Data publikacji:

Karmienie piersią w miejscach publicznych. Koniec zabawy w chowanego

Autor: Katarzyna Chmielewska-Walas

Czy można karmić piersią w kościele? A w galerii handlowej? Czy wypada wyprosić karmiącą mamę  z restauracji? Na te pytania chcą odpowiedzieć organizatorzy kampanii   #konieczabawywchowanego .

fot. Leandro Cesar Santana/Unsplash.com

Mamy chowają z dziećmi w toaletach przed wścibskimi spojrzeniami lub w obawie przed niemiłymi komentarzami i brakiem zrozumienia. Organizatorzy kampanii #konieczabawywchowanego chcą z tym skończyć.

Do kampanii społecznej zaangażowano blogerki parentingowe, ekspertów z dziedziny socjologii i psychologii, a wszystko po to, aby opracować Vademecum kultury karmienia piersią w miejscach publicznych dla mam i otoczenia. W czterech filmach, które będziemy publikować w naszym portalu, przedstawione zostaną wskazówki nie tylko dla matek, ale także dla zarządców galerii handlowych, dla księdza, a także dla osób, które po prostu znajdą się w pobliżu karmiącej mamy i nie wiedzą jak się zachować.

– Ważne, żeby czynności związane z opieką nad małym dzieckiem – w tym karmienie piersią – traktować jako sytuacje przynależące także do sfery publicznej. Stworzenie katalogu zachowań adekwatnych do potrzeb matek karmiących wzmocni akceptację karmienia piersią jako ważnego aspektu życia społecznego – tłumaczy dr Magda Grabowska z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN.

Kampania rozprawia się z mitami i hejtem dotyczącym karmienia piersią.  Eksperci nie krytykują z góry osób żywiących niechęć do karmiących mam, ale tłumaczą skąd biorą się niektóre uprzedzenia i mity. Wskazują, że negatywne, obraźliwe, a nawet agresywne reakcje na karmienie dziecka w przestrzeni publicznej to efekt braku dostatecznej wiedzy.

– Taka reakcja to w większej mierze rezultat obyczajowości, sposobu myślenia, stereotypów,, konserwatyzmu a więc poziomu ocen i wartościowania komentuje prof. Anna Szuster-Kowalewicz, kierownik katedry Psychologii Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego.

W kampanii chodzi o zbudowanie wzajemnego zrozumienia i szacunku. Wskazówki znajdą nie tylko osoby, które mogą znaleźć się w pobliżu karmiącej mamy,ale także same mamy.

– Jeżeli nie wiemy, jak się zachować to – cytując klasyka – zachowujmy się przyzwoicie. Dla przykładu: taktowna mama wie, że pomimo tego że ma przywilej karmienia w praktycznie każdej okoliczności, nie zawsze musi z niego w 100% skorzystać. Tak samo osoby, które znajdują się obok – na przykład gość w restauracji czy klient w sklepie – wiedzą, że nie powinni powodować dyskomfortu u karmiącej piersią mamy – tłumaczy Adam Jarczyński, partner Polskiej Akademii Protokołu i Etykiety

Kampania #konieczabawywchowanego nie ma na celu nakłaniania to epatowania tematem, a jedynie zwraca uwagę na to, że karmiące mamy nie mają powodu się wstydzić, a osoby, które reagują negatywnie na ich widok najprawdopodobniej opierają swoje przekonania na mitach i stereotypach. Eksperci kampanii zwracają również uwagę, że jeśli mama chce się zakrywać, szukać miejsc odosobnionych i karmić w bardziej intymnej atmosferze, to również ma do tego prawo i społeczeństwo powinno wziąć pod uwagę także ich potrzeby przy organizacji przestrzeni publicznej.

