Data modyfikacji:

Jak uspokoić płaczące dziecko - metoda stuprocentowa

Autor: Tata Szymona

Budzi Cię płacz. Głośny płacz, który jak mówi popularne powiedzenie „zbudziłby umarłego”. Kilkumiesięczny maluch nie jest głodny, pieluszka jest czysta, brzuszek nie boli, tylko po prostu płacze, bez litości przerywając sen - płacz wydaje się być nieuzasadniony i niekończący się. Na szczęście jest sposób, który zawsze działa – metoda doświadczonego pediatry dr Harveya Karpa. Jak to działa?

 

Jak uspokoić płaczące dziecko - metoda stuprocentowa

 

Dr Harvey Karp i jego metoda

„5S” to metoda opracowana przez amerykańskiego pediatrę dr Harvey'a Karp'a. Opiera się ona na założeniu, że każde dziecko rodzi się z umiejętnością samouspokajania. Ale żeby było to możliwe, powinniśmy dziecku zapewnić warunki, jakie miało w brzuchu mamy. Często metodę tę nazywa się "wyłącznikiem płaczu dziecka" i faktycznie jeśli przejdziemy kolejno przez wszystkie kroki i wykonamy je prawidłowo, płacz niemowlaka zostanie dosłownie "wyłączony".

 

Kilka gadżetów, czyli czego potrzeba do metody 5S?

Zanim użyjemy tego sposobu, będziemy potrzebować kilku rzeczy:

  • ciasnego „kokonu” dla naszego malucha,
  • źródła szumu i
  • smoczka.

 

Kokon - nie jest problemem. Możemy go zrobić ze zwykłego koca, rożka lub pieluszek tetrowych. Ciasne otulenie dziecka z początku może stanowić wyzwanie, ale szybko dojdziemy do wprawy.

 

 

Drugą rzeczą, którą musimy zapewnić, to źródło szumu. Dlaczego szum jest ważny? Gdyż symuluje dźwięk, jaki dziecko słyszało będąc w łonie matki – szum jej krążącej krwi. Kojarzy go z błogostanem, spokojem i bezpieczeństwem okresu płodowego. W internecie kupimy płyty z nagraniem szumu, ale możemy spróbować domowymi sposobami. Jeśli nie umiemy oddychać niczym Darth Vader ;) świetnym źródłem będzie radio, ustawione na zakresie pomiędzy stacjami.

 

I na koniec smoczek, choć nie każdy niemowlak tego potrzebuje. Czasem smoczek jest nieodzowny i bez niego po prostu się nie da ;).

 


Pięć Es czyli właściwie ... co?

Amerykanie uwielbiają metody z krokami więc mamy je i tu. Jeżeli przejdziemy przez nie wszystkie po kolei, i każdy wykonując prawidłowo, nasz maluch się uspokoi – i nie ma możliwości, by było inaczej ;).

 

UWAGA!: Kroki wykonujemy po kolei i dokładnie. Jeśli pominiemy któryś z nich lub zrobimy go źle – na przykład za mało energicznie, dziecko będzie płakać jeszcze głośniej, a my wrócimy do punktu pierwszego.

 

KROK 1: Pierwszy krok to Spowijanie – czyli owinięcie naszego malucha we wspomniany kokonik. Ważne jest to, by mieć możliwość owinięcia niemowlaka naprawdę ciasno, całkowicie eliminując jakikolwiek ruch rąk i nóg – opanujemy wtedy tak zwany Odruch Moro.

KROK 2: To Stabilna pozycja. Najlepiej przytulić dziecko do siebie (koniecznie brzuszkiem) – to pozbawia dziecko uczucia spadania, pojawiającego się przy leżeniu na plecach. Można zasymulować pozycję karmienia – to kolejny pozytywny bodziec do uspokojenia się płaczącego malucha.

KROK 3: Włączamy Szum – wspomniany dźwięk w połączeniu z unieruchomieniem z pierwszego kroku przypomni dziecku bezpieczne warunki z łona matki. Taki szum spowoduje wyciszenie negatywnych dźwiękowych bodźców i sprawi, że maluszek zacznie „odpływać”. Zresztą, nie wiem czy wiecie - ale o pozytywnym działaniu takiego szumu świadczy to, że zalecany jest on osobom mającym problem z zasypianiem.

KROK 4: Skokołysanie – to ruch, jaki musimy dostarczyć naszemu „płaczkowi” w celu uspokojenia. Ruchu pojmowany jest w bardzo szerokim zakresie. Możemy dziecko kołysać, możemy wykonywać półprzysiady, możemy nawet częściowo podskakiwać – ale bez odrywania palców stóp od podłogi. Ważne jest to, że w tym ruchu to my się poruszamy – a dziecko cały czas musi być przytulone do nas (należy zwrócić szczególną uwagę na główkę dziecka!).

