Kąpiel noworodka, zwłaszcza pierwszego dziecka, zazwyczaj dostarcza młodym rodzicom dużo stresów. Dziecko wydaje się być bardzo kruche, a dodatkowo – często za sprawą naszych drobnych błędów, niekoniecznie jest chętne na atrakcje z wodą w roli głównej. Jak kąpać noworodka, aby wszyscy czuli się przy tym komfortowo?
Wielu rodziców zastanawia się, w czym właściwie kąpie się noworodka – najrozsądniejszym rozwiązaniem wydaje się włożenie małej, plastikowej wanienki do dużej wanny, co ułatwia później szybkie opróżnienie tej pierwszej i znosi szkody związane z zachlapaniem. Co jednak, jeżeli takiej wanny nie posiadamy?
Od razu w tym momencie należy zaznaczyć, że specjaliści rekomendują jednak kąpanie dziecka w pokoju, np. w pokoju dziennym. Jest to ważne nie tylko z powodu wyższej temperatury panującej w pomieszczeniu, ale także dlatego, że zazwyczaj pokój jest znacznie większy od łazienki, co znacznie ułatwia całą procedurę. Aby nieco uprościć sobie sprawę, warto kupić plastikową wanienkę ze stelażem i odpływem.
Przeczytaj również: Jakie krzesło do biurka dla dzieci: ranking
Jeśli chcesz jednak wiedzieć, jak kąpać dziecko bez typowej wanny dla niemowląt – bo na przykład w ogóle nie masz miejsca na taki gadżet, to musisz wiedzieć, że istnieją specjalne wiadra do kąpieli noworodków i niemowląt. Pomysł umycia maluszka w takim wiadrze może wydawać się absurdalny, ale rodzice bardzo cenią sobie to rozwiązanie, a i dzieci – którym ciasnota wiadra prawdopodobnie kojarzy się z okresem płodowym, nie protestują przeciwko takiej formie pielęgnacji.
Jednym z największych wyzwań dla młodych rodziców, jeśli chodzi o kąpiel noworodka, jest prawidłowe jego uchwycenie – to wcale nie jest takie proste, gdy ręce drżą, a dziecko jest nagie. Musimy przy tym pamiętać o nauczeniu się takiej metody, która umożliwi nam umycie bobasa także bez pomocy drugiej osoby.
Najwłaściwszym sposobem jest podłożenie ręki pod główkę dziecka i chwycenie dłonią jego przedramienia – sięgając przy tym aż pod paszkę. Dzięki tej pozycji noworodkowi nic nie grozi, może też swobodnie obserwować otoczenie, a my za pomocą drugiej dłoni możemy do dokładnie umyć.
Uwaga! Wiele małych dzieci płacze podczas kąpieli – to naturalne. Jeśli nie wiesz, jak kąpać noworodka, by jak najszybciej zażegnać ten problem, to nigdy nie zanurzaj go w wodzie, zaczynając od pleców. Pamiętaj o zasadzie: najpierw stópki, potem nóżki, pupa, na końcu tułów.
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak często kąpać noworodka. Zalecenia lekarskie są takie, aby robić to 3-4 razy w tygodniu, co umożliwia ochronę naturalnej warstwy lipidowej skóry. Z drugiej strony doświadczeni rodzice podkreślają, że codzienna kąpiel to ważna część wieczornego rytuału. To jasny sygnał dla maluszka, że zbliżamy się do pory snu, i zarazem łatwy sposób na jego wyciszenie.
Tak naprawdę tylko od ciebie zależy, jak często będziesz kąpać swoje dziecko (pamiętaj jednak, że nawet przy opcji 3-4 kąpieli w tygodniu niemowlę musi mieć codziennie umytą pupę i wszystkie fałdki).
Przygotowując się do kąpieli noworodka, pamiętaj o kilku ważnych zasadach:
Kosmetyki do kąpieli noworodka to, krótko mówiąc, temat „rzeka” – ilu rodziców, tyle zdań na ten temat. Warto więc sugerować się przede wszystkim opiniami specjalistów.
Większość dermatologów twierdzi, że najlepsze są naturalne kosmetyki do kąpieli dla niemowląt. Im mniej chemicznego składu – czyli na przykład barwników, konserwantów i substancji zapachowych, tym mniejsze ryzyko nieprawidłowej reakcji skóry maluszka.
Warto też wiedzieć, że choć obecnie niezwykle popularne stały się emolienty (wielu rodziców kupuje je bez konsultacji lekarskiej jako produkt pierwszego wyboru), to nie zawsze służą one skórze malutkiego dziecka. Emolienty to środki mające za zadanie natłuścić skórę, więc ich oczyszczające działanie jest raczej ograniczone. Poza tym przez tego typu płyny, emulsje i balsamy mogą zaburzać równowagę skóry, blokować pory i ostatecznie prowadzić do pojawiania się wyprysków – tak dzieje się, gdy stosujemy emolienty na normalną skórę. Kosmetyki do kąpieli dla dzieci warto zatem zacząć testować od tych zwykłych, dostępnych w drogeriach. Dopiero, gdy zauważamy, że skóra maluszka jest bardzo przesuszona, warto sięgnąć po specjalistyczne preparaty, najlepiej te zalecane przez pediatrę.
Uwaga! Pamiętaj, że jeżeli zależy ci na natłuszczeniu skóry noworodka, ale nie chcesz przedwcześnie „rozleniwiać” skóry emolientami, to możesz po prostu dodawać do kąpieli kilka kropel oliwki dla niemowląt.
Wybierając w drogerii poszczególne kosmetyki, trzymaj się jednej, wybranej marki. Kosmetyki do kąpieli noworodka mogą mieć bowiem różny skład. Jeżeli będziesz używać żelu do kąpieli jednej firmy i oliwki – drugiej, to nie będziesz wiedziała, który preparat wywołał reakcję alergiczną. Kieruj się przy tym zasadą, że im prostszy skład, tym lepiej.
Ostatnia już, ważna wskazówka: pamiętaj, żeby nie myć ciała noworodka szamponem, bo może on wysuszać skórę. A gdy już będziesz szukała takiego kosmetyku dla niemowlęcia, to wybierz taki, który zapobiega powstawaniu szpecącej, choć niegroźnej ciemieniuchy.