Data publikacji:

Nocne koszmary u dzieci i niemowląt

Autor: Klaudia Kierzkowska

Sny są naturalnym elementem nocnego życia mózgu. Te miłe powodują, że dzieci budzą się zadowolone i wyspane. Jednak koszmary sprawiają, że maluchy budzą się przerażone, zapłakane i przeżywają dodatkowy stres. Koszmary nocne u dzieci są powodem zmartwień rodziców. Jakie są przyczyny nocnych koszmarów u najmłodszych i jak sobie z nimi radzić?

koszmary senne jak pomóc

 


Czym jest koszmar nocny u dziecka


Koszmar to zły sen, który pojawia się, gdy dziecko jest w głębokim śnie lub w fazie REM (szybki ruch gałek ocznych). Powoduje, że maluchy budzą się przestraszone i nerwowe. Niektóre dzieci niemalże od razu po przebudzeniu zapominają o złym śnie. Niestety zdarza się, że maluchy, które śnią bardzo intensywnie, szczegółowo zapamiętują koszmar i są go w stanie opowiedzieć nawet rano.

To, czy noworodki mają koszmary nie jest do końca wiadome. Nowonarodzone dzieci spędzają we śnie i w fazie REM ponad 10 godzin dziennie, a więc bardzo prawdopodobne jest, że doświadczają nieprzyjemnych snów.

 
Skąd się biorą koszmary senne u dzieci

Koszmary, lęki nocne pojawiają się najczęściej w drugiej połowie nocy. Mogą być silnie powiązane ze zdarzeniami, które miały miejsce niedługo przed snem. Oto niektóre z kluczowych powodów, w wyniku których dzieci doświadczają koszmarów:

  • przerażająca sytuacja - dziecko może być zaniepokojone rzeczami, które dorosłym wydają się zupełnie normalne. Maluch może doświadczyć koszmaru, jeśli zobaczył lub obejrzał przerażający obraz, bajkę, spotkał niezbyt sympatyczną osobę.  
  • stres i niepokój – nerwowa sytuacja, która wydarzyła się w ciągu dnia może być przyczyną nocnych koszmarów. Kłótnia, a nawet sprzeczka rodziców jest niezwykle stresująca dla dziecka.
  • telewizor, komputer – migające przed oczyma dziecka obrazy obciążają jego układ nerwowy, w wyniku czego pojawiają się męczące sny.
  • zmęczenie - deprywacja snu powoduje zmęczenie, które zakłóca cykl snu, a tym samym doprowadza do negatywnych snów przybierających postać koszmarów.
  • obfity posiłek przed snem - obfity posiłek tuż przed snem jest jedną z przyczyn koszmaru u dzieci.
  • refluks żołądkowo-przełykowy – cofanie się treści żołądkowej do przełyku jest niezwykle nieprzyjemne i dyskomfortowe dla dziecka. Jeśli stan ten utrzymuje się przez pewien czas, u malucha może powstać wrodzony lęk przed snem powodujący koszmary nocne. Nie wiadomo, czy refluks może być bezpośrednią przyczyną męczących snów, czy też związana z nim agonia prowadzi do koszmarów.

Czytaj również:

Sen niemowlaka, dlaczego dziecko budzi się w nocy

 

Objawy koszmarów sennych u niemowląt


O koszmarze dziecko alarmuje niemalże natychmiast. Oto kilka symptomów, które świadczą o tym, że dziecko miało nieprzyjemny sen:

  • natychmiastowe przebudzenie z płaczem
  • lęk, strach i niepokój
  • przerażenie w oczach dziecka i szybsze bicie serca
  • strach przed ponownym zaśnięciem

Jak pomóc, gdy dziecko budzi się w nocy z płaczem?

  • uspokój i przytul - dla malucha nie ma nic bardziej kojącego od głosu rodziców.  Zapewnij, że jesteś w pobliży, przytul i uspokój. Kołysanka z całą pewnością okaże się pomocna.
  • wyjaśnij co się stało - gdy początkowy niepokój ustąpi, spróbuj wytłumaczyć swojemu maluchowi, że to był tylko zły sen. Pomóż mu zrozumieć, że koszmary, choć wydają się bardzo realne, nie mają miejsca w prawdziwym życiu.
  • daj przytulankę – daj dziecku coś co sprawi, że poczuje się komfortowo, coś co będzie symbolem bezpieczeństwa. Może to być wszystko, od miękkiego koca po prostą przytulankę.
  • poczekaj aż zaśnie - kiedy już dziecko się uspokoi, poczekaj aż ponownie uśnie. Rano nie wspominaj o koszmarze, a po prostu zapytaj czy dobrze spało.

Zapobieganie koszmarom nocnym u dzieci

 

Niezależnie od tego czy dziecko doświadczy pierwszego czy dziesiątego koszmaru, to wciąż budzi on u rodziców taki sam lęk i niepokój. To w dużej mierze właśnie od rodziców zależy, czy maluch prześpi noc spokojnie, czy też obudzą go nieprzyjemne sny.

