Data modyfikacji:

Dla taty: 5 sposobów na nawiązanie więzi z niemowlęciem

Autor: Katarzyna Chmielewska-Walas

Postać taty jest bardzo ważna w życiu niemowlaka, a z czasem będzie tylko zyskiwać na znaczeniu. Choć początki wspólnego bycia razem mogą wydać się trudne, a tandem mama-niemowlę wydaje się nierozłączny i samowystarczalny, tata może, a nawet powinien włączać się w życie dziecka od dnia narodzin. I będzie to korzystne dla wszystkich członków rodziny.

tata opieka nad niemowlakiem

fot. Pixabay

Gdy maleństwo pojawia się na świecie wszystkie oczy zwrócone są na mamę i noworodka, ich potrzeby są najważniejsze. Tata schodzi na dalszy plan i często sprowadzony jest do roli logistyka i zaopatrzeniowca. Ta rola też jest bardzo ważna, a pomoc taty w kwestiach praktycznych jest zawsze nieoceniona. Jednak ważne, aby zadbał o więź z nowym członkiem rodziny, włączył się w opiekę nad nim z zaangażowaniem i dobrymi emocjami. To będzie korzystne dla malucha, dla jego mamy, która będzie miała świadomość, że tata daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, ale także dla samego taty. Najnowsze badania dowodzą, że opieka nad niemowlęciem powoduje wyrzut oksytocyny również u mężczyzn. Oksytocyna to hormon przywiązania i miłości. Natura zadbała więc o to, by więź między dzieckiem a rodzicami narodziła się samoistnie, wystarczy po prostu, że tata będzie miał ze swoim dzieckiem bezpośredni kontakt. Im więcej kontaktu skóra do skóry, przytulania, noszenia, tym lepiej dla was.

Sposoby, na nawiązanie więzi z niemowlakiem przez ojca:

Bądź przy narodzinach

 

Obecność taty przy narodzinach dziecka nie jest dziś niczym kontrowersyjnym, stopień jego zaangażowania jest oczywiście kwestią indywidualną, partnerzy muszą ze sobą o tym porozmawiać. Warto jednak wiedzieć, że jego obecność jest potrzebna szczególnie jeśli dziecko przychodzi na świat poprzez cesarskie cięcie. Tata powinien wówczas zapewnić dziecku kontakt skóra do skóry. Pomaga to złagodzić stres porodowy, a także zasiedlić organizm dziecka korzystnym mikrobiomem (dobrymi bakteriami).

 

Zaangażuj się w pielęgnację

Duże, pewne dłonie taty świetnie radzą sobie ze zmiana pieluchy oraz kąpielą. Wieczorne mycie może być wspólnym, wyciszającym rytuałem, wyjątkowym czasem we dwoje, a także chwilą wytchnienia dla mamy. Zadbaj o to, by robić to bez pośpiechu.


Noś w chuście

Zaproście do domu doradcę chustowego i naucz się nosić dziecko w chuście. Będziesz mieć zawsze uspokajającego asa w rękawie, a twoje plecy ci podziękują. Prawidłowo zawiązania chusta uspokaja dziecko i daje ulgę w kolkach, a rodzicowi pozwala uwolnić ręce. Chusta równomiernie obciąża ciało noszącego, co jest o wiele korzystniejsze niż noszenie na rękach.

 

Mów, śpiewaj, czytaj

Niski, męski głos ma na dziecko uspokajające działanie. Maluch na pewno pamięta głos taty z czasów, gdy mieszkał jeszcze w brzuchu mamy. Dla niego nie ma znaczenia, czy będzie opowiadać mu o pracy, czy czytać wierszyki, ważne, aby słyszał, że tata jest obok. Mruczane kołysanki taty są zwykle bardzo skuteczne.

 

Baw się

Każdy tata pewnie wiele planów dotyczących kupna kolejki, klocków, nauki sportu, jazdy na rowerze. To jednak musi jeszcze poczekać. Teraz, gdy dziecko jest jeszcze małe postawić warto na na czarno-białe kontrastowe książeczki, zabawy na brzuszku i pokazywanie oraz opowiadanie dziecku świata. Delikatna gimnastyka, masażyki to także dobry pomysł, bo stymuluje prawidłowy rozwój integracji sensorycznej.

 

Droga mamo! Pozwól tacie na wypracowanie własnej relacji z dzieckiem, pozwól im pobyć ze sobą, nie strofuj, nie poprawiaj, nie krytykuj. Tata być może nie dobierze idealnie koloru body do spodenek, ale z pewnością z miłością i zaangażowaniem zaopiekuje się maleństwem, a ty w tym czasie zajmij się sobą.

