Data publikacji:

Dziecko z celiakią - jak dbać o jego zdrowie?

Autor: Magdalena Setnikowska

Nawracające bóle brzucha, wzdęcia, biegunki, a może nawet anemia? Po czasie niepewności wreszcie pojawia się diagnoza - twoje dziecko ma celiakię i musi być na diecie. Dla malucha, niezależnie od jego wieku, konieczność porzucenia smakowitych produktów zbożowych może być trudnym doświadczeniem. Jak wspierać dziecko, by nowa dieta nie stała się dla niego traumą, lecz początkiem zdrowego stylu życia?

 

 

Kilka słów o samej celiakii

Celiakia stanowi poważne wyzwanie zarówno dla rodziców, jak i dla dzieci. Wiąże się z koniecznością wprowadzenia specjalnej diety i wyeliminowania z codziennych posiłków wszelkich produktów zawierających w sobie rodzaj białka o nazwie gluten. Jego głównym źródłem są zboża (np. pszenica czy jęczmień), a zatem produkty najchętniej wybierane przez najmłodszych. Ale niestety jego występowanie jest znacznie szersze. Można go znaleźć również w wędlinach, jogurtach czy majonezie.

 

A zatem wykrycie celiakii u dziecka wymusza na rodzicach zmianę podejścia do codziennych zakupów spożywczych. Beztroskę zastępuje skupienie na poszukiwaniu zdrowych produktów oznaczonych symbolem przekreślonego kłosa, braku glutenu. Najszybciej możemy je spotkać w sklepach ze zdrową żywnością lub w internecie. Dla rodziców dzieci z celiakią codziennością staje się także czytanie etykiet na produktach. W zasadzie tylko uważna lektura daje pewność, że dany produkt jest rzeczywiście wolny od glutenu.

 

Kreatywność górą!

Nie traktujmy celiakii jak wyroku. Choroba ta, mimo swoich ograniczeń, może być świetną okazją do zacieśnienia więzi i początkiem zdrowszego odżywiania dla całej rodziny. Pojawiające się ograniczenia żywieniowe można wykorzystać do wspólnego z dzieckiem poszukiwania zdrowych zamienników pieczywa czy ciast, których na szczęście na rynku jest coraz więcej. Dobrym pomysłem będzie również wspólne gotowanie oraz wyszukiwanie przepisów na zdrowe i pyszne potrawy bezglutenowe. W ten sposób nie tylko dbamy o zdrowie malucha, ale również wyrabiamy w nim zdrowe nawyki, które kiedyś będzie mógł wykorzystywać w dorosłym życiu.

Nie martw się - rodzina da radę :)

Zdiagnozowanie choroby u dziecka to zawsze trudny moment w życiu rodziny. W początkowym etapie wprowadzania zmian zarówno rodzicom, jak i dzieciom może towarzyszyć strach czy poczucie zagubienia. Jednak warto zadbać o to, by nie tworzyć wokół celiakii stygmatyzującego klimatu. Błędem jest podkreślanie trudnego położenia dziecka, litowanie się nad nim. W ten sposób utrudnia mu się wejście w rytm prawidłowego odżywiania. Równie niekorzystne jest ocenianie produktów bezglutenowych jako “gorszych” i “mniej smacznych”. Wspólne celebrowanie posiłków oraz wspieranie malucha we właściwych wyborach żywieniowych to najlepsza droga do jego zdrowia i świetnego samopoczucia.

 

Przeczytaj również:

Alergia - szansa na zdrowsze życie >>>

Nowe możliwości diagnostyczne celiakii>>>

Zdjęcie: Pixabay.com


Autor

Magdalena Setnikowska

Absolwentka studiów polonistycznych, wielbicielka dobrej literatury oraz wartościowych filmów.  W wolnym czasie gra w tenisa oraz odkrywa nieznane, urokliwe zakątki Polski. Marzy o długiej wyprawie na Chorwację oraz zwiedzaniu Nowej Zelandii.

W dzieciach fascynuje ją ciekawość świata oraz radość z jego odkrywania, co bardzo chciałaby w sobie zachować na długie lata. Stąd też bierze się jej zainteresowanie teorią wychowawczą Janusza Korczaka.

autyzm wczesnodziecięcy

Autyzm wczesnodziecięcy – co to jest?

