Data modyfikacji:

Odstawienie dziecka od piersi - wywiad [FILM]

Autor: Katarzyna Chmielewska-Walas
odstawienie dziecka od piersi
 

Jak odstawić dziecko od piersi - obejrzyj film

 

 

logo-dzidzi-wywiad

Lekarz może czasowo nakazać mamie przerwanie karmienia piersią, jeśli mama choruje na:

  • nowotwór i przyjmuje chemioterapię
  • inwazyjną postać zakażenia (sepsa, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, septyczne zapalenie kości, stawów itp.)
  • brucelozę, kiłę lub rzeżączkę
  • chorobę alkoholową lub narkomanię
  • przyjmuje leki oznaczone kategorią L5 wg dr. Hale’a ( więcej: Klasyfikacja ryzyka laktacyjnego wg dr. Hale'a )

W tych przypadkach jednak możliwe jest powrócenie do karmienia, jeśli mama sobie życzy, po wyzdrowieniu, okresie karencji (przy lekach) lub w okresie abstynencji (w chorobie alkoholowej lub narkomanii).

Lekarz nie ma prawa zakazać mamie karmienia w przypadku konieczności przyjęcia przez mamę leków typu antybiotyki, środki przeciwbólowe i inne najpopularniejsze, ponieważ praktycznie zawsze można znaleźć lek, który jest kompatybilny z karmieniem piersią. Przyjmowanie leków antydepresyjnych też nie jest przeciwwskazaniem do karmienia naturalnego.

Jeśli dziecko choruje na jedną z rzadkich chorób: fenyloketonurię, inny typ galaktozemii, chorobę syropu klonowego, wrodzoną nietolerancję laktozy, inne choroby metaboliczne związane z nieprawidłową przemianą aminokwasów, karmienie piersią też jest możliwe przy wprowadzeniu pod kontrolą lekarską preparatów uzupełniających – w tym wypadku nie można jednak karmić na żądanie.

logo-dzidzi-wywiad
logo-dzidzi-wywiad

Dziecko, które skończyło rok nie musi poza tym jeść już na żądanie. Mama nie musi odciągać pokarmu, nie ma potrzeby wprowadzania mieszanek mlekozastępczych. Dość szybko maluch się uczy, że „jest mama – jest mleko, nie ma mamy – nie ma mleka” i zaczyna jeść więcej stałych pokarmów. Trudności z zasypianiem lub ogólną tęsknotą za mamą mogą dotknąć każde dziecko w tej sytuacji, niezależnie jakim sposobem karmione wcześniej, bo wiele zależy do temperamentu dziecka. Moim zdaniem „nakazywanie” mamie przez opiekuna dziecka odstawienia od piersi świadczy tylko o tym opiekunie i jego kompetencjach. Jak jest kompetentny, to poradzi sobie i znajdzie strategie na każdą trudną sytuację z dzieckiem. A dziecko z kompetentnym opiekunem – po okresie adaptacji i przystosowania do nowej rzeczywistości – znajdzie wspólny język i wspólne strategie na uspokajanie i usypianie.

W przypadku, gdy mama wraca do pracy wcześniej niż po roku, podawanie mleka może okazać się konieczne. Dużo zależy od tego, ile miesięcy ma dziecko, czy i ile je pokarmów stałych i na ile godzin nie będzie mamy. Ale również w takich sytuacjach powrót do pracy nie jest wskazaniem do zakończenia karmienia.

Dziecko, które idzie do żłobka, wręcz powinno być karmione jak najdłużej, bo skład mleka matki i przeciwciała w nim zawarte będą go chronić przed ciężkimi chorobami, które może złapać w skupisku ludzi. Mleko mamy to nie magiczny eliksir i nie sprawi, że dziecko w ogóle chorować nie będzie, ale są badania na to, że ma właściwości ochronne i dziecko będzie chorować lżej i krócej. Zmniejszy się też ryzyko hospitalizacji z powodów chorób infekcyjnych, takich jak zapalenie płuc.

logo-dzidzi-wywiad
logo-dzidzi-wywiad
logo-dzidzi-wywiad

Uniwersalna i zalecana droga odstawienia dziecka od piersi składa się z kilku punktów, które będą dotyczyły dziecka w każdym wieku.

