Data modyfikacji:

5 największych mitów na temat płaczu dziecka

Autor: Katarzyna Chmielewska-Walas

Małe dzieci płaczą. A wokół ich płaczu narosło sporo mitów. Wiele z nich jest szkodliwych i może zaburzać proces tworzenia się ufnej więzi między niemowlęciem a jego rodzicami. Przeczytaj dlaczego.

dziecko wymusza płaczem

fot.Joshua Rodriguez/Unsplash

 

Oto 5 największych mitów o płaczu małych dzieci:

1. Dziecko wymusza płaczem

Niemowlęta i małe dzieci nie manipulują i nie wymuszają płaczem.Nie są zdolne do takiej operacji. Płacz małego dziecka jest jedyną formą komunikowania się z otoczeniem do jakiej jest zdolne. I nawet jeśli nie jesteśmy w stanie w pełni tego komunikatu rozszyfrować, to powinniśmy na płacz reagować. Płacz oznacza, że coś jest nie tak, że dziecko odczuwa dyskomfort, a jakieś jego potrzeby są niezaspokojone. Płacz pełni funkcję komunikacyjną, a jednocześnie od pierwszych godzin życia jest narzędziem pomocnym w kształtowaniu się więzi między dzieckiem, a opiekunami. Jeśli opiekunowie są wrażliwi i reagują na sygnały dziecka, ono czuje, że komunikaty, które wysyła są skuteczne, że jest ważne, że ktoś się nim opiekuje.

Nie jest najważniejsze, czy dziecko od razu przestanie płakać i w reagowaniu na płacz nie chodzi o jak najszybsze ukojenie go.Udowodniono, że płacz „do kogoś” nie jest dla małego organizmu takim stresem, jak płacz, na który nikt nie reaguje.

Płacz bez reakcji, płacz, który się przedłuża powoduje wzmożone wydzielanie hormonu stresu kortyzolu, a mózg zachowuje siępodobnie, jak wtedy, gdy organizm doświadcza bólu fizycznego.

2. Płacz wspomaga rozwój płuc

„Niech popłacze, to mu się płuca lepiej rozwiną” – młodym mamom zdarza się słyszeć takie komentarze od babci czy sąsiadki. Teoria o dobrym wpływie płaczu na płuca jest zdecydowanie nieprawdziwa. Płuca zdrowego noworodka są w pełni rozwinięte już w pierwszych godzinach po porodzie. Już wtedy mały organizm oddycha w pełni samodzielnie. Płacz nie wpływa dobrze na zdrowie ani małych, ani starszych dzieci.

3. Popłacze sobie i przestanie

„Nie reaguj, w końcu sam przestanie – niech wie, że nie on tutaj rządzi”. Taki pogląd jest okrutny. Każdy, ktowidział dom małego dziecka o tym wie. Tam dzieci nie płaczą. Nie dlatego, że nie mają terrorystycznych zapędów, ale dlatego, że nauczyły się, że na ich płacz nikt nie zareaguje. Brak reakcji na komunikowanie potrzeb prowadzi do budowania w dziecku przeświadczenia, że nie jest dla nikogo istotne. Takiemu dziecku brakuje poczucia bezpieczeństwa. Nie jest ono w stanie wytworzyć bezpiecznej, ufnej więzi z opiekunem, jeśli nie wie czy kogoś interesują jego potrzeby.Jeszcze bardziej destrukcyjna jest metoda „cry it out”, czyli wypłakiwania, w której opiekun celowo nie reaguje na płacz dziecka, na przykład podczas zasypiania. Dziecko wiedząc, że opiekun jest w pobliżu, ale nie przychodzi doświadcza dysonansu poznawczego.



4. Na płacz nie można reagować od razu

Badania wykazują, że dzieci, na których płacz reagowano bez zwłoki, były mniej płaczliwe. I nie chodzi tutaj o to, aby rzucać wszystko i zawsze reagować bez chwili zwłoki. Chodzi raczej o pewną autentyczność tej reakcji – celowe zwlekanie, aby udowodnić dziecku, że „nie jest pępkiem świata” może być szkodliwe. W dodatku może utrudniać wykształcenie u dziecka empatii i w przyszłości mieć wpływ na jego kontakty społeczne i tworzenie relacji z ludźmi

5. Pocieszanie płaczącego dziecka to rozpieszczanie

Wielu rodziców boi się „rozpieścić” dziecko, boi się, że wychowają je na osobę roszczeniową i egocentryczną. Dlatego czasem są bardziej surowi niż sami by chcieli i często nie robią czegoś lub nie pozwalają na coś „dla zasady”. Tymczasem u Jespera Julla przeczytamy, że dziecka nie da się rozpieścić dając mu zbyt dużo tego, czego ono potrzebuje. Rozpieścić je można dając mu zbyt wiele tego, czego ono nie potrzebuje. Zatem nie rozpieszcza bliskość, uwaga, miłość, ale głównie przedmioty materialne.

