Czy niemowlę może jeść miód?
Nie, nie może, albo raczej według lekarzy – nie powinno. Istnieją badania naukowe, które potwierdzają związek spożywania miodu przez niemowlęta i bardzo małe dzieci z zakażeniem bakterią Clostridium botulinum. W miodzie mogą znajdować się bowiem przetrwalniki tej bakterii, które po dostaniu się do organizmu maluszka mogą zacząć się namnażać. Ta bakteria odpowiedzialna jest za objawy botulizmu dziecięcego, który jest bardzo ciężką chorobą dającą poważne dla zdrowia i życia objawy.
Stąd, pediatrzy i naukowcy zalecają, by nie dawać miodu do jedzenia dzieciom młodszym niż 12 miesięcy. Co ciekawe, to nie jest typowe zatrucie toksyną botulinową. Objawy powstają na skutek zakażenia bakteryjnego, a nie na skutek spożycia samej toksyny.
Czy miód w ciąży jest bezpieczny?
Tak, o ile nie jesteś uczulona na któryś ze składników miodu. Lekarze wręcz zalecają miód oraz inne domowe sposoby na przeziębienie, np. sok z cytryny czy czarnej porzeczki oraz napar z imbiru, czy profilaktycznie, by wzmocnić swoją naturalną odporność.
Alergia na miód a karmienie piersią
Niestety, na składniki miodu można się uczulić. Dotyczy to zarówno mamy, jak i dzidziusia. Mimo wszystkich zalet, miodu pić ani spożywać nie mogą osoby, u których występują objawy alergii na produkt.
Objawy alergii na miód występują przede wszystkim u osób, które są uczulone na pyłki. Pracowite pszczoły przynosząc pyłek do ula, przynoszą też alergeny, na które wiele osób jest uczulona. Kolejny rodzaj uczulenia na miód to uczulenie na białko pszczele.