Ospa wietrzna jest chorobą wieku dziecięcego, niestety w kilku procentach przypadków może skończyć się groźnymi powikłaniami. Szczególnie zagrożone są małe dzieci z kontaktu domowego, czyli na przykład młodsze rodzeństwo przedszkolaków.
Powikłania występują w 2-6 % przypadków zachorowań na ospę. Do najczęstszych należą nadkażenia wykwitów skórnych. Zakażenie zmienionej chorobowo skóry gronkowcem może prowadzić nawet do sepsy. Powikłania neurologiczne mogą przyjąć formę zapalenia opon mózgowo rdzeniowych. Częste są również powikłania po ospie wietrznej w postaci zapalenia płuc.
Szczególnie narażone na powikłania są niemowlęta, małe dzieci, dzieci z osłabioną odpornością. Nie bez znaczenia jest również stopień ekspozycji na działanie wirusa. W przypadku kontaktu domowego, na przykład u niemowlaka, którego starsze rodzeństwo choruje na ospę, przebieg może być o wiele silniejszy. Warto pamiętać, że do niepożądanych powikłań można doprowadzić podając dziecku w czasie ospy wietrznej ibuprofen. Dlatego lekarze podkreślają, że w czasie infekcji gorączkę i ból u dzieci zwalczamy tylko paracetamolem.
CZYTAJ TAKŻE: Ospa wietrzna u dzieci
Szczepienia przeciw ospie wietrznej są skuteczne w 95 proc. Dodatkowo podanie jednej dawki szczepionki do 72h po kontakcie z wirusem może złagodzić przebieg ospy. Szczepionka zawiera żywe, ale osłabione (inaczej: atenuowane) wirusy ospy wietrznej. Standardowo podaje się dwie dawki szczepionki. Zwykle szczepienie jest dobrze tolerowane i rzadko występują niepożądane odczyny poszczepienne. Bardzo rzadko zdarza się, że po szczepieniu występuję tzw. Poronna postać ospy wietrznej, czyli bardzo łagodne i trwające krócej objawy choroby. Nie oznacza to jednak, że zaszczepione dziecko będzie zarażać innych. Dlatego można szczepić dziecko, nawet, jeśli w domu znajduje się niemowlę, czy kobieta w ciąży, która nie przechodziła jeszcze ospy.
Każda przyszła mama, która nie jest pewna, czy przechodziła ospę, powinna wykonać test na obecność przeciwciał. Jeśli okaże się, że ciężarna nie posiada przeciwciał, a w domu znajduje się już dziecko wieku szkolnym lub przedszkolnym – warto rozważyć szczepienie.
Szczepienie przeciwko ospie wietrznej jest refundowane dla dzieci do lat 3 uczęszczających do żłobka. Kiedy wykonać szczepienie na ospę? Najlepiej zaszczepić dziecko przeciwko ospie między 9 a 18 miesiącem życia. Szczepionka jest zarejestrowana od 9 miesiąca życia. Podaje się dwie dawki w 6 tyg. odstępie. Ten odstęp można zwiększyć i warto podać drugą dawkę, nawet jeśli okres 6 tygodni został znacznie przekroczony.
z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu dziennikarka i redaktorka o niecodziennym hobby: doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Współautorka książki "Notatki z rodzicielstwa bliskości" (Wyd. Harmonia 2018). Mama Hani i Zosi, redaktorka portalu Dzidziusiowo.pl w latach 2018-2020.