Data publikacji:

Jak przystawić dziecko do karmienia? Techniki

Prawidłowe przystawianie dziecka do piersi może wydawać się bardzo proste, ale w rzeczywistości młode mamy często napotykają na tym polu trudności. Jeśli ty również nie wiesz, jak przystawiać maluszka, którą pozycję do karmienia wybrać i na co zwrócić uwagę podczas karmienia, koniecznie zastosuj się do poniższych porad.
karmienie dziecka

Techniki karmienia piersią

Z pewnością słyszałaś, że istnieją różne techniki karmienia piersią. Być może jednak nie wiesz, na czym dokładnie polegają takie pozycje jak np. „uchwyt rugby” czy „karmienie spod pachy” i kiedy warto je wypróbować. Oto przydatna ściąga.
  • Pozycja półleżąca
To najbardziej naturalna pozycja, często intuicyjnie wybierana przez świeżo upieczone mamy. Prawidłowe przystawianie piersi przy pomocy tej techniki polega na ułożeniu głowy dziecka w zgięciu łokcia mamy i przytrzymywaniu dłonią tej samej ręki jego pupy. Dziecko ułożone jest brzuszkiem do brzucha mamy. Sama karmiąca leży na łóżku z podpartymi plecami.
  • Kołyska
W tej pozycji należy ustawić dziecko przy piersi dokładnie tak, jak zostało to opisane wyżej – z zastrzeżeniem, że mama siedzi wyprostowana. Wadą tej techniki jest brak podparcia, co prowadzi do przeciążenia ramion i pleców. Jeśli chcesz tego uniknąć, połóż dziecko na specjalnej poduszce do karmienia albo ułóż poduszki za swoimi plecami i na udach.
  • Odwrócona kołyska
Przystawianie dziecka do piersi w tej pozycji jest bardzo wygodne. Wystarczy, że ułożysz maluszka w zgięciu łokcia jednej ręki, a podtrzymasz je (główkę i korpus) drugą ręką. Z racji możliwości ułożenia piersi wolną ręką pozycja ta doskonale sprawdza się przy karmieniu noworodków, które nie do końca radzą sobie z prawidłowym uchwyceniem brodawki.
  • Leżenie na boku
Przystawianie dziecka do piersi w tej pozycji idealnie sprawdzi się w nocy – jest wygodne i zachęca dziecko do kontynuowania snu po zakończeniu posiłku. Technika ta jest idealna również dla kobiet, które urodziły poprzez cesarskie cięcie. W pozycji na boku dziecko ułożone jest brzuchem do brzucha mamy. Karmiąca powinna podać maluszkowi pierś, która znajduje się bliżej materaca. Bardzo ważne jest, aby mama nie podtrzymywała swojej głowy dłonią, lecz opierała ją na poduszce.
  • Pozycja wyprostowana (tzw. „uchwyt koala”)
Jak prawidłowo karmić piersią w pozycji „uchwyt koala”? Otóż mama powinna usiąść w pozycji wyprostowanej, a dziecko ustawić na swoim biodrze lub udzie – okrakiem, z wyprostowanym kręgosłupem. To pozycja, która sprawdza się u dzieci chorujących na refluks. Należy jednak pamiętać, że sprawdza się ona przede wszystkim u starszych niemowląt.
  • Karmienie w zwisie
Karmienie w zwisie sprawdzi się w przypadkach, gdy z różnych powodów piersi młodej mamy są wyjątkowo wrażliwe na dotyk i ucisk (np. przez stan zapalny albo zablokowany kanalik mleczny). Jak przystawiać dziecko do karmienia tą metodą? Otóż jedynie, co musisz zrobić, to pochylić się nad maluszkiem i wsunąć mu brodawkę do ust. Oczywiście z uwagi na fakt, że nie jest to pozycja szczególnie wygodna, powinna być stosowana raczej okazjonalnie.
  • Uchwyt rugby
Ta pozycja świetnie sprawdzi się u kobiet, które urodziły poprzez cesarskie cięcie albo które mają bardzo duże piersi. Takie przystawianie dziecka nazywa się również pozycją „spod pachy”. Młoda mama siedzi, podczas gdy tułów dziecka przylega do jej tułowia poniżej pachy (nóżki dziecka znajdują się za plecami karmiącej). Ręka mamy podpiera główkę dziecka.

Wskazówka – pozycja „uchwyt rugby” świetnie sprawdzi się również przy karmieniu bliźniąt.

Jak przystawiać dziecko do karmienia? Ważne zasady

Nie wiesz, jak przystawiać dziecko do karmienia, by robić to w prawidłowy sposób? Oto kilka ważnych zasad, do których powinnaś się stosować.
  • Ułóż się wygodnie w wybranej przez siebie pozycji. Postaraj się zrelaksować i rozluźnić. Zastanów się, czy na pewno nie napinasz zbyt mocno mięśni pleców, ramion czy rąk.
  • Zwróć uwagę na to, aby twarz dziecka była ułożona naprzeciwko piersi. Jeśli karmisz w pozycji kołyski lub półleżącej, podłóż pod dziecko poduszkę do karmienia albo zwykłą poduszkę.
  • Chwyć pierś – kciuk powinien znaleźć się na jej górze, pozostałe palce – pod piersią.
  • Przysuń dziecko do siebie (nigdy odwrotnie, tj. nie przysuwaj piersi do dziecka).
  • Dotknij brodawką rynienki nad ustami dziecka – wywoła to u niego odruch otwarcia ust.
  • Wsuń brodawkę do ust dziecka. Zwróć uwagę na to, by maluch objął ustami jak największą część otoczki. Jeśli będzie ssało tylko brodawkę, szybko doprowadzi to do komplikacji.
Wiele mam zadaje sobie pytanie, jak rozpoznać, że ssanie piersi przebiega w prawidłowy sposób. Z pewnością tak jest, jeśli:
  • buźka dziecka jest szeroko otwarta,
  • dolna warga maluszka jest wywinięta,
  • zarówno broda, jak i nosek niemowlęcia dotykają piersi,
  • większa część otoczki brodawki znajduje się w buzi dziecka,
  • nie odczuwasz bólu,
  • słychać głośne, regularne przełykanie.
Jeśli przystawianie dziecka do piersi nie przebiega w prawidłowy sposób, wargi maluszka są wciągnięte, ma ono w ustach tylko brodawkę albo kąt otwarcia buzi jest mały. W trakcie takie nieprawidłowego karmienia słychać głośne cmokanie albo mlaskanie.

Przystawianie dziecka do karmienia – kiedy szukać pomocy?

Jeśli mimo zastosowania się do wszystkich porad, nie wiesz, jak przystawiać dziecko do karmienia we właściwy sposób, to pamiętaj, że zawsze możesz uzyskać pomoc. Wystarczy, że skontaktujesz się z najbliższą poradnią laktacyjną. Doradca laktacyjny wskaże ci, gdzie popełniasz błędy, dzięki czemu będziesz mogła bardzo długo cieszyć się swoją przygodą z karmieniem.
Autor: Robert Wojtaś