Data publikacji:

Jak przygotować psa na narodziny dziecka

Autor: Maria Szadkowska

Pojawienie się niemowlęcia przestawia do góry nogami życie wszystkich domowników, także tych czworonożnych. Noworodek i pies czy kot to na pewno duże wyzwanie, ale nie rzecz niemożliwa. Zwierzęta odczują na własnej skórze zmianę w swoim środowisku, więc żeby nie była ona dla nich bardzo dotkliwa i jednocześnie niebezpieczna dla nowo narodzonego maleństwa, należy pupili odpowiednio przygotować na przybycie dziecka. Najlepiej zacząć oswajanie już w połowie ciąży.

 

Jeszcze przed pojawieniem się nowego członka rodzinny powinn

 

Noworodek i pies - co zrobić przed narodzinami

Trzeba ustalić nowe reguły, które zniwelują do zera ryzyko wystąpienia niebezpiecznych sytuacji w relacji: dzieci i zwierzęta. Ważne, żeby zacząć wprowadzać je stopniowo, na wiele tygodni przed pojawieniem się malca. Zwierzęta muszą mieć czas na wyuczenie się zasad, po drugie dzięki temu nie będą tych ograniczeń kojarzyć z dzieckiem.

  • Po pierwsze psa trzeba oduczyć gryzienia przedmiotów leżących na podłodze czy kanapie - wkrótce będą tam leżeć ubranka, grzechotki, smoczki, pieluchy. Należy specjalnie rozrzucać podobne przedmioty i karcić psa za każdą próbę zabawy nimi. Jeśli będzie reagował na wybraną komendę, np. Nie rusz!, trzeba go konsekwentnie nagradzać, pokazując aprobatę.
  • Jeśli pupil jest przyzwyczajony do spania na kanapie czy fotelu, trzeba go od tego także odzwyczaić, zarówno ze względów higienicznych, jak i bezpieczeństwa - gdy dziecko zacznie stawiać pierwsze kroki, będzie się znajdować na wysokości śpiącego psa czy kota i może go niepotrzebnie drażnić.
  • Jeśli pokój dziecka ma być niedostępny dla zwierząt - nie powinny tam wchodzić, nawet gdy drzwi są otwarte. Tego trzeba nauczyć zwierzę dużo wcześniej.
  • Jeśli pies lub kot nie miał wcześniej kontaktu z dziećmi, warto mu to zorganizować. Zaprośmy znajomych z dziećmi, będąc na spacerze pozwólmy dzieciom pogłaskać pupila.
  • Warto jeszcze przed urodzeniem dziecka kupić lalkę, najlepiej płaczącą i wykonywać codziennie czynności, które później będziemy robić przy dziecku: a więc karmienie, przewijanie, noszenie na rękach, kąpanie.
  • Nie poświęcajmy psu lub kotu tyle uwagi co wcześniej, ustalmy pory wychodzenia na spacer i stopniowo wprowadzajmy ograniczenia. Ważne aby po urodzeniu pies nie miał poczucia odsunięcia na plan dalszy.

 

Przyjazd niemowlęcia

Gdy dziecko przyjdzie na świat, warto zabrać do domu np. pieluchę, na której leżało w szpitalu, żeby zwierzę przyzwyczaiło się do nowego zapachu. Pieluchę czy ubranko dajemy do powąchania, nie pozostawiamy psu do zabawy, czy szarpania. Podczas gdy pies będzie się oswajał z nowym zapachem pogłaszczmy go, podrapmy za uchem, mówmy czule. Zapach ma się dobrze kojarzyć. Istnieją także dwie szkoły dotyczące przyjazdu malca do domu. Jedna mówi, że zwierzęcia nie powinno być wtedy na miejscu, tylko powinno się je wprowadzić później, żeby automatycznie poczuło, że to dziecko było pierwsze. Druga natomiast, że wejście powinno nastąpić wspólnie - pies wówczas czuje, że właściciele dyktują zasady. Na pewno dziecko należy przedstawić, pozwolić psu czy kotu zobaczyć zawiniątko, powąchać. Nie ograniczajmy kontaktu, ale nie zostawiajmy też zwierzaka sam na sam z dzieckiem.

Dzieci i zwierzęta – jak podzielić czas?

Nie zapominajmy także, że zwierzę odczuje to, że poświęcamy mu mniej uwagi czy mamy dla niego mniej czasu. Warto więc jeszcze przed narodzinami dziecka stopniowo ograniczać wspólne zabawy, żeby nie był to dla niego zbyt duży szok. Z drugiej strony nie zaniedbujmy pupila. Dobrze jest ustalić, że raz na dzień pies wychodzi na dłuższy spacer z jednym z właścicieli bez wózka. Wówczas można mu poświecić całą uwagę i zwierzę nie czuje się zepchnięte na drugi plan.

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © Waldemar Dą


Autor

Maria Szadkowska

Studentka prawa i dziennikarka.  Pasjonatka gór i tańca. Wolne od pracy i nauki chwile spędza w towarzystwie przyjaciół lub dobrych książek.