 

Polecane lektury:

„Rola ojca w pielęgnacji noworodka”, w: „Księga rodzicielstwa bliskości”, W. Sears, M. Sears, wyd. Mamania 2013

„Być mężem i ojcem”, Jesper Juul, wyd. Mind 2013

 

Czytaj również:

Naturalna pielęgnacja skóry niemowląt


Autor

Katarzyna Chmielewska-Walas

z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu dziennikarka i redaktorka o niecodziennym hobby: doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Współautorka książki "Notatki z rodzicielstwa bliskości" (Wyd. Harmonia 2018). Mama Hani i Zosi, redaktorka portalu Dzidziusiowo.pl w latach 2018-2020.

Komentarze
08-06-2018
Ocena:
PWR, zgadzam się i potwierdzam! U nas też tak było. Przy drugim synu zdecydowanie tata włączał się więcej, trochę z konieczności, a trochę dlatego,że ja sama odpuściłam i pozwoliłam na to.
08-06-2018
Ocena:
Ja zauważyłem, że przy pierwszym dziecku mama dość niechętnie przez pierwszy okres (kilka tygodni) w ogóle dopuszcza kogoś do malucha. Wszystko przecież zrobi najlepiej. Przestraszony zmianą ojciec też wcale nie garnie się do pielęgnacji dziecka, czy do jakiś zabaw. Ale uwaga. Przy kolejnym dziecku ojcu już znacznie łatwiej przebić się przez "matczyną ścianę".
29-05-2018
Ocena:
Popieram, że warto dać ojcu czas z dzieckiem sam na sam, to nie musi być długo,ale jak matka stoi nad nim i wciąż mówi co i jak ma robić, to nic dobrego z tego nie wynika.
obcinanie paznokci u noworodka

Obcinanie paznokci u noworodka – jak i kiedy to zrobić?

2021-05-28
Obcinanie paznokci u noworodka jest jednym z najbardziej stresujących zabiegów, których muszą podjąć się młodzi rodzice. Nie warto jednak z nim zwlekać, ponieważ zbyt długie paznokcie stają się siedliskiem brudu i bakterii, a także mogą prowadzić do bolesnych zadrapań. Dłonie noworodka są delikatne, ale wystarczy zastosować się do kilku porad, aby bezpiecznie skrócić paznokcie dziecka. Należy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt, przystosowany do potrzeb niemowląt i przestrzegać podstawowych zasad higieny. Sprawdź, kiedy i jak należy obciąć paznokcie noworodka.
krostki na pupie

Jak usunąć krostki na pupie u dziecka?

2021-05-20
Krostki na pupie dziecka pojawiają się przede wszystkim w okresie niemowlęcym, choć oczywiście dolegliwość ta może przytrafić się również starszym dzieciom czy osobom dorosłym. Przeczytaj, z czego wynikają, jak je zwalczyć domowymi sposobami i kiedy należy już udać się do lekarza.
pierwsze dni z noworodkiem

Pierwsze dni z noworodkiem

2021-05-09
Wyczekane, wytęsknione, ale też zwyczajnie trudne – takie są właśnie pierwsze dni z noworodkiem. Jeśli chcesz się na nie jak najlepiej przygotować, koniecznie przeczytaj ten tekst. Wyjaśniamy, jakie akcesoria są niezbędne podczas tych pierwszych dni, jak opiekować się maluszkiem i jak zadbać o swój dobrostan psychiczny.
wiaderko do kąpieli noworodka

Wiaderko do kąpieli noworodka – czy kąpiel noworodka w wiaderku to dobry pomysł?

2021-05-07
Wiaderko do kąpieli noworodka jest gadżetem budzącym wiele kontrowersji. Niemniej należy przyznać, że zdobywa ono popularność i ma swoje zalety. Jeśli zastanawiasz się, czy je kupić – koniecznie przeczytaj!
Przyrost wagi w wzrostu dziecka

Prawidłowy przyrost wagi i wzrostu u dzieci

2021-03-20
Wszyscy rodzice chcą, by ich dzieci rozwijały się zdrowo, dobrze jadły, rosły i przybierały na wadze. Przyrost wagi świadczy (między innymi) o prawidłowym rozwo...
Baw się z dzieckiem już od jego pierwszych dni! Nie ważne cz

Zabawy z niemowlakiem 0-3 miesiące

2021-03-09
Niemowlak od urodzenia uczy się otoczenia, zaczyna obserwować świat i zapamiętać dźwięki. Sprawdź jak w prosty pomóc maluszkowi w jego rozwoju poprzez wspólną zabawę.
trądzik niemowlęcy a skaza białkowa

Jak odróżnić trądzik niemowlęcy od skazy białkowej?

2021-03-02
Noworodki i małe niemowlęta borykają się często z problemami skórnymi. Trądzik niemowlęcy i skaza białkowa są często ze sobą mylone.