Jak odstawić dziecko od piersi:

  • Likwidujemy po jednym karmieniu raz na kilka dni, zaczynając od najmniej ważnych. Przy starszym niż rok dziecku można wprowadzić zasadę „nie odmawiam, nie proponuję”, czyli gdy dziecko faktycznie zgłosi chęć to dajemy mleko, ale jeśli zapomni o karmieniu to o nim nie przypominamy. W zamian możemy proponować przekąski.
  • Najpierw likwidujemy karmienia dzienne, na koniec zostawiając te do zasypiania i nocne.
  • Gdy już przyjdzie czas na karmienia nocne, dobrze jest, by nocną opiekę nad dzieckiem przejął ktoś inny, np. tata dziecka. Można w nocy podawać wodę (przy dziecku starszym niż 6 miesięcy).
  • W zamian za czas przy piersi dajemy dziecku maksimum uwagi, czułości i towarzyszenia w trudnych dla niego chwilach.
  • Możemy zacząć ubierać się w ubrania z „trudniejszym dostępem” do piersi, czyli zrezygnować z rozpinanych koszul czy głębokich dekoltów.
  • Na rozpoczęcie procesu odstawienia nie wybieramy momentu, gdy dziecko jest w trakcie skoku rozwojowego, przeżywa lęki separacyjne lub innego trudnego momentu typu ząbkowanie lub powrót mamy do pracy.
  • Jeśli dziecko źle reaguje na proces odstawienia, warto wrócić do pełnego karmienia i spróbować po kilku tygodniach. Pamiętajmy, że to fundamentalna zmiana w życiu dziecka.
logo-dzidzi-wywiad

To zależy, w jakim wieku jest dziecko. Przy dziecku młodszym niż 6 miesięcy – czyli wg Światowej Organizacji Zdrowia oraz polskiego Ministerstwa Zdrowia dziecku, które powinno jeść tylko posiłki mleczne, odstawienie równa się przejście na mieszanki mlekozastępcze. Oczywiście jest to realizowane stopniowo (zgodnie z punktami wyżej), zamienia się karmienie z piersi na karmienie butelką. Dziecko może źle reagować na mieszanki, dlatego trzeba się liczyć z koniecznością kupna kilku marek.

Przy dziecku w wieku 6-12 miesięcy, które ma już powoli rozszerzaną dietę, ale mleko nadal stanowi podstawę żywienia, wprowadzenie mieszanki też jest konieczne. Jednak nie jest już konieczne wprowadzanie butelki ze smoczkiem – równie dobrze mleko dziecko może pić z bidonu ze słomką lub otwartego kubka. Jeśli jednak dziecko ma bogatą dietę pozamleczną, to przy konsultacji z dietetykiem dziecięcym w wieku 10-12 miesięcy można nie wprowadzać lub zlikwidować mieszankę mlekozastępczą.

Po 12 miesiącu życia wprowadzanie mieszanki mlekozastępczej nie jest konieczne. Konieczna jest za to dobrze zbilansowana dieta malucha.

logo-dzidzi-wywiad

Jestem świadoma, że dla niektórych mam to proste wyjście, łatwe. Jednak czasami warto nie iść łatwą ścieżką, rozmawiać, tłumaczyć, oferować inne formy bliskości.

logo-dzidzi-wywiad

Wyjazd na kilka dni jest też niebezpieczny dla mamy. Laktacja ustawiona na poziomie potrzeb dziecka sprawi, że mama będzie czuła dyskomfort w piersiach, nawał, może pojawić się obrzęk, zastój lub nawet zapalenie piersi. Ściąganie laktatorem nic w tym momencie nie da. Stare metody typu zawiązywanie bandażem tylko zwiększą ryzyko powikłań, w tym np. ropnia piersi. Zdecydowanie odradzam tę „metodę” ostawienia.

logo-dzidzi-wywiad

Najlepszy czas na rezygnację z karmienia to ten, kiedy w danej parze mama-dziecko wystąpi taka potrzeba i zostanie podjęta taka decyzja.

logo-dzidzi-wywiad

 


Autor

Katarzyna Chmielewska-Walas

z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu dziennikarka i redaktorka o niecodziennym hobby: doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Współautorka książki "Notatki z rodzicielstwa bliskości" (Wyd. Harmonia 2018). Mama Hani i Zosi, redaktorka portalu Dzidziusiowo.pl w latach 2018-2020.


