Data publikacji:

Leżaczek bujaczek, fotelik samochodowy, nosidełko, chodzik – czy szkodzą dzieciom?

Autor: Katarzyna Chmielewska-Walas

Czy bujaczek, chodzik i nosidełko mogą szkodzić dzieciom? Niestety tak, sprawdź, które akcesoria powinny zniknąć z domu, w którym jest niemowlę.

bezpieczny leżaczek bujaczek

 

 

Spis treści:

Fotelik samochodowy - "łupinka"

Chodzik - cz jest bezpieczny?

Leżaczek bujaczek – nie szkodzi stosowany z rozwagą

Jak wybrać leżaczek-bujaczek i mądrze z niego korzystać?

Nosidełko dla dziecka – zapytaj doradcę

 

Szał zakupów przed narodzinami dziecka to prawdziwy zawrót głowy. Jest tyle akcesoriów i chcemy mieć  je wszystkie. Działa reklama, rekomendacje znajomych, poradniki. Chcemy się ubezpieczyć na wszystkie ewentualności, zapewnić dziecku prawidłowy rozwój, a sobie ułatwić opiekę i codzienne życie.  Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie akcesoria dla niemowląt są bezpieczne i dobrze wpływają na ich rozwój. Innych z kolei trzeba używać z głową, aby nie zaszkodzić rozwijającemu się organizmowi. Dotyczy to w szczególności  układu ruchu. To właśnie rozwijający się kręgosłup, stawy biodrowe i układ mięśniowy tracą najwięcej przy korzystaniu z chodzików, skoczków, leżaczków i zbyt długiego przebywania w foteliku samochodowym.

Fotelik samochodowy – „łupinka”

Pierwszy fotelik samochodowy, czyli tzw. „łupinka” ma jedno zadanie – chronić życie i zdrowie niemowlęcia podczas wypadku samochodowego. Fotelik nie służy do spania ani do spacerów. A przebywanie dziecka w łupince należy ograniczyć do niezbędnego minimum. Dotyczy to w szczególności noworodków. Amerykańska Akademia Pediatryczna (AAP) dodała niedawno do czynników minimalizujących ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS) właśnie niepozostawianie najmniejszych niemowlaków śpiących w foteliku samochodowym. W czasie snu w „łupince” istnieje duże ryzyko wystąpienia problemów z oddychaniem w wymuszonej i nienaturalnej pozycji. Głowa dziecka w foteliku samochodowym  jest przygięta do klatki piersiowej.  Specjaliści od bezpiecznego przewożenia dzieci w fotelikach, uważają, że noworodki nie powinny przebywać z łupince dłużej niż 45 min bez przerwy. Oznacza to, że w przypadku dłuższych podróży należy co 45 min robić postoje i wyciągać dziecko z fotelika. Można je położyć na płaskim podłożu lub ponosić na rękach. W przypadku starszych niemowląt ten czas wydłuża się do ok. 2 godzin, ale jednocześnie nie jest zalecane, by maluch przebywał więcej niż 2-3 h (w sumie) w foteliku w ciągu dnia. Oczywiście w przypadku dłuższej podróży raz na jakiś czas nie ma wielkiego zagrożenia, ale chodzi o to, aby na co dzień nie stosować fotelika jako krzesełka do karmienia i nie spacerować z fotelikiem na stelażu wózka. Długotrwałe ograniczenie ruchów dziecka w foteliku, jak również wymuszona niesymetryczna pozycja może powodować zaburzenia rozwoju ruchowego. Dziecko potrzebuje jak najwięcej swobody i kontaktu z twardym podłożem. Do tego jak najmniej przebywania w wymuszonych, a w szczególności niesymetrycznych pozycjach.