 

Źródła:

„Więź daje siłę”, E. Kirkilionis, Wyd.Mamania

„Księga dziecka”, W.M.R.Sears, Wyd. Mamania

„Nie z miłości. Mądrzy rodzice – silne dzieci”, J. Juul, wyd. Mind

„Przywiązanie”, J. Bowlby, Wyd. Naukowe PWN

 

Czytaj również:

Jak nowe technologie wpływają na dzieci

 

 

inforgrafika dzidziusiowo

 

 


Autor

Katarzyna Chmielewska-Walas

z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu dziennikarka i redaktorka o niecodziennym hobby: doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Współautorka książki "Notatki z rodzicielstwa bliskości" (Wyd. Harmonia 2018). Mama Hani i Zosi, redaktorka portalu Dzidziusiowo.pl w latach 2018-2020.

Komentarze
23-07-2018
Ocena:
Wow muszę ten obrazek podesłać co poniektórym moim znajomym, którzy mają dzieci za terrorystów i je wypłakują:(
03-07-2018
Ocena:
Dziecko wymaga miłości, uwagi i przytulania. Zgadzam się z wszystkimi punktami powyżej. Co ciekawe to dziecko płacze za każdym razem inaczej i zupełnie różnie komunikuje swoje potrzeby. Jeśli rodzice nauczą się je rozpoznawać to sukces w postaci "nie płaczącego" dziecka murowany.Potrzeby maluch ma proste: jeść, spać, przytulać, ponosić, zmień pieluchę.
smoczek

Smoczek – czy warto go dawać dziecku? Zalety i wady smoczka

2024-11-08
Smoczek to jeden z najpopularniejszych akcesoriów dla niemowląt. Wielu rodziców zastanawia się, czy warto go podawać dziecku i jakie są tego konsekwencje. W tym artykule omówimy zarówno zalety, jak i wady smoczka, a także podpowiemy, na co zwrócić uwagę, wybierając najlepszy smoczek dla dziecka.
witamina d dla noworodka

Jaka witamina D dla noworodka będzie najlepsza? Jak podawać?

2024-07-22
Witamina D odgrywa kluczową rolę w prawidłowym rozwoju noworodków. Jest niezbędna do utrzymania zdrowych kości i zębów, wspiera też prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego. Jednakże, wielu rodziców zastanawia się, jaka witamina D dla noworodka będzie najlepsza i jak ją odpowiednio podawać. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje na temat suplementacji witaminy D u najmłodszych pociech.
niemowlak w samolocie

Niemowlak w samolocie. Jak się przygotować do lotu z dzieckiem?

2024-06-13
Podróżowanie z niemowlakiem w samolocie może być stresującym przeżyciem, jednak zdecydowanie nie masz powodów do obaw. Pamiętając o kilku sprawach, Twój lot może przebiec gładko i bez większych przeszkód. W poniższym artykule przedstawimy kilka wskazówek, jak przygotować się do lotu z dzieckiem. Wdrażając je w życie, Twój lot z niemowlakiem będzie bezproblemowy i przyjemny zarówno dla ciebie, jak i dla twojego dziecka..
Pieluszkowe zapalenie skóry

Pieluszkowe zapalenie skóry: przyczyny, objawy i sposoby leczenia

2024-02-23
Pieluszkowe zapalenie skóry to bardzo częsty problem, który dotyka niemowląt noszących pieluchę, a więc z reguły tych, które nie ukończyły jeszcze drugiego roku życia. Na jego pojawienie się powinien być przygotowany każdy rodzic, gdyż zapalenie może pojawić się nawet kilkanaście razy w okresie pieluchowania. Podpowiadamy, jak rozpoznać pierwsze objawy problemu, jak go leczyć, a także mu zapobiegać.
pierwsze buty dla dziecka

Pierwsze buty dla dziecka: jakie wybrać? Ranking produktów

2024-02-09
Zakup pierwszych butów do chodzenia dla dziecka to nie lada wyzwanie. Aby stopy malca rozwijały się prawidłowo, a chodzenie było komfortowe, należy spojrzeć na wybrane obuwie pod aż kilkoma względami – dla przykładu podeszwa powinna być elastyczna, cholewka niska, a zapiętek dobrze dopasowany.  Wyjaśniamy, na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując pierwsze buty dla dziecka. Ranking, który znajdziesz na końcu artykułu, również ułatwi ci podjęcie ostatecznej decyzji zakupowej.
pleśniawki u noworodka

Pleśniawki u noworodka: jakie są przyczyny i jak się ich pozbyć?

2024-02-02
Pleśniawki u noworodka to dość częsta i – niestety, bolesna przypadłość, która jest efektem zakażenia grzybicznego. Pleśniawki przypominają wyglądem niegroźny i naturalny nalot z mleka, jednak w przeciwieństwie do nalotu, nie można ich z łatwością zmyć. Zazwyczaj pojawiają się na języku, dziąsłach i na podniebieniu, mają nieregularne kształty oraz rożne wielkości. Na pleśniawki u noworodka najczęściej stosuje się leki przeciwgrzybiczne, takie jak nystatyna albo flukonazol.
odruch moro

Odruch Moro: jak wspomóc rozwój swojego niemowlaka

2024-01-31
Chociaż odruch Moro u dziecka niepokoi wielu rodziców, to zazwyczaj nie świadczy o niczym niebezpiecznym. To jeden z odruchów pierwotnych, który pojawia się podobnie jak odruch Babińskiego. Jednak jak właściwie wygląda odruch Moro, kiedy zanika i co zrobić, kiedy pojawia się podczas snu? W jakich sytuacjach odruch Moro powinien zaniepokoić? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!