, że nawet na trawniku miejskiego parku znajdziesz rzesze tych pajęczaków. Wcale nie musicie zagłębiać się w leśną głuszę. Zapamiętaj jedno: kleszcz u niemowlaka oraz u starszaka to nie koniec świata. Jeśli wbije się on w ciało – nie panikuj. Szybko i we właściwy sposób usuń kleszcza z ciała dziecka oraz obserwuj rumień. W tym artykule rozprawiamy się z tematem: kleszcz u dziecka? Co robić?