Data modyfikacji:

Naturalna pielęgnacja skóry niemowląt

Autor: Katarzyna Chmielewska-Walas

Coraz więcej rodziców wybiera naturalne produkty do pielęgnacji skóry niemowląt zamiast wieloskładnikowych preparatów specjalistycznych. Zwolennicy naturalnej pielęgnacji twierdzą, że dzięki ograniczeniu ilości chemii, dzieci są zdrowsze, odporniejsze i mniej skłonne do alergii.

Fot.Carlo Navarro/Unsplash 

 

Czym możemy zastąpić kupne kosmetyki dla niemowląt?

  • naturalnymi olejami 
  • masłem shea 
  • mąką ziemniaczaną 
  • maść nagietkową, pięciornikową czy aloesem 

 

Do kąpieli dla niemowlaka - tylko woda i olej

Zdrowy noworodek, a także niemowlak nie tylko nie wymaga codziennego mycia całego ciała, ale także nie potrzebuje agresywnych środków myjących zawierających SLS. Ten skrót oznacza Sodium Laureth Sulfate i jest substancją myjącą, która w połączeniu z wodą usuwa tłuszcz z czyszczonych powierzchni. Skóra nie powinna być na co dzień pozbawiana swojej bariery lipidowej, więc nawet dorosły człowiek nie musi używać  takich detergentów codziennie.  Zdrowa skóra nie wymaga również emolientów, czyli aptecznych środków natłuszczających, zawierających parafinę. Parafina jest pochodną produkcji ropy naftowej. Stosowanie tego typu specjalistycznych kosmetyków zalecić może lekarz w przypadku atopowego zapalenia skóry, ale nie ma potrzeby stosowanie parafiny prewencyjnie. Do pielęgnacji skóry niemowląt można za to stosować oleje pochodzenia roślinnego. Nadają się do tego idealnie olej ze słodkich migdałów, olej lniany czy kokosowy.

Olej ze słodkich migdałów można dodawać do kąpieli (wystarczą dwie łyżki stołowe na wanienkę wody). To olej najłagodniejszy dla skóry, rzadko uczula, nie podrażnia, doskonale nawilża. Przy podrażnieniach doskonale sprawdzi się olej kokosowy tłoczony na zimno. Jego dodatek do kąpieli lub smarowanie wilgotnej skóry wspomaga walkę z wypryskami, grzybicą czy infekcjami bakteryjnymi. Ma właściwości lecznicze, wygładzające i odżywiające. Polecany jest dla skóry z problemami. Do mycia z czasem włączyć możemy mydło marsylskie, które jest naturalne i delikatne, ale doskonale poradzi sobie z zabrudzeniami skóry nie naruszając jej bariery ochronnej. 

Warto wybierać produkty z certyfikatami eko.



Na pupę: masło shea, olej kokosowy lub mąka ziemniaczana

Pod pieluszkę stosować można masło shea, które stworzy barierę ochronną  przed podrażniającą powierzchnią mokrej pieluchy. Za to olej kokosowy sprawdzi się w przypadku podrażnień, dzięki swoim właściwościom przeciwgrzybiczym (pod pieluszką mnożą się drożdżaki). Mąki ziemniaczanej używać możemy jako zasypki, gdyż pochłania ona wilgoć utrzymuję skórę w suchości. Doskonale się sprawdza aplikowana we wszelkie wałeczki i fałdki i zapobiega odparzeniom.

Masło shea doskonale sprawdzi się także jako zimowa ochrona dla skóry niemowlaka. Wystarczy kawałek masła rozpuścić w dłoniach i posmarować buzię niemowlaka przed spacerem. Bogata konsystencja masła shea ochroni przed mrozem i wiatrem, a dodatkowo zapewni naturalną pielęgnację.

Z apteki, ale naturalnie (i tanio!)

