Data publikacji:

Karmienie piersią w miejscu publicznym

Autor: Magdalena Szewczyk

Karmienie piersią jest naturalną i najzdrowszą formą karmienia niemowlaka. Jednak wyjście z nim na dłużej z domu wiąże się z ryzykiem. Nawet jeśli maluszek wcześniej zje dwie porcje to w trakcie zakupów albo spaceru może upomnieć się o jedzenie. Co zrobić, aby umiejętnie i dyskretnie nakarmić dziecko w miejscu publicznym?

 

Karmienie piersią jest bardzo ważne dla rozwoju dziecka.

 

Karmienie piersią krępuje innych

Karmienie piersią budzi emocje chociaż jest naturalną czynnością. Jednak może ona krępować innych, nawet naszych najbliższych. Nieumiejętne karmienie w miejscach publicznych może stać się stresujące nie tylko dla mamy, ale przede wszystkim dla dziecka. Karmiąca kobieta na ławce w parku czy galerii handlowej jest narażona na wzrok innych, obserwację i nieprzyjemne docinki. Jedni nie widzą w tym nic złego, drugich ta sytuacja krępuje, ale powstrzymują się od komentarzy, za to trzecich bulwersuje, obrzydza i często dochodzi do nieprzyjemnej wymiany zdań. Szczególnie dla mężczyzn widok karmiącej kobiety nie jest tak oczywisty. Według nich jest to bardzo intymna chwila, która nie powinna być pokazywana na zewnątrz, a tylko w alkowie. Dlatego najlepiej unikać karmienia dziecka w miejscach publicznych lub w towarzystwie osób, które mogą być tym onieśmielone np. przy znajomych w restauracji. Jeśli jednak spotka cię taka sytuacja, kiedy maluch kategorycznie zażąda karmienia, spróbuj zrobić to dyskretnie.

Jak zapobiec karmienia w miejscu publicznym?

Im mniejsze dziecko tym trudniej uniknąć sytuacji głośnego domagania się przez niego mleka. Aby zapobiec takim sytuacjom najlepiej nakarmić dziecko do syta tuż przed wyjściem z domu na zakupy czy spacer. Można w awaryjnej sytuacji także napoić niemowlaka herbatką czy mleczną mieszanką, która pozwoli nam go przetrzymać i dowieźć do domu. Jeśli pomimo tego wiesz, że wychodzisz gdzieś na dłużej i zapasowa butelka z piciem nie wystarczy spróbuj ułatwić sobie karmienie na zewnątrz. Ubierz się w wygodny strój, który szybko i sprawnie umożliwi ci nakarmienie dziecka bez potrzeby zdejmowania kilku warstw. Poszukaj też zacisznego miejsca, gdzie w miarę intymnie i dyskretnie będziesz mogła nakarmić maluszka. 

Znajdź ustronne miejsce

Postaraj się usiąść gdzieś z boku, z dala od ludzi czy aut. Im będzie ciszej, tym sprawniej przebiegnie karmienie, ponieważ dziecko nie będzie rozpraszało się hałasem lub nadmierną obserwacją. Warto też sprawdzić czy w centrum handlowym albo na dworcu nie ma specjalnego pomieszczenia przeznaczonego dla matek, w których można nakarmić dziecko, ale również je przewinąć. W trakcie karmienia przykryj główkę maleństwa oraz pierś np. tetrową pieluszką, dzięki czemu unikniesz wzroku osób przechodzących obok. Miejscem, gdzie kategorycznie nie należy karmić dziecka jest kościół. Najlepiej jeśli wyjdziesz wówczas z niego lub ukryjesz się w zakrystii i nakarmisz szybko maleństwo, nie narażając na kłopotliwą sytuacją księży lub ministrantów. 

A wy co sądzicie o karmieniu piersią w miejscach publicznych? Miałyście nieprzyjemne sytuacje? Czy może wręcz przeciwnie, nie macie oporów przed karmieniem w centrum handlowym? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach!

 

Zdjęcie: Fotolia.pl © Vitaliy Hrabar


Autor

Magdalena Szewczyk

Absolwentka dziennikarstwa, zaczęła pisać opowiadania będąc jeszcze w szkole podstawowej. Wielbicielka motoryzacji, skoków ze spadochronem i siatkówki. Czas wolny poświęca na gotowanie, czytanie książek i rajdową jazdę. Nadmierny stres leczy pływając i piekąc ciasta. Dąży do pogłębiania swojej wiedzy, zdobywania nowych doświadczeń i umiejętności. Nie wyobraża sobie życia bez pewnego wysokiego siatkarza. Nie lubi nudy i bezczynności. W wakacje musi odwiedzić polskie morze.