KROK 5: Ssanie – to ostatni krok, opcjonalny. Nie każde dziecko musi ssać smoczek, by się uspokoić, ale zawsze warto być na to przygotowanym – jeżeli cztery powyższe kroki nie podziałały od razu, smoczek w buzię i od początku – gwarantuję, że ze smoczkiem uspokoi się bez problemów.



Metoda Pięciu Es jest naprawdę skuteczna. Pozwala nam na relatywnie szybkie uspokojenie płaczu u niemowlaka i odetchnięcie. Co ciekawe - część kroków, np. szumienie do ucha, przytulanie, kołysanie robimy przecież intuicyjnie, niejako automatycznie. Wystarczy je usystematyzować, trochę usprawnić i będziemy mieli proste i skuteczne rozwiązanie, gdy nasz maluch, mimo pełnego brzuszka, braku kolki i czystej pieluszki płacze i płacze. Bo tak naprawdę, czy może być coś lepszego dla wyciszenia takiego płaczka, niż przypomnienie mu, jak było w brzuszku mamy? Szczerze wątpię.

Przeczytaj również:

5 sposobów na płacz dziecka >>>

Zdjęcie: by © Fotolia


Autor

Tata Szymona

Prywatnie mąż, a od 2009 r. również ojciec. Urodził się w sierpniu 1982-ego. Żyje i pracuje dzieląc różne pasje. Z wykształcenia i zawodu pedagog i grafik, z zamiłowania pisarz-amator.

Wolne chwile spędza pisząc prozę na nieodłącznej komórce. Gdy nie pisze, czyta polską fantastykę, słucha muzyki albo spędza czas z synkiem na placu zabaw. Prowadzi również bloga: www.tataszymona.blogujacy.pl

Komentarze
02-03-2020
Ocena:
Czy próbował ktoś z Państwa chloroform? W naszym przypadku sprawdza się znakomicie.
20-06-2018
Ocena:
Bardzo dobry sposób na uspokojenie maluszka. Moje pierwsze dzieciątko A więc nie mam za dużej wiedzy co w takich sytuacjach robić. Artykuł bardzo przydatny i pomocny.
18-04-2018
Ocena:
Moje dziecko jest więc ewenementem, bo na niego szum w ogóle nie działa. Jak tulenie i pierś nie pomaga, to daję czopek Viburcolu i dziecko się wycisza.
10-01-2017
Ocena:
Wczoraj zdesperowany szukałem sposobu na moją córeczkę i zrobiłem krok po kroku jak jest wyżej opisane. Pominołem krok 5. Smoczek bo nie potrzebuje jeszcze. Super podziałało :)
27-12-2016
Ocena:
u nas niezawodne są kołysanki i kojące nastrojowe muzyczki z karuzelki liva lionelo. Miśka lubi też jak wiruja wokół niej różne kolorowe zabaweczki....+ oczywiście kołysanki śpiewane prze mamę :)
23-02-2016
Ocena:
Wydaje mi się, że dziecko nigdy nie płacze bez powodu tylko nie zawsze wiemy jaki ten powód jest. Budząc się w nocy jest po prostu wystraszone. Na początku brałam synka do naszego łóżka gdy płakał w swoim łóżeczku i uspokajałam przytulając lub podając pierś, ale to tylko pogarszało sprawę. Potem pediatra poradził mi podawać dziecku przez kilka dni przed spaniem viburcol. Po kilku nocach synek uspokoił się i zobaczył, że jego łóżeczko jest równie bezpieczne co nasze. Budził mnie w nocy, karmiłam go i przewijałam po czym grzecznie usypiał w łóżeczku. Takie leki to wybawienie dla wielu rodziców, którzy nie wiedzą jak sobie pomóc w takich chwilach. Bezpieczny skład i dostępna forma czopków lub kropel będzie odpowiednia nawet dla najmłodszych.
12-10-2015
Ocena:
u nas sprawdził się kojec supermami, bo moja córeczka czula się w nim bezpiecznie.. nie plakala w nocy..
27-07-2015
Ocena:
szum to suszarka, kokon- mamy z super mami kojec i mala czuje sie w nim bezpieczna, jest mieciutki i przyjemny nawet do przytulania.. smoczka nie dajemy, z reszta nawet nigdy nie chciala
witamina d dla noworodka

Jaka witamina D dla noworodka będzie najlepsza? Jak podawać?

