Data modyfikacji:

Naturalna pielęgnacja skóry niemowląt

Autor: Katarzyna Chmielewska-Walas

Coraz więcej rodziców wybiera naturalne produkty do pielęgnacji skóry niemowląt zamiast wieloskładnikowych preparatów specjalistycznych. Zwolennicy naturalnej pielęgnacji twierdzą, że dzięki ograniczeniu ilości chemii, dzieci są zdrowsze, odporniejsze i mniej skłonne do alergii.

Fot.Carlo Navarro/Unsplash 

 

Czym możemy zastąpić kupne kosmetyki dla niemowląt?

  • naturalnymi olejami 
  • masłem shea 
  • mąką ziemniaczaną 
  • maść nagietkową, pięciornikową czy aloesem 

 

Do kąpieli dla niemowlaka - tylko woda i olej

Zdrowy noworodek, a także niemowlak nie tylko nie wymaga codziennego mycia całego ciała, ale także nie potrzebuje agresywnych środków myjących zawierających SLS. Ten skrót oznacza Sodium Laureth Sulfate i jest substancją myjącą, która w połączeniu z wodą usuwa tłuszcz z czyszczonych powierzchni. Skóra nie powinna być na co dzień pozbawiana swojej bariery lipidowej, więc nawet dorosły człowiek nie musi używać  takich detergentów codziennie.  Zdrowa skóra nie wymaga również emolientów, czyli aptecznych środków natłuszczających, zawierających parafinę. Parafina jest pochodną produkcji ropy naftowej. Stosowanie tego typu specjalistycznych kosmetyków zalecić może lekarz w przypadku atopowego zapalenia skóry, ale nie ma potrzeby stosowanie parafiny prewencyjnie. Do pielęgnacji skóry niemowląt można za to stosować oleje pochodzenia roślinnego. Nadają się do tego idealnie olej ze słodkich migdałów, olej lniany czy kokosowy.

Olej ze słodkich migdałów można dodawać do kąpieli (wystarczą dwie łyżki stołowe na wanienkę wody). To olej najłagodniejszy dla skóry, rzadko uczula, nie podrażnia, doskonale nawilża. Przy podrażnieniach doskonale sprawdzi się olej kokosowy tłoczony na zimno. Jego dodatek do kąpieli lub smarowanie wilgotnej skóry wspomaga walkę z wypryskami, grzybicą czy infekcjami bakteryjnymi. Ma właściwości lecznicze, wygładzające i odżywiające. Polecany jest dla skóry z problemami. Do mycia z czasem włączyć możemy mydło marsylskie, które jest naturalne i delikatne, ale doskonale poradzi sobie z zabrudzeniami skóry nie naruszając jej bariery ochronnej. 

Warto wybierać produkty z certyfikatami eko.



Na pupę: masło shea, olej kokosowy lub mąka ziemniaczana

Pod pieluszkę stosować można masło shea, które stworzy barierę ochronną  przed podrażniającą powierzchnią mokrej pieluchy. Za to olej kokosowy sprawdzi się w przypadku podrażnień, dzięki swoim właściwościom przeciwgrzybiczym (pod pieluszką mnożą się drożdżaki). Mąki ziemniaczanej używać możemy jako zasypki, gdyż pochłania ona wilgoć utrzymuję skórę w suchości. Doskonale się sprawdza aplikowana we wszelkie wałeczki i fałdki i zapobiega odparzeniom.

Masło shea doskonale sprawdzi się także jako zimowa ochrona dla skóry niemowlaka. Wystarczy kawałek masła rozpuścić w dłoniach i posmarować buzię niemowlaka przed spacerem. Bogata konsystencja masła shea ochroni przed mrozem i wiatrem, a dodatkowo zapewni naturalną pielęgnację.

Z apteki, ale naturalnie (i tanio!)

Na aptecznych i drogeryjnych półkach mnożą się preparaty do zadań specjalnych a ich ceny rosną. Tymczasem większość problemów skórnych u dziecka rozwiązać mogą maść nagietkowa lub maść pięciornikowa, które mają krótkie składy, są naturalne, skuteczne, a w dodatku kosztują zaledwie kilka złotych. Oparzenia, siniaki, infekcje grzybicze, otarcia, rany- z tym wszystkim poradzi sobie maść nagietkowa. Można właściwości odkażające i wspomaga gojenie się skóry. Natomiast maść pięciornikowa działa ściągająco i przeciwzapalnie. Pomaga na podrażnienia pod pieluchą, ale także na wszelkie uszkodzenia skóry.

 

Czytaj również:

Lidokaina- czy to jedyne wyjście przy bolesnym ząbkowaniu?

 

 


Autor

Katarzyna Chmielewska-Walas

z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu dziennikarka i redaktorka o niecodziennym hobby: doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Współautorka książki "Notatki z rodzicielstwa bliskości" (Wyd. Harmonia 2018). Mama Hani i Zosi, redaktorka portalu Dzidziusiowo.pl w latach 2018-2020.