  • relaks przed snem - jedna lub dwie godziny przed snem są kluczowe dla zapewnienia dziecku spokojnego snu. W tym czasie nie narażaj go na nic, co może podsycać koszmary. Spędźcie czas na czytaniu uroczych i miłych opowieści z jasnymi ilustracjami. 
  • rutyna – niezwykle pomocne może okazać się wprowadzenie rutyny - kolacja, kąpiel i czas relaksu o tych samych godzinach.
  • lampka nocna – maleńka lampka, delikatnie rozpraszająca światło ustawiona w rogu pokoju zapewni dziecku spokój.
  • uchylone drzwi – uchylone drzwi, z za których słychać głos rodziców dadzą dziecku poczucie bezpieczeństwa.
  • magiczna maskotka – bardzo często taka „cudowna maskotka”, którą jest po prostu zwykły miś, chroni przed nocnymi koszmarami.


Autor

Klaudia Kierzkowska

Z wykształcenia chemik, z zawodu dziennikarka, a prywatnie żona i mama. Uwielbia teatr, kawę i włoską kuchnię. Pasjonatka podróży, która uwielbia poznawać świat.

Komentarze
09-12-2019
Ocena:
Czasem dzieci maja gorsze noce... jak dorosli... my duzo wychodzimy, mam wygodny wózek anex, mały spi na dworze w wózku, a w nocy czasem też, bo jak się obudzi to bujam go aż zasnie
smoczek

Smoczek – czy warto go dawać dziecku? Zalety i wady smoczka

2024-11-08
Smoczek to jeden z najpopularniejszych akcesoriów dla niemowląt. Wielu rodziców zastanawia się, czy warto go podawać dziecku i jakie są tego konsekwencje. W tym artykule omówimy zarówno zalety, jak i wady smoczka, a także podpowiemy, na co zwrócić uwagę, wybierając najlepszy smoczek dla dziecka.
witamina d dla noworodka

Jaka witamina D dla noworodka będzie najlepsza? Jak podawać?

2024-07-22
Witamina D odgrywa kluczową rolę w prawidłowym rozwoju noworodków. Jest niezbędna do utrzymania zdrowych kości i zębów, wspiera też prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego. Jednakże, wielu rodziców zastanawia się, jaka witamina D dla noworodka będzie najlepsza i jak ją odpowiednio podawać. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje na temat suplementacji witaminy D u najmłodszych pociech.
niemowlak w samolocie

Niemowlak w samolocie. Jak się przygotować do lotu z dzieckiem?

2024-06-13
Podróżowanie z niemowlakiem w samolocie może być stresującym przeżyciem, jednak zdecydowanie nie masz powodów do obaw. Pamiętając o kilku sprawach, Twój lot może przebiec gładko i bez większych przeszkód. W poniższym artykule przedstawimy kilka wskazówek, jak przygotować się do lotu z dzieckiem. Wdrażając je w życie, Twój lot z niemowlakiem będzie bezproblemowy i przyjemny zarówno dla ciebie, jak i dla twojego dziecka..
Pieluszkowe zapalenie skóry

Pieluszkowe zapalenie skóry: przyczyny, objawy i sposoby leczenia

2024-02-23
Pieluszkowe zapalenie skóry to bardzo częsty problem, który dotyka niemowląt noszących pieluchę, a więc z reguły tych, które nie ukończyły jeszcze drugiego roku życia. Na jego pojawienie się powinien być przygotowany każdy rodzic, gdyż zapalenie może pojawić się nawet kilkanaście razy w okresie pieluchowania. Podpowiadamy, jak rozpoznać pierwsze objawy problemu, jak go leczyć, a także mu zapobiegać.
pierwsze buty dla dziecka

Pierwsze buty dla dziecka: jakie wybrać? Ranking produktów

2024-02-09
Zakup pierwszych butów do chodzenia dla dziecka to nie lada wyzwanie. Aby stopy malca rozwijały się prawidłowo, a chodzenie było komfortowe, należy spojrzeć na wybrane obuwie pod aż kilkoma względami – dla przykładu podeszwa powinna być elastyczna, cholewka niska, a zapiętek dobrze dopasowany.  Wyjaśniamy, na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując pierwsze buty dla dziecka. Ranking, który znajdziesz na końcu artykułu, również ułatwi ci podjęcie ostatecznej decyzji zakupowej.
pleśniawki u noworodka

Pleśniawki u noworodka: jakie są przyczyny i jak się ich pozbyć?

2024-02-02
Pleśniawki u noworodka to dość częsta i – niestety, bolesna przypadłość, która jest efektem zakażenia grzybicznego. Pleśniawki przypominają wyglądem niegroźny i naturalny nalot z mleka, jednak w przeciwieństwie do nalotu, nie można ich z łatwością zmyć. Zazwyczaj pojawiają się na języku, dziąsłach i na podniebieniu, mają nieregularne kształty oraz rożne wielkości. Na pleśniawki u noworodka najczęściej stosuje się leki przeciwgrzybiczne, takie jak nystatyna albo flukonazol.
odruch moro

Odruch Moro: jak wspomóc rozwój swojego niemowlaka

2024-01-31
Chociaż odruch Moro u dziecka niepokoi wielu rodziców, to zazwyczaj nie świadczy o niczym niebezpiecznym. To jeden z odruchów pierwotnych, który pojawia się podobnie jak odruch Babińskiego. Jednak jak właściwie wygląda odruch Moro, kiedy zanika i co zrobić, kiedy pojawia się podczas snu? W jakich sytuacjach odruch Moro powinien zaniepokoić? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!