Komentarze
14-08-2019
Ocena:
Dziewczyny są piękne chusty, którymi można się okryć i naprawdę mamy prywatność podczas karmienia. W parku są ławeczki, w restauracjach często specjalne miejsca do karmienia. Wybierajmy dogodne dla nas miejsca i szanujmy się nawzajem. Ja sama umawiałam się na spacer z innymi mamami i jedna drugiej pożyczała lactosan mama do picia albo chustę do karmienia. Nigdy nie spotkałam się z kwaśnymi minami i dezaprobatą. Zawsze walczyłam o swoją laktację i dbałam o regularne karmienia.
10-03-2019
Ocena:
Autorka widać ma dość konserwatywne poglądy. Prawdopodobnie wina wszechobecnej kultury amerykańsko purytańskiej. W większości kościołów w Europie południowo zachodniej są obrazy Matki karmiącej. To był typowy motyw malarstwa religijnego i to w średniowieczu. A nawet papież Franciszek powiedział, że zawsze można przyjść do kościoła karmić. W karmieniu piersią nie ma nic zdrożnego czy złego.
10-07-2016
Ocena:
Ja karmilam pierwsze dziecko wszedzie i 2 tez. Ale robie to dyskretnie odwracalam sie tak hy plecami byc wstrone pu licznosci. Po 2 okrywalam dziecko kocem/ flanelka tak by nie bylo widac glowki dziecki i mojej piersi. Nikt nigdy nie zwrocil mi uwagi.
05-05-2016
Ocena:
Jeszcze nie spotkałam "mobilnej mleczarni", która by dyskretnie przystawiała dziecko do piersi. Scenariusz jest zawsze ten sam. Mamusia siada na ławce i rozglądając się dookoła w poszukiwaniu widowni wyciąga całego cycka z rozpiętej bluzki i wpycha oseskowi do ust. Kobiety, trochę umiaru ! Nie każdy ma ochotę być świadkiem ekshibicjonizmu. A już na pewno nikt nie chce być obrzygany przez wyjca świeżo skonsumowanym mlekiem.
Laktacja. Jak powstaje mleko - Dzidziusiowo.pl

Laktacja. Jak powstaje mleko?

2021-03-02
Kiedy zaczyna się produkcja mleka? Już w ciąży! Odpowiadają za to m.in. laktocyty, pęcherzyki i kanaliki mleczne. Mleko powstaje z krwi, a nie z treści żołądka i to dziecko reguluje jego ilość.
pobudzenie laktacji

Sposoby na pobudzenie laktacji

2021-03-02
Początki karmienia piersią? A może kryzys laktacyjny? Laktację można skutecznie pobudzić. Sprawdź jak na Dziudziusiowo.pl
co jeść po porodzie

Co jeść po porodzie, a czego unikać karmiąc piersią?

2021-03-02
Zastanawiasz się co wolno Ci jeść podczas karmienia piersią, a czego powinnaś unikać żeby nie zaszkodzić dziecku? Zobacz jak to naprawdę jest z przenikaniem składników pokarmu do kobiecego mleka.
oznaki głodu u noworodka

Oznaki głodu u noworodka i niemowlaka

2021-02-01
Czy dziecko sygnalizuje głód wyłącznie płaczem? Sprawdź, jak odczytywać "język" noworodków i niemowląt i jak rozpoznać pierwsze oznaki głodu u tak małego dziecka.
leki antydepresyjne a karmienie piersią

Leki antydepresyjne i inne leki psychotropowe a karmienie piersią

2020-07-02
Mama karmiąca dziecko piersią może stosować leki psychotropowe, sprawdź jakie i jak dobrać prawidłowe leczenie depresji lub lęków w czasie karmienia piersią.
herbatki dla karmiącej mamy

Co pić karmiąc piersią. Sprawdź! - Dzidziusiowo.pl

2019-07-19
Jakie napoje są najzdrowsze w czasie laktacji, co i ile pić, a czego unikać karmiąc piersią. Sprawdź, jakie napoje mogą wspomóc laktację....
czy można karmić piersią w ciąży

Karmienie piersią w ciąży - czy to bezpieczne? - Dzidziusiowo.pl

2019-02-08
Karmienie piersią w ciąży było całkiem normalne w czasach, gdy człowiek żył bliżej natury. Dzisiaj spotyka się to zjawisko stosunkowo rzadko, choć w zdrowej cią...