Data publikacji:

Leżaczek bujaczek, fotelik samochodowy, nosidełko, chodzik – czy szkodzą dzieciom?

Autor: Katarzyna Chmielewska-Walas

Czy bujaczek, chodzik i nosidełko mogą szkodzić dzieciom? Niestety tak, sprawdź, które akcesoria powinny zniknąć z domu, w którym jest niemowlę.

bezpieczny leżaczek bujaczek

 

 

Spis treści:

Fotelik samochodowy - "łupinka"

Chodzik - cz jest bezpieczny?

Leżaczek bujaczek – nie szkodzi stosowany z rozwagą

Jak wybrać leżaczek-bujaczek i mądrze z niego korzystać?

Nosidełko dla dziecka – zapytaj doradcę

 

Szał zakupów przed narodzinami dziecka to prawdziwy zawrót głowy. Jest tyle akcesoriów i chcemy mieć  je wszystkie. Działa reklama, rekomendacje znajomych, poradniki. Chcemy się ubezpieczyć na wszystkie ewentualności, zapewnić dziecku prawidłowy rozwój, a sobie ułatwić opiekę i codzienne życie.  Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie akcesoria dla niemowląt są bezpieczne i dobrze wpływają na ich rozwój. Innych z kolei trzeba używać z głową, aby nie zaszkodzić rozwijającemu się organizmowi. Dotyczy to w szczególności  układu ruchu. To właśnie rozwijający się kręgosłup, stawy biodrowe i układ mięśniowy tracą najwięcej przy korzystaniu z chodzików, skoczków, leżaczków i zbyt długiego przebywania w foteliku samochodowym.

Fotelik samochodowy – „łupinka”

Pierwszy fotelik samochodowy, czyli tzw. „łupinka” ma jedno zadanie – chronić życie i zdrowie niemowlęcia podczas wypadku samochodowego. Fotelik nie służy do spania ani do spacerów. A przebywanie dziecka w łupince należy ograniczyć do niezbędnego minimum. Dotyczy to w szczególności noworodków. Amerykańska Akademia Pediatryczna (AAP) dodała niedawno do czynników minimalizujących ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS) właśnie niepozostawianie najmniejszych niemowlaków śpiących w foteliku samochodowym. W czasie snu w „łupince” istnieje duże ryzyko wystąpienia problemów z oddychaniem w wymuszonej i nienaturalnej pozycji. Głowa dziecka w foteliku samochodowym  jest przygięta do klatki piersiowej.  Specjaliści od bezpiecznego przewożenia dzieci w fotelikach, uważają, że noworodki nie powinny przebywać z łupince dłużej niż 45 min bez przerwy. Oznacza to, że w przypadku dłuższych podróży należy co 45 min robić postoje i wyciągać dziecko z fotelika. Można je położyć na płaskim podłożu lub ponosić na rękach. W przypadku starszych niemowląt ten czas wydłuża się do ok. 2 godzin, ale jednocześnie nie jest zalecane, by maluch przebywał więcej niż 2-3 h (w sumie) w foteliku w ciągu dnia. Oczywiście w przypadku dłuższej podróży raz na jakiś czas nie ma wielkiego zagrożenia, ale chodzi o to, aby na co dzień nie stosować fotelika jako krzesełka do karmienia i nie spacerować z fotelikiem na stelażu wózka. Długotrwałe ograniczenie ruchów dziecka w foteliku, jak również wymuszona niesymetryczna pozycja może powodować zaburzenia rozwoju ruchowego. Dziecko potrzebuje jak najwięcej swobody i kontaktu z twardym podłożem. Do tego jak najmniej przebywania w wymuszonych, a w szczególności niesymetrycznych pozycjach.

