Data publikacji:

Jak wyczyścić ucho z woskowiny? Domowe sposoby na zatkane ucho

Zatkane woskowiną ucho uniemożliwia prawidłowe słyszenie i jest powodem licznych dolegliwości. Sprawdź, jak objawia się taki problem, jak pozbyć się woskowiny z ucha i które domowe sposoby można zastosować u dzieci.
jak wyczyscic ucho z woskowiny domowe sposoby

Zalegająca woskowina w uchu – przyczyny

Zalegająca woskowina w uchu to powszechny problem. Jego najczęstszą przyczyną jest produkowanie przez organizm dużych ilości tej wydzieliny, co ostatecznie powoduje powstanie zatoru.

Jednym z poważniejszych błędów pielęgnacyjnych, którego efektem jest korek z woskowiny w uchu, to czyszczenie przewodu słuchowego patyczkiem. Należy pamiętać, że jest on przeznaczony tylko i wyłącznie do czyszczenia zewnętrznej części ucha, czyli małżowiny.

Pamiętaj, że sięganie patyczkiem w głąb ucha jest niewskazane nie tylko u dorosłych, ale i u dzieci. Dotyczy to również specjalnych patyczków ze zwiększoną ilością wacika i o specjalnym kształcie.

Korek z woskowiny w uchu – objawy

Korek z woskowiny w uchu może być przyczyną różnych nieprzyjemnych objawów. Najczęściej są to:
  • ból ucha ,
  • niedosłuch,
  • pojawienie się szumów usznych,
  • pojawienie się zawrotów głowy,
  • swędzenie ucha,
  • uczucie „pełności” wewnątrz przewodu słuchowego.

Jak wyczyścić ucho z woskowiny? Domowe sposoby

Zastanawiasz się, jak pozbyć się woskowiny z ucha dziecka przy pomocy domowych sposobów? W takim razie mamy dla ciebie złą wiadomość – nie ma takich metod, które byłyby uznane za bezpieczne w przypadku najmłodszych. Jeśli podejrzewasz, że twoje dziecko źle słyszy albo że boli go ucho właśnie od nadmiaru woskowiny, musisz udać się do otolaryngologa. Samodzielne działanie może obejmować jedynie stosowanie specjalnych kropli z apteki. Nie podawaj ich jednak, jeśli dziecko odczuwa ból – wówczas i tak musisz udać się do lekarza, aby wykluczyć niebezpieczne zapalenie ucha środkowego.

Jeśli natomiast chcesz poznać domowe sposoby na czyszczenie uszu, by zastosować je u siebie – żaden problem, oto kilka tych najbardziej polecanych:

Świecowanie uszu

Jeśli masz ochotę, możesz przeprowadzić w domu zabieg świecowania uszu. W tym celu musisz nabyć lub zrobić specjalną świecę, która wykonana jest z delikatnej, bawełnianej tkaniny, wosku pszczelego oraz olejków. Świeca powinna mieć kształt tuby, a w dolnej części musi mieć cieniutką, srebrną blaszkę. Świecę-tubę umieszcza się w przewodzie słuchowym, a następnie się ją zapala i gasi w odpowiednim momencie. Sam zabieg jest niezwykle przyjemny. Wosk, który został wydobyty z ucha, można zobaczyć po rozwinięciu resztek świecy.

Woda utleniona

Jeśli chodzi o domowe sposoby na wosk w uszach, sprawdzić się może również woda utleniona. W kontakcie ze skórą wytwarza ona tlen, który czyści i dezynfekuje. Jeśli chcesz skorzystać z dobroczynnego działania wody utlenionej, wlej do ucha kilka jej kropli.

Uwaga! Nigdy nie płucz samodzielnie ucha przy pomocy strzykawki i ciepłej wody. To stara metoda, która uszkodziła już niejedno ucho. Jeśli czujesz rozpieranie i ból, a wymienione wyżej metody nie okazały się skuteczne, udaj się do laryngologa.

Jak pozbyć się woskowiny z ucha przy pomocy preparatów z apteki?

Jeśli domowe sposoby na woskowinę w uchu zawiodą, możesz zamówić preparaty apteczne. Co bardzo ważne, mogą one być stosowane już u niemowląt oraz starszych dzieci – są to bowiem produkty o naturalnym, olejowym składzie. Pamiętaj jednak, że dla oczyszczenia ucha z woskowiny niezbędne jest wielokrotne zakraplanie ucha przez co najmniej kilka dni. Później, po wypłynięciu części woskowiny, preparatów na bazie olejów możesz używać profilaktycznie, do czyszczenia uszu i zapobiegania powstawania czopów.

Preparaty do czyszczenia uszu mają postać kropli, aerozolu albo sprayu. Zamiast nich możesz też użyć parafiny ciekłej, dostępnej w aptekach, albo mieszanki różnych olejów, które zaleci ci farmaceuta. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że na rynku istnieje wiele skutecznych preparatów, dobrze opracowanych do pokonywania tego typu problemów, eksperymentowanie i tworzenie nowego wydaje się zbędne.

Korek z woskowiny w uchu – jak mu zapobiegać?

Domowe sposoby na czyszczenie ucha nie będą cię interesowały, jeżeli będziesz przestrzegać zasad w zakresie profilaktyki. O czym pamiętać, żeby nie doprowadzić do zatykania się przewodu słuchowego?

Używaj patyczków do czyszczenia uszu w prawidłowy sposób

Nigdy nie wkładaj patyczka do uszu w głąb ucha. Pamiętaj, że w ten sposób przepychasz woskowinę do środka, chociaż tego nie widzisz. Patyczków można używać tylko i wyłącznie w celu oczyszczenia małżowiny. Nigdy nie używaj ich też do czyszczenia wewnętrznych części ucha dziecka – wystarczy jeden nieostrożny ruch malucha, by doprowadzić do groźnych i bolesnych uszkodzeń.

Profilaktycznie zakraplaj ucho

Zadbaj, by w twojej rodzinie pojawił się nawyk czyszczenia ucha przy pomocy specjalistycznych, dobrze opracowanych i bezpiecznych preparatów. Stosuj je tak często, jak zalecają specjaliści w ulotce informacyjnej. Nie przekraczaj dawki – zwiększenie ilości płynu nie spowoduje, że woskowina szybciej się rozpuści.

Oczyszczaj uszy poprzez świecowanie

Kup sobie kilka zestawów świec do świecowania – na zapas. Przed pierwszym zabiegiem udaj się do laryngologa, aby pokazał ci, jak przeprowadzać go w bezpieczny sposób. Kiedy nabędziesz doświadczenia, możesz zacząć stosować ten sposób także u dziecka – pod warunkiem, że kupisz produkt w małych rozmiarach, a samo dziecko będzie w stanie siedzieć przez parę chwil bez ruchu. Zabieg przeprowadzaj raz na pół roku – nie ma potrzeby, by robić to częściej.
Autor: Robert Wojtaś