Komentarze
05-02-2021
Ocena:
Fatalny artykuł
28-01-2019
Ocena:
Bzdury, od razu widać że artykuł napisał ktoś kto się nie zna na zachowaniu psów.
15-10-2015
Ocena:
psy domowe, odrobaczone, nie wałęsające się po ulicach nie stanowią żadnego zagrożenia! naprawdę większość psów ma instynkt i potrafi się zachować moj schroniskowiec juz po 2 dniach wiedziała które to zabawki dziecka i nie ruszy żeby mu nawet pod nos podstawić... spi z nami, spi na kanapie, jak mu dziecko przeszkadza wstaje i idzie sobie w inne miejsce, w czym problem? czytając ten, jak i inne artykuły ma się wrażenie ze to wymaga nie wiadomo czego! u mnie w domu od zawsze były zwierzęta, dzieci, sierść duuużo sierści i uważam, że to fenomenalna "szczepionka" :)
22-08-2015
Ocena:
My mieliśmy małego szczeniaka kiedy urodziła sie nam córeczka. Nie było problemu z tym, że pies byłby zazdrosny o dziecko, no od małego byl przyzwyczajony do nowego członka rodziny. Teraz nie odstępuje córeczki na krok :)
Bezpieczne zabawy dla dzieci 6-9 miesięcznych

Zabawy z niemowlakiem 6-9 miesięcy: Jak wspierać rozwój malucha?

2024-12-06
Między 6. a 9. miesiącem życia dziecko zaczyna coraz bardziej eksplorować świat. Pełzanie, pierwsze próby siadania i stawiania kroków to kluczowe momenty w jego rozwoju. Poprzez zabawy z niemowlakiem możesz wspierać te umiejętności, a jednocześnie budować silniejszą więź. Zobacz, jakie zabawy są najlepsze dla maluchów w tym wieku!
Zabawy z niemowlakiem 9-12 miesięcy

Zabawy z niemowlakiem 9-12 miesięcy: Jak wspierać rozwój malucha w tym okresie?

2024-12-04
Między 9. a 12. miesiącem życia dziecko robi ogromne postępy w rozwoju ruchowym i poznawczym. Zaczyna raczkować, stawiać pierwsze kroki, a także coraz więcej rozumieć. Zabawy z niemowlakiem w tym wieku to nie tylko sposób na spędzanie wspólnego czasu, ale przede wszystkim kluczowy element wspierający jego rozwój. Poznaj najlepsze propozycje zabaw dla maluchów w tym okresie!
zabawa z dzieckiem 3-6 miesięcy

Jakie zabawy dla niemowlaka w wieku 3-6 miesięcy? Pomysły na rozwijającą zabawę z dzieckiem

2024-11-29
Twój maluszek właśnie przekroczył trzeci miesiąc życia i z każdym dniem staje się coraz bardziej ciekawy świata? To idealny moment, by poprzez zabawę wspierać jego rozwój. W artykule znajdziesz pomysły na zabawy z niemowlakiem w wieku od 3 do 6 miesięcy, które nie tylko dostarczą mu radości, ale też pomogą w rozwijaniu zdolności motorycznych i poznawczych.
zabawa z dzieckiem 0-3 misiąca

Zabawy z niemowlakiem 0-3 miesiące: Jak wspierać rozwój noworodka?

2024-11-27
Pierwsze trzy miesiące życia dziecka to okres intensywnego rozwoju i budowania więzi z rodzicami. Choć noworodek większość czasu spędza na spaniu i jedzeniu, warto już wtedy wprowadzać proste zabawy, które będą wspierać jego zmysły i umiejętności motoryczne. Dowiedz się, jakie zabawy z niemowlakiem w wieku 0-3 miesięcy możesz bezpiecznie wprowadzić, aby wspomagać rozwój Twojego malucha.
smoczek

Smoczek – czy warto go dawać dziecku? Zalety i wady smoczka

2024-11-08
Smoczek to jeden z najpopularniejszych akcesoriów dla niemowląt. Wielu rodziców zastanawia się, czy warto go podawać dziecku i jakie są tego konsekwencje. W tym artykule omówimy zarówno zalety, jak i wady smoczka, a także podpowiemy, na co zwrócić uwagę, wybierając najlepszy smoczek dla dziecka.
witamina d dla noworodka

Jaka witamina D dla noworodka będzie najlepsza? Jak podawać?

2024-07-22
Witamina D odgrywa kluczową rolę w prawidłowym rozwoju noworodków. Jest niezbędna do utrzymania zdrowych kości i zębów, wspiera też prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego. Jednakże, wielu rodziców zastanawia się, jaka witamina D dla noworodka będzie najlepsza i jak ją odpowiednio podawać. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje na temat suplementacji witaminy D u najmłodszych pociech.
niemowlak w samolocie

Niemowlak w samolocie. Jak się przygotować do lotu z dzieckiem?

2024-06-13
Podróżowanie z niemowlakiem w samolocie może być stresującym przeżyciem, jednak zdecydowanie nie masz powodów do obaw. Pamiętając o kilku sprawach, Twój lot może przebiec gładko i bez większych przeszkód. W poniższym artykule przedstawimy kilka wskazówek, jak przygotować się do lotu z dzieckiem. Wdrażając je w życie, Twój lot z niemowlakiem będzie bezproblemowy i przyjemny zarówno dla ciebie, jak i dla twojego dziecka..