Opryszczka na ustach u rocznego dziecka – objawy
Opryszczka u dziecka rocznego oraz młodszego ma najczęściej cięższy przebieg, niż u starszych dzieci, nastolatków i dorosłych.
W pierwszym etapie, jeszcze zanim pojawią się zmiany na skórze, maluszek może odczuwać uporczywe swędzenie oraz zimno. Jako że dziecko w tym wieku nie potrafi jeszcze opowiedzieć o swoich dolegliwościach, świadczyć o nich będą jego zachowania: uporczywe drapanie skóry koło ust, pocieranie o np. poduszkę albo przedmioty, płaczliwość.
Kolejny etap to pojawienie się krostek wypełnionych surowiczym płynem. Później pęcherzyki zmieniają się w ropne strupki. Błony śluzowe jamy ustnej oraz dziąsła mogą zostać objęte stanem zapalnym, na języku i migdałach mogą pojawić się owrzodzenia, dodatkowo może wystąpić obrzęk dziąseł.
Należy zauważyć, że opryszczka u rocznego dziecka to dolegliwość powodująca duży ból i dyskomfort, dodatkowo często występuje bardzo wysoka gorączka oraz powiększenie węzłów chłonnych. Naturalne jest zatem, że w zachowaniu dziecka zachodzą zmiany i są to:
- niechęć do jedzenia i picia,
- ogólne złe samopoczucie, które dziecko manifestuje rozdrażnieniem i płaczliwością,
- trudności ze snem lub wręcz przeciwnie – senność związana z wysoką gorączką.
Opryszczka u rocznego dziecka oraz niemowlaka może trwać dłużej niż u osób dorosłych – od siedmiu do nawet czternastu dni. Warto dodać, że jeżeli uda się powstrzymać dziecko od drapania zmian, opryszczka nie musi pozostawić blizn.