2024-07-22
Witamina D odgrywa kluczową rolę w prawidłowym rozwoju noworodków. Jest niezbędna do utrzymania zdrowych kości i zębów, wspiera też prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego. Jednakże, wielu rodziców zastanawia się, jaka witamina D dla noworodka będzie najlepsza i jak ją odpowiednio podawać. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje na temat suplementacji witaminy D u najmłodszych pociech.
niemowlak w samolocie

Niemowlak w samolocie. Jak się przygotować do lotu z dzieckiem?

2024-06-13
Podróżowanie z niemowlakiem w samolocie może być stresującym przeżyciem, jednak zdecydowanie nie masz powodów do obaw. Pamiętając o kilku sprawach, Twój lot może przebiec gładko i bez większych przeszkód. W poniższym artykule przedstawimy kilka wskazówek, jak przygotować się do lotu z dzieckiem. Wdrażając je w życie, Twój lot z niemowlakiem będzie bezproblemowy i przyjemny zarówno dla ciebie, jak i dla twojego dziecka..
Pieluszkowe zapalenie skóry

Pieluszkowe zapalenie skóry: przyczyny, objawy i sposoby leczenia

2024-02-23
Pieluszkowe zapalenie skóry to bardzo częsty problem, który dotyka niemowląt noszących pieluchę, a więc z reguły tych, które nie ukończyły jeszcze drugiego roku życia. Na jego pojawienie się powinien być przygotowany każdy rodzic, gdyż zapalenie może pojawić się nawet kilkanaście razy w okresie pieluchowania. Podpowiadamy, jak rozpoznać pierwsze objawy problemu, jak go leczyć, a także mu zapobiegać.
pierwsze buty dla dziecka

Pierwsze buty dla dziecka: jakie wybrać? Ranking produktów

2024-02-09
Zakup pierwszych butów do chodzenia dla dziecka to nie lada wyzwanie. Aby stopy malca rozwijały się prawidłowo, a chodzenie było komfortowe, należy spojrzeć na wybrane obuwie pod aż kilkoma względami – dla przykładu podeszwa powinna być elastyczna, cholewka niska, a zapiętek dobrze dopasowany.  Wyjaśniamy, na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując pierwsze buty dla dziecka. Ranking, który znajdziesz na końcu artykułu, również ułatwi ci podjęcie ostatecznej decyzji zakupowej.
pleśniawki u noworodka

Pleśniawki u noworodka: jakie są przyczyny i jak się ich pozbyć?

2024-02-02
Pleśniawki u noworodka to dość częsta i – niestety, bolesna przypadłość, która jest efektem zakażenia grzybicznego. Pleśniawki przypominają wyglądem niegroźny i naturalny nalot z mleka, jednak w przeciwieństwie do nalotu, nie można ich z łatwością zmyć. Zazwyczaj pojawiają się na języku, dziąsłach i na podniebieniu, mają nieregularne kształty oraz rożne wielkości. Na pleśniawki u noworodka najczęściej stosuje się leki przeciwgrzybiczne, takie jak nystatyna albo flukonazol.
odruch moro

Odruch Moro: jak wspomóc rozwój swojego niemowlaka

2024-01-31
Chociaż odruch Moro u dziecka niepokoi wielu rodziców, to zazwyczaj nie świadczy o niczym niebezpiecznym. To jeden z odruchów pierwotnych, który pojawia się podobnie jak odruch Babińskiego. Jednak jak właściwie wygląda odruch Moro, kiedy zanika i co zrobić, kiedy pojawia się podczas snu? W jakich sytuacjach odruch Moro powinien zaniepokoić? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
grzybica pieluszkowa

Grzybica pieluszkowa: skuteczne rozwiązania i produkty dla zdrowej skóry twojego malucha

2024-01-29
Skóra maluszków jest bardzo cienka, delikatna i wrażliwa, przez to jest znacznie bardziej podatna również podrażnienia oraz występowanie stanów zapalanych. Naruszeniu bariery ochronnej sprzyja również stosowanie pampersów – okolice intymne pozostają przez długi czas wilgotne, a materiał pieluszki powoduje zwiększone tarcie. Jeśli dołożymy do tego nieodpowiednią pielęgnację, może dojść do grzybicy pieluszkowej czy też pieluszkowego zapalenia skóra. Jak zatem zadbać o prawidłową pielęgnację okolic intymnych u maluszka? Po czym poznać, że mamy do czynienia z PZS? Odpowiedzi czekają w poniższym artykule.