Chodzik – czy jest bezpieczny

Fizjoterapeuci są zgodni – przedwczesna pionizacja i wymuszenie umiejętności, do których dziecko jeszcze nie dorosło jest szkodliwe. Nauka chodzenia prawidłowo rozwija się poprzez odpychanie się od podłoża i prowadzi przez czworakowanie, siadanie, wstawanie do pierwszych kroków. Zawieszenie dziecka w materiałowych „majtkach” skoczka lub chodzika powoduje nadmierne obciążenie niegotowego jeszcze na tę pozycję kręgosłupa. Zawieszenia malucha na kroczu jest nie tylko niewygodne i niezdrowe dlapleców, bioder i miednicy, ale może prowadzić do otarć okolic intymnych! Do tego utrwala nieprawidłowe wzorce ruchu – m.in. chodzenie na palcach. Prawidłowe przetaczanie stopy podczas stawiania kroków to ruch od pięty do palców.  Do tego ciężar ciała musi być przenoszony z jednej nogi na drugą. Jedyną dopuszczalną formą nauki chodzenia jest swobodna zabawa na podłodze i ewentualnie korzystanie z pchacza. Korzystać można z niego, kiedy dziecko ma już za sobą pierwsze kroki. A pchacz powinien być dość ciężki i stawiać lekki opór.

Leżaczek bujaczek – nie szkodzi stosowany z rozwagą

Urządzenie owiane złą sławą, a przecież tak bardzo pomocne – nazywane przez rodziców „uwalniaczem” rąk, zabawiaczem. Z leżaczka można korzystać, ale trzeba znać umiar i dobrze wybrać. Czym się kierować?

Jak wybrać leżaczek-bujaczek i mądrze z niego korzystać?

  • najmniejsze niemowlęta powinny leżeć w płaskich leżaczkach, są na rynku urządzenia, które z przenośnej kołyski można przekształcić z czasem w bardziej spionizowane leżaczki
  • nie należy sadzać na twardym siedzeniu dziecka, które jeszcze samodzielnie nie siedzi—w takim przypadku sprawdzi się miękkie siedzisko działające jak hamak
  • należy unikać leżaczków, które dziecko wprawia w ruch kopiąc nóżkami w podłoże
  • balans dzięki ruchom całego ciała nie stanowi zagrożenia
  • leżaczek traktujmy zawsze jako urozmaicenie codzienności, a nie miejsce spędzania czasu

 

Nosidełko dla dziecka – zapytaj doradcę

Wielu rodziców pragnie uwolnić  ręce i obyć się bez wózka na wakacjach czy podczas codziennych obowiązków, jak zakupy i odbieranie starszych dzieci z przedszkola. Warto wiedzieć, że doradztwem w prawidłowym noszeniu dzieci w chustach i nosidełkach zajmują się wyspecjalizowani doradcy po kursach. Twierdzą oni, że najzdrowsze dla dzieci są chusty lub nosidła ergonomiczne z szerokim panelem. Natomiast nosidła z wąskim panelem, a także te, w których dziecko noszone jest przodem do świata – są szkodliwe. Wiążą to z pozycją dziecka i wspomniana już wcześniej pionizacją. Ważną kwestią jest profilaktyka dysplazji stawów biodrowych. W nosidełkach z wąskim panelem, bioderka ułożone są w nieprawidłowej pozycji. Natomiast szeroki panel sprzyja prawidłowemu rozwojowi stawów biodrowych niemowlaka. Jednak noszenie w chuście wymaga wprawy i dlatego zalecana jest konsultacja z doradcą chustowym, który pokaże początkującym rodzicom prawidłowe wiązania.

 

Czytaj również:

Chusty do noszenia dzieci - co to jest i jak zacząć nosić dziecko w chuście?

Rodzaje chust i nosidełek dla dzieci


Autor

Katarzyna Chmielewska-Walas

z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu dziennikarka i redaktorka o niecodziennym hobby: doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Współautorka książki "Notatki z rodzicielstwa bliskości" (Wyd. Harmonia 2018). Mama Hani i Zosi, redaktorka portalu Dzidziusiowo.pl w latach 2018-2020.

