Data publikacji:

Czy warto szczepić dziecko przeciwko ospie?

Autor: Katarzyna Chmielewska-Walas

Ospa wietrzna jest chorobą wieku dziecięcego, niestety w kilku procentach przypadków może skończyć się groźnymi powikłaniami. Szczególnie zagrożone są małe dzieci z kontaktu domowego, czyli na przykład młodsze rodzeństwo przedszkolaków.

ospa szczepienie

Dlaczego warto podać szczepionkę na ospę

Powikłania występują w 2-6 % przypadków zachorowań na ospę. Do najczęstszych należą nadkażenia wykwitów skórnych. Zakażenie zmienionej chorobowo skóry gronkowcem może prowadzić nawet do sepsy. Powikłania neurologiczne mogą przyjąć formę zapalenia opon mózgowo rdzeniowych. Częste są również powikłania po ospie wietrznej w postaci zapalenia płuc.

Szczególnie narażone na powikłania są niemowlęta, małe dzieci, dzieci z osłabioną odpornością. Nie bez znaczenia jest również stopień  ekspozycji na działanie wirusa. W przypadku kontaktu domowego, na przykład u niemowlaka, którego starsze rodzeństwo choruje na ospę, przebieg może być o wiele silniejszy. Warto pamiętać, że do niepożądanych powikłań można doprowadzić podając dziecku w czasie ospy wietrznej ibuprofen.  Dlatego lekarze podkreślają, że w czasie infekcji gorączkę i ból u dzieci zwalczamy tylko paracetamolem.

CZYTAJ TAKŻE: Ospa wietrzna u dzieci

Szczepionka na ospę - powikłania

Szczepienia przeciw ospie wietrznej są skuteczne w 95 proc. Dodatkowo podanie jednej dawki szczepionki do 72h po kontakcie z wirusem może złagodzić przebieg ospy. Szczepionka zawiera żywe, ale osłabione (inaczej:  atenuowane) wirusy ospy wietrznej. Standardowo podaje się dwie dawki szczepionki. Zwykle szczepienie jest dobrze tolerowane i rzadko występują niepożądane odczyny poszczepienne.  Bardzo rzadko zdarza się, że po szczepieniu występuję tzw. Poronna postać ospy wietrznej, czyli bardzo łagodne i trwające krócej objawy choroby. Nie oznacza to jednak, że zaszczepione dziecko będzie zarażać innych. Dlatego można szczepić dziecko, nawet, jeśli w domu znajduje się niemowlę, czy kobieta w ciąży, która nie przechodziła jeszcze ospy.

Każda przyszła mama, która nie jest pewna, czy przechodziła ospę, powinna wykonać test na obecność przeciwciał. Jeśli okaże się, że ciężarna nie posiada przeciwciał, a w domu znajduje się już dziecko wieku szkolnym lub przedszkolnym – warto rozważyć szczepienie.

Kto powinien zaszczepić się przeciwko ospie?

  • dzieci uczęszczające do żłobka
  • niemowlęta, których rodzeństwo chodzi do przedszkola lub szkoły podstawowej
  • kobiety w ciąży, które nie przechodziły ospy, a mają dzieci w żłobku lub przedszkolu (czytaj więcej: ospa w ciąży)

Szczepienie przeciwko ospie - refundacja

Szczepienie przeciwko ospie wietrznej jest refundowane dla dzieci do lat 3 uczęszczających do żłobka. Kiedy wykonać szczepienie na ospę? Najlepiej zaszczepić dziecko przeciwko ospie między 9 a 18 miesiącem życia. Szczepionka jest zarejestrowana od 9 miesiąca życia.  Podaje się dwie dawki w 6 tyg. odstępie. Ten odstęp można zwiększyć i warto podać drugą dawkę, nawet jeśli okres 6 tygodni został znacznie przekroczony.


Autor

Katarzyna Chmielewska-Walas

z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu dziennikarka i redaktorka o niecodziennym hobby: doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Współautorka książki "Notatki z rodzicielstwa bliskości" (Wyd. Harmonia 2018). Mama Hani i Zosi, redaktorka portalu Dzidziusiowo.pl w latach 2018-2020.

Komentarze
25-02-2019
Ocena:
Ja szczepiłam moje bliźniaki. Nie chorowali i dobrze. Przynajmniej nie mają blizn
cukrzyca u dzieci

Cukrzyca u dzieci. Jakie objawy?

