Data publikacji:

Kiedy noworodek widzi? Rozwój wzroku dziecka

Gdy dziecko przychodzi na świat, nie wszystkie jego zmysły funkcjonują na jednakowym poziomie. Te najważniejsze dla noworodka – smak i dotyk – od samego początku działają dobrze, jednak inne, jak np. wzrok, potrzebują więcej czasu, by w pełni się wykształcić. Kiedy noworodek widzi tak, jak dorosły człowiek? I co zrobić, aby stymulować rozwój wzroku maluszka?

niemowle

Kiedy dziecko zaczyna widzieć?

    1. Kiedy niemowlę widzi?
    2. Jak widzi niemowlę?
    3. Jak widzi noworodek – stymulacja wzroku dziecka
    4. Co widzi noworodek – niemowlęcy zez

Kiedy niemowlę widzi?

Wiele obszarów organizmu dziecka rozwija się jeszcze przez pewien czas po narodzinach. Należy do nich narząd wzroku, który u noworodka działa na niskim poziomie. Jak się okazuje, najmłodsze noworodki widzą świat w odcieniach czerni, bieli i szarości. Dodatkowo dla dziecka dobrze zauważalne są jedynie te obiekty, które znajdują się w odległości do 25 cm od jego oczu. Wszystko to, co położone dalej, jest dla niego po prostu zamazane.

Słaby wzrok noworodków wynika m.in. z braku aktywności mięśni rzęskowych, które kontrolują kształt soczewki oka. Choć te struktury od samych narodzin są gotowe do poprawnego używania, maluszek nie jest jeszcze w stanie nad nimi panować. To właśnie dlatego skupia wzrok zbyt daleko lub zbyt blisko obiektu. Ulega to zmianie w 2. miesiącu życia.

Kolejnym powodem problemów z widzeniem jest niewystarczająca współpraca na linii siatkówka-mózg. Noworodek nie jest w stanie interpretować dochodzących do jego oczu obrazów, a tym samym - przetwarzać ich.

Świat oczami bobasa. Jak widzi niemowlę?

Poza dostrzeganiem obiektów znajdujących się bardzo blisko, małe dzieci są w stanie rejestrować światło oraz mrok. Pamiętaj jednak, że noworodki nie lubią ostrego oświetlenia – ich niedojrzały układ nerwowy nie jest w stanie poradzić sobie z tak silnymi bodźcami. W pierwszych tygodniach życia malucha należy zadbać o to, by jego pokój nie był bardzo nasłoneczniony.

Po kilkunastu dniach od narodzin, bobas zaczyna dostrzegać istnienie innych barw – w tym czerwonej, zielonej, żółtej. Całkiem dobrze radzi sobie z odróżnianiem odcieni szarości. Dziecko w okolicach 1 miesiąca życia chętnie wodzi wzrokiem za poruszającymi się obiektami.

Jak widzi noworodek – stymulacja wzroku dziecka

Na to, by maluszek widział bardzo dobrze przyjdzie ci odrobinę poczekać. Narząd wzroku dziecka intensywnie rozwija się do około 2. miesiąca życia. Co możesz zrobić, aby wspomóc widzenie swojej pociechy?

  • Noworodki bardzo lubią kontrastujące barwy – przede wszystkim czerń i biel. Nawet najmłodszym dzieciom można podsuwać specjalne książeczki, które uczą wyostrzać wzrok i dostrzegać detale.
  • Pamiętaj, że najlepszym bodźcem stymulującym wzrok dziecka jest twoja twarz. Przechodząc obok łóżeczka, często pochylaj się nad bobasem, uśmiechaj się i rób śmieszne miny. 
  • Niemowlęta lubią obserwować obiekty w ruchu. Nad łóżeczkiem możesz zawiesić kolorową karuzelę lub balonik. Ważne, aby przedmiot poruszał się miarowo i powoli.

Co widzi noworodek – niemowlęcy zez

Wielu rodziców zauważa, że ich pociechom zdarza się zezować. Jest to całkowicie normalne – noworodki uczą się panować nad mięśniami okalającymi gałki oczne, stąd zbieżności i rozbieżności widzenia. Gdy do zezowania dochodzi nadzwyczaj często, warto skonsultować się z pediatrą, który sprawdzi, czy wzrok malucha rozwija się prawidłowo.

Zdjęcie: haveseen/Envato Elements