Dziecko z celiakią - jak dbać o jego zdrowie?

Data:

Nawracające bóle brzucha, wzdęcia, biegunki, a może nawet anemia? Po czasie niepewności wreszcie pojawia się diagnoza - twoje dziecko ma celiakię i musi być na diecie. Dla malucha, niezależnie od jego wieku, konieczność porzucenia smakowitych produktów zbożowych może być trudnym doświadczeniem. Jak wspierać dziecko, by nowa dieta nie stała się dla niego traumą, lecz początkiem zdrowego stylu życia?

 

 

Kilka słów o samej celiakii

Celiakia stanowi poważne wyzwanie zarówno dla rodziców, jak i dla dzieci. Wiąże się z koniecznością wprowadzenia specjalnej diety i wyeliminowania z codziennych posiłków wszelkich produktów zawierających w sobie rodzaj białka o nazwie gluten. Jego głównym źródłem są zboża (np. pszenica czy jęczmień), a zatem produkty najchętniej wybierane przez najmłodszych. Ale niestety jego występowanie jest znacznie szersze. Można go znaleźć również w wędlinach, jogurtach czy majonezie.

 

A zatem wykrycie celiakii u dziecka wymusza na rodzicach zmianę podejścia do codziennych zakupów spożywczych. Beztroskę zastępuje skupienie na poszukiwaniu zdrowych produktów oznaczonych symbolem przekreślonego kłosa, braku glutenu. Najszybciej możemy je spotkać w sklepach ze zdrową żywnością lub w internecie. Dla rodziców dzieci z celiakią codziennością staje się także czytanie etykiet na produktach. W zasadzie tylko uważna lektura daje pewność, że dany produkt jest rzeczywiście wolny od glutenu.

 

Kreatywność górą!

Nie traktujmy celiakii jak wyroku. Choroba ta, mimo swoich ograniczeń, może być świetną okazją do zacieśnienia więzi i początkiem zdrowszego odżywiania dla całej rodziny. Pojawiające się ograniczenia żywieniowe można wykorzystać do wspólnego z dzieckiem poszukiwania zdrowych zamienników pieczywa czy ciast, których na szczęście na rynku jest coraz więcej. Dobrym pomysłem będzie również wspólne gotowanie oraz wyszukiwanie przepisów na zdrowe i pyszne potrawy bezglutenowe. W ten sposób nie tylko dbamy o zdrowie malucha, ale również wyrabiamy w nim zdrowe nawyki, które kiedyś będzie mógł wykorzystywać w dorosłym życiu.

Nie martw się - rodzina da radę :)

Zdiagnozowanie choroby u dziecka to zawsze trudny moment w życiu rodziny. W początkowym etapie wprowadzania zmian zarówno rodzicom, jak i dzieciom może towarzyszyć strach czy poczucie zagubienia. Jednak warto zadbać o to, by nie tworzyć wokół celiakii stygmatyzującego klimatu. Błędem jest podkreślanie trudnego położenia dziecka, litowanie się nad nim. W ten sposób utrudnia mu się wejście w rytm prawidłowego odżywiania. Równie niekorzystne jest ocenianie produktów bezglutenowych jako “gorszych” i “mniej smacznych”. Wspólne celebrowanie posiłków oraz wspieranie malucha we właściwych wyborach żywieniowych to najlepsza droga do jego zdrowia i świetnego samopoczucia.

 

Przeczytaj również:

Alergia - szansa na zdrowsze życie >>>

Nowe możliwości diagnostyczne celiakii>>>

Zdjęcie: Pixabay.com

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.