Data publikacji:

Jak przewijać noworodka? Poradnik dla młodych rodziców.

Maleńki noworodek większości rodzicom wydaje się tak delikatny i kruchy, że pierwsza zmiana pieluszki jest bardzo stresującym wydarzeniem. Jak przewijać noworodka skutecznie, a co najważniejsze – bezpiecznie? Bez obaw – wystarczy kilka powtórzeń, abyś nabrał niezbędnej wprawy. Tymczasem zapoznaj się z poradnikiem zmiany pieluszek i dobrze zapamiętaj nasze porady.

Przewijanie noworodka, zwłaszcza pierworodnego, to jedno z najbardziej stresujących wydarzeń dla młodych rodziców. Nie można jednak od niego uciec. Wszystkich, którzy obawiają się zmiany pierwszej pieluchy, uspokajamy – to naprawdę bardzo proste. Szpitalna położna z pewnością zademonstruje ci, jak się za to zabrać. A jeśli będziesz potrzebować małej ściągi, w dowolnym momencie zajrzyj do tego artykułu. Podpowiadamy, jak przewijać noworodka bezpiecznie i w dobrej atmosferze.

jak przewijac noworodka

Kiedy przewijać noworodka?

Najprostsza odpowiedź brzmi: wtedy, kiedy to konieczne, a więc po każdym wypróżnieniu. Maluch z pewnością sam zasygnalizuje ci płaczem, że zawartość jego pieluszki zaczyna mu przeszkadzać. Z reguły noworodkowi pieluszkę należy zmieniać co 3-4 godziny. Wielu rodziców zastanawia się także, kiedy przewijać noworodka – przed czy po karmieniu? Jeśli przed posiłkiem pielucha maluszka jest pusta, spokojnie możesz poczekać z jej zmianą. Noworodek dysponuje szybszym metabolizmem, dlatego już w krótkim czasie po wypiciu mleka może oddać mocz lub kał.

Przewijanie noworodka – jakie produkty będą potrzebne?

O poprawnej zmianie pieluszek nie można mówić bez odpowiednich kosmetyków. Sprawdzi się dobrze znany zestaw w postaci przegotowanej letniej wody, płatków kosmetycznych, kremu pielęgnacyjnego oraz chusteczek nawilżanych. Rodzic powinien mieć pod ręką świeżą pieluszkę oraz ewentualnie – nowe ubranko dla maluszka.

Noworodka możesz przewijać na łóżku lub odpowiednio zagospodarowanej komodzie, jednak najlepszym wyjściem okaże się przeznaczony do tego przewijak. To bardzo praktyczny mebel, który pozwoli ci nie tylko na wygodne i bezpieczne ułożenie dziecka, ale także na przechowywanie niezbędnych akcesoriów higienicznych.

Jak przewijać noworodka krok po kroku?

Doskonale wiemy, że pierwsza samodzielna zmiana pieluszki noworodkowi przyprawia rodziców o stres. To małe stworzonko wydaje się bardzo delikatne, dlatego nie chcesz wyrządzić mu krzywdy. Jednak bez obaw – gwarantujemy, że zachowując spokój, wykonasz wszystko poprawnie.

  • Przygotowanie

    Należy zacząć rzecz jasna od ułożenia maluszka na przewijaku. Odkładaj na niego dziecko bardzo delikatnie, podtrzymując je pod główką i dolną partią pleców. Gdy maluszek już leży, rozepnij jego ubranko. Jeśli ma na sobie spodenki, zdejmij je całkowicie. Body należy podwinąć powyżej pępka.

  • Ocena sytuacji

    Zajrzyj do pieluchy i sprawdź stopień jej zanieczyszczenia. Może się bowiem okazać, że będziesz potrzebować większej ilości wacików lub chusteczek. Nigdy jednak nie pozostawiaj noworodka na przewijaku bez opieki. Jeśli o czym zapomniałeś, poproś kogoś, by podał ci niezbędne rzeczy.

    Ostrożnie rozepnij pieluchę i wysuń ją spod pupy bobasa, uważając, by dodatkowo nie zabrudzić jego skóry. Zwiń pieluszkę zawartością do wewnątrz, zabezpiecz rzepami, a następnie wyrzuć.

  • Przewijanie noworodka – oczyszczanie skóry

    Mycie dziecka rozpocznij, używając płatków kosmetycznych zwilżonych przegotowaną wodą. W ten sposób pozbądź się największych zanieczyszczeń. Pamiętaj, że oczyszczając okolice intymne noworodka, należy kierować się od genitaliów ku odbytowi – nigdy odwrotnie! Jeśli masz córeczkę, bardzo starannie oczyść okolice warg sromowych. Jeśli twoje dziecko jest chłopcem, podczas zmiany pieluszki sprawdź, czy udało ci się usunąć zanieczyszczenia z moszny.

    Uwaga: podczas zmieniania dziecku pieluszki, nigdy nie podnoś go za nóżki! To bardzo szkodliwa praktyka, która może prowadzić do problemów ze stawami biodrowymi. Prawidłowy sposób obracania maluszka zaprezentowano na filmiku pod tym artykułem. Noworodka podczas przewijania należy jedynie delikatnie obracać na boki.

    Po wstępnym oczyszczeniu, jeszcze raz przemyj strefy intymne bobasa za pomocą nawilżanych chusteczek. Pamiętaj o zachowaniu odpowiedniego kierunku mycia oraz sprawdzeniu każdej fałdki.

  • Zapobieganie odparzeniom

    Po umyciu skóry maluszka warto nieco odczekać, aby skóra mogła „pooddychać” i dobrze wyschnąć. Poświęć ten czas na kontakt wzrokowy z dzieckiem oraz rozmawianie z nim. To ważne, aby proces zmiany pieluszki był dla niego przyjemny. Następnie sięgnij po krem przeciw odparzeniom i dokładnie wmasuj go w skórę maluszka. Rozprowadzaj go od przodu do tyłu.

    Jaki krem przeciw odparzeniom dla noworodka będzie najlepszy? Zwróć uwagę, aby kosmetyk zawierał alantoinę, aloes, pantenol, lanolinę, witaminy A i E. To substancje o działaniu kojącym i regenerującym. Krem przeciw odparzeniom powinien być tłusty i tworzyć na skórze bobasa ochronną warstwę.

  • Zakładanie nowej pieluszki

    Ostatnim krokiem jest nałożenie nowej, czystej pieluszki (w przypadku noworodków sprawdzi się rozmiar 2-5 kg). Delikatnie obracając maluszka na bok, podłóż ją pod pupę. Następnie zapnij rzepy pieluszki (nie za ciasno) i załóż dziecku ubrania. Jeśli kikut pępowiny jeszcze nie odpadł, zadbaj o to, aby pieluszka go nie zasłaniała.

Udane pierwsze przewijanie noworodka

Zmiana pieluszki dziecku może być nie tylko rutynowym zabiegiem higienicznym, ale również łączącą was chwilą bliskości. Postaraj się przewijać dziecko spokojnie i z uśmiechem – twój nastrój bez wątpienia udzieli się maluszkowi. Jak sam widzisz, to wcale nie takie trudne, jak się wydaje!

Autor: Joanna Stanuch