Na aptecznych i drogeryjnych półkach mnożą się preparaty do zadań specjalnych a ich ceny rosną. Tymczasem większość problemów skórnych u dziecka rozwiązać mogą maść nagietkowa lub maść pięciornikowa, które mają krótkie składy, są naturalne, skuteczne, a w dodatku kosztują zaledwie kilka złotych. Oparzenia, siniaki, infekcje grzybicze, otarcia, rany- z tym wszystkim poradzi sobie maść nagietkowa. Można właściwości odkażające i wspomaga gojenie się skóry. Natomiast maść pięciornikowa działa ściągająco i przeciwzapalnie. Pomaga na podrażnienia pod pieluchą, ale także na wszelkie uszkodzenia skóry.

 

Czytaj również:

Lidokaina- czy to jedyne wyjście przy bolesnym ząbkowaniu?

 

 


Autor

Katarzyna Chmielewska-Walas

z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu dziennikarka i redaktorka o niecodziennym hobby: doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Współautorka książki "Notatki z rodzicielstwa bliskości" (Wyd. Harmonia 2018). Mama Hani i Zosi, redaktorka portalu Dzidziusiowo.pl w latach 2018-2020.

Komentarze
03-06-2020
Ocena:
Polecam serie OnlyBio. Są to 100 %naturalne kosmetyki i w naprawdę dobrej cenie!!!
18-11-2019
Ocena:
Na mocne odparzenia, ranki polecam kozieradkę. Mieloną kozieradkę zalewamy wrzątkiem, czekamy aż przybierze konsystencję glutka, cedzimy przez gazę i chłodzimy- tak powstały płyn działał na pupę mojego synka tak samo jak silna maść na oparzenia z kwasem borowym i srebrem którą stosowano mu na oddziale - tak zły był stan pupy, że musieliśmy trafić na oddział. Ledwo maść ze szpitala się skończyła synkowi zaczęło wracać i wtedy ktoś wspomniał o kozieradce- polecam z całego serca. A jako osoba cierpiąca na ostre AZS polecam rodzicom by słuchali dzieci- jeśli dziecko płacze po zastosowaniu super hiper drogich i zalecanych przez lekarzy emolientów i kremów- to wierzcie mi, że to czasem tak szczypie, że wytrzymać nie idzie, także nie dajcie sobie wmówić, że coś jest super jeśli wasze dziecko reaguje na to płaczem.
24-07-2019
Ocena:
To prawda, w przypadku atopowego zapalenia skóry potrzeba emolientów. Dlatego zdecydowaliśmy się na eloderm, który ją odpowiednio pielęgnuje. W moim przypadku olej kokosy i masło shea nie sprawdził się ta jak myślałam.
12-05-2019
Ocena:
U nas najlepszy okazał się atoperal, wcześniej próbowałam używać dla synka innych kosmetyków ale żaden nie sprawdził się tak dobrze. Kąpię małego w emulsji i potem smaruję mu ciałko też emulsją. Skórka jest gładziutka, nie ma już szorstkich, zaczerwienionych plamek.
14-11-2018
Ocena:
Pielęgnacja skóry dziecka jest najważniejsza, po to by nie pojawiła się sucha skóra. Dobrym kosmetykiem tu będzie balsam dla dzieci o naturalnym składzie.
29-05-2018
Ocena:
mąką ziemniaczana jest super ! nieraz już nam pupcię wyleczyła
szerokie pieluchowanie

Szerokie pieluchowanie pampersem: ile godzin dziennie?

2022-12-06
Dawniej szerokie pieluchowanie było powszechnie stosowane, między innymi w celach profilaktycznych oraz samego leczenia dysplazji stawów biodrowych. W obecnych czasach zdrowym dzieciom absolutnie się tego już nie zaleca. Szerokie pieluchowanie polega na zakładaniu pieluchy w specjalny sposób, ale tylko przy wyraźnym zaleceniu lekarza ortopedy. Proces wymaga systematyczności oraz okresowej kontroli specjalisty.
śpiące dziecko

W czym powinien spać noworodek zimą?