2021-09-19
Coraz więcej osób choruje na cukrzycę. Dotyczy to nie tylko dorosłych, ale także dzieci. Najmłodszych pacjentów może dotknąć w każdym wieku, choć szczyt zachorowań przypada na okres, gdy mają od 6 do 15 lat. Cukrzyca typu pierwszego - to właśnie ona dotyka dzieci i młodzież - atakuje znienacka, najczęściej zimą. Może pojawić się w rodzinie, w której nikt do tej pory nie miał żadnych problemów tego typu. Jak zatem rozpoznać cukrzycę u dzieci? Jej symptomy są bardzo charakterystyczne, ale i łatwe do przeoczenia. Warto zapamiętać możliwe objawy cukrzycy u dziecka, dzięki czemu w razie ich wystąpienia będzie można szybko zasięgnąć pomocy medycznej.
szczoteczka soniczna dla dzieci 0-3 ranking

Jaka szczoteczka soniczna dla dzieci 0-3 – ranking

2021-08-31
„Żeby zdrowe zęby mieć, trzeba tylko chcieć” – śpiewały kiedyś Fasolki. Tak naprawdę dobra wola to trochę za mało, przyda się jeszcze skuteczna pasta i dobra szczoteczka soniczna. Jeśli nie wiesz, jak wybrać tę ostatnią, koniecznie zerknij na nasz ranking szczoteczek sonicznych dla dzieci.
wysypka u dziecka

Wysypka u dzieci. Rodzaje, od czego, co robić?

2021-08-08
Wysypka u dziecka może przyjmować różną postać, mieć różne przyczyny i różną lokalizację. Sprawdź, kiedy prawdopodobnie jest niegroźna, a kiedy warto skonsultować zmiany z pediatrą. Wyjaśniamy również, jakie są domowe sposoby na zwalczanie wysypki.
emolienty dla niemowlat ranking

Emolienty dla niemowląt – ranking. Najlepsze emolienty dla niemowląt

2021-07-24
Jeśli skóra niemowlaka prezentuje objawy podrażnienia albo sprawia wrażenie przesuszonej, warto sięgnąć po specjalistyczne dermokosmetyki do pielęgnacji, czyli emolienty. Przeczytaj, czym dokładnie są, kiedy się je stosuje i czym różnią się od siebie poszczególne emolienty dla niemowląt. Ranking najlepszych produktów znajdziesz natomiast na końcu tekstu.
jak wyczyscic ucho z woskowiny domowe sposoby

Jak wyczyścić ucho z woskowiny? Domowe sposoby na zatkane ucho

2021-07-22
Zatkane woskowiną ucho uniemożliwia prawidłowe słyszenie i jest powodem licznych dolegliwości. Sprawdź, jak objawia się taki problem, jak pozbyć się woskowiny z ucha i które domowe sposoby można zastosować u dzieci.
plastry na katar

Plastry na katar dla niemowlaka. Jak działają? Czy są skuteczne?

2021-07-06
Katar u dziecka oznacza często spore problemy z zasypianiem. Maluchy bowiem nie potrafią jeszcze samodzielnie wydmuchać noska i choć jest to bardzo powszechna dolegliwość, bywa naprawdę męcząca. Na szczęście można pomóc swojej pociesze w szybki i prosty sposób, sięgając po specjalne plastry aromatyczne, o właściwościach udrażniających nos. Łatwo dostępne, a także co istotne nieinwazyjne plastry z olejkami eterycznymi, przyniosą ulgę i złagodzą dokuczliwe objawy kataru w nocy. Inwestując niewiele w profesjonalny, innowacyjny środek, zapomnisz o nerwach i bezsilności.
probiotyk dla niemowląt ranking

Probiotyk dla niemowląt – ranking

2021-05-08
Probiotyki to tzw. „dobre bakterie”, czyli mikroorganizmy, które naturalnie bytują w naszym ciele i działają na jego korzyść. Bardzo ważne jest, aby uzupełniać ich poziom w okresie antybiotykoterapii – zarówno u dorosłych, jak i u dzieci w wieku szkolnym czy niemowląt. Przeczytaj, jak wybrać najlepszy probiotyk dla dzieci i zerknij na nasz ranking produktów.