Data modyfikacji:

Jaki leżaczek dla niemowlaka?

Uwalnia ręce i pozwala zająć się obowiązkami domowymi, a wszystko z zapewnieniem maluszkowi opieki i bezpieczeństwa – oto, dlaczego leżaczek dla niemowlaka jest uwielbiany przez młodych rodziców. Pytanie tylko: czy taki gadżet na pewno jest bezpieczny dla rozwijającego się, młodziutkiego kręgosłupa? Kiedy można już wkładać dziecko do leżaczka? Odpowiadamy na te pytania i wyjaśniamy, jak wybrać najlepszy bujaczek leżaczek dla niemowlaka.
lezaczek dla niemowlaka

Leżaczek dla niemowlaka – korzyści

Istnieje aż kilka ważnych powodów, dla których leżaczek dla niemowlaka powinien znaleźć się na zakupowej liście młodych rodziców. Oto tylko niektóre z nich:
  • Leżaczek umożliwia wykonywanie obowiązków
Czas, w którym dziecko przesypia większość doby, bardzo szybko się kończy. Już trzy- czy czteromiesięczny bobas jest bardzo aktywny i ciekawy świata, w związku z czym bardzo głośno protestuje przeciwko odkładaniu go do łóżeczka. Z kolei gotowanie czy sprzątanie z niemowlęciem na rękach jest nie tylko niewygodne, ale i nie do końca bezpieczne. Leżaczek likwiduje ten problem.
  • Leżaczek dla niemowlaka pomaga usypiać malca
Większość leżaczków ma funkcję bujania. Oznacza to, że przy okazji wykonywania niektórych obowiązków (np. podczas składania ubrań) można uśpić niemowlę – wystarczy tylko wprowadzać leżaczek w ruch, naciskając płozę stopą.
  • Leżaczek dla niemowlaka może pełnić funkcję krzesełka do karmienia
Dopóki nie kupisz krzesełka do karmienia, taką funkcję może pełnić fotelik. Wystarczy, że będzie miał on regulowane oparcie.
  • Leżaczek można wszędzie ze sobą zabrać
Większość leżaczków to składane akcesoria, które bez większego trudu można zmieścić w bagażniku i zabrać ze sobą np. na wakacje.

Leżaczek dla niemowlaka – kręgosłup. Czy leżaczek szkodzi?

Niestety leżaczek dla niemowlaka ma również wady – jedną z nich jest przypuszczalny negatywny wpływ na rozwój kręgosłupa dziecka. To właśnie z uwagi na kręgosłup fizjoterapeuci dziecięcy zalecają, aby nie wkładać niemowlęcia do leżaczka przed ukończeniem określonego wieku. Trzeba również pamiętać o tym, że dziecko nie może przebywać w leżaczku bardzo długo – 30-60 minut dziennie to maksimum.

Kiedy leżaczek dla niemowlaka? Od którego miesiąca?

Kiedy można zacząć używać leżaczka dla niemowlaka, aby nie zaszkodzić maluszkowi? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Jeżeli leżaczek można rozłożyć na płasko albo zmienić w kołyskę lub łóżeczko, może on służyć już nawet noworodkowi. Jeśli jednak siedzisko jest już ustawione pod pewnym kątem, dobrze byłoby poczekać przynajmniej do momentu, w którym maluszek ukończy 3. miesiąc życia.

Jaki leżaczek dla niemowlaka? Rodzaje bujaczków

  • Najprostszy leżaczek dla niemowlaka
Najprostszy leżaczek dla niemowlaka to taki, który umożliwia odłożenie dziecka, ale którego nie można zmienić w łóżeczko czy krzesełko i który nie pobuja dziecka za ciebie. Jego zaletą jest jednak niska cena.
  • Bujaczek-leżaczek dla niemowlaka: elektryczny
Wystarczy nacisnąć jeden przycisk, aby taki leżaczek zaczął sam bujać maluszka. Większość modeli umożliwia wybór jednego z kilku trybów kołysania, co ułatwia znalezienie tego „idealnego”, najbardziej akceptowanego przez dziecko. Wadą takiego leżaczka jest jego krótka przydatność. To produkty dla noworodków i bardzo młodych niemowląt.
  • Leżaczek wielofunkcyjny
Niektóre leżaczki dla bobasów mogą służyć bardzo, bardzo długo – a wszystko dzięki wielofunkcyjności. Produkty 3 w 1 to np. leżaczki-bujaczki, które w każdej chwili można zmienić w gondole. Z kolei produkty 5 w 1 to leżaczki, które są również bujaczkami, kołyskami, łóżeczkami i krzesełkami.

Na co zwrócić uwagę, kupując leżaczek dla niemowlaka?

Planujesz zakup leżaczka? Świetnie, pamiętaj jednak, aby przed wrzuceniem produktu do wirtualnego koszyka zwrócić uwagę na kilka „drobiazgów”.
  • Bezpieczeństwo
Leżaczek dla niemowląt musi być bezpieczny. Najlepiej, gdy ma nie trzypunktowe, a pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa. Produkt powinien posiadać również niezbędne atesty i być wykonany z mocnych, solidnych materiałów.
  • Możliwość zdejmowania i prania pokrowca
Leżaczek dla niemowląt jest jednym z tych produktów, które bardzo szybko ulegają wybrudzeniu. Dlatego w najlepszych modelach istnieje możliwość zdjęcia pokrowca i wyprania go w pralce.
  • Obciążenie
Niektóre leżaczki wytrzymują ciężar 9 kg, inne aż 18 kg. Upewnij się, jakie jest maksymalne obciążenie wybranego produktu. Jeśli tego nie zrobisz, może się okazać, że po bardzo krótkim czasie będziesz znowu szukać leżaczka.
  • Funkcja zablokowania płóz
Bujanie nie zawsze jest pożądane – może przeszkadzać np. podczas karmienia maluszka. Dlatego upewnij się, czy można zablokować płozy leżaczka-bujaczka.
  • Pałąk z zabawkami
Nie każde dziecko chce leżeć w leżaczku. Istnieje jednak szansa, że maluch łaskawiej spojrzy na taki gadżet, jeśli będzie do niego dołączony pałąk z zabawkami.
  • Dodatkowe funkcje
Kupując leżaczek dla niemowląt, upewnij się, czy produkt ma dodatkowe funkcję. Bardzo cenione przez rodziców są np. delikatne wibracje, które na wiele niemowląt działają uspokajająco. Świetnie byłoby również, gdyby leżaczek rozweselał dziecko, grając wesołe melodyjki. Ogółem im więcej funkcji, tym lepiej dla dziecka i rodzica.
  • Wygląd
Rodzice-esteci często dość „alergicznie” reagują na przesadnie kolorowe akcesoria, nijak wpisujące się w nowoczesne wnętrza. Na szczęście producenci produktów dla niemowląt doskonale to wiedzą. Wystarczy, że poświęcisz krótką chwilę na poszukiwania, a bez trudu znajdziesz leżaczek idealnie dopasowany stylem do twoich wyjątkowych wnętrz.
Autor: R. Wojtaś