Chodzik – czy jest bezpieczny

Fizjoterapeuci są zgodni – przedwczesna pionizacja i wymuszenie umiejętności, do których dziecko jeszcze nie dorosło jest szkodliwe. Nauka chodzenia prawidłowo rozwija się poprzez odpychanie się od podłoża i prowadzi przez czworakowanie, siadanie, wstawanie do pierwszych kroków. Zawieszenie dziecka w materiałowych „majtkach” skoczka lub chodzika powoduje nadmierne obciążenie niegotowego jeszcze na tę pozycję kręgosłupa. Zawieszenia malucha na kroczu jest nie tylko niewygodne i niezdrowe dlapleców, bioder i miednicy, ale może prowadzić do otarć okolic intymnych! Do tego utrwala nieprawidłowe wzorce ruchu – m.in. chodzenie na palcach. Prawidłowe przetaczanie stopy podczas stawiania kroków to ruch od pięty do palców.  Do tego ciężar ciała musi być przenoszony z jednej nogi na drugą. Jedyną dopuszczalną formą nauki chodzenia jest swobodna zabawa na podłodze i ewentualnie korzystanie z pchacza. Korzystać można z niego, kiedy dziecko ma już za sobą pierwsze kroki. A pchacz powinien być dość ciężki i stawiać lekki opór.

Leżaczek bujaczek – nie szkodzi stosowany z rozwagą

Urządzenie owiane złą sławą, a przecież tak bardzo pomocne – nazywane przez rodziców „uwalniaczem” rąk, zabawiaczem. Z leżaczka można korzystać, ale trzeba znać umiar i dobrze wybrać. Czym się kierować?

Jak wybrać leżaczek-bujaczek i mądrze z niego korzystać?

  • najmniejsze niemowlęta powinny leżeć w płaskich leżaczkach, są na rynku urządzenia, które z przenośnej kołyski można przekształcić z czasem w bardziej spionizowane leżaczki
  • nie należy sadzać na twardym siedzeniu dziecka, które jeszcze samodzielnie nie siedzi—w takim przypadku sprawdzi się miękkie siedzisko działające jak hamak
  • należy unikać leżaczków, które dziecko wprawia w ruch kopiąc nóżkami w podłoże
  • balans dzięki ruchom całego ciała nie stanowi zagrożenia
  • leżaczek traktujmy zawsze jako urozmaicenie codzienności, a nie miejsce spędzania czasu

 

Nosidełko dla dziecka – zapytaj doradcę

Wielu rodziców pragnie uwolnić  ręce i obyć się bez wózka na wakacjach czy podczas codziennych obowiązków, jak zakupy i odbieranie starszych dzieci z przedszkola. Warto wiedzieć, że doradztwem w prawidłowym noszeniu dzieci w chustach i nosidełkach zajmują się wyspecjalizowani doradcy po kursach. Twierdzą oni, że najzdrowsze dla dzieci są chusty lub nosidła ergonomiczne z szerokim panelem. Natomiast nosidła z wąskim panelem, a także te, w których dziecko noszone jest przodem do świata – są szkodliwe. Wiążą to z pozycją dziecka i wspomniana już wcześniej pionizacją. Ważną kwestią jest profilaktyka dysplazji stawów biodrowych. W nosidełkach z wąskim panelem, bioderka ułożone są w nieprawidłowej pozycji. Natomiast szeroki panel sprzyja prawidłowemu rozwojowi stawów biodrowych niemowlaka. Jednak noszenie w chuście wymaga wprawy i dlatego zalecana jest konsultacja z doradcą chustowym, który pokaże początkującym rodzicom prawidłowe wiązania.

 

Czytaj również:

Chusty do noszenia dzieci - co to jest i jak zacząć nosić dziecko w chuście?

Rodzaje chust i nosidełek dla dzieci


Autor

Katarzyna Chmielewska-Walas

z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu dziennikarka i redaktorka o niecodziennym hobby: doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Współautorka książki "Notatki z rodzicielstwa bliskości" (Wyd. Harmonia 2018). Mama Hani i Zosi, redaktorka portalu Dzidziusiowo.pl w latach 2018-2020.