Komentarze
03-06-2020
Ocena:
Polecam serie OnlyBio. Są to 100 %naturalne kosmetyki i w naprawdę dobrej cenie!!!
18-11-2019
Ocena:
Na mocne odparzenia, ranki polecam kozieradkę. Mieloną kozieradkę zalewamy wrzątkiem, czekamy aż przybierze konsystencję glutka, cedzimy przez gazę i chłodzimy- tak powstały płyn działał na pupę mojego synka tak samo jak silna maść na oparzenia z kwasem borowym i srebrem którą stosowano mu na oddziale - tak zły był stan pupy, że musieliśmy trafić na oddział. Ledwo maść ze szpitala się skończyła synkowi zaczęło wracać i wtedy ktoś wspomniał o kozieradce- polecam z całego serca. A jako osoba cierpiąca na ostre AZS polecam rodzicom by słuchali dzieci- jeśli dziecko płacze po zastosowaniu super hiper drogich i zalecanych przez lekarzy emolientów i kremów- to wierzcie mi, że to czasem tak szczypie, że wytrzymać nie idzie, także nie dajcie sobie wmówić, że coś jest super jeśli wasze dziecko reaguje na to płaczem.
24-07-2019
Ocena:
To prawda, w przypadku atopowego zapalenia skóry potrzeba emolientów. Dlatego zdecydowaliśmy się na eloderm, który ją odpowiednio pielęgnuje. W moim przypadku olej kokosy i masło shea nie sprawdził się ta jak myślałam.
12-05-2019
Ocena:
U nas najlepszy okazał się atoperal, wcześniej próbowałam używać dla synka innych kosmetyków ale żaden nie sprawdził się tak dobrze. Kąpię małego w emulsji i potem smaruję mu ciałko też emulsją. Skórka jest gładziutka, nie ma już szorstkich, zaczerwienionych plamek.
14-11-2018
Ocena:
Pielęgnacja skóry dziecka jest najważniejsza, po to by nie pojawiła się sucha skóra. Dobrym kosmetykiem tu będzie balsam dla dzieci o naturalnym składzie.
29-05-2018
Ocena:
mąką ziemniaczana jest super ! nieraz już nam pupcię wyleczyła
Bezpieczne zabawy dla dzieci 6-9 miesięcznych

Zabawy z niemowlakiem 6-9 miesięcy: Jak wspierać rozwój malucha?

2024-12-06
Między 6. a 9. miesiącem życia dziecko zaczyna coraz bardziej eksplorować świat. Pełzanie, pierwsze próby siadania i stawiania kroków to kluczowe momenty w jego rozwoju. Poprzez zabawy z niemowlakiem możesz wspierać te umiejętności, a jednocześnie budować silniejszą więź. Zobacz, jakie zabawy są najlepsze dla maluchów w tym wieku!
Zabawy z niemowlakiem 9-12 miesięcy

Zabawy z niemowlakiem 9-12 miesięcy: Jak wspierać rozwój malucha w tym okresie?

2024-12-04
Między 9. a 12. miesiącem życia dziecko robi ogromne postępy w rozwoju ruchowym i poznawczym. Zaczyna raczkować, stawiać pierwsze kroki, a także coraz więcej rozumieć. Zabawy z niemowlakiem w tym wieku to nie tylko sposób na spędzanie wspólnego czasu, ale przede wszystkim kluczowy element wspierający jego rozwój. Poznaj najlepsze propozycje zabaw dla maluchów w tym okresie!
zabawa z dzieckiem 3-6 miesięcy

Jakie zabawy dla niemowlaka w wieku 3-6 miesięcy? Pomysły na rozwijającą zabawę z dzieckiem

2024-11-29
Twój maluszek właśnie przekroczył trzeci miesiąc życia i z każdym dniem staje się coraz bardziej ciekawy świata? To idealny moment, by poprzez zabawę wspierać jego rozwój. W artykule znajdziesz pomysły na zabawy z niemowlakiem w wieku od 3 do 6 miesięcy, które nie tylko dostarczą mu radości, ale też pomogą w rozwijaniu zdolności motorycznych i poznawczych.
zabawa z dzieckiem 0-3 misiąca

Zabawy z niemowlakiem 0-3 miesiące: Jak wspierać rozwój noworodka?

2024-11-27
Pierwsze trzy miesiące życia dziecka to okres intensywnego rozwoju i budowania więzi z rodzicami. Choć noworodek większość czasu spędza na spaniu i jedzeniu, warto już wtedy wprowadzać proste zabawy, które będą wspierać jego zmysły i umiejętności motoryczne. Dowiedz się, jakie zabawy z niemowlakiem w wieku 0-3 miesięcy możesz bezpiecznie wprowadzić, aby wspomagać rozwój Twojego malucha.
smoczek

Smoczek – czy warto go dawać dziecku? Zalety i wady smoczka

2024-11-08
Smoczek to jeden z najpopularniejszych akcesoriów dla niemowląt. Wielu rodziców zastanawia się, czy warto go podawać dziecku i jakie są tego konsekwencje. W tym artykule omówimy zarówno zalety, jak i wady smoczka, a także podpowiemy, na co zwrócić uwagę, wybierając najlepszy smoczek dla dziecka.
witamina d dla noworodka

Jaka witamina D dla noworodka będzie najlepsza? Jak podawać?

2024-07-22
Witamina D odgrywa kluczową rolę w prawidłowym rozwoju noworodków. Jest niezbędna do utrzymania zdrowych kości i zębów, wspiera też prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego. Jednakże, wielu rodziców zastanawia się, jaka witamina D dla noworodka będzie najlepsza i jak ją odpowiednio podawać. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje na temat suplementacji witaminy D u najmłodszych pociech.
niemowlak w samolocie

Niemowlak w samolocie. Jak się przygotować do lotu z dzieckiem?

2024-06-13
Podróżowanie z niemowlakiem w samolocie może być stresującym przeżyciem, jednak zdecydowanie nie masz powodów do obaw. Pamiętając o kilku sprawach, Twój lot może przebiec gładko i bez większych przeszkód. W poniższym artykule przedstawimy kilka wskazówek, jak przygotować się do lotu z dzieckiem. Wdrażając je w życie, Twój lot z niemowlakiem będzie bezproblemowy i przyjemny zarówno dla ciebie, jak i dla twojego dziecka..