Data publikacji:

Jak przygotować psa na narodziny dziecka

Autor: Maria Szadkowska

Pojawienie się niemowlęcia przestawia do góry nogami życie wszystkich domowników, także tych czworonożnych. Noworodek i pies czy kot to na pewno duże wyzwanie, ale nie rzecz niemożliwa. Zwierzęta odczują na własnej skórze zmianę w swoim środowisku, więc żeby nie była ona dla nich bardzo dotkliwa i jednocześnie niebezpieczna dla nowo narodzonego maleństwa, należy pupili odpowiednio przygotować na przybycie dziecka. Najlepiej zacząć oswajanie już w połowie ciąży.

 

Jeszcze przed pojawieniem się nowego członka rodzinny powinn

 

Noworodek i pies - co zrobić przed narodzinami

Trzeba ustalić nowe reguły, które zniwelują do zera ryzyko wystąpienia niebezpiecznych sytuacji w relacji: dzieci i zwierzęta. Ważne, żeby zacząć wprowadzać je stopniowo, na wiele tygodni przed pojawieniem się malca. Zwierzęta muszą mieć czas na wyuczenie się zasad, po drugie dzięki temu nie będą tych ograniczeń kojarzyć z dzieckiem.

  • Po pierwsze psa trzeba oduczyć gryzienia przedmiotów leżących na podłodze czy kanapie - wkrótce będą tam leżeć ubranka, grzechotki, smoczki, pieluchy. Należy specjalnie rozrzucać podobne przedmioty i karcić psa za każdą próbę zabawy nimi. Jeśli będzie reagował na wybraną komendę, np. Nie rusz!, trzeba go konsekwentnie nagradzać, pokazując aprobatę.
  • Jeśli pupil jest przyzwyczajony do spania na kanapie czy fotelu, trzeba go od tego także odzwyczaić, zarówno ze względów higienicznych, jak i bezpieczeństwa - gdy dziecko zacznie stawiać pierwsze kroki, będzie się znajdować na wysokości śpiącego psa czy kota i może go niepotrzebnie drażnić.
  • Jeśli pokój dziecka ma być niedostępny dla zwierząt - nie powinny tam wchodzić, nawet gdy drzwi są otwarte. Tego trzeba nauczyć zwierzę dużo wcześniej.
  • Jeśli pies lub kot nie miał wcześniej kontaktu z dziećmi, warto mu to zorganizować. Zaprośmy znajomych z dziećmi, będąc na spacerze pozwólmy dzieciom pogłaskać pupila.
  • Warto jeszcze przed urodzeniem dziecka kupić lalkę, najlepiej płaczącą i wykonywać codziennie czynności, które później będziemy robić przy dziecku: a więc karmienie, przewijanie, noszenie na rękach, kąpanie.
  • Nie poświęcajmy psu lub kotu tyle uwagi co wcześniej, ustalmy pory wychodzenia na spacer i stopniowo wprowadzajmy ograniczenia. Ważne aby po urodzeniu pies nie miał poczucia odsunięcia na plan dalszy.

 

Przyjazd niemowlęcia

Gdy dziecko przyjdzie na świat, warto zabrać do domu np. pieluchę, na której leżało w szpitalu, żeby zwierzę przyzwyczaiło się do nowego zapachu. Pieluchę czy ubranko dajemy do powąchania, nie pozostawiamy psu do zabawy, czy szarpania. Podczas gdy pies będzie się oswajał z nowym zapachem pogłaszczmy go, podrapmy za uchem, mówmy czule. Zapach ma się dobrze kojarzyć. Istnieją także dwie szkoły dotyczące przyjazdu malca do domu. Jedna mówi, że zwierzęcia nie powinno być wtedy na miejscu, tylko powinno się je wprowadzić później, żeby automatycznie poczuło, że to dziecko było pierwsze. Druga natomiast, że wejście powinno nastąpić wspólnie - pies wówczas czuje, że właściciele dyktują zasady. Na pewno dziecko należy przedstawić, pozwolić psu czy kotu zobaczyć zawiniątko, powąchać. Nie ograniczajmy kontaktu, ale nie zostawiajmy też zwierzaka sam na sam z dzieckiem.

Dzieci i zwierzęta – jak podzielić czas?

Nie zapominajmy także, że zwierzę odczuje to, że poświęcamy mu mniej uwagi czy mamy dla niego mniej czasu. Warto więc jeszcze przed narodzinami dziecka stopniowo ograniczać wspólne zabawy, żeby nie był to dla niego zbyt duży szok. Z drugiej strony nie zaniedbujmy pupila. Dobrze jest ustalić, że raz na dzień pies wychodzi na dłuższy spacer z jednym z właścicieli bez wózka. Wówczas można mu poświecić całą uwagę i zwierzę nie czuje się zepchnięte na drugi plan.

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © Waldemar Dą


Autor

Maria Szadkowska

Studentka prawa i dziennikarka.  Pasjonatka gór i tańca. Wolne od pracy i nauki chwile spędza w towarzystwie przyjaciół lub dobrych książek.

