Data publikacji:

Dziecko z celiakią - jak dbać o jego zdrowie?

Autor: Magdalena Setnikowska

Nawracające bóle brzucha, wzdęcia, biegunki, a może nawet anemia? Po czasie niepewności wreszcie pojawia się diagnoza - twoje dziecko ma celiakię i musi być na diecie. Dla malucha, niezależnie od jego wieku, konieczność porzucenia smakowitych produktów zbożowych może być trudnym doświadczeniem. Jak wspierać dziecko, by nowa dieta nie stała się dla niego traumą, lecz początkiem zdrowego stylu życia?

 

 

Kilka słów o samej celiakii

Celiakia stanowi poważne wyzwanie zarówno dla rodziców, jak i dla dzieci. Wiąże się z koniecznością wprowadzenia specjalnej diety i wyeliminowania z codziennych posiłków wszelkich produktów zawierających w sobie rodzaj białka o nazwie gluten. Jego głównym źródłem są zboża (np. pszenica czy jęczmień), a zatem produkty najchętniej wybierane przez najmłodszych. Ale niestety jego występowanie jest znacznie szersze. Można go znaleźć również w wędlinach, jogurtach czy majonezie.

 

A zatem wykrycie celiakii u dziecka wymusza na rodzicach zmianę podejścia do codziennych zakupów spożywczych. Beztroskę zastępuje skupienie na poszukiwaniu zdrowych produktów oznaczonych symbolem przekreślonego kłosa, braku glutenu. Najszybciej możemy je spotkać w sklepach ze zdrową żywnością lub w internecie. Dla rodziców dzieci z celiakią codziennością staje się także czytanie etykiet na produktach. W zasadzie tylko uważna lektura daje pewność, że dany produkt jest rzeczywiście wolny od glutenu.

 

Kreatywność górą!

Nie traktujmy celiakii jak wyroku. Choroba ta, mimo swoich ograniczeń, może być świetną okazją do zacieśnienia więzi i początkiem zdrowszego odżywiania dla całej rodziny. Pojawiające się ograniczenia żywieniowe można wykorzystać do wspólnego z dzieckiem poszukiwania zdrowych zamienników pieczywa czy ciast, których na szczęście na rynku jest coraz więcej. Dobrym pomysłem będzie również wspólne gotowanie oraz wyszukiwanie przepisów na zdrowe i pyszne potrawy bezglutenowe. W ten sposób nie tylko dbamy o zdrowie malucha, ale również wyrabiamy w nim zdrowe nawyki, które kiedyś będzie mógł wykorzystywać w dorosłym życiu.

Nie martw się - rodzina da radę :)

Zdiagnozowanie choroby u dziecka to zawsze trudny moment w życiu rodziny. W początkowym etapie wprowadzania zmian zarówno rodzicom, jak i dzieciom może towarzyszyć strach czy poczucie zagubienia. Jednak warto zadbać o to, by nie tworzyć wokół celiakii stygmatyzującego klimatu. Błędem jest podkreślanie trudnego położenia dziecka, litowanie się nad nim. W ten sposób utrudnia mu się wejście w rytm prawidłowego odżywiania. Równie niekorzystne jest ocenianie produktów bezglutenowych jako “gorszych” i “mniej smacznych”. Wspólne celebrowanie posiłków oraz wspieranie malucha we właściwych wyborach żywieniowych to najlepsza droga do jego zdrowia i świetnego samopoczucia.

 

Przeczytaj również:

Alergia - szansa na zdrowsze życie >>>

Nowe możliwości diagnostyczne celiakii>>>

Zdjęcie: Pixabay.com


Autor

Magdalena Setnikowska

Absolwentka studiów polonistycznych, wielbicielka dobrej literatury oraz wartościowych filmów.  W wolnym czasie gra w tenisa oraz odkrywa nieznane, urokliwe zakątki Polski. Marzy o długiej wyprawie na Chorwację oraz zwiedzaniu Nowej Zelandii.