Komentarze
19-03-2019
Ocena:
O tym wożeniu w fotelikach na stelażu wciąż za mało się mówi!
Krem do pupy dla noworodka

Krem do pupy dla noworodka – ranking

2021-09-16
Zabezpiecza skórę maluszka i chroni ją przed odparzeniami – to dwa główne zadania, jakie powinien spełniać krem do pupy dla noworodka. Ranking, który znajdziesz poniżej, z pewnością pomoże ci wybrać ten najlepszy. Zapraszamy do lektury!
kapiel

Jaki płyn do kąpieli dla noworodka wybrać?

2021-09-10
Odpowiednio dobrany płyn do kąpieli noworodka czy niemowlęcia sprawi, że skóra dziecka będzie miękka, nawilżona, gładka i pachnąca. Stosowanie kiepskiej jakości produktu może natomiast sprzyjać podrażnieniom, suchości, swędzeniu oraz reakcjom alergicznym. Krótko mówiąc – to, na jaki kosmetyk się zdecydujesz, ma naprawdę duże znaczenie. Sprawdź więc, jaki płyn do kąpieli noworodka wybrać i jakich produktów się wystrzegać.
Jaki krem do pupy dla noworodka do szpitala

Jaki krem do pupy dla noworodka do szpitala wybrać?

2021-08-30
Skóra noworodka jest wyjątkowo wrażliwa, dlatego potrzebuje szczególnej pielęgnacji już od pierwszego dnia życia. Dotyczy to zwłaszcza okolic pośladków i miejsc intymnych, które ciągle narażone są na drażniące działanie moczu i kału. Sprawdź, jaki krem do pupy dla noworodka do szpitala wybrać, jaki powinien być skład takiego preparatu i czym różni się krem pielęgnacyjny od tego na odparzenia.
pampers

Jakie pampersy wybrać dla noworodka?

2021-08-23
Pieluszki to jeden z produktów, które wraz z przyjściem na świat dziecka stają się nieodłączną częścią codzienności. Nic dziwnego zatem, że młodzi rodzice czasami długo zastanawiają się, jakie pampersy dla noworodka wybrać. Powinny być wygodne, chłonne, a jednocześnie bardzo delikatne dla skóry dziecka. Warto zasięgnąć opinii innych rodziców, ale także wypróbować różne rodzaje pieluch, dzięki czemu znajdziemy te, które najbardziej odpowiadają nam i naszemu niemowlęciu.
kalendarz ząbkowania

Kalendarz ząbkowania u dzieci. O czym pamiętać?

2021-08-17
Niemal każdy rodzic z ogromną niecierpliwością wyczekuje u swojego dziecka pierwszego ząbka. Nie sposób precyzyjnie przewidzieć momentu, w którym on się pojawi, już dawno ustalono natomiast widełki czasowe, w których dzieje się to u większości niemowląt. Sprawdź, jak wygląda kalendarz ząbkowania, by w odpowiednim momencie mieć w szafce zapas łagodzącego żelu oraz paracetamolu.
pieluchy ekologiczne

Jakie pieluchy ekologiczne dla niemowlaka wybrać? Jednorazowe czy wielokrotnego użytku?

2021-08-09
W Polsce już od kilkunastu lat rośnie świadomość ekologiczna, coraz bardziej popularne stają się również zachowania mające na celu ochronę środowiska. Jednym z takich zachowań jest kupowanie pieluszek, które nie szkodzą naturze. Sprawdź, czym dokładnie charakteryzują się pieluchy ekologiczne i jak je wybrać.
obcinanie paznokci u noworodka

Obcinanie paznokci u noworodka – jak i kiedy to zrobić?

2021-05-28
Obcinanie paznokci u noworodka jest jednym z najbardziej stresujących zabiegów, których muszą podjąć się młodzi rodzice. Nie warto jednak z nim zwlekać, ponieważ zbyt długie paznokcie stają się siedliskiem brudu i bakterii, a także mogą prowadzić do bolesnych zadrapań. Dłonie noworodka są delikatne, ale wystarczy zastosować się do kilku porad, aby bezpiecznie skrócić paznokcie dziecka. Należy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt, przystosowany do potrzeb niemowląt i przestrzegać podstawowych zasad higieny. Sprawdź, kiedy i jak należy obciąć paznokcie noworodka.