Data publikacji:

Jaki kosz Mojżesza dla dziecka? Ranking

W trakcie kompletowania wyprawki możesz natknąć się na produkt o ciekawej nazwie: kosz Mojżesza. To gadżet, który wzbudza różne opinie: niektórzy twierdzą, że jest niezastąpiony przez pierwsze miesiące życia dziecka, dla innych to zbędny, zabierający przestrzeń mebel. Jeśli nie możesz zdecydować się, czy go kupić, czy lepiej nie – przeczytaj ten tekst.
kosz mojżesza

Kosz Mojżesza – co to jest?

Kosz Mojżesza to podłużny kosz, zazwyczaj wykonany z naturalnych i przewiewnych materiałów: rattanu, wikliny, sznurka bawełnianego, łuski kukurydzianej albo morskiej trawy. Zdaniem wielu rodziców kosz zapewnia dziecku większe poczucie bezpieczeństwa, ponieważ jest mniejszy niż łóżeczko. „Otoczone” ściankami niemowlę szybciej zasypia, a potem dłużej śpi. 

Gadżet ten jest produkowany w różnych wariantach. Możesz kupić kosz Mojżesza ze stojakiem, na płozach, bez stelaża, z budką lub bez. 

Kosz Mojżesza – historia nazwy

Nazwa „kosz Mojżesza” wywodzi się z biblijnej historii o królu Egiptu, który wierzył w przepowiednię głoszącą, że narodzi się mały Izraelita, który zagrozi całemu Egiptowi. W swoim lęku król nakazał swoim żołnierzom zabić wszystkie męskie noworodki. Wiedząca o tym Jokabed, matka Mojżesza, utkała z wikliny kosz, włożyła do niego dziecko i puściła go na rzekę Nil. Historia miała swoje dobre zakończenie – dziecko znalazła córka Faraona, która postanowiła je wychować. 

Kosz Mojżesza – wymiary

Nie wiadomo, jakie wymiary miał kosz Mojżesza utkany przez Jokabed. Wiadomo natomiast, jakiej wielkości są zazwyczaj tego typu produkty sprzedawane w sklepach z akcesoriami dla dzieci. Najczęściej kosz ma wymiary 90 x 45 x 25 cm, ale zdarzają się krótsze i węższe.  


Przeczytaj także: Jaki kokon-kojec dla niemowlaka?


Jako że kosz Mojżesza nie jest specjalnie dużych rozmiarów, służy zaledwie do 6.-7. miesiąca życia dziecka. 

Kosz Mojżesz – zalety i wady

Rodzice bardzo często zastanawiają się, czy kosz Mojżesza rzeczywiście jest gadżetem, na który warto wydać pieniądze – wszak dziecko ma już zapewne wózek, swoje łóżeczko, a być może i leżaczek. W podjęciu decyzji z pewnością pomocne będzie zestawienie zalet i wad produktu.

Kosz Mojżesza – zalety

  • Wygląd
Jeśli lubisz stylizować swoje wnętrza i uwielbiasz gadżety związane z dziećmi, to pokochasz kosz Mojżesza. To produkt zgodny z najnowszymi trendami, idealnie wpisujący się w naturalne wnętrza boho czy urban jungle.
 
  • Małe wymiary
Kosz Mojżesza świetnie sprawdzi się w małej sypialni, w której nie ma miejsca na standardowe niemowlęce łóżeczko. Dzięki małym wymiarom można też wziąć go ze sobą na wakacje, gdzie będzie stanowił zamiennik dla łóżeczka. 
  • Komfort
Wielu rodziców potwierdza, że w koszu Mojżesza dziecko jest spokojne i z łatwością zasypia. Prawdopodobnie wynika to z faktu, że jest to bardzo mały kosz, a noworodki nie przepadają za dużymi, otwartymi przestrzeniami. 
  • Mobilność
Tego typu gadżet można wszędzie ze sobą zabrać – wystarczy chwycić za uchwyty. Szczególnie praktyczny jest kosz Mojżesz na kółkach. 

Kosz Mojżesz – na co zwracać uwagę przy zakupie?

Wiesz już, że kosz Mojżesz jest dokładnie tym, czego pragniesz dla swojego malutkiego dziecka? Świetnie – teraz jeszcze tylko dowiedz się, na co zwracać uwagę przy zakupie.

  • Rozmiar

Na rynku dostępne są kosze małe (o długości zaledwie 65 cm), jak i całkiem spore (80 cm długości). Aby produkt służył dziecku przynajmniej do 6. miesiąca życia, zdecydowanie warto wybrać większy model. 

Uwaga! Zwróć uwagę nie tylko na wymiary zewnętrzne kosza, ale również na długość materacyka. 

  • Rodzaj materaca

Skoro o materacu mowa – przed zakupem koniecznie upewnij się, czy jest to produkt odpowiedni dla noworodka i wysokiej jakości. Dobry materac powinien mieć średnią twardość oraz atesty (certyfikat Instytutu Matki i Dziecka lub Państwowego Zakładu Higieny – PZH). Oczywiście zwróć również uwagę na to, czy pokrowiec z materaca można zdejmować i prać w pralce. 

  • Materiał wykonania

Najbardziej popularny jest wiklinowy kosz Mojżesza, ale w ofertach sklepów – zwłaszcza tych internetowych, coraz częściej pojawiają się również produkty z trawy, łuski kukurydzianej, a nawet… z tektury. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, koniecznie przeczytaj o wadach i zaletach każdego z tych materiałów. 

  • Stojak

Kosz Mojżesza ze stojakiem jest zazwyczaj droższy od zwykłego kosza, ale wielu rodziców twierdzi, że zdecydowanie warto wydać dodatkowe pieniądze. Dzięki podwyższeniu śpiące obok rodziców dziecko jest dosłownie na wyciągnięcie ręki. Jeśli kosz jest na stelażu z kółkami, łatwo można go przewozić z pomieszczenia do pomieszczenia.

Uwaga! W ofercie niektórych sklepów znajdziesz również kosz Mojżesza na specjalnych płozach. Umożliwiają one delikatne bujanie maluszka. 

  • Waga

Oczywiście im mniej będzie ważył kosz, tym lepiej. Ma to znaczenie przede wszystkim w przypadku rodziców, którzy mieszkają w domach piętrowych i którzy prawdopodobnie będą codziennie przenosić kosz po schodach. 

  • Wygląd

Kupując kosz Mojżesza, zwróć uwagę również na jego wygląd. Jeśli pokój maluszka utrzymany jest w pastelowych barwach, zdecyduj się na kosz biały albo kremowy. Do wnętrza w stylu boho, urban jungle czy skandynawskim będzie z kolei pasował kosz z wikliny albo trawy. 

Kosz Mojżesza – ranking

Przyszli albo świeżo upieczeni rodzice zazwyczaj nie mają czasu, by wnikliwie analizować cechy każdego jednego produktu dla dziecka. Rozumiemy to, dlatego przygotowaliśmy dla ciebie wygodny ranking, czyli zestawienie najlepszych (według użytkowników serwisu Ceneo.pl) koszy Mojżesza. Nie musisz się wysilać – zerknij, kup i ciesz się produktem wysokiej jakości. 
Autor: Robert Wojtaś