 

fot. Badarsk/Pixabay.com

 

 – Dziecko to istota społeczna, jego izolacja jest postępowaniem wbrew wszelkim normom. Jedzenie jest czynnością społeczną. Uwielbiamy spotykać się  przy stole. Nie ma powodu, by namiastkę tych społecznych aspektów jedzenia odbierać maluchom– dodaje prof. Szuster Kowalewicz

Prawie każda mama karmiąca piersią dziecko w przestrzeni publicznej spotkała się z hejtem. Jeśli nie na żywo to przynajmniej w internecie. Problemem są często seksualne skojarzenia, jakimi społeczeństwo obdarza kobiece piersi.

-Karmienie piersią jest czynnością spoza sfery seksualnej. Wszyscy zdajemy się to w jakimś stopniu rozumieć. Pod naporem seksualizacji mamy jednak tendencję, by dostępne oczom osób postronnych karmienie piersią, lokować jeśli już nie w sferze czysto seksualnej, to przynajmniej naznaczonej niejednoznacznością- komentuje dr hab. Dorota Hall, antropolożka kultury i socjolożka, Instytut Filozofii i Socjologii PAN

Według najnowszego raportu UNICEF „Breastfeeding – a mother’s gift, for every child” karmienie piersią jest jednym z najskuteczniejszych sposobów ochrony zdrowia zarówno matki, jak i jej potomstwa. Ten sposób żywienia niemowlęcia pozytywnie wpływa na rozwój dziecka, a także zmniejsza ryzyko zachorowania przez matkę m.in. na depresję poporodową, raka piersi i jajnika czy cukrzycę typu 2. Właśnie dlatego tak ważne jest, żeby zachęcać matki do karmienia piersią, również w miejscach publicznych

 

Fp kampanii #konieczabawywchowanego oraz www konieczabawywchowanego.pl

 

Czy Wy karmicie piersią publicznie? W jakich miejscach karmicie najczęściej? Z jakimi reakcjami spotykacie się na co dzień? 

 

Obejrzyj filmy

Karmienie piersią w galerii handlowej

Karmienie piersią w parku

Karmienie piersią w kościele

Karmienie piersią w restauracji


Autor

Katarzyna Chmielewska-Walas

z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu dziennikarka i redaktorka o niecodziennym hobby: doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Współautorka książki "Notatki z rodzicielstwa bliskości" (Wyd. Harmonia 2018). Mama Hani i Zosi, redaktorka portalu Dzidziusiowo.pl w latach 2018-2020.

Komentarze
30-05-2018
Ocena:
To zdjęcie z tym niebem jest piękne !
25-05-2018
Ocena:
Z jednej strony rozumiem te hejty, bo jak nie miałam dziecka, to mi się pewne rzeczy w głowie nie mieściły. Ale punkt widzenia zależy od punktu siedzenia i pewne sprawy widzę zupełnie inaczej teraz
25-05-2018
Ocena:
Ja karmie wszedzie gdzie tylko moje dziecko jest glodne. Mam specjalny szal pod ktorym ukrywam piers wyciagajac ze stanika a pozniej juz karmie bez oporow.
24-05-2018
Ocena:
Mnie kiedyś ochroniarz w sklepie wygonił z holu do specjalnego pokoju,który był na wyższym piętrze.Było mi przykro:(
krem na odparzenia dla dzieci

Jak wybrać najlepszy krem na odparzenia dla dzieci?

2024-12-13
Odparzenia to problem, z którym boryka się większość rodziców, zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia dziecka. Skóra niemowląt jest wyjątkowo delikatna i podatna na podrażnienia, dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio ją pielęgnować i chronić. Wybór odpowiedniego kremu na odparzenia może znacząco wpłynąć na komfort malucha, a także na szybkie złagodzenie objawów. A więc jaki krem na odparzenia dla dzieci wybrać?
jak ubrać dziecko do snu

