Dieta bezglutenowa

Data:

Dieta bezglutenowa to dieta całkowicie eliminującą z pożywienia pokarmy, które zawierają w swoim składzie gluten. Taki jadłospis jest niezbędny w leczeniu i profilaktyce celiakii, a także w przypadku alergii na gluten.

 

dieta-bezglutenowa-celiakia-warzywa-550x350

 

Czym jest gluten?

Rozważania dotyczące diety bezglutenowej należy zacząć od informacji czym jest gluten. Gluten to białko zawarte w otoczce ziaren zbóż takich jak: pszenica, jęczmień, żyto czy owies. Białko to jest silnym alergenem dla niektórych osób, mogącym powodować problemy z przyswajaniem pokarmów. Szczególnym przypadkiem jest celiakia, choroba, w której spożywanie produktów zawierających gluten prowadzi do niszczenia kosmków jelitowych, znacznie zmniejszając powierzchnię chłonną jelita. W rezultacie pokarm u chorych na celiakie nie zostaje odpowiednio strawiony i wchłonięty.

 

Zmiana jadłospisu

Stąd wniosek, że osoby, w tym dzieci, uczulone na gluten lub chore na celiakię należy leczyć dietą bezglutenową, czyli nie zawierającą tego białka. W diecie takiej eliminuje się produkty, w których występują cztery zboża: pszenica, żyto, jęczmień oraz owies. A jadłospis zostaje odpowiednio zmieniony. Potrawy mączne bardzo charakterystyczne dla polskiej kuchni, najlepiej zastąpić daniami przygotowywanymi z ryżu, kukurydzy, gryki czy prosa. Niekiedy do przygotowywania mącznych potraw bezglutenowych wykorzystywana jest też mąka ziemniaczana lub sojowa.

 

Wprowadzamy dietę bezglutenową

Dieta bezglutenowa powinna być lekkostrawna i bogata w pełnowartościowe białka (takie jak jajka, mięso, mleko), a równocześnie ograniczać ilość tłuszczów. Bardzo ważne jest także, aby zawierała odpowiednią ilość witamin i minerałów, ponieważ produkty zbożowe bezglutenowe nie zabezpieczają odpowiedniej ilości tych składników. Dlatego należy zachęcać dzieci do jedzenia dużych ilości warzyw i owoców, które dostarczają witaminy z grupy B oraz błonnik. Gotując dla maluchów na diecie bezglutenowej warto mieć na uwadze, że nie wszystko będzie im smakować. Szczególnie w przypadku dzieci chorych na celiakię często występuje niechęć do jedzenia. Dlatego też dobrze jest mieć wypróbowane przepisy na różne dania, które maluch lubi, a równocześnie jak najbardziej urozmaicać to, co znajduje się na jego talerzu.

Pamiętajmy, że dieta bezglutenowa nie musi być wyrokiem. Wprawdzie wymagana jest konsekwencja w jej zachowywaniu, jednak jeśli o to zadbamy, nikt nie będzie odczuwał jej ciężaru. Obecnie w sklepach znajdują się całe działy z żywnością bezglutenową. Można tam znaleźć zarówno pieczywo, jak i słodycze nie zawierające tego białka.

Zdjęcie: Fotolia fot by © Tomo Jesenicnik

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
28-11-2018
Ocena:
jeśli nie ma potrzeby lub przeciwwskazań to wolałabym jednak żadnemu dziecku nie odmawiać jakichkolwiek składników, dopiero potem powstają alergie i nietolerancje, po co tego uczyć organizm od początku
22-10-2015
Ocena:
Dieta bezglutenowa jest bardzo trudna. Warto znać mąki bezglutenowe (tu fajny art. http://bonavita.pl/maki-bezglutenowe-nie-tylko-dla-chorych-na-celiakie) bo prawdopodobnie na stałe zagości w kuchni oraz warto przyzwyczaić się do wypiekania własnego chleba, jeśli nei chemy zbankrutować na gotowych produktach bezgluenowych