2022-11-23
Świeżo upieczeni rodzice zazwyczaj mają wiele dylematów. Jeden z nich to ten, w czym powinien spać noworodek zimą. Zdaniem specjalistów najlepiej sprawdza się bezpieczny śpiworek (otulacz), który zapewnia dziecku ciepło i – w przeciwieństwie do kocyka, nie zsuwa się z malca. Niezalecana jest natomiast kołderka, która może zsunąć się na twarz niemowlęcia, co będzie groziło jego uduszeniem się. Przygotowując malca do snu, należy też pamiętać o jego odpowiednim ubraniu – czyli o wygodnym pajacyku albo śpioszkach i body.
niemowlę macha rączkami przy zasypianiu

Niemowlę macha rączkami przy zasypianiu – co to oznacza?

2022-10-21
Świeżo upieczeni rodzice zawsze bacznie przyglądają się swojemu maleństwu, obserwując jego zachowania, reakcje na różne bodźce i budowanie świadomości własnego ciała. Zdarza się, że niektóre sytuacje wydają się niepokojące i wywołują wątpliwości – czy na pewno z dzieckiem wszystko jest w porządku? Przykładem mogą być momenty, gdy niemowlę macha rączkami przy zasypianiu. Warto pamiętać, że różne nieskoordynowane ruchy w pierwszych miesiącach życia są zupełnie naturalne i świadczą o rozwijaniu się układu nerwowego u malucha. Czasami niespokojne zachowania mogą świadczyć o problemach rozwojowych, należy więc przyglądać się swojemu malcowi, a wątpliwości konsultować z lekarzem. 
Ulewanie u noworodka

Ulewanie u noworodka. Jakie są przyczyny i co robić?

2022-10-04
Niemalże wszystko, co dotyczy nowonarodzonego dziecka wzbudza, przynajmniej początkowo, pewien niepokój. Zwykle trudno jest ocenić czy jakaś dolegliwość jest przejściowa i niegroźna, czy też sygnalizuje, że dzieje się coś złego. Podobnie w przypadku ulewania. Przypadłość dotyka zarówno maluszki karmione naturalnie, jak i mlekiem modyfikowanym. Jakie są więc przyczyny ulewania u noworodka, czy jest to niebezpieczne i czy można temu zapobiec?
stopa dziecka

Nożyczki dla niemowląt. Jaki zestaw do paznokci dla niemowlaka wybrać?

2022-07-01
Kto nie lubi dziecięcych, słodkich stópek? Niektórzy widząc je, myślą o… tym, jak trudnym wyzwaniem jest obcinanie paznokci u najmłodszych. Każdy rodzic pragnie, by obcinanie paznokci u niemowlęcia przebiegało sprawnie. Jakie nożyczki dla niemowląt będą najlepszym wyborem? Omawiamy pielęgnację paznokci u niemowląt, by stała się łatwa i przyjemna! Niech stópki naszych pociech znów kojarzą się tylko z całusami!
spacer z niemowlakiem

Jak ubierać niemowlaka na spacer?

2022-06-18
Jedno z najczęstszych pytań, jakie zadają sobie młodzi rodzice, brzmi: jak ubierać niemowlaka na spacer? Co zakładać maluszkowi wiosną, co zimą, a co latem? Jak sprawdzić, czy nie jest mu za zimno albo za gorąco? Po przeczytaniu tego tekstu będzie ci łatwiej skompletować garderobę dla niemowlaka i właściwie go ubrać.
niemowle

Poduszka ortopedyczna dla niemowląt: jaką wybrać? Ranking najlepszych produktów

2022-05-21
Świeżo upieczeni rodzice noworodka chcą zapewnić mu jak najlepsze warunki, które przyczynią się do prawidłowego rozwoju i wzrostu malucha. Wśród tysiąca produktów, które przystosowane są do użycia już podczas pierwszych dni życia dziecka, znaleźć można komplety pościeli do dziecięcego łóżeczka. Chociaż małe poduszki i kołderki przyciągają swoim urokiem, nie zawsze jest to najlepszy wybór do łóżeczka noworodka. Ciało tak małego dziecka znacznie różni się od ciała dorosłego człowieka. Czaszka oraz cały układ kostny są bardzo delikatne, a przez to narażone na odkształcenia. Zdaniem najlepszych specjalistów, optymalna pozycja w łóżeczku dla noworodka to ta, która pozwala na ułożenie ciała dziecka w linii prostej.