Komentarze
19-03-2019
Ocena:
O tym wożeniu w fotelikach na stelażu wciąż za mało się mówi!
niemowle

Poduszka ortopedyczna dla niemowląt: jaką wybrać? Ranking najlepszych produktów

2022-05-21
Świeżo upieczeni rodzice noworodka chcą zapewnić mu jak najlepsze warunki, które przyczynią się do prawidłowego rozwoju i wzrostu malucha. Wśród tysiąca produktów, które przystosowane są do użycia już podczas pierwszych dni życia dziecka, znaleźć można komplety pościeli do dziecięcego łóżeczka. Chociaż małe poduszki i kołderki przyciągają swoim urokiem, nie zawsze jest to najlepszy wybór do łóżeczka noworodka. Ciało tak małego dziecka znacznie różni się od ciała dorosłego człowieka. Czaszka oraz cały układ kostny są bardzo delikatne, a przez to narażone na odkształcenia. Zdaniem najlepszych specjalistów, optymalna pozycja w łóżeczku dla noworodka to ta, która pozwala na ułożenie ciała dziecka w linii prostej.
niemowlak

Niemowlę nie może głęboko zasnąć: jaka może być przyczyna? Poradnik

2022-05-18
Temat zasypiania niemowląt przewija się nieustannie w rozmowach świeżo upieczonych rodziców, znajduje się bowiem w samym centrum ich uwagi. Od tego, czy dziecko dobrze śpi w dzień i w nocy, zależy samopoczucie niemowlaka, ale też zmęczonego rodzica. Specjaliści podkreślają również wagę jakości snu w kontekście rozwoju umysłowego i fizycznego. Sytuacja, gdy niemowlę nie może głęboko zasnąć, jest niezwykle frustrująca. Co można zrobić, żeby pomóc dziecku?
jakie buty do nauki chodzenia

Jakie buty do nauki chodzenia wybrać?

2022-04-13
Pierwszy krok dziecka. Czekasz na to tak samo niecierpliwie, jak na pierwsze słowo? Wypatrujesz chwili, kiedy twój maluch zacznie dążyć do samodzielnego przemieszczania się? Nawet jeśli trzymasz na rękach półrocznego niemowlaka, to pewnie już po głowie chodzi ci pytanie: jakie buty do nauki chodzenia wybrać? Podpowiadamy, jakie są najlepsze buty do nauki chodzenia, jak wybrać, aby stopa dziecka miała komfort i możliwość prawidłowego rozwoju, na co zwrócić uwagę przy zakupie pierwszych kapci do chodzenia.
niemowlak

Jak uśpić niemowlę?

2022-03-04
Uśpienie małego dziecka bardzo często sprawia trudność młodym rodzicom. Na szczęście są sposoby, aby ten proces znacznie ułatwić i przyspieszyć. Sprawdź, jak uśpić niemowlę i które metody usypiania są obecnie odradzane przez specjalistów.
co do kąpieli dla noworodka

Co do kąpieli dla noworodka? Jakie produkty do kąpieli noworodka warto użyć?

2022-02-18
Kąpiel noworodka zawsze jest dla młodych rodziców pewnym wyzwaniem. Powodów do stresów będzie jednak mniej, jeśli odpowiednio się przygotujesz. Sprawdź, co do kąpieli dla noworodka jest najbardziej przydatne – zarówno w kontekście akcesoriów, jak i kosmetyków.
raczkowanie

Kiedy dziecko zaczyna raczkować?

2021-10-29
Raczkowanie stanowi niezwykle ważny etap rozwoju małego człowieka. W trakcie naprzemiennego ruchu górnych i dolnych kończyn tworzą się zupełnie nowe połączenia w mózgu, kształtuje się kręgosłup, a mięśnie całego ciała ulegają wzmocnieniu. Sprawdź, kiedy dziecko zaczyna raczkować i jak je do tej czynności zachęcić.
kosmetyki

Kosmetyki dla noworodka – ranking. Jakie kosmetyki dla noworodka wybrać?

2021-10-19
Malutkie dziecko potrzebuje wyjątkowej pielęgnacji, ponieważ jego skóra jest o wiele delikatniejsza i bardziej wrażliwa niż skóra dorosłego. Pytanie – które kosmetyki wybrać, aby zniwelować ryzyko podrażnień czy alergii? W dokonaniu wyboru pomoże ci nasz ranking kosmetyków dla niemowląt, stworzony na podstawie popularności produktów w serwisie Ceneo.pl.