Jak ubrać dziecko do snu? Niemowlak i starsze dzieci

2024-12-11
Jak ubrać dziecko do snu to pytanie, które często zadają sobie rodzice, szczególnie noworodków i niemowląt. Właściwy strój do spania ma ogromny wpływ na komfort malucha, jakość jego snu oraz zdrowie. Zbyt ciepłe ubranie może prowadzić do przegrzania, z kolei zbyt chłodne – do wychłodzenia i dyskomfortu. Dostosowanie ubioru do temperatury w pokoju i pory roku jest kluczowe, aby zapewnić dziecku spokojny, bezpieczny sen. W artykule omówimy, na co zwrócić uwagę, ubierając niemowlęta oraz starsze dzieci do snu, a także przedstawimy najważniejsze wskazówki, które ułatwią podjęcie decyzji. A więc  jak ubrać dziecko do snu? Zapraszamy do lektury!
krzesełko do karmienia ranking

Wybieramy krzesełko do karmienia. Ranking najlepszych

2024-12-09
Krzesełko do karmienia to jeden z kluczowych elementów wyprawki, który towarzyszy dziecku przez pierwsze lata życia. Odpowiednio dobrany model nie tylko zapewnia wygodę podczas posiłków, ale także wspiera prawidłowy rozwój dziecka i ułatwia rodzicom codzienne obowiązki. Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli, co może sprawić, że wybór staje się niełatwy. Czy warto postawić na krzesełko, które „rośnie” z dzieckiem? A może lepsze będzie lekkie i przenośne? W tym artykule podpowiemy, na co zwrócić uwagę przy wyborze krzesełka do karmienia, oraz przedstawimy ranking najlepszych naszym zdaniem modeli krzesełek do karmienia.
Bezpieczne zabawy dla dzieci 6-9 miesięcznych

Zabawy z niemowlakiem 6-9 miesięcy: Jak wspierać rozwój malucha?

2024-12-06
Między 6. a 9. miesiącem życia dziecko zaczyna coraz bardziej eksplorować świat. Pełzanie, pierwsze próby siadania i stawiania kroków to kluczowe momenty w jego rozwoju. Poprzez zabawy z niemowlakiem możesz wspierać te umiejętności, a jednocześnie budować silniejszą więź. Zobacz, jakie zabawy są najlepsze dla maluchów w tym wieku!
Zabawy z niemowlakiem 9-12 miesięcy

Zabawy z niemowlakiem 9-12 miesięcy: Jak wspierać rozwój malucha w tym okresie?

2024-12-04
Między 9. a 12. miesiącem życia dziecko robi ogromne postępy w rozwoju ruchowym i poznawczym. Zaczyna raczkować, stawiać pierwsze kroki, a także coraz więcej rozumieć. Zabawy z niemowlakiem w tym wieku to nie tylko sposób na spędzanie wspólnego czasu, ale przede wszystkim kluczowy element wspierający jego rozwój. Poznaj najlepsze propozycje zabaw dla maluchów w tym okresie!
zabawa z dzieckiem 3-6 miesięcy

Jakie zabawy dla niemowlaka w wieku 3-6 miesięcy? Pomysły na rozwijającą zabawę z dzieckiem

2024-11-29
Twój maluszek właśnie przekroczył trzeci miesiąc życia i z każdym dniem staje się coraz bardziej ciekawy świata? To idealny moment, by poprzez zabawę wspierać jego rozwój. W artykule znajdziesz pomysły na zabawy z niemowlakiem w wieku od 3 do 6 miesięcy, które nie tylko dostarczą mu radości, ale też pomogą w rozwijaniu zdolności motorycznych i poznawczych.
zabawa z dzieckiem 0-3 misiąca

Zabawy z niemowlakiem 0-3 miesiące: Jak wspierać rozwój noworodka?

2024-11-27
Pierwsze trzy miesiące życia dziecka to okres intensywnego rozwoju i budowania więzi z rodzicami. Choć noworodek większość czasu spędza na spaniu i jedzeniu, warto już wtedy wprowadzać proste zabawy, które będą wspierać jego zmysły i umiejętności motoryczne. Dowiedz się, jakie zabawy z niemowlakiem w wieku 0-3 miesięcy możesz bezpiecznie wprowadzić, aby wspomagać rozwój Twojego malucha.