Komentarze
05-02-2021
Ocena:
Fatalny artykuł
28-01-2019
Ocena:
Bzdury, od razu widać że artykuł napisał ktoś kto się nie zna na zachowaniu psów.
15-10-2015
Ocena:
psy domowe, odrobaczone, nie wałęsające się po ulicach nie stanowią żadnego zagrożenia! naprawdę większość psów ma instynkt i potrafi się zachować moj schroniskowiec juz po 2 dniach wiedziała które to zabawki dziecka i nie ruszy żeby mu nawet pod nos podstawić... spi z nami, spi na kanapie, jak mu dziecko przeszkadza wstaje i idzie sobie w inne miejsce, w czym problem? czytając ten, jak i inne artykuły ma się wrażenie ze to wymaga nie wiadomo czego! u mnie w domu od zawsze były zwierzęta, dzieci, sierść duuużo sierści i uważam, że to fenomenalna "szczepionka" :)
22-08-2015
Ocena:
My mieliśmy małego szczeniaka kiedy urodziła sie nam córeczka. Nie było problemu z tym, że pies byłby zazdrosny o dziecko, no od małego byl przyzwyczajony do nowego członka rodziny. Teraz nie odstępuje córeczki na krok :)
szerokie pieluchowanie

Szerokie pieluchowanie pampersem: ile godzin dziennie?

2022-12-06
Dawniej szerokie pieluchowanie było powszechnie stosowane, między innymi w celach profilaktycznych oraz samego leczenia dysplazji stawów biodrowych. W obecnych czasach zdrowym dzieciom absolutnie się tego już nie zaleca. Szerokie pieluchowanie polega na zakładaniu pieluchy w specjalny sposób, ale tylko przy wyraźnym zaleceniu lekarza ortopedy. Proces wymaga systematyczności oraz okresowej kontroli specjalisty.
śpiące dziecko

W czym powinien spać noworodek zimą?

2022-11-23
Świeżo upieczeni rodzice zazwyczaj mają wiele dylematów. Jeden z nich to ten, w czym powinien spać noworodek zimą. Zdaniem specjalistów najlepiej sprawdza się bezpieczny śpiworek (otulacz), który zapewnia dziecku ciepło i – w przeciwieństwie do kocyka, nie zsuwa się z malca. Niezalecana jest natomiast kołderka, która może zsunąć się na twarz niemowlęcia, co będzie groziło jego uduszeniem się. Przygotowując malca do snu, należy też pamiętać o jego odpowiednim ubraniu – czyli o wygodnym pajacyku albo śpioszkach i body.
niemowlę macha rączkami przy zasypianiu

Niemowlę macha rączkami przy zasypianiu – co to oznacza?

2022-10-21
Świeżo upieczeni rodzice zawsze bacznie przyglądają się swojemu maleństwu, obserwując jego zachowania, reakcje na różne bodźce i budowanie świadomości własnego ciała. Zdarza się, że niektóre sytuacje wydają się niepokojące i wywołują wątpliwości – czy na pewno z dzieckiem wszystko jest w porządku? Przykładem mogą być momenty, gdy niemowlę macha rączkami przy zasypianiu. Warto pamiętać, że różne nieskoordynowane ruchy w pierwszych miesiącach życia są zupełnie naturalne i świadczą o rozwijaniu się układu nerwowego u malucha. Czasami niespokojne zachowania mogą świadczyć o problemach rozwojowych, należy więc przyglądać się swojemu malcowi, a wątpliwości konsultować z lekarzem. 
Ulewanie u noworodka

Ulewanie u noworodka. Jakie są przyczyny i co robić?

2022-10-04
Niemalże wszystko, co dotyczy nowonarodzonego dziecka wzbudza, przynajmniej początkowo, pewien niepokój. Zwykle trudno jest ocenić czy jakaś dolegliwość jest przejściowa i niegroźna, czy też sygnalizuje, że dzieje się coś złego. Podobnie w przypadku ulewania. Przypadłość dotyka zarówno maluszki karmione naturalnie, jak i mlekiem modyfikowanym. Jakie są więc przyczyny ulewania u noworodka, czy jest to niebezpieczne i czy można temu zapobiec?
stopa dziecka

Nożyczki dla niemowląt. Jaki zestaw do paznokci dla niemowlaka wybrać?

2022-07-01
Kto nie lubi dziecięcych, słodkich stópek? Niektórzy widząc je, myślą o… tym, jak trudnym wyzwaniem jest obcinanie paznokci u najmłodszych. Każdy rodzic pragnie, by obcinanie paznokci u niemowlęcia przebiegało sprawnie. Jakie nożyczki dla niemowląt będą najlepszym wyborem? Omawiamy pielęgnację paznokci u niemowląt, by stała się łatwa i przyjemna! Niech stópki naszych pociech znów kojarzą się tylko z całusami!
spacer z niemowlakiem

Jak ubierać niemowlaka na spacer?

2022-06-18
Jedno z najczęstszych pytań, jakie zadają sobie młodzi rodzice, brzmi: jak ubierać niemowlaka na spacer? Co zakładać maluszkowi wiosną, co zimą, a co latem? Jak sprawdzić, czy nie jest mu za zimno albo za gorąco? Po przeczytaniu tego tekstu będzie ci łatwiej skompletować garderobę dla niemowlaka i właściwie go ubrać.
niemowle

Poduszka ortopedyczna dla niemowląt: jaką wybrać? Ranking najlepszych produktów

2022-05-21
Świeżo upieczeni rodzice noworodka chcą zapewnić mu jak najlepsze warunki, które przyczynią się do prawidłowego rozwoju i wzrostu malucha. Wśród tysiąca produktów, które przystosowane są do użycia już podczas pierwszych dni życia dziecka, znaleźć można komplety pościeli do dziecięcego łóżeczka. Chociaż małe poduszki i kołderki przyciągają swoim urokiem, nie zawsze jest to najlepszy wybór do łóżeczka noworodka. Ciało tak małego dziecka znacznie różni się od ciała dorosłego człowieka. Czaszka oraz cały układ kostny są bardzo delikatne, a przez to narażone na odkształcenia. Zdaniem najlepszych specjalistów, optymalna pozycja w łóżeczku dla noworodka to ta, która pozwala na ułożenie ciała dziecka w linii prostej.