Autor

Aleksandra Szpiegowska

z wykształcenia polonistka, a z zamiłowania promotorka karmienia naturalnego z dyplomem Centrum Nauki o Laktacji, Lokalna Organizatorka Akcji Mlekoteka w latach 2016-2018, wolontariuszka Fundacji Karmienia Piersią, współpracowała przy redakcji technicznej „Kwartalnika Laktacyjnego”, udziela innym mamom wsparcia na stronie

Komentarze
28-11-2018
Ocena:
Przy pierwszym dziecku było ciężko, mała grymasiła, płakała, uspokajała się tylko przy cycu. Proces odstawienia trwał chyba z pół roku! Z drugim w ogóle nie było tematu bo był tylko na MM (Holle, bardzo dobre tak btw, polecam;) Ale wiem, że np moja znajoma odstawiła od piersi z dnia na dzień i twardo chociaz dziecko sie domagało, nie łamała się;) sa różne sposoby, najwazniejsze to wyczuć, czego dziecko potrzebuje:)
08-10-2018
Ocena:
Pomocne rady
26-07-2018
Ocena:
Ja odstawiłam z dnia na dzień, jakoś po roku i nie wydaje mi się, żeby dziecku się stała jakaś krzywda. Chociaż fakt, że jakiś czas po tym mała była smutna i jakby mnie unikała, więc może coś w tym jest. Teraz ma 3 lat i wszystko jest ok
karmienie piersią

Karmienie na leżąco, czyli pozycja spod pachy

2022-12-28
Niedawno zostałaś mamą i rozpoczęłaś przygodę z karmieniem piersią? Gratulujemy! Teraz dowiedz się, jak powinno przebiegać prawidłowe karmienie – na leżąco, spod pachy czy w pozycji „koala”. Z naszymi wskazówkami z pewnością będzie ci o wiele łatwiej.
przestac karmic

Kiedy dziecko powinno przestać jeść w nocy?

2022-12-28
Nocne karmienie dziecka to ogromne obciążenie dla rodziców. Nic zatem dziwnego, że dążą oni do jak najszybszego nauczenia maluszka, że noc jest od spania, a nie od jedzenia. Pytanie: kiedy można zacząć taką „naukę” i przede wszystkim – jak to zrobić, by obyło się bez łez?
ręczne odciąganie pokarmu

Ręczne odciąganie pokarmu – jak to zrobić?

2022-07-17
U niemal każdej młodej mamy prędzej czy później pojawia się potrzeba odciągnięcia mleka. Nie każda jednak dysponuje laktatorem. Na szczęście nadmiar mleka można odprowadzić również ręcznie – i nie jest to wcale tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Sprawdź, jak ręcznie odciągać pokarm, aby poczuć ulgę i nie zrobić sobie krzywdy.
odciąganie pokarmu

Co ile godzin odciągać pokarm laktatorem?

2022-07-16
Świeżo upieczone mamy, które rozpoczynają „przygodę” ze ściąganiem mleka, zazwyczaj mają mnóstwo wątpliwości dotyczących tej czynności. Jak przyłożyć laktator? Jaki tryb włączyć? Co ile godzin odciągać pokarm laktatorem? Dzisiaj skupimy się przede wszystkim na ostatnim z wymienionych zagadnień. Sprawdź, ile trwa odciąganie pokarmu laktatorem elektrycznym i jak często w ciągu doby powinnaś powtarzać tę czynność.
odciąganie pokarmu

Odciąganie pokarmu, czyli jak odciągać pokarm. Jak go przechowywać?

2022-07-15
Powrót do pracy, trudności z karmieniem piersią czy konieczność pozostawienia dziecka z osobą trzecią – różne są powody, dla których koniecznie może okazać się odciąganie pokarmu. Wbrew pozorom, wcale nie jest ono intuicyjnie proste – młodym mamom często przytrafiają się błędy, które mogą wpłynąć na ilość uzyskiwanego mleka albo nawet na stan piersi. Dowiedz się, jak odciągać pokarm  w prawidłowy sposób i jak go potem przechowywać.
matka karmiąca piersią

Czy wybudzać noworodka do karmienia?

2022-07-10
Pytanie, czy wybudzać noworodka do karmienia, dręczy wielu świeżo upieczonych rodziców. Wbrew pozorom odpowiedź nie jest oczywista. Niektórzy twierdzą, że to absolutnie konieczne, inni – że dziecko samo obudzi się, gdy będzie głodne, więc należy pozwolić mu spać. Sprawdź co mówią na ten temat specjaliści. Wyjaśniamy również, czy wybudzać noworodka karmionego mlekiem modyfikowanym.
mleko matki

Ile razy można podgrzewać mleko matki?

2022-07-07
Matczyne mleko jest dla niemowlęcia najcenniejszym pokarmem. Nic zatem dziwnego, że mamom, które wkładają dużo wysiłku w jego ściąganie i odpowiednie przechowywanie, trudno jest wylać niedopite resztki. A może wcale nie muszą tego robić? Sprawdź, ile razy można podgrzewać mleko matki i w jaki sposób robić to poprawnie.