2023-01-23
Autyzm wczesnodziecięcy jest zaburzeniem rozwojowym. Jego pierwsze symptomy są zauważalne do około 30 miesiąca życia. Niestety, w dalszym ciągu choroba jest diagnozowana dość późno, dopiero w przedszkolu, a nawet w wieku szkolnym. Tymczasem, im wcześniej podjęta terapia, tym lepiej. Jak rozpoznać autyzm wczesnodziecięcy i co szczególnie powinno zaniepokoić rodziców? Jak rozpoznać autyzm u niemowlaka?
Powiększone węzły chłonne u dziecka

Co zrobić, gdy zauważymy powiększone węzły chłonne u dziecka?

2023-01-19
Co zrobić, gdy zauważymy powiększone węzły chłonne u dziecka? Węzły chłonne to niewielkie struktury rozsiane po całym organizmie, które mają związek z układem limfatycznym. Niektóre z nich znajdują się tuż pod skórą i są świetnie wyczuwalne w badaniu palpacyjnym, inne natomiast ulokowane są nieco głębiej i aby zbadać ich stan, niezbędne jest wykonanie zleconych przez lekarza badań. Powiększone węzły chłonne u dziecka, jak i u osoby dorosłej świadczą o toczącej się infekcji lub stanie zapalnym w obrębie organizmu. Zdarza się jednak, że jest to następstwo celowo wywołanych procesów. Jest tak przykładowo w sytuacji, gdy występują powiększone węzły chłonne u niemowlaka po szczepieniu. W każdym przypadku warto być czujnym i wiedzieć, co oznaczają powiększone węzły i co należy zrobić w takiej sytuacji.
Physical therapist performing an evaluation of the lower extremities in a newborn baby

Rozwój dziecka urodzonego z hipotrofią

2022-10-07
Hipotrofia oznacza niską masę urodzeniową dziecka. Związana jest często z przedwczesnym przyjściem na świat, czyli z wcześniactwem. Zwykle hipotrofikami są również dzieci pochodzące z ciąż mnogich. Czy dzieci urodzone z hipotrofią mają szansę na normalny rozwój?
Co oznacza, gdy niemowlę prostuje i napina nóżki?

Co oznacza, gdy niemowlę prostuje i napina nóżki?

2022-08-07
Dziecko się pręży. Co oznacza, gdy niemowlę prostuje i napina nóżki? Jeśli tułów niemowlęcia nie będzie stabilny, dziecko będzie musiało „szukać” innych form kontroli, np. napinając swój „obwód”. Prężenie się niemowlaka podczas snu spędza sen z oczu niejednej młodej mamie. Odpowiadamy na pytania, które poruszają ważne zagadnienie, jakim jest prężenie się noworodka.
katar u dziecka

Co na katar dla 2-latka?

2022-06-17
Katar jest jedną z najczęstszych przypadłości wieku dziecięcego. Nie jest specjalnie groźny, za to bardzo męczący – uniemożliwia maluszkowi spokojny sen i swobodne jedzenie oraz negatywnie wpływa na jego samopoczucie. Na szczęście wydzielinę z nosa można skuteczne zwalczać. Sprawdź, co na katar dla 2-latka sprawdza się najlepiej i kiedy należy już udać się z tym problemem do pediatry.
operacja

Jaka jest prawidłowa pielęgnacja po zabiegu stulejki u dzieci?

2022-06-10
Dość często zdarza się, że napletek małego chłopca nie daje się całkowicie zsunąć, co kwalifikuje malucha do zabiegu operacyjnego. Istnieją dwa rodzaje leczenia: jedno polega na operacji plastycznej napletka, drugi to obrzezanie. Niezależnie od tego, co zaleci lekarz i na co zdecydują się rodzice, po zabiegu chłopiec będzie potrzebował specjalnej pielęgnacji. Wyjaśniamy, na czym polega pielęgnacja po zabiegu stulejki u dziecka.
kleszcze

Kleszcz u dziecka? Co robić?

2022-03-12
Ugryzienie kleszcza u dziecka przyprawia cię o silne dreszcze? Nie pozwalasz swobodnie hasać dziecku na łące w obawie przed kleszczami? Wiedz, że nawet na trawniku miejskiego parku znajdziesz rzesze tych pajęczaków. Wcale nie musicie zagłębiać się w leśną głuszę. Zapamiętaj jedno: kleszcz u niemowlaka oraz u starszaka to nie koniec świata. Jeśli wbije się on w ciało – nie panikuj. Szybko i we właściwy sposób usuń kleszcza z ciała dziecka oraz obserwuj rumień. W tym artykule rozprawiamy się z tematem: kleszcz u dziecka? Co robić?