W dzieciach fascynuje ją ciekawość świata oraz radość z jego odkrywania, co bardzo chciałaby w sobie zachować na długie lata. Stąd też bierze się jej zainteresowanie teorią wychowawczą Janusza Korczaka.

syrop na kaszel dla niemowląt

Jaki syrop na kaszel dla niemowląt jest najlepszy?

2023-11-30
Każdy rodzic niemowlaka wie, jak duże spustoszenie w codziennym rodzinnym życiu może siać zwykły kaszel. Chorujący bobas nie przesypia nocy, budząc innych domowników. Uporczywy kaszel może przekładać się na jego samopoczucie przez cały dzień. Jak złagodzić ten nieprzyjemny objaw? Najchętniej stosowanym sposobem jest syrop na kaszel dla dzieci. Dziś podpowiadamy, jak wybrać odpowiedni specyfik.
plamy na języku u dziecka

Plamy na języku dziecka: co oznaczają? 

2023-07-29
Wystąpienie plam na języku u dziecka to stosunkowo popularna dolegliwość. Zazwyczaj nie ma powodu do paniki, choć oczywiście nie należy bagatelizować problemu. W tym artykule dowiesz się, co oznaczają plamy na języku u dziecka, a także poznasz ewentualne przyczyny tej dolegliwości.  
Podwyższone płytki krwi u dziecka

Podwyższone płytki krwi u dziecka: czy należy się martwić? 

2023-07-26
Płytki krwi (trombocyty) to elementy morfotyczne krwi, które aktywnie uczestniczą w procesie krzepnięcia. Nadmiar płytek, zwany inaczej trombocytozą lub nadpłytkowością może nieść za sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Czy zatem w przypadku podwyższonych płytek krwi u dziecka należy się martwić? 
witaminy dla 3 latka

Jakie witaminy dla 3-latka wybrać? Polecane produkty

2023-07-18
Z pewnością doskonale wiesz, że dla zdrowego rozwoju twoje dziecko potrzebuje odpowiednich porcji witamin i minerałów. Co jednak, jeśli maluch lubi tylko niektóre owoce i warzywa, a do tego niespecjalnie przepada za mięsem? Jakie witaminy dla 3-latka warto wówczas wybrać i czy właściwie w ogóle należy je dziecku podawać?
wysypka po mmr

Wysypka po MMR: charakterystyka 

2023-07-13
MMR należy do grupy szczepionek atenuowanych, co oznacza, że w swoim składzie zawiera żywe wirusy o obniżonej chorobotwórczości. W związku z tym, wielu rodziców zastanawia się, jakie mogą być skutki uboczne po przyjęciu MMR? Jednym z nich może być tak zwany odczyn odrowy, objawiający się zmianami skórnymi. Poznaj charakterystykę wysypki po MMR. 
azotyny w moczu dziecka

Co oznaczają azotyny w moczu dziecka?

2023-03-22
Gdy badanie wskazuje na azotyny w moczu u dziecka, najczęściej świadczy to o infekcji o charakterze bakteryjnym – w większości przypadków wywołanych przez bakterie E. Coli. Infekcji bardzo często towarzyszą charakterystyczne objawy, takie jak gorączka, ból w czasie oddawania moczu czy brak apetytu. Czy i jakie leczenie należy w takim przypadku zastosować?
objawy przegrzania organizmu

Objawy przegrzania dziecka. Ile trwa przegrzanie organizmu?

2023-03-20
Przegrzanie dziecka przez rodziców zdarza się dość często. Zazwyczaj jest to przegrzanie wynikające ze zbyt grubego ubrania maluszka, które skutkuje pogorszeniem się nastroju niemowlęcia i pojawieniem się na jego skórze potówek. Skutki przegrzania dziecka na słońcu, w wysokich temperaturach, mogą być już znacznie poważniejsze – to między innymi zagrażający życiu udar cieplny. Sprawdź, jak rozpoznać objawy takiego przegrzania i co robić, gdy się pojawią.